Skocz do zawartości

Składanie długich timelapsów


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

piszę aby się poradzić bardziej doświadczonych w temacie timelapsów.

 

Od ok 2 miesięcy jestem posiadaczem ZWO ASI 185 kamerka w zestawie jest wyposażona w obiektyw rybie oko. Pomyślałem, że zrobię pierwszy timelapse całego widocznego nieba. Ustawiłem kamerę na statywie na całą noc i zebrałem ok 1200 klatek po 30 sek. Kamera w pełnej rozdzielczości ma 2,3 Mpix. Okazało się, że jedyny znany mi program do składania zdjęć Windows Movie Maker po pierwsze nie jest w stanie obrobić takiej ilości danych (program wyrzuca komentarz o zbyt małej ilości pamięci komputera), po drugie Windows Movie Maker używa takiej kompresji, że efekt jest dla mnie nie do przyjęcia (zamiast stopniowego przechodzenia odcieni, pojawiają się "schodki" - załączone zdjęcie).

 

Czy jesteście w stanie poradzić jak w praktyce zrobić timelapsa trwającego powiedzmy 6 h i składającego się z dużej ilości klatek (np.1200). Jakie programy stosujecie?

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony Vegas, Hit Film, Virtualdub, Adobe Premiere. Oczywiście przy obróbce obrazu w formie filmu wazna jest jednostka na której pracujesz. Nie znam WMM, ale z tego co piszesz (ze wzgledu na rodzaj błędu) może tez wystepowac problem braku zgodności WMWM z systemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio stosowałem darmowy Startrails. Jest bardzo prosty i zapisuje niekompresowane pliki. Niestety brak kompresji też za dobry nie jest, bo pliki ważą po kilka GB. Dlatego też potem konwertuję pliki na avi z kodekiem h264 i najwyższym bitrate w programie AnyDVDConverter Proffesional (darmowa wersja konwertuje filmy do kilku minut, a więc spokojnie starcza).

Niestety Startrails nie jest idealny i czasem coś się krzaczy w wynikowym pliku. Na razie wrzucałem max 500 klatek.

 

Jest taki program TimelapseTools, który wydaje się bardzo fajny, bo ma zarówno składanie filmu jaki i cały preprocessing. Wspiera też duże rozdzielczości filmu. Pełna wersja kosztuje chyba koło 100 zł i osobiście zastanawiam się nad kupieniem. Wersja bezpłatna nie zapisuje w HD, to jedyna różnica.

 

Tak, neistety movie maker jest kiepski, wywala się a poza tym ta kompresja jest koszmarna.

 

Swoją drogą, może ktoś wie, w jakim najlepiej formacie i kodeku trzymać filmiki na dysku? Na razie znalazłem h264 jako najmniej psujący jakość(jest dobrze), ale szczerze mówiąc nie zaszkodziłoby, żeby plik był 3-4x większy, a jakość jeszcze lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie najwygodniej robi się takie rzeczy w VirtualDubie (działa też pod Linuksem z WINE). Można w nim też wprost otworzyć sekwencję plików graficznych jako wideo. Używam go do sklejania, przycinania, skalowania, nakładania podpisów itd., eksportuję (też do sekwencji obrazów albo HuffYUV) i finalną kompresję (do H264) robię narzędziem FFMPEG.

 

 


Swoją drogą, może ktoś wie, w jakim najlepiej formacie i kodeku trzymać filmiki na dysku? Na razie znalazłem h264 jako najmniej psujący jakość(jest dobrze), ale szczerze mówiąc nie zaszkodziłoby, żeby plik był 3-4x większy, a jakość jeszcze lepsza.

 

Jeśli zamierzasz coś z tym jeszcze robić, to bezstratny HuffYUV, jeśli nie, to H264 z dużym/wielkim bitrate (np. w FFMPEG wybiera się parametrem -vb <bity_na_sek>).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zamierzasz coś z tym jeszcze robić, to bezstratny HuffYUV, jeśli nie, to H264 z dużym/wielkim bitrate (np. w FFMPEG wybiera się parametrem -vb <bity_na_sek>).

Chciałbym coś takiego, żeby zachować "surowe" filmiki, które może za jakiś czas wykorzystam w większym filmie, ale jednocześnie, żeby to nie był niekompresowany plik, bo taki po pierwsze waży więcej, niż seria zdjęć (a chciałbym do archiwizowania trzymać sam złożony film właśnie w celu oszczędności miejsca), a po drugie na takim pliku nie da się pracować (program do edycji filmów strasznie się tnie przy edycji pliku nieskompresowanego).

Jak duży bitrate możesz ustawić w tym FFMPEG?

Chciałbym, żeby film ok 30s zajmował w granicach 100-200 MB.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak duży bitrate możesz ustawić w tym FFMPEG?

 

Właściwie to dowolny, nie jesteś też ograniczony do sztywnych ustawień tego parametru. Możesz np ustawić żeby film miał stałą jakość i dopasowywał bitrate na bieżąco:

 

https://trac.ffmpeg.org/wiki/Limiting%20the%20output%20bitrate

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby to nie był niekompresowany plik, bo taki po pierwsze waży więcej niż seria zdjęć

 

Dlatego też przydaje się kodek HuffYUV - skompresowany, ale bezstratny (FFMPEG również ma go wbudowanego).

 

 

 

a po drugie na takim pliku nie da się pracować (program do edycji filmów strasznie się tnie przy edycji pliku nieskompresowanego).

 

 

 

Cóż, więcej RAMu, dysk SSD, choćby mały dedykowany do tych prac, i będzie lepiej :)

 

 

 

Chciałbym, żeby film ok 30s zajmował w granicach 100-200 MB.

 

 

 

Czyli podajesz bitrate 200*8/30 = 53 Mbps i gotowe. (To sporawo, np. mój ostatni poklatkowiec z chmurami, mnóstwo ruchu w całym kadrze, 1080p@24 fps praktycznie nie tracił jakości już przy 12-15 Mbps).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ja robie tak. Zdjecia Canonen sa w full rozdzielczosci jpg, gdybym cos ciekawego zlapal. Dalej dodaje date przez FastStone Image Viewer. Kolejny krok to zmiana rozmiaru zdjec w IrfanView o ok 50%, bo dla kolejnego programu oryginalne sa za duze i wywala blad. Nastepnie skladam filmy w Startrails.de, np 1920x1280x25, ale tu tez jest ograniczenie. U mnie przy powyzej 800 klatkach wywala blad, wiec jednorazowo film skladam z 800szt. Wynikowo mam kilka WIELKICH plikow avi. Zeby je polaczyc i przekonwertowac do np MP4 uzywam Freemake Video Converter i dalej na YT.

 

Wynik: kompresja YT troche rozwalila film, ale ogryginalny jest w miare ok. na przyszlosc dam stale bitratei nie powinno byc skokowych gradientow.

nieskompresowany (ok50MB):https://www.dropbox.com/s/sfbim5jr3u67nbh/2015-10-31-ST_ksiezyc-10h-1080x25.mp4?dl=0

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VirtualDub, wczytujesz sekwencję zdjęć, ustawiasz liczbę klatek na sekundę i zapisujesz do pliku video kompresując jakimś kodekiem. W 10 minut można mieć timelapsa, jak się ma zdjęcia w pełnej rodzielczości to dobrze je sobie wczesniej zmniejszyć automatem, na przykład w IrfanView. Nie jest to program szczególnie wyszukany i pewnie jest masa oprogramowania dużo lepszego, ale akurat mi się z niego dobrze korzysta.

Edytowane przez Tucznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z Lrtimelapse i Lightroom. Często potem składam kilka filmików w jeden w darmowym Gopro studio. Lrtimelapse i Lightroom mają zaletę wyrównania grupowego jasności klatek , balans krzywych itp narzędzi. A Gopro studio ma jedną fantastyczną rzecz , czyli możliwość zrobienia sztucznego ruchu kamery i również skrócenia , czy wycięcia elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VirtualDub, wczytujesz sekwencję zdjęć, ustawiasz liczbę klatek na sekundę i zapisujesz do pliku video kompresując jakimś kodekiem. W 10 minut można mieć timelapsa, jak się ma zdjęcia w pełnej rodzielczości to dobrze je sobie wczesniej zmniejszyć automatem, na przykład w IrfanView. Nie jest to program szczególnie wyszukany i pewnie jest masa oprogramowania dużo lepszego, ale akurat mi się z niego dobrze korzysta.

podpowiesz, gdzie co kliknac zebym poszlo szybko i sprawnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę jedynym minusem WMM jest ta nieszczęsna kompresja. Poza tym same plusy. Jest prosty, intuicyjny i dość szybki. Ja swoje filmy składam zazwyczaj w WMM jednak też szukam alternatywy. Jedyny wymóg to możliwość importowania scen w jakości 4K i robienie panoramowania i zoomowania. Plus eksport w jakości HD1080.

Ktoś coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpowiesz, gdzie co kliknac zebym poszlo szybko i sprawnie?

 

Krok 1:

 

Wrzucasz wszystkie pliki jpeg w jeden folder i otwierasz ten folder w VirtualDubie, zaznaczasz otwieranie sekwencji obrazków i zaznaczasz jedynie pierwszy plik, reszta wczyta się automatycznie

 

Krok 2:

 

Po wczytaniu sekwencji masz dolny suwak z numerami klatek, zmniejsz sobie obraz wsadowy i wyjściowy do 25% naciskając na prawy przycisk myszy

 

Krok 3 i 4:

 

Wybierasz ilość klatek na sekundę dla swojego timelapsa

 

Jeśli chcesz wykadrować obraz do konkretnego rozmiaru i położenia wykonujesz krok 5, 6 i 7, jeśli nie to pomijasz te kroki i przechodzisz do kroku nr 8

 

Krok 5 i 6:

 

Wybierasz filtry, ale opcja przycinania jest niedostępna, wczytaj filtr "levels" ale niczego w nim nie zmieniaj, obraz wynikowy zostanie taki sam za to opcja przycinania obrazu będzie dostępna

 

Krok 7:

 

Docinasz sobie kadr

 

Krok 8 i 9:

 

Wybierasz sposób kompresji, jeśli nie masz kodeków kompresujących  typu Divx/Xvid HD to możesz wybrać opcję bez kompresji, tylko plik wynikowy będzie wielki bo wszystkie klatki będą bez kompresji (potem trzeba sobie jakimś programemto przerobić).. najlepiej jednak zainstalować sobie jakieś kodeki kompresujące do HD i pobawić się ustawieniami.

 

Krok 10:

 

Zapisujesz jako AVI, wszystkie ustawienia są już zapisane i timelaps już się generuje:

 

Ostatecznie wychodzi coś takiego:

 

https://youtu.be/vsD6IhLUjiQ

instrukcja.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krok 1:

 

Wrzucasz wszystkie pliki jpeg w jeden folder i otwierasz ten folder w VirtualDubie, zaznaczasz otwieranie sekwencji obrazków i zaznaczasz jedynie pierwszy plik, reszta wczyta się automatycznie

bbuuuu.... wczytuje sie tylko 1 klatka, reszta nie chce.... mam zaznaczone image sequence

01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie klatki muszą mieć kolejne numery. Ja jeśli miałem jakieś braki w numeracji korzystałem z Infranview , w którym można całą sekwencję klatek ponumerować w kolejności.

 

Zgadza się, VirtualDub wczytuje klatki dotąd aż nie znajdzie luki w numeracji, a że akurat masz lukę pomiędzy pierwszym a drugim plikiem to nie wczytuje dalej. IrfanView to dobre rozwiązanie ale można zrobić to jeszcze szybciej.

 

Jeśli nie zależy ci na orginalnej numeracji to zrób sobie kopię folderu ze zdjęciami, upewnij się że wszystkie klatki są w odpowiedniej kolejność, zacznacz pierwsze zdjęcie, naciśnij ctrl+A, a potem zmień nazwę pierwszego zdjęcia na "1", każdy plik zmieni nazwę kolejno na 1(1), 1(2), 1(3), VirtualDub łyknie to na pewno bo sprawdzałem przed chwilą.

 

Jeśli będziesz zapisywał video bez kompresji to wynikowy timelaps może się przy odtwarzaniu mocno zacinać zpowodu swojego rozmiaru (u mnie 200 klatek w rozmiaże full HD bez kompresji zajeło 1,6 Gb) po kompresji jakimś innym programem dolegliwośc ta powinna zniknąć, jeśli zainstalowałeś kodeki i od razu kompresujesz w Virtual Dubie niz nie powinno się przycinac w pliku wynikowym. I jeszcze jedno, VirtualDub łyknie bez problemu obrazy nawet większe niż 4K i zrobi z nich timelapsy, tylko może być problem z kompresją takiego czegoś kodekiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszy darmowy kompresor x264/AVC (wystarczy tylko wcisnąc "pobierz"):

 

http://www.idg.pl/ftp/pobierz/pc/10503.html

 

Tu musisz się sam pobawić na zasadzie prób i błędów bitratem i ilością przebiegów,

 

First pass - oznacza że obraz przy pierwszym przebiegu jest kodowany do zadanego bitratu

Multi pass - wszystkie klatki sa analizowane przy pierwszym przebiegu, a przy drugim dopiero kodowane, daje to lepszą analizę i lepszy obraz wynikowy

 

niestety kodek trochę stary, może są nowsze lepsze.

 

zoomów i przesunięć w Virtual Dubie nie da się zrobić, chyba że istnieje do niego jakaś wtyczka. Najlepiej ściągnąć jakiś programik który poprzycina automatycznie klatki jpeg według zadanego schematu symulując ruch i takie przycięte wrzucić do Virtual Duba.

 

Kodek.jpg

Edytowane przez Tucznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z komunikatu wynika ze nie masz kodeka odtwarzającego. Zainstalowałeś jedynie kompresor x264. Zainstaluj kodeki np ffdshow, czy cccp, czy jakieś inne, problem powinien sam się rozwiązać. Ja mam zainstalowany jakiś stary ffdshow nie mam takiego problemu jak opisywałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mała poprawka: mianowicie Virtual Dubem da się jak najbardziej robić zoomy i przesunięcia na timelapsach, trzeba tylko zainstalowac odpowiednie filtry.

 

Składane Virtual Dubem:

 

http://500-mm.blogspot.com/2015/11/wzgorze-gajowe-we-wrocawiu.html

 

w wolnej chwili przygotuje jakąś instrukcję do składania timelapsów w tym programie



 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Bawię się właśnie VirtualDubem i mam pewien problem. Gdy w kodeku x264 wybieram multipass, to wynikowy film jest czarny. Przy single jest ok. Druga sprawa, to że przy single kompresja wynikowego filmy przy pełnym bitrate jest dla mnie nie do przyjęcia. Próbowałem zainstalować HuffYUV, polecany tutaj, ale nie umiem tego zrobić tak, aby VirtualDub go widział. Pomożecie? Skąd go pobrać i jak zainstalować?

 

I jeszcze jedno, gdzie się ustawia rozdzielczość i proporcje wynikowego obrazu?

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już przed chwilą w innym temacie:

zapisuj w VirtualDubie bezstratnie potem konwertuj Any Video Converterem wg potrzeb.

Ok, a jaki polecasz tryb kompresji w tym drugim? Ja stosuję x264 na najwyższych ustawieniach, bo nie znalazłem niczego lepszego, ale chciałbym jednak nieco mniejszą kompresję. Zapis w VirtualDubie od razu z kompresją byłby bardzo wygodny, dlaczego się tak nie da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.