Jump to content

Recommended Posts

Pilne jest potrzebna fotometria wizualna i CCD/DSLR pięciu cefeid w Łabędziu (SZ Cyg, X Cyg, VX Cyg, TX Cyg, MZ Cyg)!
Szczegóły: https://www.aavso.org/aavso-alert-notice-529
5_cefeid_w_Labedziu.jpg

Na mapce wskazałem orientacyjnie, w której części gwiazdozbioru Łabędzia znajdują interesujące cefeidy. Małe żółte prostokąciki (coś około 3x4stopnia) pokazują obszar wokół danej cefeidy widziany przez mój zestaw fotometryczny (Tair300mm + Canon400D + EQ3-2). Do kolejnej wiadomości załączę zdjęcia okolicy 5 cefeid w Łabędziu wykonane wspomnianym zestawem.

W alercie AAVSO nr 529 dr George Wallerstein (University of Washington) zgłosił zapotrzebowanie na obserwacje pięciu gwiazd pulsujących-cefeid z gwiazdozbioru Łabędzia o jasności obserwowanej 6-13mag:
SZ Cyg, X Cyg, VX Cyg, TX Cyg, MZ Cyg.

Potrzebne są obserwacje fotometryczne wizualne i CCD/DSLR/PEP w barwie V w okresie od października do końca grudnia 2015r. Są to cefeidy długookresowe (okresy 15-21dni). Dlatego wystarczy jedna obserwacja na noc.
Dr Wallerstein pracuje na krzywymi prędkości radialnych tych gwiazd i potrzebuje optyczne krzywe blasku do korelacji z widmami tych cefeid, które uzyska(ł) w następujących terminach:
-) 2X2015r. godz.1-3UT, 4X2015r. godz.1-3UT
-) 3XI2015r. godz.2-4UT, 4XI2015r. godz.2-4UT, 30XI2015r. godz.2-4UT,
-) 2XII2015r. godz.2-4UT, 30XII2015r. godz.2-4UT, 31XII2015r. godz.2-4UT.

 

Poniżej załączyłem listę cefeid do obserwacji.
MZ Cyg jest mniej regularna jako cefeida II-go typu. Natomiast pozostałe gwiazdy SZ Cyg, X Cyg, VX Cyg, TX Cyg są cefeidami klasycznymi.
Tabela_z_cefeidami_w_labedziu.jpg

*) MZ Cyg jest ciekawym przypadkiem- obiekt pośredni pomiędzy cefeidami II typu i zmiennymi typu RV Tauri. Jako cefeida typu CWA ma okres 21.4 dnia, natomiast jako RVA - 42.8dnia.

 

Oto aktualne krzywe blasku 5 interesujących cefeid z Łabędzia.
Z polskich obserwatorów narazie tylko Marian Legutko wrzucił obserwacje najjaśniejszej cefeidy X Cyg do bazy AAVSO.
Również mam obserwacje tych cefeid z 6 dni w październiku, ale jeszcze ich nie opracowałem :(
Zapraszam innych chętnych obserwatorów!!! Aktualnie obserwacje cefeid w Łabędziu najlepiej wykonywać z wieczora, gdy Łabędź jest wysoko na niebie i nie widać Księżyca.
Obserwacje_SZ_Cyg.jpg

Obserwacje_TX_Cyg.jpg

Obserwacje_VX_Cyg.jpg

Obserwacje_X_Cyg.jpg

Obserwacje_MZ_Cyg.jpg

 

 

Materiał źródłowy: https://www.aavso.org/aavso-alert-notice-529

 • Like 4
Link to post
Share on other sites

Ogólny widok gwiazdozbioru Łabędzia z pięcioma cefeidami:

5_cefeid_w_Labedziu.jpg

 

Zgodnie z zapowiedzią z pierwszego posta poniżej załączyłem zdjęcia (5-minutowe "alignowane" i stackowane ekspozycje) o polu ok.3x4stopnia w okolicy pięciu cefeid z Łabędzia. Interesowała mnie identyfikacja innych ciekawych gwiazd zmiennych w polu widzenia o porównywalnej jasności.
Zdjęcia przedstawiają okolice gwiazd zmiennych tak, jak je widać na niebie (orientacyjnie: północ - u góry, wschód - na lewo).

 

Nie jest to najwyższej klasy astrofoto, ale ostatnio znalazłem w jaki sposób usunąć ze zdjęcia zielone tło nieba. W Irisie zaznaczam fragment nieba bez gwiazd i wykonuję komendę BLACK, i już zrobione... :)

 

SZ Cygni: cefeida niedaleko Deneba.
Ciekawym obiektem w polu widzenia jest również U Cyg (miryda, 7.7-13.9mag) i zmienna nieregularna późnego typu widmowego TV Cyg (LB, 10.9-11.4mag).

SZ_Cygni_ident.jpg

TX Cyg i VX Cygni: cefeidy po przeciwnych stronach jasnej gwiazdy ni Cygni (V=3.94mag).
Dodatkowo w polu widzenia znalazłem inne gw.zmienne o porównywalnych jasnościach: V1059 Cyg (SRA 9.3-10.3), V2562 Cyg (EB 9.0-9.5), VY Cyg (DCEP 9.2-10.0).

VX_Cyg__TX_Cyg_ident.jpg

MZ Cyg: słaba cefeida (w porównaniu do pozostałych) o jasności 10.9-12.7V
MZ Cyg można dość łatwo znaleźć jako 6 gwiazdkę w łańcuszku, licząc od jasnej (6.5V) HD203784.

V2484 Cyg - bazie VSX jest sklasyfikowana jako typ zmienności LB, ale o jasności 9,7-10,6??? w bliżej nieokreślonym systemie fotometrycznym. Gwiazda teraz ma jasność ok.13mag na zdjęciu). Obiekt wart dalszych obserwacji ...

MZ_Cyg_ident.jpg

X Cyg: najjaśniejsza z zestawu cefeid o zmienności 5.9-6.9mag.
W polu widzenia znalazłem również ciekawy układ zaćmieniowy GO Cyg (EB 8.5-9.1mag.) o okresie tylko 0.7dnia.
X_Cyg_ident.jpg

 

 • Like 2
Link to post
Share on other sites
 • 1 year later...
 • 2 months later...

Już 101 ocen moich dla X Cyg :D Łatwo się ją obserwuje i dużo gwiazd porównania  w jej okolicy.  Jej zmienność dopiero w 1886 roku zaobserwował ją Seth C. Chandler.

X CYG.PNG

Edited by dja.obserwator
 • Like 1
Link to post
Share on other sites
 • 1 year later...

Niesamowicie podobny przebieg zjawiska, zwłaszcza dla najwyższych jasności dla dwóch ostatnich rejestracji. 

Czy mógłbyś to jakoś skomentować? - przy okazji może zachęcimy (bardziej potocznym/kolokwialnym językiem) kogoś do wejścia głębiej w tę tematykę ;)

Pozdrawiam

Edited by ekolog
Link to post
Share on other sites

No do 8 Grudnia 2018 roku już mam zaliczone 217 obserwacji punktów na wykresie,było by więcej ocen ale pogoda mi nie umożliwiła chmury i chmury :D Obserwacje wizualne dla X Cyg najlepiej lornetką się ocenia,dużo gwiazd porównania w jej okolicy. Jak widać na wykresie fazowej maksimum wypada u mnie prawie dokładnie względem 0 - 1. Od minimum jasności do maksimum wypada około 6 dni okresu :astronomer2:

 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, ekolog napisał:

OK a czemu te górki takie podobne?

Pozdrawiam

aaa.jpg

Powtórzenie fazy w kolejnym okresie. Punkt, który znajduje się np. przy 0.40, pojawi się także przy -1.60, -0.60, 1.40, 2.40 itd. Pomiary, które leżą w obrębie 1 (np. 0.00-1.00), będą tymi wszystkimi wykonanymi.

 • Like 1
 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Tak, ona jest bardzo regularna, powtarzalna ale zastanawia mnie czemu ten extra podskok jasności najjaśniejszej obserwacji (po takiej samej chwili) się powtórzył - analizujmy konkretne punkty (a nawet punkt).

 

Powtórki tego są nie tylko na jednym rysunku ale ... po ponad pół roku. WOW.

 

Pozdrawiam

p.s.

Wszak można zastanawiać się: Przypadek to czy stała cecha zmienności tej gwiazdy (taki podskok po "chwili").

extra_p.jpg

Edited by ekolog
Link to post
Share on other sites
 • 3 months later...
W dniu 3.02.2019 o 19:49, LibMar napisał:

No bo ta obserwacja będzie zawsze powtarzać się na wykresie fazowym, jak napisałem wyżej.

Ależ też może być tak,że w gwieździe mogą być jakieś zakłócenia w procesie pulsacji,jakieś gwałtowne nieregularne i wtedy maksimum może się opóźnić albo przedłużyć i wtedy maksimum jasności na krzywej fazowej może być przesunięte w lewo lub w prawo względem 0 - 1 Faza. Z gwiazdami zmiennymi jest różnie o dość chaotycznym zachowaniu w jądrze gwiazdy czyż nie prawda :D :D

x cyg faza.png

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Haha
    • Like
   • 119 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
   • 236 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.