Skocz do zawartości

Kometa C/2014 S2 (PANSTARRS)


Rekomendowane odpowiedzi

W ostatnich tygodniach kometa C/2014 S2 (PANSTARRS) niespodziewanie pojaśniała. Jeszcze w sierpniu jej jasność wynosiła około 15 mag, a teraz jest ona widoczna bez trudu nawet w małych teleskopach, a jej jasność oceniana jest na około 10.0 - 10.5 mag. Wygląda na to, że nie mieliśmy tu do czynienia z gwałtownym wybuchem, a raczej ze stopniowym, ale szybkim wzrostem aktywności komety. Obserwacje astrometryczne wskazują, że ta kometa jest obiektem okresowym i do Słońca wraca co około 2 tysiące lat.

 

Ze względu, że jest ona kometą, która nigdy bardzo do Słońca się nie zbliży (w peryhelium będzie 2.1 AU od Słońca), a jest już stosunkowo blisko peryhelium (przez które przejdzie 9 grudnia), to jej jasność nie powinna już znacząco wzrosnąć. Mimo tego jest ona obecnie najjaśniejszą kometą widoczną na naszym niebie. Teraz świeci ona w Cefeuszu, blisko gwiazdy Polarnej, którą nocą 5/6 października minie w odległości około pół stopnia. Przez cały październik kometa będzie wędrować przez Małą Niedźwiedzicę, w połowie listopada przejdzie do Smoka, w którym zostanie aż do połowy lutego. Później wróci do Małej Niedźwiedzicy. Na ten moment wydaje się, że największą jasność będzie ona mieć w listopadzie i może być wtedy nieznacznie jaśniejsza od 10 mag. Później jej jasność będzie powoli spadać, ale do końca lutego powinna pozostać jaśniejsza od 11 mag.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na statywie powinna wyjść nieźle. Duża deklinacja pozwoli na nieco dłuższe ekspozycje bez użyciu montażu paralaktycznego. Trzeba będzie spróbować :)

 

Jaka będzie potrzebna ogniskowa ? Z tego co widzę po zdjęciach to minimum 1500 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka będzie potrzebna ogniskowa ? Z tego co widzę po zdjęciach to minimum 1500 ?

 

Zależy jaką dużą chcesz ją mieć na zdjęciu. LibMar pisał o statywie, więc na pewno nie miał na myśli ogniskowej 1500 mm. Widać będzie ją zapewne już przy ogniskowej rzędu 50 mm, a może i krótszej, choć oczywiście przy tak krótkiej ogniskowej będzie ona słabą plamką.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografowałem statywowo (tak jak mówiłem) z ogniskowej 300mm i 800mm. Prowadzenie przy pomocy gumki recepturki nie miało tutaj sensu. Kometa już przy 300mm wydaje się bardzo rozmyta.

Fotki z 800mm jeszcze się stackują (90x10s).

 

Deklinacja równa 87 stopni pozwoliła na zastosowanie tak długich czasów.

 

Canon EOS 60D, czasy 80x30s, ISO 1600, ogniskowa 300mm, przysłona f/5.6

Po lewej Gwiazda Polarna, po prawej kometa.

Niestety poświata wyszła kiepsko (nadal szukam sposobów) :(

 

 

Kometa-PANSTARRS-z-300mm-finalna.jpg

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografowałem statywowo (tak jak mówiłem) z ogniskowej 300mm i 800mm. Prowadzenie przy pomocy gumki recepturki nie miało tutaj sensu. Kometa już przy 300mm wydaje się bardzo rozmyta.

Fotki z 800mm jeszcze się stackują (90x10s).

 

Deklinacja równa 87 stopni pozwoliła na zastosowanie tak długich czasów.

 

Canon EOS 60D, czasy 80x30s, ISO 1600, ogniskowa 300mm, przysłona f/5.6

Po lewej Gwiazda Polarna, po prawej kometa.

Niestety poświata wyszła kiepsko (nadal szukam sposobów) :(

 

Now I am confused! Bo albo ta kometa jest u Ciebie ...minimalnie poza kadrem z prawej - albo szukam w złym miejscu / lub, co gorsza - nie idzie jej zlokalizować przez mój teleskop (bez focenia, z mapką gwiazd tylko do 10,5 mag)

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka jest po prostu za duża na taką rozdzielczość (szerokość bodajże 2000 pikseli) i musisz przesunąć pasek nawigacyjny w prawo :)

Ach widzę! No to faktycznie szukałem w tym miejscu - i coś takiego miałem na oku, lecz na zbyt krótki czas owo oko coś łapie, bym wczoraj mógł to stwierdzić w 100%. Za to dzięki Twej fotce wiem, czego będę wypatrywał wkrótce...

 

Życzę lepszej poświaty next time (jeśli to możliwe)!

 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja powiem, że pod koniec stycznia niedaleko Polarnej przeleci kometa Catalina (mając 6 mag) :)

Trochę gorsza pozycja (bo deklinacja "tylko" 82 stopnie), ale z takiej ogniskowej można spokojnie wydłużyć czas do 7-10 sekund :)

 

Proponuję jeszcze raz odwiedzić PANSTARRS za 2-3 dni, kiedy deklinacja osiągnie 89 stopni. Wtedy można pokusić się o fotki nawet do 60-90 sekund :)

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądała 4 października około 22:30.

23x60s., ISO 800, z centrum Lublina.

Sprzęt jak w stopce.

Swietnie wyszła! wczoraj usiłowałem dostrzec, ale było za blisko Warszawy. Dziś, oczywista, mija Polaris Jadę chyba do Lublina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietnie wyszła! wczoraj usiłowałem dostrzec, ale było za blisko Warszawy. Dziś, oczywista, mija Polaris Jadę chyba do Lublina.

 

Dzięki:) Ale jak już jechać, to raczej gdzieś pod ciemne niebo, bo i w Lublinie LP sprawia, że trzeba było się mocno nagimnastykować z tłem zdjęcia.

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyladowalem 18 km pod Pultuskiem. Koguty tylko i niebo super ...dopuki chmur nie bylo. Ale komete zdaje sie widzialem. Z niecierpliwoscia czekam dzisiejszych obrazkow...

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyladowalem 10 km pod pultuskiem. Koguty tylko i niebo super ...dopuki chmur nie bylo. Ale komete zdaje sie widzialem. Z niecierpliwoscia czekam dzisiejszych obrazkow...

 

 

Gratulacje, że widziałeś!

Ja przy moim LP nie miałem szans dostrzec, ale też, mimo lekkiej dodatkowo mgiełki, powalczyłem z foto.

 

P.S. Przed 4 rano to i ortografia rządzi się innymi prawami, dopóki całkiem dzień nie wstanie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, udało mi się wczoraj zrobić kilka fotek tej kometki. Niestety krótko się bawiłem bo naszły chmurki a LP w połączeniu z wilgotnością w mojej dzielnicy w Warszawie nie zachęca do astrofoto :(

Ale, bez biadolenia - trzy fotki jednoklatkowce ISO 500/20s, ISO1000/40s, ISO3200/15s aparat Panasonic GH1 w ognisku gł. Celestron 150/750 bez prowadzenia bo i po co :)

Pozdro!

 

C2014S2_P1620860.jpg

 

C2014S2_P1620863.jpg

 

C2014S2_P1620867.jpg

 

 

Edytowane przez dj_peterka
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gratulacje, że widziałeś!

Ja przy moim LP nie miałem szans dostrzec, ale też, mimo lekkiej dodatkowo mgiełki, powalczyłem z foto.

 

P.S. Przed 4 rano to i ortografia rządzi się innymi prawami, dopóki całkiem dzień nie wstanie:)

:D ortografia, poza tym okulary - kitowce powinienem już zamienić na coś lepszego - w sumie to ciekaw jestem, czy z jakimiś lepszymi będę w stanie widzieć takie mgiełki "naocznie". Natomiast co znaczy LP uwydatniały auta, które co jakiś czas przejeżdżały po oddalonej drodze - a nawet jakaś jedna skromna gospoda w sercu południowych pól (koziorożcom i wodnikom dostawało się po oczach). Zaś to, jak widziałem M 13, M 57 czy "Dziką Kaczkę" (tę jedną przypadkiem, jak i pierwszy raz- cudo!) - przywodzi mi na myśl, jak niesamowite zdjęcia byś w tym miejscu zrobił! Niemniej i w mieście dzielnie sobie walczysz - całe szczęście to nie Warszawa - patrz: zdjęcia kolegi powyżej.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, udało mi się wczoraj zrobić kilka fotek tej kometki. Niestety krótko się bawiłem bo naszły chmurki a LP w połączeniu z wilgotnością w mojej dzielnicy w Warszawie nie zachęca do astrofoto :(

Ale, bez biadolenia - trzy fotki jednoklatkowce ISO 500/20s, ISO1000/40s, ISO3200/15s aparat Panasonic GH1 w ognisku gł. Celestron 150/750 bez prowadzenia bo i po co :)

Pozdro!

 

attachicon.gifC2014S2_P1620860.jpg

 

attachicon.gifC2014S2_P1620863.jpg

 

attachicon.gifC2014S2_P1620867.jpg

 

 

udało się ze stolicy, brawo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze zbliżenie komety do Gwiazdy Polarnej.

Zastosowałem trochę inny zestaw, bo chciałem mieć ją trochę bliżej:

Celestron SCT 6" + korektor f/6.3, co dało ogniskową 900mm.

Miałem mało czasu, więc tylko 28x30s., ISO 6400 (!), Nikon D3100.

Ponieważ chciałem umiejscowić kometę w środku kadru, Polarna wylądowała w lewym dolnym rogu, co wpłynęło na jej mocne odbicia, stąd takie ciekawe "pióro" :)

Kometa_C_2014_S2_Panstarrs_Polarna.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.