Jump to content

3Miasto - propozycja obserwacji w sobotę


Guest
 Share

Recommended Posts

Hej Astro Bracia i Siostry z 3Miasta!!!

 

Ponieważ wszystko wskazuje na to,że jutro wieczorkiem pogoda ma być dosyć ładna na naszym terenie, może zorganizowalibyśmy jakiś wspólny wypad na obserwacje niebiesiech. Przy okazji moglibyśmy ocenić sprzęt który zamierza nabyć Bogdan. Dajcie znać czy Wam pasi. Myślę, że tym razem moglibyśmy spotkać się gdzieś bliżej Gdyni.

 

Pozdrowienia,

Czarek

Link to comment
Share on other sites

Pozwól, że prowokacyjnie pomarudzę:

 

Nawet o 23:00 Słońce jest nędzne 11° pod horyzontem. Akurat zachodzi Saturn. Jowisz pływa w syfie na wysokości 20°. Jest jasnawo (zmierzch nawigacyjny). Księżyc 33° pod horyzontem i wschodzi o 2:42. Mars 24° pod horyzontem i wschodzi o 1:51.

 

Przyznaj się, Czarku, co kombinujesz? Nam możesz przecież powiedzieć ;)

 

P.S. Przypominam tej bardziej ruchawej części Oddziału Pomorskiego, że spotykamy się we wtorek o 19:00 na pilnej nasiadówie organizacyjnej. Smopi Małpa Skaj Gda Pe-el ustali jeszcze gdzie.

Link to comment
Share on other sites

Kombinacja to zaiście alpejska :)

 

Po prosto chcę się z Wami zintegrować!!! a przy okazji zobaczyc w miarę krytycznym okiem na co Bogdan chce wydać kupę kasy (i w razie czego odwieść go od błedu).

Poza tym nie wiem czy uda mi sie dotrzeć na spotkanie we wtorek, jako że w robocie grunt pali mi się pod nogami i ostatnio zamiast oglądać po nocy gwiazdy to wgapiam się w monitor komputera w labie - tak więc byłaby to okazja do pogadania.

 

To jak myślisz wypali tym razem pospolite ruszenie ?

 

Czarek

Link to comment
Share on other sites

Czarek, a co ten Bogdan chce kupić?

El no co ty. Kazda okazja jest dobra + integracja.

A widać przecie wiele ;

1) Jowisz i jego towarzystwo - raczej nie bedzie przejśc cieni itp.

2) jeszcze widać Leo triplet M65 M66.

3) m-ki w Warkoczu Bereniki.

4) M-ki w Pannie.

5) piękna M13.

6) M57 widoczna.

Same piękności do podziwiania.

Ja bym przyjechał. Ale mam dzień drukarza i muszę to zaliczyć obowiązkowo.

Link to comment
Share on other sites

Prawdopodobnie przyjechałbym.

Też od trzech dni nie wstaję od komputera, nie wychodzę z sieci i dodatków budowlanych do gazet, bo mi żona kazała kupić duże, nowe mieszkanie albo postawić dom z ogródkiem. No i mam teraz przerąbane... :'( bo to przecież nie rowerek dla dziecka.

Na taką integrację to chętnie bym się wyrwał. Choć naprawdę za jasno będzie na poważniejsze sprawy.

Link to comment
Share on other sites

O w mordę El.

Mamy ten sam problem.

Ja mam 40m2 na 2+2 osoby.

Gnieciemy się wszyscy jak śledzie w puszce.

I jeszcze ta praca, popłaca ale wysysa wszystkie siły

Link to comment
Share on other sites

Darku,

 

Dzwoń więc do mnie na komórke. Też potrzebuję odskoczni, przez następne 2 tygodnie zapowiada mi się istny koszmar. Myślę, że wcześniej niż na 21.00 nie ma sensu się umawiać. Może rozstawić się w Wiczlinie?

 

Ok. a teraz pora na spacer z pieskiem i pielenie ogródka!!!

 

Pozdrowienia,

Czarek

Link to comment
Share on other sites

Widzę, że u mnie, w Lęborku, zaledwie półsta kilometrów od Was, niebo przeciera się na wieczór - pozostaje mi jeno zyczyć Wam, chłopy udanych, a zacnych obserwacyj! ;)

Link to comment
Share on other sites

No i jak tam wczoraj było coś? Bo ja udałem się do Waldka i uprawialiśmy u niego na podwórku oglądactwo pospolite do 1 w nocy Bbyło ciepło jak w dzień, a seeing minus 1/6 ;D ;D

Link to comment
Share on other sites

No a ja o pół godziny wcześniej skończyłem na mojej działeczce (cieplutko było)

Czy jest gdzieś jakaś strona gdzie podaje się kiedy będą maxsima blasku np. delty Cephei? Bo wczoraj próbowałem określić jej blask ale nie wiem czy dobrze określiłem i chcę porównać z pewnymi źródłami inf.

Link to comment
Share on other sites

Hej,

 

Ano udało nam się spotkać z Bogdanem i cały czas (gdzieś do 1) spędziliśmy na testowaniu jego nowego sprzętu.

Panowie i Panie - drugi raz mam okazję oglądać sprzęt firmowany przez Sky Watcher'a i drugi raz optyka tej marki robi na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

Bogdan zamówił z Himpola model 200mm/1200mm (f/6) na dobsonie. Sprzęt posiada blaszany tubus, 2" wyciąg z redukcją 1 1/4", szukacz 9x50, 3 okulary: 28mm 2 " (ok 62st), 20mm 1 1/4" (ok 62 st), 10mm 1 1/4" (ok 50st), zestaw narzędzi (klucze, śrubokręty itp.) - praktycznie jest gotowy do obserwacji zaraz po zakupie.

Mechanicznie: focuser pracuje bez zarzutów - żadnych luzów, przyjemny lekki opór. Jedyny mankament to źle ustawione łoże szukacza, które uniemożliwiało ustawienie go zgodnie z osią optyczną teleskopu. Po małym przyłożeniu siły i lekkim obróceniu łoża wszystko wróciło do normy. Także zbyt sztywno procował montaż w osi azymutalnej (zbyt duże tarcie - śruba była praktycznie luźna). Myślę, że "łożysko" z dwóch płyt CD uleczy tą przypadłość.

Poza tym obserwacje tym sprzętem to sama przyjemność.

Po lekkim wystudzeniu teleskopu sprawdziliśmy kolimację - no cóż - wymagała ona lekkiego ustawienia po transporcie od dostawcy. Z powodu braku laserowego kolimatora starałem się to ustawić w miarę możliwości na podstawie star testu. Wydaje mi się że można byłoby dostroić układ troszkę lepiej. Mimo to obrazy gwiazd były punktowe i nie mieliśmy żadnego problemu ze znalezieniem punktu ostrości.

Optyka f/6 dawała piękne jasne obrazy, szczególnie na DS-ach. Jowisz z racji tego, że był dosyć nisko nie wyglądał zbyt ładnie. Oczywiście pasy było widać bez problemu, jednak podły seeing nie pozwalał wejść z powiększeniem powyżej x120.

DS-y to już inna historia. M13, czy M81 M82 w jednym polu - to istna bajka. Poza tym obserwowaliśmy M57, M53, M92, M64, M65, M66, M51, M39, Dziką Kaczke, parę kolorowych podwójnych w Łabędziu i Lutni, oczywiście epsilony Lutni (rozdzielone!).

Jestem pod wrażeniem możliwości, mobilności (całość mieści się bez problemu do malucha!!!), łatwości obsługi tego sprzętu. Cena wydaje się również atrakcyjna (poniżej 2K!!!). Zastanawiam się jak maszynka będzie działać gdy ustawimy kolimację idealnie - aż strach się bać ;)

 

Pozdrawiam,

Czarek

Link to comment
Share on other sites

"całość mieści się do malucha" Rany boskie! Wodzicie mnie na pokuszenie! Chociaż czy jesteście pewni? Do 126p wchodzi faktycznie rura 1200mm, pod warunkiem, że średnica zewnętrzna nie jest zbyt duża -jaka jest dokładnie zewnętrzna średnica tej tuby? Przy tej długości oczywiście chodzi o transport na rozłożonym przednim fotelu, bo z tyłu w poprzek jest ledwie 105cm. Ciekawi mnie, co z montażem, bo skrzynka Dobsona nie jest tu chyba rozkładana. Ja stosunkowo mały montaż od Regulusa, podwyższony ekstra o 10 cm wożę też z przodu przed fotelem, ten od Synty trzeba by chyba do tyłu wrzucać? I najważniejsze, ile trzeba studzić lustro? Pozdrawiam

-Jarosław

Link to comment
Share on other sites

Hej,

 

Całość przyjechała i odjechała maluchem (126p). Tuba na przednim siedzeniu, montaż w jednym kawałku na tylnym. Zlożenie całości zajęło 2 minuty. Sky Watcher ma taki chytry patent na lustro główne, ktore ułatwia mu chlodzenie - myślę że w tym przypadku ten czas wynosi od ok 40min do 1h. Można to skrócic gdyby zastosować małe wiatraczki od PC jeden od spodu, drugi z boku tuby, tuż nad lustrem.

 

Pozdrowienia,

Czarek

Link to comment
Share on other sites

Ten Skywatcher to chyba z Fotoclassica bo jesli z Himpola to raczej jako Celestron (a może Himpol równiez sprzedaje Skywatchera ?).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.