Skocz do zawartości

Kometa C/2014 S2 (PANSTARRS)


Rekomendowane odpowiedzi

Ciut mało informacji Piotrku ;) Kiedy zrobiono tę fokę? (tak wiem, że trochę to trwało)

Pozdrawiam

p.s.

Kometa wydaje się nie poruszona - zgaduję nieśmiało, że podążano za nią jakoś?

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciut mało informacji Piotrku ;) Kiedy zrobiono tę fokę? (tak wiem, że trochę to trwało)

 

A, rzeczywiście, już dopisuję.

 

 

Kometa wydaje się nie poruszona - zgaduję nieśmiało, że podążano za nią jakoś?

Nie, statyw był nieruchomy. Za to program do składania zdjęć (DSS) po wskazaniu komety na zdjęciach może składać je tak, aby kometa była nieruchoma.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A, rzeczywiście, już dopisuję.

 

 

Nie, statyw był nieruchomy. Za to program do składania zdjęć (DSS) po wskazaniu komety na zdjęciach może składać je tak, aby kometa była nieruchoma.

 

Rozumiem, że ta duża gwiazda się nie rozmazała bo ona akurat wyjątkowo ma zwyczaj nie wędrowania po niebie; nawet w dzień jest tam sobie (tylko trudna do zobaczenia)?!

To by oznaczało że była to gwiazda Polarna ... moim skromnym zdaniem. Cóż za szczęśliwy przypadek, dla statywowców, że ta kometa tam zaleciała :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statywowo:)

WO 70 + TV 0.8x na statywie fot., 63x30s., Nikon D3100, ISO 800. Z centrum Lublina.

Musiałem chyba trącać statyw, bo gwiazdy nie do końca idealnie "prowadziły" po okręgu:(

Stąd przy robieniu startrails wybrałem opcje "fade out".

Kometa_C_2014_S2_Panstarrs_wirowka.jpg

Kometa_C_2014_S2_Panstarrs_07_10_2015a.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ prowadzenie mojego montażu nie jest zbyt dokładne, postanowiłem i ja wykorzystać szczególne położenie komety i na nią zapolować. Niestety zdążyłem zrobić tylko 5 zdjęć zanim nadeszły chmury, ale coś tam widać.

 

post-4659-0-58012900-1444329784_thumb.jpg

MAK SW 102 + Canon 1000D, 5x5min, iso 1600

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, która mapka jest bardziej aktualna?

http://www.nightskyinfo.com/cms/maps_images/comet1_map.png

http://blog.astronomypage.ru/wp-content/uploads/2015/10/2014S2-3.jpg

 

EDIT: Jak kasuje się własne posty?

 

Edytowane przez amatorastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mowi np stellarium?

No i wielkie Ci dzieki, bo z tego wynikało, że jednak jakoś powinno się ją tam znaleźć. A przeinstalowałem sobie nawet wczoraj ze starszej wersji na nowszą. :)

 

No to kometę mam i ja. :Loveit: Gdyby nie Stellarium, to bym tego kłaczka nie znalazł. ;)

 

Zdjęcie w środku miasta, 10 darków, 10 flatów i 125x20s f=6,3, Canon EF 100-300 (na 300).

Pierwsza astrofota na cyfrze, bo prób na analogu 30 lat temu nie liczę.

Fota technicznie słaba i kolorów nie mogę uzyskać sensownych, ale to dyskusja na inny dział.

kom2.jpg

Edytowane przez amatorastro
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja dołączę do grona, które "zaliczyło" kometę.

EQ6, SW 80 ED z WO P-FLAT4, Atik 314L+ (-15st), kanał L, 20 x 300 sek, darki, biasy, flaty, Leszno 2015.10.10. (20.15. - 21.21.)

Niestety 3 satelity przeorały zdjęcie, a nie chcę wywalić tych klatek bo będą "dziury" w śladzie gwiazd.

C2014 S2 20151010 ver1.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chirurgiem nie jestem :) Ale Ty tak!

Pełne uznanie. Na PW możesz napisać "jak to się robi".

 

Cięcie robimy w dowolnym programie z możliwością wycinania, kopiowania i wklejania. Tniemy kilka pixeli przed linią przelotu satelity lub samolotu - czyli zaznaczamy selekcją wybrany obszar, kopiujemy i wklejamy. Następnie nasuwamy ten fragment tak, aby się złożył równo z obrazkiem podstawowym i zespalamy warstwy. I tak następny...

 

post-27-0-57222500-1444550273ciecia.jpg

 

Łatwo jest gdy mamy takie rozjechane gwiazdki ale trochę gorzej jeśli mamy statyczne bo przemieszczanie całych obszarów nieba zaburza nieco rzeczywiste proporcje - ale to tylko kilka pixeli różnicy :) W takim wypadku lepiej skopiować cienki kilkupixelowy pasek nieba wzdłuż linii przelotu i nałożyć go na tę linię

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.