Skocz do zawartości

2015 TB145 - "straszna" asteroida na Halloween


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

TB145-Gianluch-Oct22CROP.jpg

Masywna asteroida 2015 TB145 nazwana pieszczotliwie "Spooky" ("Straszna") została dostrzeżona przez naukowców z hawajskiego uniwersytetu 10 października. Ziemię minie 31 października - w Halloween.

Spooky ma ponad 400 metrów średnicy i pędzi z prędkością 125 tysięcy kilometrów na godzinę. Przeleci koło naszej planety w odległości niewiele większej niż ta, która dzieli nas od Księżyca. Paul Chodas z Centrum Badań nad Obiektami Bliskimi Ziemi NASA uspokaja, że nie grozi nam z jej strony żadne niebezpieczeństwo. - Trajektoria lotu TB145 jest dobrze znana. W momencie największego zbliżenia będzie około 480 tys. km od nas - mówi.

Najlepszym momentem na obserwację asteroidy będzie piątkowa noc (30 października). Należy wtedy skierować wzrok w stronę gwiazdozbioru Oriona. - Mimo stosunkowo niewielkiej odległości od Ziemi (w skali kosmicznej), żeby ją zobaczyć, potrzebna będzie chociaż niewielka luneta - radzi Chodas.



Oto większość tekstu, który zalinkował Killerus na czacie z pytaniem o możliwości obserwacyjne - http://m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,117915,19093109,asteroida-o-srednicy-dwa-razy-wiekszej-od-palacu-kultury-pedzi.html

Jako, że to gazeta.pl, trzeba sprawdzić dokładniej jak to jest z tym Orionem i w ogóle na co się nastawiać :)
Sprawdźmy najpierw co ciekawego piszą o niej w poważniejszych zakątkach internetu.

1. Na początek orbita:

TB145-orbit-Chodas-JPL.jpg


2. W momencie największego zbliżenia, średnicę Księżyca w pełni przeleci w...3 minuty. Bez dobrych mapek ani rusz :)
3. Co z tym Orionem? Dziennikarz chyba nie skumał, że amerykański astronom myśli po amerykańsku i mówi do Amerykanów, którzy okazję do obserwacji asteroidy będą mieli noc wcześniej 30/31 października i przed wschodem Słońca, gdy ta będzie w Orionie. Najlepsze warunki u nas będą noc później.
4. Zdjęcie na początku tematu jest autorstwa Gianluci Masii, wykonane 22.10 gdy asteroida miała ok 18 mag.
5. Pojawiło się przypuszczenie, że asteroida posiada...swój własny księżyc
6. Były podejrzenia, że obiekt może przejawiać cechy komety bądź być po prostu ex-kometą. Dotychczasowe obserwacje nie potwierdzają tego.

Ok, to w takim razie gdzie jej szukać? 31 października wieczorem w Rysiu i przede wszystkim w Wielkiej Niedźwiedzicy tuż pod "kołami" Wielkiego Wozu :)

3b756427e296324c.jpg


2b55d547b7f32709.jpg

http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=4745
http://www.space.com/30902-spooky-halloween-asteroid-may-be-comet.html

tb145.jpg

tb1452.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elementy orbitalne asteroid dla programow astrologicznych mozna znalezc tu:

http://www.minorplanetcenter.net/iau/MPCORB.html

Polecam okrojona liste DAILY.DAT.

Komet:
http://www.minorplanetcenter.net/iau/MPCORB/CometEls.txt

 

Umieszczanie bazy w Hallo northern sky:

http://www.hnsky.org/mpcorb.htm

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że będzie pogoda. Postaram się zrobić timelapse ruchu na tle gwiazd. Ile mag będzie miała w nocy z 29/30, 30/31 oraz 31/1?

 

EDIT: Nie doczytałem informacji na efemerydach :) Planetoida porusza się tak szybko, że chyba nie będzie sensu robić statywowych fotek z 800mm, ale dopiero 300mm. Przez godzinę przeleci w końcu połowę Wielkiego Wozu.

 

Przy okazji, poradzicie jak wykonać filmik przedstawiający ruch planetoidy? Z 300mm czas naświetlania 2 sekundy jest nieco za krótki i muszę stackować. Ale jak zrobić wiele stacków na raz? Lepiej robić fotki w mniejszej rozdzielczości, aby poszło szybciej? Przewiduję, że zrobię co najmniej kilkaset fotek (ruch w ciągu minimum 60 minut).

 

A stackować najlepiej tak :)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

 

I tak dalej :)

 

I właśnie, czy mniejsza rozdzielczość (z RAW na mRAW lub nawet sRAW) zmniejszy mi zasięg gwiazdowy?

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asteroida jest dość duża i takie zbliżenia zdarzają się nie często (jasność +10 mag dla NEO) dlatego warto spróbować.

 

Przeanalizowałem te zbliżenie i zmiana orbity podczas zbliżenia będzie niewielka więc mapki jakie wygenerujecie powinny wystaczyć do złapania planetki :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem pytanie ma privie, jak dodać 2015 TB145 do Stellarium i CdC.

 

Stellarium:

 

Panel konfiguracyjny (można po prostu nacisnąć F2) -> Wtyczki -> Edytor Układu Słonecznego -> Konfiguruj -> Zaimportuj elementy orbitalne -> wybrać z listy MPCORB: near-Earth asteroids (NEAs)

 

 

Cartes du Ciel:

 

Tutaj miałem mały problem z automatycznym zaimportowaniem, więc polecam wczytanie z pliku:

Elementy orbitalne asteroid dla programow astrologicznych mozna znalezc tu:

http://www.minorplanetcenter.net/iau/MPCORB.html

Polecam okrojona liste DAILY.DAT.

 

...albo NEAs :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie, czy mniejsza rozdzielczość (z RAW na mRAW lub nawet sRAW) zmniejszy mi zasięg gwiazdowy?

Zamiast kliknij odpowiedz to kliknąłem lubie ;D Ciesz się, że masz ten mRAW, ma to do siebie, że są wiele niższe szumy, może przy stackowaniu nie ma to znaczenia, ale na pojedynczej klatce już tak.

Edytowane przez Pestek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy widziałem tą asteroidę. Znalazłem jakiś wolno lecący punkt w miejscu gdzie była trajektoria. Tylko że po 15 minutach była już prawie w Herkulesie. Pewnie to francowata satelita była :( Szukałem jeszcze, ale nie znalazłem. Widziałem też fajny meteor lecący bardzo długo przez Wielki Wóz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Zarejestrowałem przelot asteroidy o 18:20 CET.

Centrum obrazka RA 10 29 34 DEC 54 45 16.

Setup: Veloce RH200, ATIK ONE 9M, ASA DDM 60.

Z Warszawy.

Pierwsza klatka zarejestrowała się 18:20, druga 18:23, czysta nieco wcześniej.

Klatki po 300 sekund.

Animacja poniżej.

 

bb44c50b-d029-4d42-8687-dd9d161bbbef.gif

 

Klatka z godziny 18:20

7f835c7c3909df6ddd94ce01d91355f1.1824x0_

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja długo szukałem po klatkach,bo szukałem kreski, takiej jak generuje szybko poruszająca się kometa :D. No ale TB 145 porusza się ( pisze o prędkości kątowej) znacznie szybciej. Szerokość mojego kadru to 1,1 stopnia, czas rejestracji 300 sekund a ślad zaczyna się poza kadrem na pierwszej klatce.

Calsky podaje ponad 14 stopni na godzinę. Czyli 1.1 stopnia na 300 sekund. Całe szczeście że w czasie przelotu w polu widzenia przeładowała się klatka bo tak to bym wziął ten ślad za jakiś artefakt :D

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.