Skocz do zawartości
ekolog

Roboty,drony nie tylko w astronomii

Rekomendowane odpowiedzi

Dron jako kelner :)

Pozdrawiam

p.s.

To przy okazji coś innego z tego rejonu Azji

EDIT:

Screen ze strony osiągalnej ze strony podpowiedzianej niżej przez PlanesFlyer'a

CC1AVm.jpg

CCd1bq.jpg

eee.jpg

Edytowane przez ekolog

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Chciałbym powiedzieć dla uprzedzenia, że nie wszędzie można latać UAV (czyli dronami, nawet takimi zabawkami za 100zł z supemarketu), w wielu strefach wymaga to uprzedzenia wieży i otrzymania zgody. By dowiedzieć się o sytuacji na dany moment i w jakiej strefie się znajdujemy polecam wejść na stronę PANSA i spoglądnąć na mapy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

By dowiedzieć się o sytuacji na dany moment i w jakiej strefie się znajdujemy polecam wejść na stronę PANSA i spoglądnąć na mapy.

albo prościej - https://droneradar.eu/

ciekawe czy wkrótce będzie u nas obowiązkowe rejestrowanie dronów tak jak w innych krajach?

a w ogóle to obecne przepisy lotnicze zastosowane do dronów zupełnie do nich nie pasują, zwłaszcza tych małych zabawek gdzie loty są blisko i nisko. nad miastem nie mogłoby równocześnie latać 1000 boeingów ale 10000 małych dronów nie przeszkadzałoby sobie, tyle że nie jest to możliwe do centralnego i "ręcznego" zarządzania, tak jak lotnictwo.

ptaki na przykład nigdy nie zgłaszają swoich operacji lotnicznych a może być ich w mieście 100000 i w porównaniu do tej liczby mają rekordowo niskie współczynniki katastrof lotniczych :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

ptaki na przykład nigdy nie zgłaszają swoich operacji lotnicznych a może być ich w mieście 100000 i w porównaniu do tej liczby mają rekordowo niskie współczynniki katastrof lotniczych :D

Szczególnie, że wiele z tych ptaków ma podobne rozmiary do dronów, więc powinny stanowić takie samo zagrożenie :) Dla mnie te ograniczenia odnośnie dronów to paranoja. Nikt mi nie każe rejestrować, że będę jechał dziś samochodem do Krakowa, a mój samochód może z dużo większym prawdopodobieństwem, niż dron zrobić komuś krzywdę.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Trochę te restrykcje są bezsensowne, ja np. mieszkam 15km od małego, praktycznie nieczynnego lotniska (EPML), lecz latać mógłbym tylko w nocy, bo głównie tylko wtedy strefa ta jest otwierana (jest to strefa czasowo zarezerwowana). Rozumiem, że UAV mogą być problemem dla lotów VFR, ale zamykanie strefy od poziomu gruntu jest trochę niemiłe. Z resztą niewiele osób o tym wie, że nie może w danym miejscu latać, bo zwykle użytkownik drona nie ma pojęcia o prawie lotniczym.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Trochę te restrykcje są bezsensowne, ja np. mieszkam 15km od małego, praktycznie nieczynnego lotniska (EPML)

no jak to nieczynnego, dwa dni temu na nim startowałem i lądowałem :D

przepisy są niestety nieżyciowe.

mieszkanie kilka km od lotniska (o co bardzo łatwo w dużym mieście) nie oznacza że samoloty będą nam latały pomiędzy blokami i drzewami w parkach i zderzą sie z naszym zabawkowym dronem - a jednak przepisy zdają się to sugerować ^_^

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jednoosobowy (do 120kg) "dronik" :)

promocja! bez dodatkowych opłat dostępna również funkcja koszenia trawnika ^_^

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Całkiem ciekawy ten quadrocopter ale czemu nie zamontowali jakichkolwiek osłon wirników to nie mam pojęcia - pewnie kwestia oszczędzania wagi, powinny być lekkie osłony.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Całkiem ciekawy ten quadrocopter ale czemu nie zamontowali jakichkolwiek osłon wirników to nie mam pojęcia - pewnie kwestia oszczędzania wagi, powinny być lekkie osłony.

Tak w zasadzie to octocopter. ;P

(W artykule napisano "quadrocopter", ale przecież ma 8 wirników.)

Edytowane przez PlanesFlyer

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak w zasadzie to octocopter. ;P

(W artykule napisano "quadrocopter", ale przecież ma 8 wirników.)

W sumie to tak, podublowane ma te wirniki, ale jednak układ siły ciągu x4 a nie x8

silniki przeciwbieżne, wpływają na równoważenie się siły - no właśnie nie wiem jak ją ubrać w słowa, ale kręcący się wirnik ciągnie też obudowę w tą samą stronę :) słabo mi idą wirnikowe.

ale pojazd sterowany apką, nie wiem czy bym wsiadł do czegoś takiego.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W sumie, jeśli są przeciwbieżne, to można go nazwać quadrocopterem. Trzeba byłoby to sprawdzić. Dodam tylko, że przeciwbieżne poprawiają stabilność, co tutaj byłoby ważne.

A tak w ogóle czy mimo pasażera byłby on zaliczony jako UAV?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A tak w ogóle czy mimo pasażera byłby on zaliczony jako UAV?

ciekawe pytanie :) albo czy airbus z autopilotem którego nie dałoby sie wyłączyć (bez opcji ręcznego sterowania) to byłby bezzałogowy statek powietrzny?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

popatrz na śmigła są założone jedno w jedną drugie w drugą - więc przeciwbieżne - a wagowo wchodzi to do UAV ale nie ma kontroli nad pojazdem, więc raczej jest to zupełnie nowa klasa statku powietrznego, jak by dodali kontrolę nad maszyną to można by tym latać na licencję Heli UAV, bo na wiatrakowca raczej nie. A tak to nic z tego prawo nie daje rady podążać za techniką. Zresztą wykonanie tej maszyny ma sporo do życzenia, strona producenta marna, z błędami, marne rendery, zero filmików z lotu - wydmuszka wg mnie i atrapa na wystawkę. Pomysł mają fajny, ale daleka droga przed nimi.

Taki autonomiczny pojazd powietrzny musiał by mieć stałą kontrolę z wieżą, najlepiej też system automatycznego spadochronu awaryjnego, najlepiej z zapasem (dość popularne w UAV rozwiązanie ) ale na niskich pułapach to dość niebezpieczne latanie, na autorotację nie ma co liczyć przy takich mikrych wirnikach.

edit : pomieszało mi się zupełnie UAV z samolotami ultralekkimi

Edytowane przez Ura

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W bogatym społeczeństwie prywatne drony moga jednak stanowić problem - jak widać zirytowały tamtejsze władze!

Pozdrawiam

dronytodranie.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kolejny kraj szykuje się na strącanie dronów :)

Pozdrawiam

orzel.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Kieszonkowy dron :D

post-27519-0-57029700-1454522456.jpg

post-27519-0-92304900-1454522507_thumb.jpg

Edytowane przez Astrolopik
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Dzięki :)

Pozdrawiam

p.s.

sądząc z tego co widzimy, kiedyś podrywało się na motor, potem na auto, a teraz ... ;)

droszko.jpg

Edytowane przez ekolog

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta