Skocz do zawartości

Najciemniejsze miejsca w Polsce: TOP 10 [Galeria ONET.PL]


Snejk

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór,

 

Zwracam się z prośbą (lub raczej propozycją) do wszystkich entuzjastów astrofotografii. :) Zanim jednak do niej przejdę, ponownie się przedstawię. Głównie dlatego, że pewnie niewielu forumowiczów miało okazję przeczytać mój powitalny post.

 

Tak więc oprócz tego, że jestem zapalonym astroamatorem, jestem także studentem dziennikarstwa. I kiedy na zajęciach zaproponowano nam skompletowanie własnej galerii lub materiału wideo lub też napisania reportażu na zupełnie dowolny temat... nie miałem wątpliwości. Wybrałem astronomię. :)

 

Pora na szczegóły. Chodzi o stworzenie galerii najciemniejszych (powiedzmy dziesięciu) miejsc w Polsce. Miejsc, gdzie piękno nieba poraża. Gdzie zanieczyszczenie światłem nie sięga. Gdzie nawet laik, kładąc się na karimacie lub leżaku, po prostu zaniemówi z wrażenia. Poza tym, galeria byłaby interesująca również dla początkujących astroamatorów. Nie mówiąc już o tym, że zwróciłaby oczy wielu "obojętnych" w kierunku nieba.

 

Skąd ta pewność? Przede wszystkim stąd, że projekt zostałby opublikowany na portalu Onet.pl (o ile spełni warunki jakościowe w czym już moja głowa), co oznacza minimum kilkadziesiąt tysięcy wyświetleń Waszych fantastycznych zdjęć.

 

Czekam na propozycje, zgłoszenia i pomoc. :)

 

Pozdrawiam,
Snejk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczegóły techniczne: chyba najlepiej w tym przypadku sprawdziłyby się szerokie kadry z widocznym horyzontem, choć zdjęcia DSów z konkretnych miejscowości na pewno zrobiłyby równie dobre wrażenie. Do tego dorobię odpowiednią, estetyczną mapkę (oprócz dziennikarstwa pasjonuje mnie grafika).

 

Wypada mi też zapewnić, że każde Wasze zdjęcie zostanie podpisane imieniem i nazwiskiem.

 

Jedyne czego nie mogę zapewnić to wynagrodzenie, z racji studenckości projektu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie że twoja publikacja ma szansę pokazać piękno astronomii "zwykłym ludziom" - życzę powodzenia!

projekt zostałby opublikowany na portalu Onet.pl (o ile spełni warunki jakościowe w czym już moja głowa)

z punktu widzenia czytelnika, oceniam że warunki jakościowe onetu spełnia wszystko ^_^

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za ciepłe słowo i mam nadzieję, że w tworzenie tej publikacji włączy się więcej osób. Dwie mocne propozycje już padły, więc na pewno będą kolejne... :)

 

Żałuję jedynie, że sam nie mogę dołączyć się do focenia. Wybrałem "wizuala" i klamka zapadła. Na co najmniej kilka lat (przy założeniu, że nie stracę pracy). :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz fantastyczną mapę:

 

http://djlorenz.github.io/astronomy/lp2006/overlay/dark.html

 

która pokazuje, jak ciemnego nieba powinieneś spodziewać się w danym miejscu.

 

Najciemniejsze miejsca w Polsce to te "szare". Wszędzie tam, gdzie jest szary kolor, w pogodną noc nie da się gołym okiem zuważyć żadnego skażenia światłem. Jeśli na niebie wiszą wysokie chmury pierzaste, to od strony większych (odległych o 50 km a nawet 100 km w linii prostej) miast może być widoczne subtelne pojaśnienie nieba.

 

Tam, gdzie jest kolor niebieski w suche, przejrzyste noce niebo jest niemal idealne, jednak jeśli dokładnie się przyjrzymy, można (z trudem) wypatrzeć subtelne i delikatne poświaty od większych miejscowości. Jeśli na niebie wiszą chmury pierzaste, są one już zauważalnie (choć dość słabo) podświetlone.

 

W miejscach o kolorze zielonym łuny są widoczne nawet w przejrzyste i bezchmurne noce, jednak są one dość słabe i obejmują jedynie niewielką część horyzontu. Jeśli na niebie wiszą chmury pierzaste, to są one podświetlone już całkiem wyraźnie i na dość dużej części nieba, a nad miastami są całkiem jasne.

 

Ogólnie, dla kogoś kto nigdy nie widział prawdziwie ciemnego nieba, każde miejsce "zielone" lub lepsze, w przejrzystą, bezchmurną noc sprawi wrażenie bliskiego ideałowi. W każdym z takich miejsc letnia część Drogi Mlecznej jest widoczna bardzo dobrze z bogatą strukturą.

Dodatkowy atut posiadają góry - w górach patrzymy przez cieńszą warstwę atmosfery, przez co gwiazdy położone nisko nad horyzontem są mniej przez atmosferę "przygaszone", przez co wydają się jaśniejsze. Z tego powodu niebo w miejscówce "zielonej" w górach wygląda znacznie bardziej spektakularnie niż niebo w miejscówce "zielonej" ale położonej na nizinie.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze pomijają Suwalszczyznę, a tu jest naprawdę ciemno ;) No raczej dlatego, że niewiele osób z tego rejonu interesuje się astronomią (patrząc na mapkę na forum). Na północy od Suwałk (Szypliszki, Wiżajny, Szelment) można poszukać nieba grubo powyżej 7 magnitudo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za link do mapy zanieczyszczenia światłem. Korzystałem już z różnych tego typu narzędzi (czy też atlasów), ale tego jeszcze nie przetestowałem. Wygląda dobrze i na pewno przyda się w materiale.

 

Niemniej jednak, muszę znaleźć coś, co uzmysłowi internautom różnicę pomiędzy niebem zaświetlonym, a tym, o którym mówi się w kontekście Suwalszczyzny, Tatr i tym podobnych.

 

Dlatego uznałem, że oprócz całej warstwy, hmmm... symulacyjno-mapowej mogą to być zdjęcia, które pokażą w piękny sposób na czym rzecz polega. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jeśli można coś wtrącić, to nie jestem pewien, czy zdjęcia DSów to dobry pomysł w przypadku takiego materiału. Później ktoś pojedzie pod ciemne niebo i się zdziwi, że w wizualu nie widzi tego samego, co na fotce, gdzie każda klatka była naświetlana 15 minut :D Chodzi mi po prostu o to, że szerokie spojrzenie na ciemne niebo jest dostępne dla każdego, w przeciwieństwie do kolorowych i szczegółowych DSów.

 

Nie wiem tylko w takim razie co zamiast tego, bo pewnie wrzucenie 10 niemal takich samych mega szerokich kadrów z horyzontem w tle będzie nudne. Może jakieś foto zorzy? http://astropolis.pl/topic/48505-zorza-polarna-z-polsce-17032015/page-14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jeśli można coś wtrącić, to nie jestem pewien, czy zdjęcia DSów to dobry pomysł w przypadku takiego materiału. Później ktoś pojedzie pod ciemne niebo i się zdziwi, że w wizualu nie widzi tego samego, co na fotce, gdzie każda klatka była naświetlana 15 minut :D Chodzi mi po prostu o to, że szerokie spojrzenie na ciemne niebo jest dostępne dla każdego, w przeciwieństwie do kolorowych i szczegółowych DSów.

 

Nie wiem tylko w takim razie co zamiast tego, bo pewnie wrzucenie 10 niemal takich samych mega szerokich kadrów z horyzontem w tle będzie nudne. Może jakieś foto zorzy? http://astropolis.pl/topic/48505-zorza-polarna-z-polsce-17032015/page-14

Zgadzam sie, że pozostawienie fotografii DSow bez komentarza może wprowadzac w błąd. Zresztą... ciągle wprowadza, co widać choćby po nowych wątkach dot. zakupu pierwszego teleskopu ("Eeeee? Tylko szare plamki?"). Ale ja zamierzam odpowiednie komentarze zawrzeć w tej galerii. :) I wysłać w świat komunikat, że ciemne niebo to wielka wartość. Choć wielu nie ma o tym pojęcia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a z drugiej strony, pokazywanie na astro-fotkach jak ładnie wygląda niebo w ciemnych miejscach jest trochę karkołomne, bo w przeciwieństwie do normalnych zdjęć, ideą astrofotografii nie jest utrwalenie chwili i czegoś co co widzimy, tylko odwrotnie - pokazanie rzeczy, których nie widać :P

można nawet zrobić świetne zdjęcie w kiepskich warunkach i beznadziejne zdjęcie w idealnych warunkach - tutaj fajny przykład: "Jak fotografować drogę mleczną przy dużym LP bez filtrów. Metoda ETTR"

 

niezależnie od wszystkiego, na pewno lepsze szerokie kadry na których widać gdzie robione jest zdjęcie, bo inaczej powstanie kolejna galeria "10 przypadkowych zdjęć obiektów astronomicznych"

 

dla laika może ciekawa byłaby galeria w postaci porównania "droga mleczna w mieście" - "droga mleczna w bieszczadach" (chociaż to pewnie byłaby manipulacja bo takie zdjęcia byłyby inaczej obrabiane...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.