Skocz do zawartości

PTMA - relikt przeszłości czy przyszłość miłośniczej astronomii?


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, lkosz napisał:

W ogóle co obecność w PTMA tak realnie daje? Jest coś, czego nie dostanie się na forum, kanałach na youtubie, w grupach na FB i na zlotach organizowanych przez te społeczności?

 

Jest tego trochę:

- realne spotkania z żywymi ludźmi zdecydowanie częściej niż na zlocie dwa razy do roku; wczoraj np na spotkaniu PTMA Warszawa było sporo osób na Bartyckiej + ok 20 osób online na zoomie - i tak jest co tydzień

- wychodzenie do ludzi i popularyzacja astro -> https://www.youtube.com/watch?v=UNpuF9TwbpQ&ab_channel=PTMAWarszawa <- tutaj PTMA Warszawa odwiedziło PTMA Białystok, gdzie przewinęło się mnóstwo ludzi podczas Kosmicznego Kampusu

- plany na realizację zaćmienia Słońca w szkołach - to na 25-10-2022

- osobiście dzięki PTMA i sekcji SOPiZ jestem współodkrywcą ciasnego układu podwójnego przy okazji złapania zakrycia asteroidalnego

- dostęp do sprzętu i to całkiem dobrego

- dostęp do ludzi z ogromną wiedzą; Nie słyszałem, żeby @Janusz_W czy @Tayson odesłał kogoś do poszukania sobie na info na YT czy grupach fejsikowych ;)

 

Nie każdy lubi astro tylko zza ekranu komputera, ja lubię zakręconych ludzi widzieć na żywo ;)

 

Na forum dostaniesz wiedzę i merytorykę.

Na YT dostaniesz lokowanie produktu, wiedzę jeśli poszukasz. 

Na grupach FB dostaniesz lajki za byle fotkę na której nic nie widać, wiedzę znawców siedzących w temacie od 5 min i zjadających wszystkie rozumy. 

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Andrzej Lach napisał:

Sam proces dołączenia jest bardzo archaiczny, to wbrew pozorom naprawdę jest bariera (dla mnie jest :) ).

 

image.png.e1182f243d694ed2d56a2a81a8e091a9.png

 

Zamiast skanu czy wysłania papierowej wersji, powinna być deklaracja online.

to jest wlasnie przyklad na błedna informacje powielana wiele razy.

pewnie to info wisi na jakiejs archaicznej stornie.

deklaracja online bedzie gotowa za kilka miesiecy.

 

zerknij na stronę Warszawy, tam jest wszystko jasno opisna. www.warszawa.ptma.pl

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Tayson napisał:

to jest wlasnie przyklad na błedna informacje powielana wiele razy.

pewnie to info wisi na jakiejs archaicznej stornie.

deklaracja online bedzie gotowa za kilka miesiecy.

 

zerknij na stronę Warszawy, tam jest wszystko jasno opisna. www.warszawa.ptma.pl

Sprawdzałem stronę Oddziału Toruńskiego, jest to najbliższa lokalizacyjnie mi placówka. Dziękuję za info sprawdzę informacje na podanej przez Ciebie stronie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Tayson napisał:

Jak widac oddziały nie trzymaja sie sciśle granic miast, województw.

np mala czlonków @PTMAWarszawa z ostatnich 5lat.

image.png.b46efa7af011a527af78010fb9677cc6.png

 

Widzę, że w ramach pielęgnowania przyjaźni warszawsko-krakowskiej ludzi z Krakowa nie wpuszczacie :flirt:

 

Spojrzałem na wykaz sekcji. Zdziwiłem się, że nie ma astrofotograficznej. Wydaje mi się, że to obecnie jedna z głównych sił napędowych astronomii amatorskiej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, dobrychemik napisał:

 

Widzę, że w ramach pielęgnowania przyjaźni warszawsko-krakowskiej ludzi z Krakowa nie wpuszczacie :flirt:

 

Spojrzałem na wykaz sekcji. Zdziwiłem się, że nie ma astrofotograficznej. Wydaje mi się, że to obecnie jedna z głównych sił napędowych astronomii amatorskiej.

 

No ale w Krakowie to mamy oddział że tak powiem główny :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, dobrychemik napisał:

 

Widzę, że w ramach pielęgnowania przyjaźni warszawsko-krakowskiej ludzi z Krakowa nie wpuszczacie :flirt:

 

Spojrzałem na wykaz sekcji. Zdziwiłem się, że nie ma astrofotograficznej. Wydaje mi się, że to obecnie jedna z głównych sił napędowych astronomii amatorskiej.

Astrofotografia to pojęcie bardzo szerokie. Samo PTMA tzw. fotografią artystyczną jest mało zainteresowane (chyba że chodzi o popularyzację astronomii, ale to koledzy z PTMA ogarniają sobie sami); znacznie większe znaczenie ma astrofotografia naukowa (spektrometria, fotometria, szukanie supernowych, zakrycia itp.). Pod tym kątem są również finansowane wyprawy astrofotograficzne PTMA (np. rejestracja całkowitego zaćmienia Słońca).

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, tomchm napisał:

Astrofotografia to pojęcie bardzo szerokie. Samo PTMA tzw. fotografią artystyczną jest mało zainteresowane (chyba że chodzi o popularyzację astronomii, ale to koledzy z PTMA ogarniają sobie sami); znacznie większe znaczenie ma astrofotografia naukowa (spektrometria, fotometria, szukanie supernowych, zakrycia itp.). Pod tym kątem są również finansowane wyprawy astrofotograficzne PTMA (np. rejestracja całkowitego zaćmienia Słońca).

 

 

Czyli PTMA to stowarzyszenie miłośników astronomii aspirujących do bycia naukowcami? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomchm napisał:

Astrofotografia to pojęcie bardzo szerokie. Samo PTMA tzw. fotografią artystyczną jest mało zainteresowane (chyba że chodzi o popularyzację astronomii, ale to koledzy z PTMA ogarniają sobie sami); znacznie większe znaczenie ma astrofotografia naukowa (spektrometria, fotometria, szukanie supernowych, zakrycia itp.). Pod tym kątem są również finansowane wyprawy astrofotograficzne PTMA (np. rejestracja całkowitego zaćmienia Słońca).

 

Brytyjskie BAA ogarniało kiedyś amatorów w różnych aspektach naukowych czy pomocniczych. Nawet "proste" rzeczy jak obserwacje i raporty z TLP na Księżycu, czy śledzenie i raportowanie zmian na Jowiszu, Saturnie i reszcie - co kończyło się jakimiś w miarę oficjalnymi raportami. Później w życie weszły globalne projekty jak np. PVOL dla planeciarzy jak i trochę kontaktów się pojawiło co obecnie trochę zabiera "unikalną wartość" dla krajowych stowarzyszeń. Można popularyzować (a w tym ładne fotki pomagają...) ale gdyby chcieć robić coś bardziej poważnego to zapewne jest jakiś globalna aplikacja/projekt, który to ogarnia i tam powinno się wrzucać swoje dane. Niemniej można dołączyć, np. dostarczając tłumaczenie interfejsu, polską dokumentację czy też próbują wykorzystać nadsyłane dane do jakiejś analizy i popełnienia artykułu w jakimś zacnym periodyku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako stowarzyszenie PTMA może być dotowane jako organizacja pozarządowa?

To chyba dużo lepiej mają niż astrofora i kluby facebook'owe?

 

Jakieś konkretniejsze fundusze dostajecie w tym PTMA by organizacja nie wymarła całkowicie?

Teraz są te różnorakie europejskie fundusze i wogóle. Wspomagają coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Darek_B napisał:

Widzę że zostałem usunięty? A nie dostałem pisma o tym. :sterb003: :)

Jest mi niezmiernie przykro, ale zgodnie ze statutem po 2 latach od niezapłaconej składki sam się wykreśliłeś :)

Zapraszamy ponownie :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, astro4u.net napisał:

No ale w Krakowie to mamy oddział że tak powiem główny

 

Chyba u nas na forum nie ma dużo członków PTMA z Krakowa? Albo po prostu nie zdaję sobie sprawy kto jest ;)

A gdzie można się dowiedzieć o najnowszych eventach w KRK? Bo na fejsie i na stronie widzę tylko takie wiadomości branżowe w stylu "czarna dziura cośtam znowu wywinęła" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, PTMAWarszawa napisał:

Jest mi niezmiernie przykro, ale zgodnie ze statutem po 2 latach od niezapłaconej składki sam się wykreśliłeś

Ok. trochę się droczę, wiem że nie opłacałem składki bo nie miałem jak. Rozwiązanie także tej sprawy np. płatnościami online z pewnością przysłuży się i miłośnikom i Towarzystwu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dobrychemik napisał:

 

Czyli PTMA to stowarzyszenie miłośników astronomii aspirujących do bycia naukowcami? 

Nie do końca.

Obecnie (to jest moje wrażenie) jest to organizacja, która zajmuje się raczej popularyzacją nauki. Pewne badania poszczególne sekcje prowadzą, ale najważniejszą cechą tutaj jest to, że jest to działalność hobbystyczna, a każdy z członków ma inne źródła dochodu. Jest to o tyle ważne, że statut PTMA zabrania Stowarzyszeniu prowadzenia działalności gospodarczej. Tak więc jeśli ktokolwiek myśli o zarabianiu na astronomii, to PTMA nie jest miejscem do tego przeznaczonym. Zresztą w warszawskim oddziale była jedną osoba, która m.in. z tego względu oficjalnie opuściła stowarzyszenie po to, by podjąć działalność gospodarczą związaną z astronomią.

 

Co do działalności stricte naukowej, to od tego jest PTA - Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Ale ono skupia wyłącznie astronomów-naukowcow zawodowych. Aby zostać członkiem PTA trzeba:

1) mieć dedykowane wyższe wykształcenie astronomiczne;

2) przez co najmniej dwa lata działalności naukowej i publicystycznej;

3) mieć rekomendacje co najmniej dwóch aktualnych członków PTA.

Aczkolwiek są członkowie PTA którzy są jednocześnie członkami PTMA. Ponieważ aby zostać członkiem PTMA wystarczy mieć polskie obywatelstwo i ukończone 18 lat (cudzoziemcy nie są przyjmowani).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, soczi napisał:

Jako stowarzyszenie PTMA może być dotowane jako organizacja pozarządowa?

To chyba dużo lepiej mają niż astrofora i kluby facebook'owe?

 

Jakieś konkretniejsze fundusze dostajecie w tym PTMA by organizacja nie wymarła całkowicie?

Teraz są te różnorakie europejskie fundusze i wogóle. Wspomagają coś?

Tzn. głównym źródłem utrzymania są składki członkowskie oraz darowizny od sponsorów. Dodatkowo PTMA jest właścicielem kamienicy w Krakowie, którą częściowo wynajmuje.

Co do wszelkiej maści funduszy publicznych, to tutaj nic nie wiem :(

 

Statut PTMA zabrania Stowarzyszeniu prowadzenia działalności gospodarczej - nie wiem, czy jest to własny wymysł, czy narzucenie wynikające z ustawy o stowarzyszeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Chyba u nas na forum nie ma dużo członków PTMA z Krakowa? Albo po prostu nie zdaję sobie sprawy kto jest ;)

A gdzie można się dowiedzieć o najnowszych eventach w KRK? Bo na fejsie i na stronie widzę tylko takie wiadomości branżowe w stylu "czarna dziura cośtam znowu wywinęła" ;)

 

Powiem to z lekkim smutkiem, oddział Kraków z ciekawych eventów robi tylko odczyty, prelekcje. Niestety w porównaniu np. z Warszawą marnie to wygląda np. jeśli chodzi o pokazy itp. dlatego pisałem że potrzeba nowej krwi bo się to zastało bardzo na starym (aby nie powiedzieć więcej) poziomie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.10.2022 o 06:16, astro4u.net napisał:

 

Powiem to z lekkim smutkiem, oddział Kraków z ciekawych eventów robi tylko odczyty, prelekcje. Niestety w porównaniu np. z Warszawą marnie to wygląda np. jeśli chodzi o pokazy itp. dlatego pisałem że potrzeba nowej krwi bo się to zastało bardzo na starym (aby nie powiedzieć więcej) poziomie. 

 

Hm... Jest to zachętą i zniechęta w jednym ;) A na zaćmienie coś jest robione?

 

BTW:

Ciekawe eventy w Krakowie to są robione w wybrane pełnie Księżyca w Forum Przestrzenie;)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jednym z postow byla prosba b napisac jak przyciagnac mlodych- chyba o tym niemam pojecia jak to zrobic bo mlodzi nie maja czasu bo graja  lub ogladaja filmy na youtube, z WFem jest problem poza tym  by patrzec w gwiazdy trzeba sie po nocach szwedac to to robi problemy u rodzicow

ale za to mysle ze mozna by zaczac od jeszcze mlodszych -  zaczac robic otwarte dni obserwatoriow i pokazywac chociaz slonce ale tak by male bable mogly zobaczyc i cos dotknac bo dzieci tak musza

mlodziez  jest malo chetna bo w necie naogladaja sie zacnych fotek kolorowych a przez rure widza 1/100 i to czarnobialo

 

a moze trzeba by wymyslec cos na zasadzie kto znajdzie  cos w jakims miejscu i dac nagrode?

a moze by wrescie pomyslec o jakiejs audycji w jakims radiu ( bo sie radia w pracy slucha )

 

to wszystko raczej sprowadza sie do poziomu naukowego wiec ciezko bedzie w to mlodych w platac uzywajac czesto gesto  skomlikowanego naukowego jezyka.  ( swoja droga wspomne kolejny raz ze nie rozumiem dla czego uzywa sie tak duzo slow z obcych jezykow a nie slow polskich ( tak wiem nie kazde da sie zastapic ))

  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, lucas39 napisał:

to wszystko raczej sprowadza sie do poziomu naukowego wiec ciezko bedzie w to mlodych w platac uzywajac czesto gesto  skomlikowanego naukowego jezyka.  ( swoja droga wspomne kolejny raz ze nie rozumiem dla czego uzywa sie tak duzo slow z obcych jezykow a nie slow polskich ( tak wiem nie kazde da sie zastapic ))

 

Trochę to zabawne. Narzekasz na brak polskich słów, tymczasem Twoja wypowiedź zawiera kilkadziesiąt wyrazów nierozpoznawalnych w jakimkolwiek języku.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.