Skocz do zawartości

Moja astrofotografia bez guiding'u


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Do kolegi @Grzędziel , tak jak napisał mój poprzednik - NIE JESTEM PRZECIWNIKIEM guidingu.Wręcz przeciwnie , kiedy udało mi się chyba raz w życiu skalibrować poprawnie Maxim DL i guide śledził , to cieszyłem się jak dziecko . To był tylko raz po ok 2 letniej walki z setupem i guide. Później wszystko się " rozkalibrowało" i już nie potrafiłem dojść do ładu . Spróbowałem swoich sił robić ekspozycje z czasami jakie pozwoli mi mechanika montażu i udało się.

Co do podstaw, niech szanowny kolega@Grzędziel sobie wyobrazi ,że guidowałem ręcznie przez 6 h przy -15C naciskając w "handpadzie" przyciski  by korygować położenie gwiazdy na środku( mój teść tylko zerkał z domu przez okno z obawy czy się jeszcze ruszam i czy nie zamarzłem ).Tą przyjemności mam" odfajkowaną" .Jestem twardy i nie ustępliwy, dla tego nie " rzuciłem w kąt" astrofotografię przez 2 lata niepowodzeń, licząc wiele zmarnowanych gwieździstych( a ich u nas jak na lekarstwo), gdzie zaraz po pracy ,którą kończyłem o 22.00 jechałem , rozkładałem sprzęt i siedziałem nawet do 6 rano .W moim temacie pokazuję,że da się robić totalnie amatorską astrofotografię ,a w  tym przypadku bez guide z podanych względów.

@kosmit , nigdy nie robiłem zdjęć analogowych, ale z tego co wiem to mają one swój klimat ;)

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Grzędziel napisał:

Jeśli panowie @Jarek76 i @kosmit  obaj jesteście przeciwnikami guidingu to może róbcie tak jak ja kiedyś (przez większość swojego życia) zdjęcia z ręcznym korygowaniem pracy napędu z pomocą lunety prowadzącej z podświetlanym krzyżem. Dawniej tylko tak się robiło zdjęcia. Oto jedna z moich fotek z przed 4-rech lat. M 31 sfotografowana w Lipowcu aparatem Nikon i refraktorem ED 80 na HEQ5. Stack 7x120 sek.

55706801_M317x120NikonISO3200Lipowiec.thumb.jpg.4c53d7b139b7f71702ffe14b7ebae984.jpg

Było to bardziej romantyczne, takie wpatrywanie się w okular i korygowanie. Nie mniej jednak przekonałem się, że guiding automatyczny jest znacznie wygodniejszy i precyzyjniejszy. Teraz nie wyobrażam sobie innej metody prowadzenia (no może poza stosowaniem montażu typu ASA DDM) niż automatyczny guiding i gorąco polecam. Można naświetlać długie klatki kamerą z małym pixelem w bin1. Śmiało, naprawdę nie ma się czego bać.

Gratuluję wytrwałości ! Sam wiem ile to kosztuje cierpliwości i poświęcenia.

Ja również mam w swoich zbiorach M31 , wykonaną Tairem S3+ EOS 300D unod+ EQ5 tracking ręczny .

M31 30x200s

699866843_M31AndromedaTair3Sfin.jpg.1751c4d552cb0884ae8cac02f0f84c5c.jpg

 

Teraz, Grzędziel napisał:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam to temat Guidingu jest ciężkim  tematem  . Czy tak mają wszyscy  ? Od czego zależy aby Guiding funkcjonował poprawnie  ? Chyba są tacy  u których  chodzi  dobrze . Może to wina sprzętu nie taka kamera nie takie kable  oprogramowanie Windows komputer zle zaktualizowany itd itd  . Może pod systemem IOS  MAC  sprawia mniej problemów  . Może to kwestia odpowiedniego softu sterowników  . Bo uważam że możliwe jest wszystko  nie ma rzeczy niemożliwych 

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2019 o 15:48, Meiser napisał:

Z tego co czytam to temat Guidingu jest ciężkim  tematem  . Czy tak mają wszyscy  ? Od czego zależy aby Guiding funkcjonował poprawnie  ? Chyba są tacy  u których  chodzi  dobrze . Może to wina sprzętu nie taka kamera nie takie kable  oprogramowanie Windows komputer zle zaktualizowany itd itd  . Może pod systemem IOS  MAC  sprawia mniej problemów  . Może to kwestia odpowiedniego softu sterowników  . Bo uważam że możliwe jest wszystko  nie ma rzeczy niemożliwych 

Czytasz że guiding jest ciężkim tematem bo o problemach piszą ci co je mają. Ci co im guiding działa raczej nic  nie piszą bo to normalne raczej zjawisko. Nic specjalnego nie jest potrzebne aby guiding działał. Niektórzy koledzy guidują nawet eq3 !

Podstawowy błąd to brak zrozumienia zależności skala > stan atmosfery> jakość montażu i niestaranność montażu mechanicznego, ugięcia i złe smary. Prawidłowo skonfigurowany setup nie wymaga doglądania i godzinami prowadzi bez skuchy. Blisko 100% montaży amatorskich tak pracuje.

Są też tacy jak Jarek którzy świadomie rezygnują z guidingu. Pełen szacun, choć wprowadza o spore utrudnienia.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wessel napisał:

Czytasz że guiding jest ciężkim tematem bo o problemach piszą ci co je mają. Ci co im guiding działa raczej nic  nie piszą bo to normalne raczej zjawisko. Nic specjalnego nie jest potrzebne aby guiding działał. Niektórzy koledzy guidują nawet eq3 !

Podstawowy błąd to brak zrozumienia zależności skala > stan atmosfery> jakość montażu i niestaranność montażu mechanicznego, ugięcia i złe smary. Prawidłowo skonfigurowany setup nie wymaga doglądania i godzinami prowadzi bez skuchy. Blisko 100% montażu amatorskich tak pracuje.

Są też tacy jak Jarek którzy świadomie rezygnują z guidingu. Pełen szacun, choć wprowadza o spore utrudnienia. 

@wessel , tak jak wspomniałeś - świadomie zrezygnowałem z guidingu.Jedynym dla mnie utrudnieniem jest " krótki " czas ekspozycji ,choć z obiektywem o ogniskowej 135mm osiągam czasy po 600s .Myślę,że przez 10 minut już trochę fotonów zarejestruje się na matrycy ATIK 314e .

Sam osobiście nikomu nie odradzam guidowania , i męczenia się swoim setupem bez jego użycia .Jeśli można wykorzystać guide to należy to zrobić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.