Skocz do zawartości

Lornetka Delta Optical Titanium 8x56 ED - The lornetka! (pierwsze wrażenia i trochę "filozowania")


xaos

Rekomendowane odpowiedzi

to czego się tak bardzo trzymamy w naszych testach lornetkowych odnośnie dostrzeganych wad optycznych np. dystorsja, koma,astygmatyzm ,itp. są istotne aczkolwiek nie jedyne .

 

Poczytajcie jakie parametry bada Edz. w porównaniach Fuji & Nikon :

 

http://www.cloudynights.com/topic/294324-nikon-18x70-measures/?do=findComment&comment=3748366

 

np. jaka % cześć danej soczewki jest wykorzystana przy 100 % ilość padającego na nią światła itp.

 

W Lornetkach różnych typów,średniej klasy np. : 20x60 lub 20x80 parametr ten mieści się w trzydziestu paru % .

 

TAK22x60 utrzymuje ten parametr na poziomie >80%.

 

 

 

Nowy obraz.png

Edytowane przez YOKER
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że EdZ poswięcił wiele nocy i długich godzin na wydłubanie różnic między tymi lornetkami. Nie sposób tego wszystkiego sprawdzić podczas zakupów. Idealnie byłoby mieć jakiś obiektywny, test wszystkich parametrów i porównywarkę wszystkich lornetek, ale chyba jest to utopia. Kto miałby to niby robić?... Optyczne.pl mają długą listę przetestowanych lornetek, z tego co widzę. Ale mają też jeszcze dłuzszą listę tych nieprzetestowanych. My jako kupujący skazani jesteśmy albo na zakupy w ciemno, albo na porównanie na zlotach astro lub wśród znajomych w ograniczonym zakresie sprzętowym, czytanie opinii na forach lub przeprowadzanie własnych sklepowych testów. Każda informacja jest ważna i pozwala na wyrobienie sobie wstępnego zdania, lub zwrócenie uwagi na modele, o których istnieniu mogliśmy nie mieć pojęcia. Ostatecznie i tak TRZEBA wziąć lornetkę do ręki, przyłożyć do oczu i zobaczyć co najbardziej NAM pasuje. Na pewno sprzętu idealnego nie ma. Nasze wybory to najczęsciej kompromisy, a każdy z nas jest w stanie poświęcić inne cechy by jeszcze inne utrzymać. Z resztą, nie tylko lornetek dotyczy ta ciężka, życiowa prawda. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

O a ja właśnie też chciałam kupić podobną, dokładnie taką http://wojok.pl/Lornetka-Delta-Optical-Titanium-8x42,p,19198chcę ją kupic dla męża, to chyba starszy model? Może ktoś mógłby podpowiedzieć mi czy to dobry wybór jest? mąż lubi jeździc rowerem, teraz będziemy częściej w okolicach gór wiec to też byłby dobry pomysł, żeby mieć przy sobie taką lornetkę, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Opisane wady optyczne tej lornetki to koma. Miałem przez tydzień taką lornetkę i poza dobrym kontrastem, polem widzenia i kolorami, właśnie potężna i różna w obu tubusach koma zdyskwalifikowała ją do obserwacji nieba. Gwiazdy od połowy promienia pola objawiają się zniekształceniem, które wygląda ja kometa. A astygmatyzm objawia się iskrzeniem, choć prz źrenicy ok. 7mm ujawniają się i wady oka obserwatora. To widział recenzent. Co ciekawe, koma sporo była mniejsza w prawym tubusie, co daje obraz jakości produktu. Za te same pieniądze jest lub był Vixen Ultima 8x56, duuużo lepszy do nieba. Bo Delta jest fajna, ale na polowanie! A do zaświetlonego nieba miejskiego najlepsza jest średnica ok. 5 mm, co daje ciemne tło nieba.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Opisane wady optyczne tej lornetki to koma. Miałem przez tydzień taką lornetkę i poza dobrym kontrastem, polem widzenia i kolorami, właśnie potężna i różna w obu tubusach koma zdyskwalifikowała ją do obserwacji nieba. Gwiazdy od połowy promienia pola objawiają się zniekształceniem, które wygląda ja kometa. A astygmatyzm objawia się iskrzeniem, choć prz źrenicy ok. 7mm ujawniają się i wady oka obserwatora. To widział recenzent. Co ciekawe, koma sporo była mniejsza w prawym tubusie, co daje obraz jakości produktu. Za te same pieniądze jest lub był Vixen Ultima 8x56, duuużo lepszy do nieba. Bo Delta jest fajna, ale na polowanie! A do zaświetlonego nieba miejskiego najlepsza jest średnica ok. 5 mm, co daje ciemne tło nieba.

Zgadzam się! Minął już ponad rok od mojego zakupu. Tak zdecydowanie dobrze to podsumowałeś, to lornetka do obserwacji dziennych. Koma psuje obserwacje nocnego nieba, chociaż i tak daje niesamowitą radochę na większych obiektach jak np.... Księżyc ;) No ale cóż, coś za coś, cena nie wynika z niczego. Mimo to wożę ją ciągle w samochodzie i używam bardzo często, w dzień spisuje się rewelacyjnie. Gwiazdy nie są punktowe tak jak napisałem. To co mogę dodać to to, że w moim przypadku waga 1100 g to jednak dużo. Przy nawet nie tak długiej obserwacji ciężar lornetki daje o sobie znać i zmęczone mięśnie powodują drgania obrazu. Zdecydowanie warto pomyśleć o lżejszym sprzęcie... lub opieraniu tej lornetki o coś stabilnego lub montaż na statywie/żurawiu.

W międzyczasie odkryłem Meoptę i jej model Meostar 10x42 HD jest naprawdę godny uwagi - cenowo również. Oczywiście znowu oglądałem przez nią świat jedynie w dzień (przydałby się sklep czynny nocą :)) Nie wiem jak z komą, ale obraz dzienny bardzo dobry! Mają też widzę model Meostar 15x56 ED ale nie miałem go w rękach. Wydaje się, że potwierdzają tą ocenę i inni. http://www.rokslide.com/gear/optics/432-review-meopta-meostar-15x56-hd-binocular (wygrać ze Swarovskim.... nie ma wstydu). Ot takie trzy grosze po ponad roku użytkowania. Chyba wybiorę się na kolejny zlot optycznych i tam potestuję to cudo na gwiazdach, wtedy okaże się czy warto...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim egzemplarzu nie mam problemu z komą, ale wychodzi duży astygmatyzm, ale to raczej wynika z moich oczu, ponieważ mam to samo w teleskopie przy dużych źrenicach wyjściowych.

Po przysłonięciu obiektywów gwiazdy robią się punktowe. Za to Księżyc i dzienne obserwacje są świetne. Kontrast jest naprawdę dobry, pole widzenia duże.

Sprzęt jest trochę za ciężki na dłuższe obserwacje nieba z ręki, ale na lekkim statywie sprawdza się bardzo dobrze.

Miałem przez jakiś czas po zakupie 8x56 jeszcze starego Foresta 8x42 i zabrałem na wakacje obie zakładając, że lżejszy Forest się lepiej sprawdzi za dnia.

Po wakacjach Foresta oddałem ojcu, bo jak był wybór to wszyscy woleli brać większą 8x56 z powodu bardzo wyraźnej przewagi w jakości obrazu mimo tego, że to spory klocek w porównaniu do Foresta 8x42.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.