Skocz do zawartości

e-book jako interaktywna mapa nieba


Kurak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

W czasie ostatnich lornetkowych obserwacji gdy za atlas służył mimój telefon komórkowy o dość małej przekątnej zastanowiłem się nad jakąś alternatywą i wpadłem na pewien pomysł. Jako że jakiś czas temu zostałem posiadaczem czytnika książek elektronicznych PocketBook Touch Lux postanowiłem połączyć te dwie rzeczy.

 

Dla nieobeznanych w temacie czytniki książek elektronicznych tzw. e-book posiadają specjanly ekran tzw. e-Ink który działa jak elektroniczny papier. Czarny atrament jest przyciągany podczas przemieszczania pomiędzy górną i dolną elektrod i gdy jest na górze piksel jest czarny a gdy na dole piksel jest biały (dokładniej nie biały lecz jasno szary). Tak czy owak ekran pozwala na wyświetlenie 16 odcieni szarości i ma dwie bardzo wielkie zalety. Po pierwsze ekran sam z siebie nie świeci i musi posiadać oświetlenie z zewnątrz aby coś odczytać jak zwykła kartka, idealna sprawa dla nocnych obserwacji pod czerwonymi latarkami. Po drugie zużywa energie tylko wtedy gdy trzeba zmienić odcień pikseli, samo wyświetlanie nie zużywa żadnej energi, sam czytnik działa bez ładowania do miesiąca czytania czyli nocke obserwacyjną w zimie wytrzyma (choć nie wiem jak zareaguje wyświetlacz na -20 stopni).

 

Wgrywanie plików pdf czy zdjęć i mogłem w miare sprawnie nawigować się po nich za pomocą palców. Czytnik ma podświetlany ekran lecz podświetlanie nawet na poziomie minimalnym jest zbyt jasne na warunki obserwacyjne ale nic nie stoi na przeszkodzie użyć czerwonej latarki.

 

Ktoś już próbował używać takich czytników w boju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według wiki... http://wiki.mobileread.com/wiki/E_Ink_display zakres pracy e-Ink jest 0-50 *C. Jednak na forach można przeczytać, że ludzie używali czytników z e-Ink w o wiele niższych temperaturach .

Włóż czytnik do lodówki/zamrażarki, to się przekonasz jak zachowuje si twój egzemplarz :hmmm::icon_question:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według wiki... http://wiki.mobileread.com/wiki/E_Ink_display zakres pracy e-Ink jest 0-50 *C. Jednak na forach można przeczytać, że ludzie używali czytników z e-Ink w o wiele niższych temperaturach .

Włóż czytnik do lodówki/zamrażarki, to się przekonasz jak zachowuje si twój egzemplarz :hmmm::icon_question:

Być może źle ale wnioskuje z twoich ikon pewien stopień irytacji, dlatego dla wyjasnienia celem tego postu było zapytanie czy ktoś w ogóle używał tej technologi e-ink w celach astronomicznych do przegladania map w nocy a jeżeli nie to być może użycie jej przyjemni mu życie. Po prostu chciałem się podzielic pomysłem na jaki wpadłem i dowiedziec się czy ktoś już na taki pomysł nie wpadł a może wpał nawet na lepszy, ale widząc po odzewie raczej nikt w to sie nie bawił.

 

Co do zakresu pracy w instrukcji Canon 20D napisane jest 0-40 *C więc nie wiele się ma to do rzeczywistości jak sam zresztą zauważyłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem używać Kindle-a do oglądania map Pocket Sky Atlas który poza papierowym mam też w .pdf.

Średnio się to sprawdzało bo Kindle nie bardzo radzi sobie z pdf-ami i trochę za mały jest.

Na plus brak świecącego ekranu.

Gdyby czytnik miał format A4 toby pewnie fajnie to działało i można by też te bardziej dokładne atlasy przeglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może źle ale wnioskuje z twoich ikon pewien stopień irytacji, dlatego dla wyjasnienia celem tego postu było zapytanie czy ktoś w ogóle używał tej technologi e-ink w celach astronomicznych do przegladania map w nocy a jeżeli nie to być może użycie jej przyjemni mu życie. Po prostu chciałem się podzielic pomysłem na jaki wpadłem i dowiedziec się czy ktoś już na taki pomysł nie wpadł a może wpał nawet na lepszy, ale widząc po odzewie raczej nikt w to sie nie bawił.

 

Co do zakresu pracy w instrukcji Canon 20D napisane jest 0-40 *C więc nie wiele się ma to do rzeczywistości jak sam zresztą zauważyłeś.

Być może niefortunnie, jak się okazało niejednoznacznie, dobrałem ikony. Uważam pomysł wykorzystania tego typu czytników za co najmniej warty porządnego sprawdzenia.

Kiedyś, kiedy pojawiły się pierwsze tanie tablety 7" LCD, próbowałem uruchomić i korzystać z astro mapy, jednak marny procesor, pamięć i bateria w tym tabletopodobnym urządzeniu skazały mnie na porażkę. Duża objętość pliku pdf. po prostu tragicznie zamulała urządzenie, pewnie podobnie było w przypadku przytoczonym wyżej przez adam_bie. Może gdyby mapa była w formacie ebook mobi. czy epub. wtedy rozwiązał by to problem zbyt małej wydajności podsystemu procesor pamięć.

Są przecież dostępne mapy drogowe na np. Kindle, dlaczego nie miało by to zadziałać z astromapami.

Co do dopuszczalnego zakresu pracy, to wiadomo, instrukcja swoje a życie swoje, z tym że to działa w obie strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.