Jump to content
Sign in to follow this  
Paether

Czy Galileusz odkrył Neptuna?

Recommended Posts

9c1257e42b90778b.jpg

Jowisz i Neptun na początku 1613 roku.Amerykański astronom Steven C. Albers w 1979 roku opublikował wykaz wzajemnych zakryć planet w okresie od 1557 do 2230 roku. Na liście znajduje się tylko 21 takich pozycji, z czego pod numerem 3 znalazło się "spotkanie" Jowisza i Neptuna na przełomie 1612 i 1613 roku. W tym czasie Galileusz przeprowadzał obserwację księżyców Jowisza i w polu widzenia jego lunety znalazł się także Neptun. Zachowane notatki Galileusza istotnie dowodzą, iż widział on Neptuna i nawet go zaznaczył na swym rysunku, prawdopodobnie biorąc planetę za zwykłą gwiazdę stałą. W grudniu 1612 roku obserwował księżyce Jowisza i przy okazji zanotował, że w odległości kilkunastu średnic planety widzi jasną gwiazdę. W styczniu 1613 roku gwiazdę tę widział już po przeciwnej stronie Jowisza.
Czy Galileusz mógł zauważyć, że to nie jest gwiazda?
Do takiego wniosku doszedł prof. David Jamieson z Uniwersytetu w Melbourne w 2009 roku. Australijski astronom studiował bardzo dokładnie zapiski Galileusza. Wśród notatek z lat 1612 i 1613, gdy obserwował księżyce Jowisza (Io, Europa, Ganimedes, Callisto) znajduje się zapis o obserwacjach poczynionych w nocy 28 stycznia 1613 roku. Uczony zauważył, i zanotował to, że jedna z gwiazd w pobliżu tych księżyców poruszała się w stosunku do sąsiednich gwiazd, nieruchomych. Notatce towarzyszy szkic. Widnieje na nim tajemniczy czarny punkt, którego opis odpowiada obiektowi, o którym dziś już wiadomo, dzięki obliczeniom i bezpośrednim obserwacjom, że jest to właśnie Neptun. Jednak taką pozycję, jaką naszkicował Galileusz, Neptun zajmował wcześniej, 6 stycznia 1613 roku.
Zdaniem prof. Jamiesona, nie ma w tym niczego dziwnego, da się to wytłumaczyć w sposób naukowy. Zapis świadczy o tym, że niespełna miesiąc po zaobserwowaniu po raz pierwszy pozycji Neptuna (a więc byłoby to 6 stycznia), którego wziął zresztą początkowo za gwiazdę, Galileusz przemyślał obserwację i dorzucił notkę o tym, że zaobserwowany obiekt to nie gwiazda, ale być może nieznana planeta.
Prof. David Jamieson zamierza udowodnić swoją hipotezę. Uważa, że w tym celu należy odnaleźć w pismach pozostawionych przez Galileusza nie pozostawiającą wątpliwości deklarację o odkryciu nowej planety. Szansa istnieje. W czasach, gdy działała inkwizycja (był zresztą jej ofiarą) wysyłał do swoich kolegów uczonych anagramy i niejednoznaczne wiadomości o dokonywanych obserwacjach. Na przykład, tak było w przypadku faz Wenus i pierścieni Saturna. Prof. Jamieson zamierza prowadzić poszukiwania w europejskich bibliotekach i archiwach.
  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proplem, pytanie dość znany. Proponuję założyć w internecie stronę pt.: Journal of History of Astronomy (lub podobna nazwa, lub stona po polsku) w którym można byłoby zamieszczać opracowane w sposób publikacji naukowej treści dotyczące historii atronomii. Zwłaszcza że w języku polskim ciekawe tematy z historii oberwacji nieba są słabo opracowane czy dostępne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe co na to aktualni odkrywcy Neptuna, gdyby jeszcze żyli ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.