Skocz do zawartości

O ile podnieść lustro główne w syncie 8


icemen123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Chciałbym pobawić się w astrofoto w ognisku głównym lustrzanką w syncie 8.Jednak nie wiem o ile podnieść lustro główne żeby mi ostrzyło z aparatem.No i jeszcze pytanie czy później trzeba jakoś regulować to lusterko,które odbija światło do ogniska głównego czy zostawić tak jak jest i czy potrzebna będzie jakaś kolimacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się spotkałem, że brakowało ok 1-2 mm. Wystarczyło jednak podnieść na śrubkach kolimacyjnych wykręcając je o 1-3 obroty. Żadnych przeróbek nie było trzeba. I tak, generalnie Synta 8 ma dostęp do ogniska. Oczywiście, jeśli robiłbyś jakieś podnoszenie, to kolimacja obowiązkowa.

Wsadź aparat i zobacz, co będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - czy przypadkiem nie podpinałeś aparatu do teleskopu przez soczewkę Barlowa? Najczęściej problem jest taki że aparat trzeba przybliżyć do tuby żeby wyostrzyć a nie odsunąć dalej. Przedłużka może być potrzebna dla naprawdę bliskich obiektów -kilkanaście-kilkadziesiąt metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra skolimowałem teleskop.Nie mam możliwości popatrzenia na obiekt oddalony o 10 km więc nie sprawdzę.Dziękuję za pomoc kupię złączkę i będzie po sprawie.

Nie kupuj żadnych złączek, nie potrzebujesz nic przedłużać! Na niebie ostrość wypadnie znacznie niżej.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pewnie niebo będzie bezchmurne jak łysy będzie w pełni :D.Nie chcąc tworzyć nowego tematu chciałbym zapytać się czy warto kupić filtr mgławicowy UHC do wizuala i czy dałoby się go jakoś zamontować jeśli chciałbym zrobić jakąś fotkę np Wielkiej Mgławicy Oriona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam wszystkich na forum. Mam pytanie odnośnie ostrzenia obrazu z  barlowem televue powermate 2 w Syntcie 8 cali. Bez barlowa ostrzy na ok 1 cm. od momentu maksymalnie schowanego wyciągu. Z barlowem muszę bardziej schować wyciąg żeby złapać ostrość ale się nie da. O ile muszę podnieść lustro główne? Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie. 

DSC_0003.JPG

Edytowane przez DariusCen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie musisz podnosić, tylko pozbyć się przedłużki 2". Prawdopodobnie masz ten stary wyciąg SW, który ma niestandardową średnicę. Najlepiej by było, gdybyś wykręcił pierścień kończący tulejkę wyciągu i wykonał u tokarza nowy, ze standardowym 2" w środku. Tylko będziesz wtedy potrzebował nowej przedłuzki 2" i redukcji 1,25", żeby był kompatybilne. Druga opcja to wykonać krótką złączkę 2", którą będziesz wkładał w wyciąg zamiast obecnej.

 

Poniżej o co chodzi z tym starym i nowym wyciągiem (zamiast "MPCC" podstaw "barlow" :) ):

50430632_Beztytuu(2).jpg.7fa5bf732855b9c5b40fa2f7057338db.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podać przykład niekompetencji sprzedającego , wprost chamstwa , obliczonego  na to, byle sprzedać , byle zarobić ! 

Podejrzewam, że osoby które dają opisy do towaru - są z łapanki ulicznej .

 

Link do wyciągu określanego jako newtonowski . A nie jest nim , bo brak podstawy kopiującej krzywiznę tuby !  Dodatkowo, jeśli by to miał być wyciąg do tuby newtona - brak informacji o wysokości wyciągu i długości backfocusu .  Jest to wyciąg do refraktora

 

https://www.astroshop.pl/wyciag-okularowy/omegon-wyciag-crayforda-steeltrail-2-newton-dual-speed/p,45073

 

Wyciąg do newtona z tej samej strony jest ten https://www.astroshop.pl/wyciag-okularowy/omegon-wyciag-hybrid-crayforda-2-do-reflektorow-newton-dual-speed/p,32972 

Ale też brak wyczerpujących informacji !     To nasze sklepy są cacy - cacy  - szczególnie teleskopy.pl  !!!!

 

Na stronie, gdzie jest więcej wyciągów , są dalsze karygodne błędy : https://www.astroshop.pl/akcesoria-do-teleskopow/manualne-wyciagi-okularowe/wyciag-okularowy/15_57_01

 

Do d..y z tego typu sprzedawcami  !   Klient nasz pan ?????  Gdzie ???  Napewno nie w TS i napewno nie w Astroshop  ! 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki widzę że to jest zły wyciąg. Ja jestem amatorem jeśli chodzi o specyfikację czy coś. Rozebrać, poskładać i kolimacja owszem. Zadzwonię tam i powiem żeby poprawili system bo błędne info. Problem że mieszkam na stałe w Holandii z Polskich stron jest problem z wysyłką. No cóż zwymiaruje ten stary wyciąg i będę szukał pasującego o dla mnie.  Dziękuję jeszcze raz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, zbignieww napisał:

Link do wyciągu określanego jako newtonowski . A nie jest nim

Proponuję nie pisać oskarżeń jeśli nie ma się 100% pewności - to JEST wyciąg do newtona, co więcej - mocowanie mam prawie identyczne jak w tym pokazanym.

Od dołu wygląda tak: tsuncn2-v-power-newtonian-focuser-1000.j

 

Jak widzisz - ma identyczne mocowanie co zalinkowany. i zapewniam Cię, że jest do newtona.

 

Poza tym napisałeś, że na stronie wymienionej przez Ciebie są karygodne błędy (strona astroshopu) - otóż to tez nie są błędy, tylko montaż takich focuserów wymaga baseplate'u, który montuje się na tubie i potem do niego montuje się sam korpus focusera. np taki: https://www.astroshop.pl/adapter/omegon-adapter-do-podlaczenia-wyciagu-okularowego-crayforda-2-do-tubusu-sky-watcher/p,33360

 

Paweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.