Skocz do zawartości

Głowica virtuoso blaski i cienie


okejos

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Czesc.

 

Macie jakies pozytywne opinie o tej glowicy?

Zastanawiam sie jak bedzie wspolpracowala z canonem+obiektyw 16-60mm (raczej powyzej 50mm nie bedzie).

Glownie szerokie kadry z expozycja ok 2min.

skala przy 50mm=19"/px

skala przy 20mm=44"/px

 

Czy jej orientacyjne ustawianie na biegun wystarczy na takie czasy?

Ewentualnie moznaby na LV w aparacie wycelowac w Polaris.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Virtuoso do fotografii ustaw na podstawie podobnej do astrokoziolka

Pod kątem okolo 51° taki klin i ustaw ręcznie pomyśli że to biegun i będzie prowadził jak paralaktyczny z napędem w jednej osi.

Wysłane z mojego G620S-L01 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Grzegorz_Berkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Virtuoso do fotografii ustaw na podstawie podobnej do astrokoziolka

Pod kątem okolo 51° taki klin i ustaw ręcznie pomyśli że to biegun i będzie prowadził jak paralaktyczny z napędem w jednej osi.

Wysłane z mojego G620S-L01 przy użyciu Tapatalka

A on ma tryb paralaktyczny do wyboru?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A on ma tryb paralaktyczny do wyboru?

Zawsze mozna ustawic szerokosc geograficzna 90°, by montaz myslal, ze jest na biegunie. Powinien wtedy prowadzic w jednej osi.

 

Poza tym tryb paralaktyczny widnieje w instrukcji obslugi, choc podobno nie ma go w najstarszych wersjach.

 

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wczoraj do mnie dotarł montaż. Nie przetestowałem jeszcze wszystkich jego możliwości. Jak będzie pogoda, to przetestuję go pod kątem długich czasów w trybie azymutalnym (czyli jakie limity daje rotacja pola w zależności od położenia obiektu na niebie). Co do przechylenia montażu (aby zachowywał się jak paralaktyk) to jeszcze pomyślę, ponieważ opierając go o szafkę potrafił sam "spaść na ziemię". A niby to tylko 36 stopni nachylenia :) Tak więc pomyślę o jakiejś stabilności.

 

Większą recenzję Virtuoso pod kątem długich czasów planuję napisać dla czasopisma Astronomia :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na poczatek sprawdze jak prowadzi w dwóch osiach przy mojej skali.

jezeli bede niezadowolony zastosuje jakiegos astrokoziolka i wlacze prowadzenie jednej osi.

W trybie AZ wyciągniesz pewnie coś ok 30 s bez rotacji, czyli marnie. Wydaje mi się, że wielkość rotacji zależy (poza położeniem na niebie) tylko od wielkości matrycy, a nie od ogniskowej. Choć pewien nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy gdzie. Są obszary, w których spokojnie wyciągniesz powyżej 60 sekund :)

 

Rotacja pola jest prawie taka sama w całym kadrze powyżej ogniskowej 100mm. Dopiero przy mniejszych są schodki. Rybie oko może jednocześnie ukazać południowy horyzont (duża rotacja pola) i wschód (brak rotacji pola) :)

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Czy ten który Ci podałem wcześniej nie działa?

Testowany na xp i 7.

 

Na stacjonarnym gdzie mam win 7 działa. Natomiast na laptopie z win10 pokazują się dwa komunikaty: : nieznane urządzenia i Pfrofilic USB-to Serial Comm Port z wykrzyknikiem.

 

Jak widać to co zachwala producent win10 czyli że łączy zalety 7 i 8 jest kłamstwem, bo łączy ale wady :)

 

Generalnie jest problem ze sterownikiem Profilic pod win 10 - ściągnięcie najnowszej wersji 1.12 która ma działać pod win 10 nie przyniosło rezultatów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że kabelek zakupiony w Teleskopy.pl jest z podróbka chipa - stąd kod10. Musiałem nieźle pogrzebać w necie, żeby znaleźć odpowiedni sterownik, ale działa. Szukam jeszcze jakiegoś panelu sterowniczego. Jest coś takiego dla Virtuoso w stylu EQmoda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odkurzę temat, bo nie mogę do końca opanować Virtuoso - czasami śledzenie działa całkiem OK, a czasami nawet Słońce mi ucieka z kadru :D

Czy macie doświadczenie, jak bardzo czuły jest ten montaż na dokładność ustawienia pozycji startowej na N i Polaris? W dzień ustawiam wg kompasu kierunek N a na skali montażu kąt zgodny z moja szerokością geograficzną (u mnie około 53,7 stopni). Powinno wystarczyć? Być może moje problemy wynikają z czego innego...

 

Swoją drogą, gdy ustawiacie swoje montaże paralaktyczne to wg. Polaris czy faktycznego bieguna niebieskiego? To przecież różnica ponad 1 stopnia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam.

Niedawno kupiłem używkę tej głowicy. Jej działanie wprawia mnie we frustrację...

W trybie panoramy foto, po prawidłowym ustawieniu (instrukcja, filmy na Youtube), głowica nie wykonuje właściwie przesuwu na wczesniej zaprogramowane punkty. W trybie wyzwalania, przesuwa się  na pierwszy punkt, po czym zaczyna "wariować". Kręci się do okoła albo przechodzi w powolny obrót...Jak zwolnie całkowicie blokadę w osi poziomej, to słychać obrót i zatrzymuje się jakby w tych ustalonych wcześniej punktach. Napięcie baterii w czasie przesuwu wynosi 11.75 Volt i na zasilaczu sieciowym (kilka modeli) daję również od ok 11.70 do 11.90 Volt. W instrukcji napisane jest, że minimum wynosi 7,5 Volt a max 14 V. Więc napięcie nie ma tu nic do rzeczy Speechless W trybie astro, po podłączeniu kabelkiem do kompa (sterownik właściwy, port COM  widoczny), można sterować montażem. Niestety, ale także nie naprowadza na wskazany obiekt. Marker na mapie (Stellarium, Cartes du Ciel), przesuwa się w kierunku obiektu, ale po chwili przesuwa się w różnych kierunkach, a głowica kręci się wokół. Tylko wyłączenie zasilania przerywa procedurę. Może ma ktoś z Was jakiś pomysł, co może być przyczyną takiego dziwnego działania. Coś mocno czuję, że elektronika jest walnięta... :O Za wszelakie info będę wdzięczny. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.