Jump to content

szukacz z Zenita


Jap
 Share

Recommended Posts

Mam zbędny obiektyw Helios (nie wiem czy dobrze czytam te ruskie rosomaki) 4 - 44. Jeszcze jest na tym napisane 2/58. Czy sądzicie, że soczewka główna nadaje się na szukacz? Testowałem to na kolanie z okularem 20mm ale okazuje się, że obiektyw ma malutką ogniskową (pewnie 44 lub 58mm) i powiększenie jest małe (wychodziłoby 2 z groszami. Czy dobrym pomysłem byłoby dorzucenie Barlowa z bryli krótkowidza dla zwiększenia ogniskowej? Pytam, bo leży u mnie zbędny okularek i obiektyw więc może coś z tego wyskrobać? Ewentualnie czy do czegoś w taki obiektyw można wykorzystać? Mój teleskopik ma za małą ogniskową żeby Heliosa na okular przerobić...

Link to comment
Share on other sites

Jego ogniskowa to 58mm a na szukasz za bardzo to sie nie nadaje. Barlow to nie dobry pomysł, bedzie spora aberracja chromatyczna i gówniany obraz. Lepiej poszukaj innego obiektywu o ogniskowaj ok 150-200mm.

 

Też próbowałem z Heliosa zrobić okular, udało mi sie ale dopiero do dołozeniu soczewek i dlatego ze mialem jeden uszkodzony bo inaczej to nie warto.

Link to comment
Share on other sites

Mój szukacz to 0 zł :mrgreen:

 

A7.JPG

 

Szukasz wykonany jest z obiektywu podarowanego mi przez Przyjaciela Dziadka i osadzonego w rurkach pcv. Stopka jest wykonana z pospawanego profilu i rurki oraz z metalowej osłony na kości elektryczne jakie są przy żyrandolach pod sufitem

Link to comment
Share on other sites

No niezłe cacko! Tak się pytam o ten obiektyw Heliosa bo sobie leży bezczynnie a mogłoby coś z niego powstać. Ale to nic, pomalutku, powolutku i jakiś szukacz sobie stworzę. Na razie zbieram "graty" na wykonanie telepa. Dzięki z zainteresowanie...

Link to comment
Share on other sites

No niezłe cacko! Tak się pytam o ten obiektyw Heliosa bo sobie leży bezczynnie a mogłoby coś z niego powstać. Ale to nic, pomalutku, powolutku i jakiś szukacz sobie stworzę. Na razie zbieram "graty" na wykonanie telepa. Dzięki z zainteresowanie...

Może jakiś obiektyw z uszkodzonej lornetki? można też zapytać Janusza (ASTROKRAK) powinien mieć jakieś zbędne szkiełka.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Ziomber! przysłoń go do 8,0 a obraz się wyostrzy bankowo, to fajny obiektywik do Web'owania dla przykładu gdzie wystarcza nam ostry tylko środek obrazu :salu:

Link to comment
Share on other sites

Ziomber! przysłoń go do 8,0 a obraz się wyostrzy bankowo, to fajny obiektywik do Web'owania dla przykładu gdzie wystarcza nam ostry tylko środek obrazu  :salu:
Wiem o tym, ale po przyslonieciu do 8 bedzie to bardzo ciemny szukacz :) Ja mowilem to tylko w takim aspekcie.
Link to comment
Share on other sites

W polaczeniu z okularem ze starej lornetki z allegro ten obiektyw daje mi ostry obraz w calym polu widzenia . Ma tylko za mala srednice wejsciowa bo ok 30 mm . Mozna usunąc przednia soczewkę i zamiast niej poprzez pierscienie redukcje zamocowac jedna z soczewek makro . Mnie znowu interesuje czy nada sie jako okular dlugoogniskowy do teleskopu 235/1300 .

Link to comment
Share on other sites

Mozna usunąc przednia soczewkę i zamiast niej poprzez pierscienie redukcje zamocowac jedna z soczewek makro

No co Ty...

Można zrobić obiektyw do powiększalnika, fajnie się ostrzy na otworze 2.0

 

Ja zrobiłem szukacz z lornetki BREAKERA za 40 zł.

Obiektyw 5 cm z warstwami i okular z siatką :-)

A tubus - z latarki Philipsa :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.