Skocz do zawartości

Bolid 31.10.2015


BartekP

Rekomendowane odpowiedzi

Ja również go widziałem - byłem w terenie podczas próby fotografowania planetoidy 2015 TB145. Najpierw myślałem, że ktoś wystrzelił racę!

Bolid w rozbłysku był baaardzo jasny, dużo jaśniejszy od Księżyca w pełni.

Kilkadziesiąt sekund po zgaśnięciu bolidu wykonałem zdjęcie jego smugi.

DSC_0035_01.JPG

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PlanesFlyer,

 

Musiałeś przegapić - ja widziałem go z południowej części Podkarpacia. Byłem akurat na krótkich obserwacjach na górze Przymiarki, w Beskidzie Niskim i kiedy sprawdzałem coś na mapce, którą miałem w bagażniku, nagle zrobiło się jasno jak przy Księżycu w pełni, a przez okno zobaczyłem bardzo jasny bolid. Był na tyle jasny, że na początku myślałem, że ktoś mi w oczy świeci latarką.

 

U mnie bolid przeleciał nisko nad horyzontem przez Wielką Niedźwiedzicę i Psy Gończe (telefon wskazywał wtedy 19:06). Po przelocie pozostał ekstremalnie jasny ślad, który dość szybko gasnął, jednak w lornetce był widoczny jeszcze przez kilka minut. Ślad kończył się w miejscu o współrzędnych 13h13m ,+38°30', czyli około 6.5 stopnia nad horyzontem i było to z grubsza miejsce, w którym bolid zgasł. Nie widziałem dokładnie, w którym miejscu się pojawił, ale było to z grubsza "pod kołami" Wielkiego Wozu, około 10 stopni nad horyzontem. Jeśli chodzi o jasność, to myślę, że mógłbyć trochę jaśniejszy od -10mag. Na północy Polski był z pewnością o kilka wielkości gwiazdowych jaśniejszy (bo tam obserwatorzy byli kilkukrotnie bliżej), jednak doniesienia o tym, że "zrobiło się jasno jak w dzień" są trochę przesadzone, co zresztą widać po filmie z Gdańska, który pojawił się w tym temacie.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj podczas treningu na stadionie zrobiło się jasno jak w dzień godzina 19;05 na endomondo zaczełem trening rozbieganie zobaczyłem na niebie meteoryt leciał od strony Poznania na zachód od Sulechowa pierwszy raz widziałem coś takiego i tak blisko ziemi żywy ogień i biały ślad pozostał pi nim przez kilkanaście sekund jestem pewien że gdzieś w pobliżu spadł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, u mnie (Łódź) bolid był zdecydowanie jaśniejszy niż pełnia!

Nie wątpię :). Jeśli miał np. -15mag, to znaczy że był około 10-krotnie jaśniejszy niż Księżyc w pełni. Zdjęcie, które zamieścił Marcin_G sugeruje, że w Łodzi byliście około 2 razy bliżej niego niż ja. To by dawało jakieś 1.5 mag do jasności. Dodatkowo u Was świecił wyżej niż u mnie, przez co ekstynkcja była o jakieś 1.0 - 1.5 mag mniejsza niż u mnie. U was więc był zapewne o jakieś 2 - 3 mag jaśniejszy niż u mnie.

Jasność tak jasnych obiektów trudno określić dokładnie, bo raz, że zjawisko trwa bardzo krótko i jest dynamiczne a dwa że jedynym obiektem, z którym można by go porównać jest Księżyc, którego akurat na niebie nie było. Ja napisałem, że bolid był u mnie trochę jaśniejszy niż -10mag ale mogłem oczywiście trochę go niedoszacować i śmiało mógł mieć u mnie -12 czy -13 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie dosłownie nad głową przebiegał tor lotu widziałem błysk. jak się zatrzymałem samochodem i odsłoniłem szyberdach to smuga była pod kątem prostym do ziemi widziałem jak się iskrzy to wszystko cała smuga mieszkam na środkowym pomorzu i wydaje mi się ze mogę dokładnie określić kierunek lotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Constans"

Nagle absolut Nieba czarny i lity

bolidu brzytwana

pół rozcięła dokładnie,

myślałam, że Niebo

na części rozdarte

zaraz na Ziemię upadnie.

 

Nieszczęście takie

się jednak nie stało,

dla mnie to niesamowite,

widocznie gwiazd ćwiekami

mocno było przybite.

 

 

Wiersz od mojej Mamy ;-)

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.