Skocz do zawartości

Bolid 31.10.2015


BartekP

Rekomendowane odpowiedzi

co to?
10s, iso800, canon50d+mir20mm

L_0898_ISO800_10s_00-13-14__NA.JPG

zoom.jpg

 

film nazwalem bolid, ale jakies dziwne kropki sa na poczatku smugi... samolot, obracajacy sie satelita?

kilka klatek przed widac pojasnienie jednej klatki na blaszaku po lewej stronie. 2015-11-01 g.00:06:06

https://www.youtube.com/watch?v=X4_aWag3a-c

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmik Pracowni Komet i Meteorów.

 

https://www.youtube.com/watch?v=EZhnfIE6nUQ

I stronka na fejsie. https://web.facebook.com/PracowniaKometiMeteorow

 

 

Z tych zamieszczonych filmików wg mnie dość trudno będzie im coś policzyć. Obiekt bardzo nisko nad horyzontem - więc ewentualne dane będą mimo wszystko obarczone stosunkowo dużym błędem. Naturalnie można próbować wykorzystać pozostałe dane - o ile ich użyteczność i jakość będzie właściwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tych zamieszczonych filmików wg mnie dość trudno będzie im coś policzyć. Obiekt bardzo nisko nad horyzontem - więc ewentualne dane będą mimo wszystko obarczone stosunkowo dużym błędem. Naturalnie można próbować wykorzystać pozostałe dane - o ile ich użyteczność i jakość będzie właściwa.

ja robiłem próby złapania asteroidy (ale szanse marne bo u mnie niedzwiedzica nad warszawa) bolidu nie złapałem jedynie rozjasnienie kadru

post-29701-0-42925800-1446363253_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat rozstawialismy telepy pod Rawą Mazowiecką.. Pieeekny!! Szedł od Wlk Niedzwiedzicy rozpadł sie gdzies w okolicach Vegi.

Jeśli piszesz o tym bolidzie z 19:05, to coś nie tak - bolid wleciał od północy do Wielkiego Wozu, przelecił pod dyszel i "sfajczył" się na granicy Psów Gończych. Vegi tam w pobliżu nie było...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś już wie nad jaką częścią kraju przeleciał ? Z tego co wiem to nad północną częścią PL ale gokładnie ?

 

Ze wstępnych obliczeń wykonanych przez Polską Sieć Bolidową jeśli chodzi o pierwsze zjawisko z 19:05 LT

 

" Na pewno można powiedzieć że początek w okolicach Grudziądza a koniec koło Drawsko Pomorskie, daje to około 200km długości! " (M. Wiśniewski - PKIM)

 

 

 

Potwierdzamy też drugiego o 20151031 23:13:00 UT

 

Pozdrawiam,

Krzysztof ;)

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh masz Ci los.. trochę się spóźniłem i widowisko mi przeszło koło nosa :ermm:

 

Wczoraj po 19:00 wyszedłem na chwilę z domu, spojrzałem na północny zachód i moją uwagę zwróciła dziwna smuga na niebie. Początkowo pomyślałem, że to "samolotowa", ale była krótka i zbyt nieregularna, przypominała smugi, jakie czasami widywałem po przelocie meteorów. Jednak nie chciało mi się wierzyć, że meteor zostawiłby aż tak duży ślad, a jednak :o

Edytowane przez Solowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę swoje trzy grosze. Dzisiaj około osiemnastej byłem wyrzucić śmieci i oczywiście spojrzałem w niebo (w naszym światku to już odruch warunkowy jest) i zobaczyłem swojego prawie-bolida. Prawie bo na pewno nie miał powyżej - 4 mag ale około - 2 mag. Pojawił się gdzieś na północy Wężownika a skończył swój krótki żywot w Pegazie. Leciał stosunkowo wolno, miał piękny czerowno - żółty kolor i wyraźnie przygasał i rozjaśniał się przez co sprawiał wrażenie jakby poruszał się wężykiem. Piękny widok. Tym bardziej się cieszę, że po naczytaniu się na forum o trzech ostatnich taurydowych bolidach pomyślałem, że chciałbym też coś takiego zobaczyć (wcześniej już nie raz obserwowałem podobne meteory ale ostatni dawno temu) i masz ci los - pierwszy dziesiejszy kontakt z ciemnym niebem i jest ! Nie był to co prawda tauryd, ale widać, że niebo wyraźnie się nam ostatnimi dniami "rozpłakało".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o tym: http://www.dja24.pl/2015/11/01/jawor-gwiazdka-z-nieba-wyladowala-w-jaworze/? Ja podszedłem do tej informacji raczej sceptycznie, ale zdjęcia i film wydają się rozsądne (zaznaczam, że mało się znam na wyglądzie meteorytów). Może ktoś obeznany od nas może potwierdzić, czy to faktycznie wygląda na meteoryt? A jeśli tak, to pozostaje jeszcze kwestia, czy ktoś nie zrobił sobie np żartu, bo mógł np podrzucić taki meteoryt.

Na moje oko ten bolid raczej nie miał prawa dotrzeć do ziemi, co twierdzi też pkim. A ta relacja wygląda na rozsądną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o tym: http://www.dja24.pl/2015/11/01/jawor-gwiazdka-z-nieba-wyladowala-w-jaworze/? Ja podszedłem do tej informacji raczej sceptycznie, ale zdjęcia i film wydają się rozsądne (zaznaczam, że mało się znam na wyglądzie meteorytów). Może ktoś obeznany od nas może potwierdzić, czy to faktycznie wygląda na meteoryt? A jeśli tak, to pozostaje jeszcze kwestia, czy ktoś nie zrobił sobie np żartu, bo mógł np podrzucić taki meteoryt.

Na moje oko ten bolid raczej nie miał prawa dotrzeć do ziemi, co twierdzi też pkim. A ta relacja wygląda na rozsądną.

Może i coś tam spadło, ale to nie ten z godziny 19:05, który leciał między Bydgoszczą i Gdańskiem w kierunku na zachód.

Jawor - Park Pokoju leży na zachód od Wrocławia - nie pasuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.