Skocz do zawartości

Moja astrofotografia bez guiding'u


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Meiser napisał:

Jarku setup cały czas ten sam ?

Megrez 72@346 +WOIII + H-alfa 7nm .

Megreza z flattenerem sprzedałem w zeszłym roku .

Nowym setupem na bazie C.Z Sonnar 3.5/135 jeszcze nie miałem okazji zebrać materiału :(

 

Edytowane przez Jarek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Tayson napisał:

Pokaż stacka :-)

Wieczorem wrzucę stack ;)

Obiecany plik https://www.dropbox.com/preview/IC5070_50x120s.tiff

Pierwszy raz używam Dropbox'a i nie wiem czy wszystko zadziała .Jak co dajcie znać ;)

 

Edytowane przez Jarek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.01.2019 o 16:10, Jarek76 napisał:

Wieczorem wrzucę stack ;)

Obiecany plik https://www.dropbox.com/preview/IC5070_50x120s.tiff

Pierwszy raz używam Dropbox'a i nie wiem czy wszystko zadziała .Jak co dajcie znać ;)

 

zle udostepniles.

dodajeszplik, potem dajesz po lewej pliki, najezdzasz na plik i UDOSTĘPNIJ. potem UTWORZ LACE I KOPIUJ LACZE.

to co skopujesz wklejasz na froum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Tayson napisał:

zle udostepniles.

dodajeszplik, potem dajesz po lewej pliki, najezdzasz na plik i UDOSTĘPNIJ. potem UTWORZ LACE I KOPIUJ LACZE.

to co skopujesz wklejasz na froum

A teraz ?

https://www.dropbox.com/s/xmnp3edlgf0wmny/IC5070_50x120s.tiff?dl=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dusza rewelacyjna estetycznie!

W pierwszym poście tego wątku nie za bardzo wyjaśniłeś na czym polega nietypowość tych rejestracji o której wspomniałeś.

Co prawda (jak mi nawet wczoraj w rozmowie bezpośredniej powiedział mój s-znajomy z forum) dominuje tutaj astrofotografia i wielu ludzi zna żargon i specyfikę astrofociarstwa ale ...

jest wielu nowych czytelników, też wizualowców.

Co znaczy "bez guidingu". Ja zgaduję, że system nie korzysta na bieżąco z obrazu (gwiazd) nieba do korygowania prędkości przesuwania kamery za niebem.

Jedzie "na silniczkach" według spodziewanego standardowego przemieszczania się nieba?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ekolog napisał:

Dusza rewelacyjna estetycznie!

W pierwszym poście tego wątku nie za bardzo wyjaśniłeś na czym polega nietypowość tych rejestracji o której wspomniałeś.

Co prawda (jak mi nawet wczoraj w rozmowie bezpośredniej powiedział mój s-znajomy z forum) dominuje tutaj astrofotografia i wielu ludzi zna żargon i specyfikę astrofociarstwa ale ...

jest wielu nowych czytelników, też wizualowców.

Co znaczy "bez guidingu". Ja zgaduję, że system nie korzysta na bieżąco z obrazu (gwiazd) nieba do korygowania prędkości przesuwania kamery za niebem.

Jedzie "na silniczkach" według spodziewanego standardowego przemieszczania się nieba?

Pozdrawiam

Tak ,montaż prowadzi po " swojemu". Kilka lat temu " opaskowałem" swój montaż - mod belt .Po zastosowaniu programu PAT ( autorstwa kolegi @bujarek) , w którym dokładność ustawienia na biegun północny wzrosła , zacząłem naświetlać klatki nawet do 300s przy ogniskowej 345mm . Z czego uzysk wynosił 85-90%

Nietypowość moja polega na tym iż posiadając montaż NEQ6 nie stosuję guidingu,zbieram materiał w bin2 .Co za tym idzie? Maksymalne czasy ekspozycji to 5min oraz spadek ostrości detalu z powodu zastosowania binowania pikseli oraz czasem procesowe wyciągnięcie szczegółów ,co może ukazywać słabą jakość i estetykę zdjęcia danego obiektu DSO  . Jaki ja mam w tym zysk prócz opisanych problemów z guidingiem? Przestałem się martwić o gwiazdy do guidingu , odchudziłem setup- brak nerwów tylko dobra zabawa ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ostatnie obiekty zebrany Megrezem 72@345

40x100s luminacja bin2 .

1373135055_M13(2).jpg.c91bca586f7571499f5ca3521fd29b04.jpg

oraz

IC53

75x100s H-alfa 7nm bin2

Przy 100s trudno wyciągnąć mi było szczegół mgławicy.

1949186190_IC5375x100s.jpg.cf59ea283bb4632373e4f681a8265f8a.jpg

To ostatnie zdjęcie wykonane Megrezem .

Teraz będę prezentował materiał zebrany Sonnarem 3.5/135

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam.

Sonnar niestety słabo wypadł podczas testów :( Mimo wszystko wykorzystany zostanie do zdjęć dziennych .Aktualnie jestem po testach Taira 3S , które wypadły pomyślnie.Tak więc wracam do czasu , kiedy moim pierwszym obiektywem był właśnie Tair 3S.Nowy astrograf jest już poskładany i czeka tylko na dobrą pogodę.

Podrawiam

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzędziel napisał:

Oj coś mi wygląda, że ten nowy astrograf ma guiding.

No guiding w/g postanowienia ;)

Zebrałem testowo Tairem@5,6 2x300s H-alfa 7nm bin2 NGC 281,więcej nie szło - chmury.

Maxim wskazał mi krągłość gwiazd na wartości " 15" .Megrezem  krągłość "25-30" , sporadycznie ok 20%  wszystkich klatek miało wartość "20" .

 

571170580_Pacmantestowo.jpg.4fe7cb7270ae5df6f3c5a9bb885cebf3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.