Skocz do zawartości

gwiazdy zmienne


jakub

Rekomendowane odpowiedzi

jaka lornetka jest najodpowiednijsza do obserwacji gwiazd zmiennych jakie powiekszenie ktore zapewnia w miare duze pole widzenia jest odpowiednie do tego?jesli ktos prowadzi obserwacje znmiennych z apomoca lornetek niech podzieli sie wrazeniami!!dzieki!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wazne jest, by dawala ostry obraz w jak najwiekszej czesci pola widzenia. Z drugiej strony duze pole widzenia ulatwia znalezienie gwiazdy i zmniejsza koniecznosc "przeskakiwania" z gwiazdy zmienej do porownania, co troche tez zwieksza dokladnosc fotometrii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem duze pole widzenia akurat do obserwacji gwiazd zmiennych nie jest konieczne. I tak przy ocenie jasnosci powinno sie przeskakiwac od jednej gwiazdy do drugiej, w ten sposob ocena zawsze jest dokladniejsza. Generalnie jakakolwiek lornetke kupisz to bedzie dobra, byle dawala ostre obrazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak przy ocenie jasnosci powinno sie przeskakiwac od jednej gwiazdy do drugiej, w ten sposob ocena zawsze jest dokladniejsza.
Przeskakiwanie jest konieczne po to, by gwiazda zmienna i porownania "przechodzily przez najlepsza czesc optyki" (czyli w srodku pola widzenia), ale podobno najlepsza dokladnosc uzyskuje sie wtedy, gdy gwiazda zmienna i ta porownania znajduje sie rownoczesnie w polu widzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno sa rozne szkoly. Kiedys obserwowalem gwiazdy zmienne (w sumie wykonalem kilka tysiecy obserwacji) i doswiadczalnie doszedlem do wniosku, ze najlepiej kolejno umieszczac kazda gwiazde w okolicy centrum pola widzenia i patrzyc na nia bezposrednio (nie przez zerkanie). Gdy umiejscawialem dosc odlegle katowo gwiazdy jednoczesnie w polu widzenia, mialem tendencje do patrzenia na przestrzen miedzy nimi i oceniania jasnosci metoda zerkania. A ta metoda nie jest dobra do oceny jasnosci, poza tym swiatlo kazdej gwiazdy padalo na rozne czesci siatkowki, ktore nieco roznia sie czuloscia.

Metoda "na zerkanie" czasem jest przydatna, gdy trzeba ocenic jasnosc jakiejs slabej gwiazdy, ale blad pomiaru jest wtedu duzy. Oczywiscie duze pole widzenia zawsze jest fajne, chodzi mi tylko o to, ze akurat przy obserwacji gwiazd zmiennych nie ma ono jakiegos kluczowego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odp czyli najwazniejsze zeby obraz byl ostry!!a ma ktos moze taka tabelke czy cos w tym rodzaju ktora mniej wiecej opisuje jakim powiekszeniem zaobserwuje gwiazdy do jakiegos tam mag.jestem teraz za granica i nie mam mozliwosc obserwacji ale moglbym juz sobie jakies mapki podrukowac ale nie chce robic czegos niepotrzebnie tylko to co mi bedzie potem potrzebne a mam zamiar kupic lornetke do 10x.dzieki za odp!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ilości gwiazd najlepiej zacząć od 5-10 zmiennych no i żeby to były zmienne majace duzą amplitudę zmian jasności to tak na początek a po jakimś czasie mozna powiekszyc tą liczbe do parudziesieciu przy czym mozna zabrać sie za jakieś szybko zmienne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj oj nie mam jeszcze kupie dopiero jak wroce bo narazie jestem za granica a narazie to ciezko na nia pracuje ale juz zacieram rece i caly czas czytam ale prawdopodobnie bedzie to delta optical apollo jesli doczytam jeszcze jakis opini lub celestron sky master 25x100 niedlugo bede mial okazje popatrzec prze nia bo mateusz jest jej cszczesliwym posiadaczem i zaoferowal mi mozliwosc jej obejrzenia za co mu wielkie dzieki gdyz mieszkamy stosunkowo niedlaeko od siebie i jakies obserwacje pozola mi sie juz zdecydowac nastepna okazja kupna czegokolwiek niepredko mni sie zdarzy :) z wiadomych powodow. dzieki za zainteresowanie i pozdrawiam!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do tych gwiazd zmiennych to myslicie ze taiga 10x50 bedzie odpowiednia?bo z opini wydaje mi sie zze tak wynika??mam nadzieje ze bedzie bo po kupnie jednej z tych lornetek to juz nie zbyt wiele pieniazkow mi zostanie a chcialbym miec jedna taka bardziej mobilna bo te sa raczej trudne w transporcie.te dwie to mam na mysli z poprzedniej odpowiedzi.pozdrawiam!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam sie ze graniczna to raczej bedzie cena :) ale jesli chodzi w wage to zeby sie zbytnio nie trzesla w rekach i jej parametry byly w miare optymalne jak bede korzystal w domu to bede ja mial na statywie mimo wszystko ale czasem jak zabiore ja ze soba zeby tez byla przydatna !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.