Skocz do zawartości

Wspólne oglądanie nieba pod Lublinem


maxio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich astromaniaków. Zwracam się z zapytaniem, czy jest tu ktoś z Lublina lub okolic, kto dysponuje sprzętem do obserwacji i zechciałby mi pokazać na czym to wszystko polega. Nie ukrywam, że jestem zainteresowany zakupem teleskopu, ale wczesniej chciałbym poznać tajniki tego hobby, dowiedzieć się coś więcej na ten temat, co warto kupić, a czego nie. Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dawaj do piask jestem nieszczęśliwym posiadaczem http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-200-200/1000-EQ-5-%28BKP2001EQ5%29-teleskopy-1391.htmli za h.. nie ogarniam go . jak kogoś prubuje pytać to zaraz leci ta sama astrogrypsera ( chyba im większy bełkot tym dłuższy wzwód mają). reasumując skutecznie zniechęcają mnie do zadawania pytań. dzięki astro koledzy. a ciebie kolego zapraszam j.w. AVE

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dawaj do piask jestem nieszczęśliwym posiadaczem http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-200-200/1000-EQ-5-%28BKP2001EQ5%29-teleskopy-1391.htmli za h.. nie ogarniam go . jak kogoś prubuje pytać to zaraz leci ta sama astrogrypsera ( chyba im większy bełkot tym dłuższy wzwód mają). reasumując skutecznie zniechęcają mnie do zadawania pytań. dzięki astro koledzy. a ciebie kolego zapraszam j.w. AVE

 

Hej

piozwez1 daj znać w czym masz problem - może coś pomożemy :)

A odnośnie tematu wątku, to z chęcią się kiedyś spotkam (rzadko bywam na LUbelszczyźnie, ale jak już będę to z chęcią spotkam).

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

piozwez1 daj znać w czym masz problem - może coś pomożemy :)

A odnośnie tematu wątku, to z chęcią się kiedyś spotkam (rzadko bywam na LUbelszczyźnie, ale jak już będę to z chęcią spotkam).

pk

Cze ci . jak już jojczałem wcześniej nie wszyscy ogarniają w tych nazbyt rozwinirtych synapsach że nie każdy rodzi się z astrosłownikiem w dupie . no dobrze..

mam s-k 2001 tylko że ile można się gapić na Łysego, więc dokupiłe okular 4mm najpierw trfiłem juwisza z mało się nie poszczałem mimo swoich znikomych rozmiarów. nie wiem jak i do jakich obiektów dopasowywać okulary, soczewki itd. Mam 2 sztuki barlow2x, okular 25mm, 10mm, 4mm, specjalnie kupiłem Canan iso 400d do foto, laptopa, nie dokońca wim jak go optymalnie urzyćprzychamowała mnie cena montażu HEQ5 (pobotnicza pensja) tak że naprawde chciałbym ale wiedzy praktyczznej brak, a jak omnibusy zaczyną rzucać radami to... jest jakaś alternatywa na heq5??? pozdrawiam. "laik"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

piowez1, generalnie zasada jest taka, że okularów o długich ogniskowych używasz do obiektów bardziej rozległych i ciemniejszych (czyli mgławic, galaktyk etc..), do obiektów jasnych (Księżyc, planety) używasz okularów o krótkich ogniskowych. Oczywiście to takie bardzo ogólne podejście, ale na początek wystarczy.

Poklikaj sobie na tej stronie to zobaczysz w czym rzecz: http://teleskop.astromaniak.pl/

 

Sprzęt jaki masz pozwala sporo dostrzec, sam miałem Syntę 8" i pod Lubelskim (Roztoczańskim) niebem, naprawdę dawała satysfakcję.

 

Jeśli chcesz zobaczyć obiekty mgławicowe, galaktyki to na początek polecam Ci zrobić tak:

Zainstalować sobie jakiś program typu planetartium - np Stellarium (tutaj masz link: http://www.stellarium.org/pl/)

Po zainstalowaniu wybierz sobie, żeby pokazywał Ci obrysy gwiazdozbiorów (wystarczy wcisnąć przycisk C) oraz obiekty głębokiego nieba (wystarczy wcisnąć przycisk D)

Wybierz np:

galaktykę M31 w Andromedzie

Mgławicę M57 w Lutni

Mgałwicę M27 w Lisku

Najpierw sprawdź czy wiesz gdzie konkretnie ten obiekt znajduje się na niebie, potem wyszukaj obiektu w szukaczu, następnie ustaw ostrość teleskopu wraz z okularem 25mm i przeszukuj drobnymi ruchami wybrany fragment nieba.

 

W końcu się uda i na pewno poświecenie będzie tego warte.

 

Jak coś to pytaj w tym wątku, nie jestem Alfą i Omegą ale w miarę swojej wiedzy pomogę :)

 

Pięknego nieba.

 

Cześć

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Czy ktoś ma prywatnie, nie wiem. ALE jest Coronado SolarMax 40 w Instytucie Fizyki UMCS. Czasem "od święta" robią jakieś pokazy "pod Maryśką" czyli na pl. Marii Curie- Skłodowskiej.

Z konkretnych corocznych okazji, gdy wyciągają ten teleskopik to Lubelski Festiwal Nauki (druga poł. września) oraz (do sprawdzenia, nie mam 100% pewności) Drzwi Otwarte UMCS (połowa marca, więc już jakby niedługo). Te imprezy mają swoje strony internetowe, ich programy są ogłaszane z wyprzedzeniem, więc jak ktoś chce zerknąć przez H-alfa na termojądrową lampę, warto mieć je na uwadze (sam wpadam po sąsiedzku i po znajomości). Ekipą na placu dowodzi wówczas zwykle p. Zbyszek Rzepka, wspierany przez Mietka Paradowskiego. Do tego dochodzą incydentalne wydarzenia, typu zaćmienia, tranzyty.

Pewnym odstępstwem od tej reguły był brak pokazu podczas ostatniego marcowego zaćmienia Słońca, podyktowany zapewne tym, że pod placem wykańczano właśnie wielki zbiornik ppoż. Zastępczo walczył pod drzwiami Instytutu p. Roman Kazański z małą camera obscura, którego wsparłem na chwilę szybką spawalniczą nr 14.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

Witam !

 

Czy w Lublinie są jacyś chętni na wspólne obserwacje astronomiczne lub astrofoto ? W towarzystwie zawsze raźniej. Trochę pojeździłem wokół Lublina i udało mi się znaleźć miejscówkę (dokładnie to odkrył ją ktoś przede mną ja tylko potwierdzam, że jest bardzo dobra) - tutaj mapka https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1lMlbtmYJq6O_6XFWFeAiE6VXS7U&hl=en_US&ll=51.34541046482466%2C22.395973662597726&z=12chodzi o miejscowość Ługów. Wszystko to co jest napisane w opisie miejsca jest prawdą. Byłem tam za dnia i wczoraj na sesji foto, warunki są przyzwoite, mamy łunę od strony Lublina, ale nie jest jakaś straszna. Można komfortowo zaparkować samochód, wokół jest cisza, tylko sarny biegają :) Jeżeli w weekend dopisze pogoda to planuję wyjazd, chętnych zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam !

Jeżeli są tutaj osoby z Lublina i są chętne na wspólne obserwacje / foto to zapraszam do kontaktu. Mam dobrą miejscówkę koło Lublina (Ługów). Dzisiaj są dobre prognozy i się wybieram w teren. Może ktoś się kiedyś odezwie, więc daje informację. Pozdrawiam icon_smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.