Jump to content

Vesta SC3.2 Sony ICX424AL


Piotrek T.
 Share

Recommended Posts

Przeróbka jest dostępna dla wszystkich (najprawdopodobniej) kamer internetowych z chipem ICX098, czyli np. Vesta, TouCam i Logitech QC3000.

 

W zeszłym tygodniu zamówiłem w niemieckim sklepie z CCD Framos Sony ICX424AL. Ojjj... było znacznie taniej niż myślałem, bo tylko 74 Euro. Czekałem 4 dni na dostarczenie pocztą (i tak krótko :wink: ) No i dziś o 13 zapukał listonosz z wielkim :!: pudłem. Chip był zapakowany jak chinska porcelana :) . Opakowanie było wypełnione grubum styropianem, a gdzieś w głębi znalazłem to malutkie pudełeczko.

 

CCD było zabezpieczone jeszcze gąbką:

1

2

 

Do przeróbki kamerki muszę jeszcze zrobić obwód drukowany, bo idea Steve'a Chambersa z bezpośrednim przylutowaniem chipu, nie podoba mi się za bardzo. Potem dam chip i kamerkę do przylutowania technikowi z Obserwatorium Piwnickiego. Obudowa zostanie ta sama, tylko że wprowadzę parę małych zmian mających na celu zwiększenie przestrzeni dla nowego CCD.

 

Teraz trochę danych na temat chipu ICX424AL:

1/3''

B/W,

Ilość efektywnych pikseli: 659 x 494,

Całkowita Ilość pikseli: 692 x 504,

Rozmiary CCD: 5.79mm x 4.89mm,

Rozmiary piksela: 7.4 mikrona x 7.4 mikrona,

Anti-Blooming (trochę nie jestem z tego zadowolony),

 

Chip charakteryzuje mała wrażliwość na elektroluminescencje, czyli jest low-noise.

Nie ma problemu z długimi czasami. Standardowa przeróbka SC1 i nic więcej (nawet obędzie się bez wyłączenia wzmacniacza). Jest możliwość załóżenia hardware'owego binningu 2x1, ale po co się tak męczyć :oops:

 

Na koniec dla porównania dane standardowego chipu vesty (i nie tylko) ICX098:

1/4''

Color,

Ilość efektywnych pikseli: 659 x 494,

Całkowita Ilość pikseli: 692 x 504,

Rozmiary CCD: 4.60mm x 3.97mm,

Rozmiary piksela: 5.6 mikrona x 5.6 mikrona,

 

Jak widać zawsze jakaś kożyść jest, ale na testy to będzie trzeba poczekać gdzieś do weekendu albo i trochę później jak pójdą chmury i łysol. :mrgreen: :wink:

 

Aaa... jeszcze mi się przypomniało! Jak ktoś chce mieć kolorowego cama to jest dostępny ICX424AQ, tylko uprzedzam: Stewe Chambers z moich wiadomości nie testował takiego "combo".

Link to comment
Share on other sites

Tak to ten adres co podał Piniu. Szukaj go w "progressive scan".

No i masz dwie drogi do wyboru: SC3 albo SC4.

SC3 to webcam z ICX424, a SC4 to webcam z ICX414. Ten drugi jest jeszcze większy (pix 9.9 mikrona), ale kosztuje ponad 200 euro. Jak chcesz otrzymać instrukcje do przeróbki (uwaga! tam jeszt strasznie namotane z przyłączaniem pinów do padów(wszystko na krzyż będziesz musiał podłączyć :) ) !) to musisz wysłać tam jakiegoś maila o odpowiedniej treści (jest opisane na dole stron).

 

PS. Jeszcze nie uporałem się z przeróbką. Płytka drukowana gotowa, ale facio "od lutownicy" jest trochę zajęty i zrobi to raczej po weekendzie.

Link to comment
Share on other sites

No jakaś oszczędność jest, bo znalazłem na:

Dalekohledy ATK-2HS z tym samym chipem za cene ok. 2500 zł (17900 Kc).

I jeszcze jakąś tam w framosie za 2000 E (jak się nie mylę, bo już nie podają ceny). :mrgreen:

SBIG z tego nie wyjdzie, ale zawsze coś :razz: . Oglądając darki z tego chipu odnoszę wrażenie, że raczej nie trzeba chłodzenia, a przynajmniej do czasów poniżej 10 minut... Tak myślę.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.