Skocz do zawartości

Balkon + DSy + GoTo + fotografia + mobilność - czy jest kompromis?


amatorastro

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Myślałem, że tutaj nie trafię a jednak...

 

Do tej pory właściwie wszystkie obserwacje były z południowego balkonu w mieście w 114/100 na paralaktyku. W planach zakup kolejnego sprzętu lecz:

 

Wiadomo, że wymiataczem balkonowym do planet, księżyca jest MAK 127 i rozważałem jego zakup, ale nie na paralaktyku np: SW MAK 127 na EQ3-2, bo z paralaktykiem na balkonie jest kłopot, lecz np: Celestron NexStar MAK 127 SLT. Odpada przy nim kłopotliwy na balkonie paralaktyk, a GoTo pozwoli na zabawę dzieciakowi, bo ustawiane na jasnym niebie i na paralaktyku go zniechęcało.

Do Celestrona podpiąć można aparat i coś tam pofotografować, bo prowadzenie jest załatwione. Tak, wiem, statyw/montaż Celestrona pozostawia wiele do życzenia.

Niewątpliwą zaletą MAKów jest mobilność i lekkość przy noszeniu po piętrach i na parking (wielka zaleta dla mnie).

 

Problem w tym, że bardziej niż do obserwacji ciągnie mnie do zdjęć, natomiast nie stać mnie na dwa teleskopy, jednego na balkon a drugiego łatwo przenoszalnego do DSów/zdjęć.

 

Pytanie, czy jest jakaś alternetywa dla MAKa Celestrona? Najlepiej z prowadzeniem i na jakimś GoTo. Do samego EQ3-2 dochodzi koszt prowadzenia i lunetki biegunowej (przekraczamy pewnie budżet) a i tak będzie bez GoTo.

Jak wygląda sprawa fotografowania MAKiem DSów na wyjazdach poza miasto? Wiem, że kiepsko, ale czy odpada zupełnie?

Jak sprawują się GoTo/NexStary itp. wynalazki? Nigdy nie miałem z nimi styczności...

Więcej niż EQ3-2 nie targnę po schodach, a i to nie wiem czy nie będzie kłopot...

Budżet raczej 2000 to "maksymalne maksimum", ewentualnie lekko nad (i tak żona...). ;)

Osławiona Synta na Dobsonie odpada na balkonie i z racji braku mobilności na dwór/na pole* (skreślić niepotrzebne) ;) oraz kosztu dorobienia prowadzenia.

 

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

 

EDIT: Literówki i takie tam... :)

Edytowane przez amatorastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba za mądrze napisałem, bo przeważnie w takich tematach jest sporo podpowiedzi. :icon_lol::icon_lol:

 

To może uprośćmy do dwóch pytań: ;)

 

1. Czy ktoś próbował pod "ciemnym niebem" fotografować MAKiem 127 DSy i czy to ma sens?

2. Jak sprawuja się wynalazki typu GoTo, NexStar? Faktycznie trafiają tam gdzie powinny?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie ciężko. Popatrz sobie na pole widzenia takiego setupu i zobacz co można - gromady gwiazd, planetarki? To dużo i mało, bo odpadają obiekty mgławicowe i galaktyki...ze względu na jasność takiego zestawu.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimacji, to się jakoś nie boję, ale nie za bardzo rozumiem, co masz na myśli pisząc o za krótkim wyciagu? Czy mam zrozumiec tak, że skoro w komplecie dają okulary, to do wizuala nic nie zabraknie, ale po podpięciu aparatu wyciąg bedzie za krótki?

Edytowane przez amatorastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał AstroLutek, RC to zaawansowany astrograf dla zaawansowanych użytkowników. Nie jeden zwątpił, bo w tym systemie nie jest to (kolimacja) takie proste. Poza tym RC średnio polecany jest do wizuala.

 

Edytowane przez Piotr4d
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to lipa. Pozostaje albo MAK 127 z GoTo/NexStarem (ku wielkiej radości dzieciaka) i pożegnać się z DSami, albo czaić na używkę SCT 6" i odpuścić na jakiś czas fotografię, bo tuba + prowadzenie + choćby EQ3-2 wyjdzie znacząco poza budżet. I to bez GoTo. :/

Edytowane przez amatorastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Giełda bracie, tylko giełda. Żony mamy wszyscy, w temacie astrozakupów, raczej podobne. Niech ilustracją będzie dowcip: Największy koszmar astroamatora jest wtedy kiedy żona sprzeda jego sprzęt za tyle za ile powiedział że go kupił. Do niczego cię nie namawiam, ale wiesz jak jest.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, wiem... Mam sporą grupę znajomych wędkarzy. Wszyscy się kryją, że ten sprzęt dostał od kolegi, ten odkupił za bezcen, ten wygrał w zawodach itd. ;)

Szkoda, że z tymi RC taka kiszka, bo wyglądają z opisu super, ale je w takim razie odpuszczę. Specjalista ze mnie żaden.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, wiem... Mam sporą grupę znajomych wędkarzy. Wszyscy się kryją, że ten sprzęt dostał od kolegi, ten odkupił za bezcen, ten wygrał w zawodach itd. ;)

Szkoda, że z tymi RC taka kiszka, bo wyglądają z opisu super, ale je w takim razie odpuszczę. Specjalista ze mnie żaden.

 

Powiedz żonie, że swoją tubę wygrałeś na zawodach astro!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Powiedz żonie, że swoją tubę wygrałeś na zawodach astro!

 

Tja... ;) ;) Kupię jakąś tanią wędkę, zniknę na pół dnia i powiem, że teleskop wygrałem w zawodach wędkarskich. ;)

 

A co powiedzie na jakąś krótką tubę refraktora? Na 150mm się nie szarpnę, ale jakieś 120-127/600-650 na balkon by weszło a "odtylcowe" oglądanie ułatwi sprawę. Pytanie tylko czy jest sens takiej tuby na balkonie, bo do fotografii pod ciemnym niebem to się nada. Na balkonie stracimy względem MAKa127 na ogniskowej do planet.

 

1. Czy jest sens takiego refraktora na balkon zamiast MAKa 127 lub zamiast SCT 6"?

2. Rozumiem, że w teren taki refraktor 120 będzie lepszy od SCT 6" ze względu na jasność mimo mniejszej średnicy?

Edytowane przez amatorastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety APO ED to koszt konkretny... Prędzej coś takiego:

http://astrokrak.pl/613-teleskop-sky-watcher-sk1206eq3-2-.html

 

Chyba, że lepiej dozbierać i kupić http://astrokrak.pl/1130-tuba-optyczna-bresser-messier-r-127s-ota.html

plus do tego z giełdy EQ3-2.

 

Pytanie czy sens, bo jednak zdecydowana większość (co najmniej 90%) to bedzie balkon z dzieciakiem.

Edytowane przez amatorastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No poległem. RC jest niezwykle trudny do opanowania,szczególnie te w wersji budżetowej bo maja optykę kiepskiej jakości i niezwykle krytyczną regulację.

 

 

Jak to mówię, nawet z LEGO można odwzorować bardzo skomplikowane urządzenia, będą one wykorzystywały wszystkie zasady w nich zastosowane, jednak ich przydatność będzie zerowa z uwagi na totalny brak precyzji i sztywności.

 

 

 

Podobnie zaczyna się dziać z tanimi teleskopami, okularami, lornetkami i optyką ogólnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor 115-120/600 jesli ma słuzyc także do astrofoto to musi kosztowac konkretne pieniądze. mówimy to o sumach powyżej 10k za samą tubę.

Astrofoto planetarne jest mniej wymagające sprzętowo ( na średnim poziomie). Taki dość solidny zestaw typu MAK 180/2700, ASI 120 MC jakis Barlow to jest do kupienia z uzywanych kawałków za 3-3,5 k. A to juz umozliwia sporo. Jak dla mnie jest tez mniej wymagające czasowo - na 2 godzinnej sesji mozna sporo avików zarejestrować, a tylko 6 klatek Ha w DS :D

A i jeszcze jedno - nie sugeruj sę zbytnio opisami przy sprzecie na stronach handlowców . Podlinkowany MB 127 był omawiany na forum niedawno. Ma koszmarną aberrację chromatyczną i wcale nie takie wielkie pole ostrości jak tam jest napisane...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dwa podstawowe ograniczenia budżet (nieco ponad 2k zł) i przestrzeń (balkon). Tytuł Twojego temat a zarazem pytanie "Balkon + DSy + GoTo + fotografia + mobilność - czy jest kompromis?" Według mojej oceny to prawie Mission Impossible i to prawie to twoja nadzieja. Chcesz mieć GOTO żeby ułatwić sobie wyszukiwanie obiektów, no dobra klient nasz pan. Montaż musi być lekki i zajmować mało miejsca. W twoim budżetem wybór NexStara to chyba dobre rozwiązanie. Cudów się nie spodziewaj, bo nie jest to paralaktyk choćby taki EQ3-2. ale NexStar chyba może pracować w trybie paralaktycznym po zamontowaniu klina. Co do teleskopu/teleskopów, to do DS przydało by Ci się dużego i jasnego np. achromat 120/600. Do astrofoto za bardzo się nie nadaje, ale do DS wizuala jest w sam raz, a z dobrym barlowem np. GSO x2,5 planetki też ustrzelisz.

Fotografia :uhm: chyba najtaniej i najprościej, to będzie kupić lustrzankę do tego obiektyw i jakiś filtr LP.. Wybór elementów jest szeroki i głęboki (ceny obiektywów). Myślę że NexStar z klinem paralaktycznym powinien dać radę uprowadzić kilkadziesiąt sekund obiektyw z ogniskową 200 mm. Przeglądnij dział Szerokie kadry może Ci się nada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klin mają Celstrony NexStar SE. (sprzedawane z SCT)

NexStar SLT nie ma klina, ale z tego co rozumiem z instrukcji, porusza się w obu osiach śledząc:

 

"Tracking Mode:
Alt-Az: This is the default tracking rate and is used when the telescope has been properly aligned.
EQ North: Used to track the sky when the telescope is polar aligned using an equatorial wedge in the Northern Hemisphere.
EQ South: wiadomo, odwrotnie
Off: do ziemskich obserwacji

Note: EQ North and EQ South tracking modes are only needed with telescopes that can be polar aligned. The NexStar SLT series are exclusively Alt-Az mounted telescopes and do not require equatorial tracking.

Tracking Rate: In addition to being able to move the telescope with the hand control buttons, the NexStar will continually track a celestial object as it moves across the night sky. The tracking rate can be changed depending on what type of object is being observed:
Sidereal: This rate compensates for the rotation of the earth by moving the telescope at the same rate as the rotation of the earth, but in the opposite direction. When tracking in Alt-Az mode, the telescope must make corrections in both altitude and azimuth."


Jeszcze jest Solar i Lunar.

 

Generalnie jest jeszcze Newton 130/650 na SLT, ale to ani długa ogniskowa, ani jasne.

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3330&lunety=Teleskop_Celestron_NexStar_130_SLT_Newton_-_skomputeryzowany,_z_baz%B1_4000_obiekt%F3w

 

Posumowując:

Albo MAK 127 nawet na SLT z NexStarem do planetek z balkonu i zabaw z dzieciakiem + avikowanie. Jakoś tam M42 też się pewnie zobaczy. Co prawda do oglądania planet NexStar nie jest potrzebny, no ale może pójdziemy coś tam znaleźć innego pod ciemniejszym niebem.

Lub czekam na okazję na giełdzie na SCT 6" lub refraktor 120-127/600-650, + barlow 2,5 no i do tego jakiś solidniejszy statyw, już bez GoTo.

 

Szkoda, że ten podlinowany MB 127 okazał się niespecjalny, bo właściwie w tej wielkości tuby coś innego trudno znaleźć poza

http://astrokrak.pl/614-tuba-optyczna-ota-sky-watcher-sk1206-.html, która domyślam się jest jeszcze gorsza od tego MB.

 

Kto doczytał do tego miejsca zasługuje w nagrodę na napój odpowiedni do wieku. ;) ;)

Edytowane przez amatorastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.