Skocz do zawartości

Moja astrofotografia bez guiding'u


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Rozstałem się moim sprzętem ,którym wykonywałem te zdjęcia.Nowy astrograf będzie na bazie obiektywu  C.Z Sonnar 3.5/135 MC + Atik 314e mono+NEQ6

Nie będę już w tym przypadku prezentował zdjęć wykonanych poprzednim zestawem dla tego by nie wprowadzać nikogo w błąd, jeśli to możliwe, proszę o zmianę nazwy tytułu na "Moja astrofotografia bez guiding'u " .

 

Dziękuję

Jarek

Edytowane przez Jarek76
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym przedstawić testowe zdjęcie wykonane Pentacon 3.5@5.6/135 + Atik 314e mono + H-alfa 7nm , bin1 , NEQ6 bez guidingu.

30x600s

IC 1805

IC1805_a.jpg.ef12ada29daf163d6b0d721e5f3a47c1.jpg

Pentacon dawał fatalne gwiazdy :(

682833891_CCDImage26.jpg.f153ba9e6ffa84568c7fd16c9c6ffb89.jpg

Dla tego w celach testowych mam C.Z Sonnar 3.5/135

 

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

 

:offtopic: @Meiser W myśl maksymy " kto pyta nie błądzi" pytać można, a nawet trzeba, ale wpierw otwórz oczy. Aby pytać o drogę i gdziekolwiek trafić, oczy koniecznie muszą być otwarte.  Nie bierz tego do siebie, ale czytając Twoje pytanie zastanawiam się czy napewno wiesz na co chcesz wydać 20k zł. 

 

@Jarek76a Ty ciągle bez guide. Skąd ta maniera :g:

Marnujesz potencjał!

 

Edytowane przez Piotr4d
Tak naszła mnie refleksja, że może trochę przesadziłem z asertywnością.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Meiser napisał:

Wiem że guid potrzebny wiem tez że potrzebne do astrofoto dobre APO

Kolego... czytając to co napisałeś to doszedłem do wniosku, że niestety nie wiesz... poczytaj sporo o astrofotografii.

 

26 minut temu, Meiser napisał:

Czytałem już gdzieś że ktoś  foty robil A polarną byla ustawiona tak trochę chyba na oko ale tak jak mówię to tylko czytałem.  

Nigdy nie ustawisz montażu IDEALNIE na biegun - zawsze będzie pewien błąd. Jest błąd akceptowalny, przy którym po wielu ekspozycjach nie będzie bardzo widoczna rotacja pola - ale na biegun ustawić trzeba zawsze i wszędzie - jest to prawda uniwersalna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Piotr4d napisał:

 

:offtopic: @Meiser W myśl maksymy " kto pyta nie błądzi" pytać można, a nawet trzeba, ale wpierw otwórz oczy. Aby pytać o drogę i gdziekolwiek trafić, oczy koniecznie muszą być otwarte.  Nie bierz tego do siebie, ale czytając Twoje pytanie zastanawiam się czy napewno wiesz na co chcesz wydać 20k zł. 

 

@Jarek76a Ty ciągle bez guide. Skąd ta maniera :g:

Marnujesz potencjał!

 

@Piotr4d już o,powiadam.Z guide walczyłem ok 2 lat  i nie poradziłem sobie. On nie chciał ze mną współpracować, dla  tego odpuściłem sobie ( co poniektórzy znają temat ).

Od kiedy " focę " bez niego, pasja jaką jest dla mnie astrofotografia, stała się   przyjemnością ;) Osprzęt do guide sprzedałem i teraz jedynym limitem czasów ekspozycji jest mechanika NEQ6 belt mod.Ostatnio przesiadłem się na obiektyw o krótszej ogniskowej( C.Z Sonnar 3.5/ 135 ) , co pozwoli mi " łapać" w kadrze w całości większość DSO , a tym samym wydłużą się czasy ekspozycji. Przykładem jest zdjęcie IC 1805 wykonane Jupiterem którego musiałem przymknąć do f5/ 135 z czasem ekspozycji 600s w bin 1.

To jest moja metoda na dobrą zabawę z astrofotografią .

Dziękuję Ci za słowa motywacji ,ale jak wspomniałem zostanę bez guide .

Edytowane przez Jarek76
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Meiser napisał:

Wiem że guid potrzebny wiem tez że potrzebne do astrofoto dobre APO . Czytałem już gdzieś że ktoś  foty robil A polarną byla ustawiona tak trochę chyba na oko ale tak jak mówię to tylko czytałem. 

Do zebrania dobrego materiału na 100% potrzebny jest guiding,chyba że ktoś posiada montaż wysokiej jakości  np. ASA to tam z tego co wiem nie jest potrzebny guiding.

Ja mimo że posiadam montaż średniej klasy ( tak uważam patrząc na swój egzemplarz ), to w teorii potrzebuję guidingu tak jak inni posiadacze tego montażu.

Kolego @Meiser , ze mnie nie bierz przykładu ;) ,ja uprawiam niestandardową astrofotografię .

Tu jest film kolegi z naszego forum @bujarek

ja ustawić bardzo dokładnie montaż na biegun zastosowaniem programu PAT jego autorstwa - polecam !

 

Edytowane przez Jarek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jarek76 napisał:

Do zebrania dobrego materiału na 100% potrzebny jest guiding,chyba że ktoś posiada montaż wysokiej jakości  np. ASA to tam z tego co wiem nie jest potrzebny guiding.

Ja mimo że posiadam montaż średniej klasy ( tak uważam patrząc na swój egzemplarz ), to w teorii potrzebuję guidingu tak jak inni posiadacze tego montażu.

Kolego @Meiser , ze mnie nie bierz przykładu ;) ,ja uprawiam niestandardową astrofotografię .

Tu jest film kolegi z naszego forum @bujarek

ja ustawić bardzo dokładnie montaż na biegun zastosowaniem programu PAT jego autorstwa - polecam !

 

 

3 godziny temu, Jarek76 napisał:

Do zebrania dobrego materiału na 100% potrzebny jest guiding,chyba że ktoś posiada montaż wysokiej jakości  np. ASA to tam z tego co wiem nie jest potrzebny guiding.

Ja mimo że posiadam montaż średniej klasy ( tak uważam patrząc na swój egzemplarz ), to w teorii potrzebuję guidingu tak jak inni posiadacze tego montażu.

Kolego @Meiser , ze mnie nie bierz przykładu ;) ,ja uprawiam niestandardową astrofotografię .

Tu jest film kolegi z naszego forum @bujarek

ja ustawić bardzo dokładnie montaż na biegun zastosowaniem programu PAT jego autorstwa - polecam !

 

Kolego Jarku co do Twoich zdjec to uwazam ze sa bardzo orginalne a tym samym czemuz nie mial by ktos nasladowac tej samej metody . Calkiem spoko fotki BARDZO ORGINALNE 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowa ;)

Zapytaj autora ( bujarek) o program PAT . Ja jestem beta testerem owego programu i " współpracowałem " z kolegą bujarek wymieniając uwagi i spostrzeżenia .

Co do zdjęć, przez kilka lat zbierałem materiał z zastosowaniem binningu - bin2 . To było jedyne rozwiązanie dla mojej metody "łapania fotonów " przy zastosowaniu kamerki CCD Atik 314 mono.Zwiększenie "czułości" kamerki po zastosowaniu bin2 zrekompensowało krótkie czasy ekspozycji od 120s-200s jakie uzyskiwałem .Po zastosowaniu programu PAT, mogłem uzyskiwać czasy nawet 300s z 80% uzyskiem akceptowalnych okrągłych gwiazd .Minusem zastosowania binningu był spadek ostrości szczegółów DSO , ale coś za coś , no i zdjęcia wielkości pocztówki ;)

Raz ustawiłem montaż wg. wspomnianego programu na biegun północny z taką dokładnością,że udało mi się uzyskać czasy ekspozycji po 900s .

Mgławica Czarodziej 1x900s

 

900s.jpg.2da6943c75f58c000dd200ace833b38d.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj staram się zebrać jak najwięcej materiału. Minimum to 40x maksymalny czas ekspozycji na jaki pozwala tracking montażu .Mój rekord starym astrografem (ogniskowa 346mm)  to 80x300s .

Nowym o krótszej ogniskowej( 135mm) mam zamiar naświetlać po 600s w bin1.

Astrofotografia to piękne hobby dla cierpliwych ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, 

super sprawa. Ja jestem obecnie na etapie początkowym, testuję sprzęt i studiuję proces obróbki zdjęć w PS, ale tak samo jak Ty, nie biorę pod uwagę guiding'u. Żadnych ułatwiaczy GoTo. Tylko dwa silniki Ra/Dec na montażu. Chciałem pójść nawet dalej w klasykę i robić na kliszy czarno-białej Hasselbladem, ale na razie po przeczytaniu kilku artykułów o astrofotografii analogowej, projekt jest w "poczekalni". Muszę dokonać przede wszystkim inwentaryzacji sprzętu do ciemni fotograficznej, który właśnie wyciągnąłem z szafy, bo mogą być drobne braki po 30 latach nieróbstwa. Żadnych skanerów, labów i takich tam. Projekt jest rozwojowy :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli panowie @Jarek76 i @kosmit  obaj jesteście przeciwnikami guidingu to może róbcie tak jak ja kiedyś (przez większość swojego życia) zdjęcia z ręcznym korygowaniem pracy napędu z pomocą lunety prowadzącej z podświetlanym krzyżem. Dawniej tylko tak się robiło zdjęcia. Oto jedna z moich fotek z przed 4-rech lat. M 31 sfotografowana w Lipowcu aparatem Nikon i refraktorem ED 80 na HEQ5. Stack 7x120 sek.

55706801_M317x120NikonISO3200Lipowiec.thumb.jpg.4c53d7b139b7f71702ffe14b7ebae984.jpg

Było to bardziej romantyczne, takie wpatrywanie się w okular i korygowanie. Nie mniej jednak przekonałem się, że guiding automatyczny jest znacznie wygodniejszy i precyzyjniejszy. Teraz nie wyobrażam sobie innej metody prowadzenia (no może poza stosowaniem montażu typu ASA DDM) niż automatyczny guiding i gorąco polecam. Można naświetlać długie klatki kamerą z małym pixelem w bin1. Śmiało, naprawdę nie ma się czego bać.

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja absolutnie nie jestem przeciwnikiem guidingu. To fantastyczne udogodnienie, tylko tak  jak piszesz Grzędziel, nie ma w tym romantyzmu. Byłem ciekawy, jak tacy dinozaury astrofotografii jak Ty, radzili sobie w ciężkich czasach lat 70/80. Przykład z ręcznym guidingiem jest super. Bez zastanowienia, po fazie testów, włączę go do swojego programu astrofoto. Mam do mojego montażu, takie śruby na mikroruchy, więc idealnie się nadają. Patrząc na twoje zdjęcie, stwierdzam, że to jest właśnie to, o co mi chodzi. Podczas ostatnich testów, w pewnym momencie strasznie się nudziłem. Wyzwalacz zaprogramowany, montaż kręci, aparat sam robi zdjęcia,  Nie mając nic do roboty, chciałem w ogrodzie uruchomić grilla i ... wtedy przyszły chmury. Rozwiązaniem jest drugi montaż do teleskopu, abym mógł prowadzić jednocześnie obserwacje. Muszę o tym pomyśleć. Stwierdzam, że gdybym w tym czasie  prowadził guiding ręcznie, nie nudziłbym się, a duża skala trudności by była. Frajda i satysfakcja  z takiego zdjęcia jest na pewno o wiele większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.