Skocz do zawartości

Dziwne odkrycie teleskopu Kepler


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Dla ścisłości i zupełności rozważań należałoby też rozpatrywać coś niekoniecznie w pobliżu tamtej gwiazdy tylko "po drodze".

Przekazywanie wiadomości za pomocą zasłaniania ma tę zaletę, że silną latarkę mamy za darmo, a wadę, że jest ona duża i "filtr" musi być duży :-/

Taki filtr trudno zrobić choć pewnie da się to jakoś zrealizować za spoooorą kwotę tamtejszych dolarów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki filtr trudno zrobić choć pewnie da się to jakoś zrealizować za spoooorą kwotę tamtejszych dolarów.

Tam to pewnie Euro mają ;)

 

Sprawa faktycznie dziwna i chyba dawno nie było równie dziwnej sprawy związanej z astronomią. Czy na tak duży spadek jasności mogą mieć wpływ jakieś zmiany na samej gwieździe (np. plamy)? Gwiazda stara, może coś z nią nie tak :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee, to trochę nadto rozdmuchana sprawa. Tu mamy do czynienia z fluktuacjami jasności rzędu 20%, przecież obserwuje się gwiazdy, które w sposób nieregularny, znacznie bardziej dramatycznie zmieniają jasność. Choćby taka R CrB, która w minimum jest ponad 1000-krotnie słabsza niż w zwykle!

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to raczej inny typ gwiazdy. Kwestią jest chyba czemu tego typu gwiazda tak przygasa, a nie, że przygasa?

 

Racja. Miałem jednak na myśli to, że tak naprawdę w przypadku R CrB też nie jesteśmy pewni dlaczego tak się dzieje. A to tylko jeden przykład. Miałem na myśli to, że rozważanie w tym miejscu "obcych" jest co najmniej niepoważne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... Piotrze, nie należę do ludzi lubujących się w teoriach spiskowych, ale jedyny argument za tym, żeby nie rozważać obcych jaki do głowy mi przychodzi, miałby zabarwienie religijne. Być może paradoks Fermiego przestanie być w końcu paradoksem. Czas ku temu najwyższy, nie tylko z powodu moich marzeń, żeby jeszcze za mojego życia, ale też z powodu wzrostu możliwości instrumentów obserwacyjnych. Powyższego nie należy traktować jako zachęty, by każdą anomalię tłumaczyć obcymi, ale z góry wykluczać taką możliwość, bo to "niepoważne" też mi jakoś nie leży.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej po prostu przeczytać oryginalną pracę naukową, a nie sensacje pisane przez różne portale.

 

Polecam zwłaszcza rozdział 4 w kontekście różnych pojawiających się rewelacji, bo naukowcy mają wiele pomysłów na to, co może powodować te zmiany jasności, i obca cywilizacja nie jest żadnym z nich.

http://arxiv.org/pdf/1509.03622v1.pdf

 

Radek

 

PS.

 

Hm... Piotrze, nie należę do ludzi lubujących się w teoriach spiskowych, ale jedyny argument za tym, żeby nie rozważać obcych jaki do głowy mi przychodzi, miałby zabarwienie religijne. Być może paradoks Fermiego przestanie być w końcu paradoksem. Czas ku temu najwyższy, nie tylko z powodu moich marzeń, żeby jeszcze za mojego życia, ale też z powodu wzrostu możliwości instrumentów obserwacyjnych. Powyższego nie należy traktować jako zachęty, by każdą anomalię tłumaczyć obcymi, ale z góry wykluczać taką możliwość, bo to "niepoważne" też mi jakoś nie leży.

A mnie się wydaje, że takie podejście jest po prostu zdroworozsądkowe. Na razie nie mamy żadnych dowodów na istnienie obcych cywilizacji, za to możemy przypuszczać jakie naturalne mechanizmy wywołują te wahania jasności.
Jestem pewien że sprawa zostanie odpowiednio zbadana i mądrzy ludzie dojdą do wniosków, które będą zgadzać się z obserwacjami.
Z drugiej strony, myśl o tym że w naszym galaktycznym sąsiedztwie jest cywilizacja która ma częściowo zbudowaną sferę Dysona... napawa mnie lękiem przed potęgą takich hipotetycznych obcych.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie zastanowiło to "co najmniej niepoważne". Ale zgaduję, że Piotrek zerknął na wykresy i wydają się one mu mało informacyjne i mało pasujące do regularnej mega parasolki w kosmosie?

Zgodzę się z tym że ciekawszy byłby wykres ewidentnie "informacyjny" np.:

_ ---- _ --------- _ -------------- _ ------------------------ _ ... (1,4,9,16,25,36)

Pozdrawiam

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... Piotrze, nie należę do ludzi lubujących się w teoriach spiskowych, ale jedyny argument za tym, żeby nie rozważać obcych jaki do głowy mi przychodzi, miałby zabarwienie religijne.

na przykład "na miłość boską, co to za bzdury!?" ^_^

 

wszystko co nieznane, można próbować "wyjaśniać" za pomocą innego nieznanego (np. nie wiemy jak poruszają się planety... a może to kosmici nimi sterują w swoich gwiezdnych rydwanach? nie wiemy jak działa mózg/świadomość/cokolwiek... a może kryją się za tym zjawiska kwantowe?)

niestety, w ten sposób dalej nic nie wiemy i nawet nie wiemy jak możnaby sprawdzić takie hipotezy, kosmici są tu po prostu zupełnie nieprzydatni.

 

a z innej beczki, ktoś odpowiednio bogaty i z fantazją, mógłby zrobić fajny dowcip wysyłając w pobliże keplera swoją potajemnie wystrzeloną sondę, która zgodnie z ustalonym programem zasłaniałaby światło wybranej gwiazdy, przekazując zakodowane informacje od kosmitów. chyba wszyscy tutaj znają film "kontakt"? :)

zobaczyć reakcję świata na publikację niezbitego dowodu istnienia pozaziemskiej cywilizacji - bezcenne! :notworthy:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee, to trochę nadto rozdmuchana sprawa. Tu mamy do czynienia z fluktuacjami jasności rzędu 20%, przecież obserwuje się gwiazdy, które w sposób nieregularny, znacznie bardziej dramatycznie zmieniają jasność. Choćby taka R CrB, która w minimum jest ponad 1000-krotnie słabsza niż w zwykle!

Takim zmianom (w ogole dla zmiennych fizycznie) towarzysza na ogol rowniez stosowne modyfikacje w widmie gwiazdy.

 

Jasnosc tej gwiazdy (jak i zakres zmian jasnosci) umozliwia badanie jej w warunkach amatorskich.

Dokladna mapa:

KIC 8462852.png

Mapa dojscia:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:NGC_6866_map.png

Edytowane przez r.ziomber
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... Piotrze, nie należę do ludzi lubujących się w teoriach spiskowych, ale jedyny argument za tym, żeby nie rozważać obcych jaki do głowy mi przychodzi, miałby zabarwienie religijne. Być może paradoks Fermiego przestanie być w końcu paradoksem. Czas ku temu najwyższy, nie tylko z powodu moich marzeń, żeby jeszcze za mojego życia, ale też z powodu wzrostu możliwości instrumentów obserwacyjnych. Powyższego nie należy traktować jako zachęty, by każdą anomalię tłumaczyć obcymi, ale z góry wykluczać taką możliwość, bo to "niepoważne" też mi jakoś nie leży.

 

Ja nie neguję możliwości istnienia "obcych". Ja wręcz czekam na jakąś obserwację, która dawałaby nam sporą nadzieję w tym temacie, tyle że obserwacja tej gwiazdy (niestety) na taką nie wygląda. Jak już napisał szuu, co jakiś czas odkrywamy coś, czego nie jesteśmy w stanie w danym momencie wytłumaczyć (albo nie jesteśmy w 100% pewni, że nasze wytłumaczenie jest poprawne), ale tłumaczenie tego kosmitami nie wnosi niczego nowego do dyskusji, bo jest podmienianiem jednego nieznanego innym nieznanym...

 

 

 

Najlepiej po prostu przeczytać oryginalną pracę naukową, a nie sensacje pisane przez różne portale.

 

Polecam zwłaszcza rozdział 4 w kontekście różnych pojawiających się rewelacji, bo naukowcy mają wiele pomysłów na to, co może powodować te zmiany jasności, i obca cywilizacja nie jest żadnym z nich.

http://arxiv.org/pdf/1509.03622v1.pdf

 

No właśnie.

 

 

 

Takim zmianom (w ogole dla zmiennych fizycznie) towarzysza na ogol rowniez stosowne modyfikacje w widmie gwiazdy.

 

To prawda, tyle że w przypadku gdy mówimy o zmianach jasności rzędu kilku %, w porywach do 20%, efekt ten będzie znacznie słabiej widoczny niż w przypadku R CrB, która słabnie ponad 1000-krotnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnienie będzie jak zwykle prozaiczne, ale pewnie minie sporo czasu zanim go poznamy. Być może dopiero za kilka lub kilkanaście lat. Osobiście obstawiam, że krąży tam brązowy karzeł, ale nie sam lecz z własnym układem. Niemożliwe ? Czemu nie, skoro hipoteza z kolosalnymi konstrukcjami obcych jest brana na serio pod uwagę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie, po przemyśleniu tematu zgadzam się z Piotrem. Niepoważnym jest próba wyjaśniania nieznanego obcymi na tym etapie. Z całą pewnością pierwszeństwo winny mieć rzetelne naukowe badania.

Potrafię sobie jednak wyobrazić sytuację, gdy lęk przed wyśmianiem przez środowisko wniosku "to wina obcych" sprawi, że za naturalne zjawisko uznamy coś nienaturalnego. I wtedy Szuu powinien się zaczerwienić, bo tym razem będzie to zmienna, dla której wymyśliliśmy teorię, podczas gdy prawdziwe wyjaśnienie jest całkowicie nienaturalne :)

 

Przyznam też, że nie tęsknię za odkryciem dopuszczającym możliwość istnienia obcych. Nie chcę domniemania. Mi się marzy prawdziwa sensacja. Odkrycie, które nie pozostawi wątpliwości, że mamy do czynienia z życiem pozaziemskim. Nawiasem mówiąc, na obcych cywilizacjach w ogóle mi nie zależy. Popieram tezy stawiane przez Lema, że prawdopodobieństwo jest znikome, z uwagi na przeciętny czas życia cywilizacji, dzielące nas odległości i okres, który nazywał oknem kontaktu, czyli taki momentu, gdy cywilizacja ma już możliwości techniczne i jeszcze chce nawiązać kontakt. Nie daję wiary, że kiedykolwiek dojdzie do jakiegokolwiek kontaktu, że o porozumieniu nie wspomnę. Mi się marzy choćby porost, czy bakteria, ale taka, co do której grama wątpliwości nie będzie, że to "obcy." Czego Wam i sobie życzę :)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram tezy stawiane przez Lema, że prawdopodobieństwo jest znikome, z uwagi na przeciętny czas życia cywilizacji, dzielące nas odległości i okres, który nazywał oknem kontaktu, czyli taki momentu, gdy cywilizacja ma już możliwości techniczne i jeszcze chce nawiązać kontakt.

Również popieram w całej rozciągłości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany jasności rzędu 20% są dziwne właśnie dlatego, że wg. naszej wiedzy nie jest to gwiazda zmienna, więc porównywanie jej do R CrB nie ma sensu ... Hipoteza zaburzenia pozostałości po dysku akrekcyjnym przez przelatującą obok inną gwiazdę jest najbardziej prawdopodobna, ale ta najmniej prawdopodobna, czyli supercywilizacja obcych jest po prostu bardzo medialna.

Edytowane przez DexterX
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.