Skocz do zawartości

Kometa C/2013 X1 (PANSTARRS)


Rekomendowane odpowiedzi

Wysoko w Perseuszu świeci kometa C/2013 X1 (PANSTARRS). W ostatnich dniach większość obserwatorów ocenia jej jasność już na 10.5 - 11.0 mag. Ja też widziałem ją kilka dni temu z Koskowej Góry i w 33 cm teleskopie "rzucała się w oczy", tzn. widać ją było natychmiast po skierowaniu teleskopu w obszar, w którym miała się znajdować.

 

Kometę tę odkryto prawie 2 lata temu, kiedy znajdowała się jeszcze całkiem daleko od Słońca. Aktualnie ciągle jeszcze zbliża się ona do Słońca, bo przez peryhelium przejdzie dopiero 20 kwietnia 2016. I choć później powinna być dość jasna (może mieć coś koło 7 mag), to jednak z Polski nie będziemy jej widzieć.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony informacją Piotra, wczoraj zmierzyłem się z tym obiektem. Bez problemu do "złapania".

EQ6, SW 80ED, WO P-FLAT4, Atik 314 L+, kanał L Baader, 20 x 3 min, Leszno, 2015.11.12.

Oczywiście darki, biasy i flaty.

C2013 X1 Panstars 20151112 ver1.jpg

Edytowane przez Bartosz
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...

Zdjęcie jest kompozycją 5 ujęć po 4min. wykonanych dzisiaj (2016-05-18 UT 20:00), za pomocą teleskopu Takahashi Sky90 wyposażonego w kolorową kamerę SBIG ST2000 XMC. Teleskop znajduje się w obserwatorium Siding Spring w Australi (31 16' S; 149 05' E) i jest udostępniany w ramach serwisu iTelescope.net.

 

C-2013-X1-5x4min.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z 22 min. okna obserwacyjnego pomiędzy zachodem Księżyca a końcem nocy astronomicznej (2016-05-19 UT 19:04-19:30) udało się wykonać 12 klatek komecie PanSTARRS (C/2013 X1) o łącznym czasie naświetlania 18 min., za pomocą teleskopu Takahashi FSQ106ED wyposażonego w ultra czułą monochromatyczną kamerę FLI Microline 16803. Teleskop znajduje się w obserwatorium Siding Spring w Australi (31 16' S; 149 05' E) i jest udostępniany w ramach serwisu iTelescope.net. Kompozycja ujawniła dwa olbrzymie warkocze: pyłowy i jonowy o łącznej długości ponad 4 stopni. Już za dwa tygodnie zapowiada się piękny spektakl na niebie szkoda, że dla obserwatorów znajdujących się na południe od 40N...

 

PanSTARRS-80-45.jpg

 

PanSTARRS-85-45-A.jpg

Edytowane przez napoleon
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Spotkanie komety PANSTARRS (C/2013 X1) z mgławicą planetarną Ślimak (NGC 7293) znajdującą się w konstelacji Wodnika i oddaloną o około 714 lat świetlnych. Mgławica jest jedną z najbliższych Ziemi mgławic planetarnych i została odkryta przez Karla Ludwiga Hardinga we wrześniu 1823 roku. Rozciąga się na 2,5 roku świetlnego. Na półkuli północnej na południe od 40N, kometa jest widoczna nisko nad południowo-wschodnim horyzontem krótko przed końcem nocy astronomicznej. Wizualnie można ją podziwiać przez małą lornetkę (50mm), ale tylko z ciemnych miejsc. W Polsce najlepsze warunki do obserwacji komety są w Bieszczadach (49N). Zdjęcie wykonane za pomocą astrografu FSQ106ED wyposażonego w reduktor 0,73x i kamerę monochromatyczną SBIG11000M. Kompozycja została złożona z 11 klatek o łącznym czasie naświetlania 32 min. z punktu obserwacyjnego położonego na wysokości 2150 m n.p.m na Teneryfie (28N). Ciekawostką jest, zanik jednego z warkoczy widocznego na zdjęciu z przed dwóch dni.

 

attachicon.gif5L3R3G3B-final-Annotate-52.jpg attachicon.gifL5x4min_DBE-50.jpg

Pewnie znowu zbierasz plusy za obsługę zdalnego teleskopu.

Hiszpania?

 

Jeżeli tak to warto dodać tą skromną informacje ;-)

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie uznaję robienia zdjęć przez internet. Niektórzy ciężko zapracowali na końcowe astrofoto i według mnie ta kwestia powinna zostać poruszona na forum.

 

 

tak tak.., osoby które posiadają zrobotyzowany sprzęt za granicą - zbierają fotony gorszego sortu !! :rtfm:

może nawet należy ich usunąć z forum :rofl::facepalm:

 

 

słonecznej niedzieli :przytulasie:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że źle rozumiem ideę itelescope, ale wydaje mi się, że płacisz za wynajem i wcale nie musi to być twój sprzęt. Według mnie powinien zostać założony specjalny dział ze zdjęciami tego typu.
Ja się uczę astrofotografii i takich zdjęć nie zrobię w najbliższym czasie, ale chcę się uczyć i osiągnąć jakiś poziom. Równie dobrze mógłbym zapłacić i wstawiać świetne zdjęcia, które zrobiły się praktycznie same. Uważam że nie tędy droga, ale też nie napisałem nic o usuwaniu z forum i nie wiem dlaczego to napisałeś i dlaczego prowokujesz.

Edit :
Chodzi mi o to, by przyszłe pokolenia astroamatorów nie szły na łatwiznę. Przejście drogi od prostej astrofoty do bardziej zaawansowanej samemu, ze swoim sprzetem, z napotkanymi problemami itp. będzie powodował, że ogólny poziom wiedzy, doświadczenia itp w naszym gronie nie będzie spadał.

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winter, itelescope to coś innego, niż "klasyczny" teleskop, na którym wykupujesz sobie czas, cykasz fotki jednym przyciskiem i nie przejmujesz się nim zupełnie. To jest teleskop, na który "zrzuciła" się grupa osób i używają go teraz wspólnie. Zajmują się sami jego konserwacją, ulepszeniami, problemami. Z tą różnicą, że mają na miejscu ludzi, którzy to im wykonują zdalnie, żeby nie musieć tam jeździć. Więc to moim zdaniem jest bardziej podobne do "klasycznego astrofocenia", z tą różnicą, że właścicieli jest kilku i teleskop stoi nie pod domem, a w innym kraju.

 

PS: Pomyłka :)

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to można wykupić pakiety różnego rodzaju tak więc podtrzymuję to co napisałem. Nie ujmuję nic Napoleonowi, żeby była sprawa jasna.

Nie podoba mi się jednak ta idea. Jeśli każdy może wykupić czas na super sprzęcie w super miejscówce, to już nie jest do końca tak jak piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to można wykupić pakiety różnego rodzaju tak więc podtrzymuję to co napisałem. Nie ujmuję nic Napoleonowi, żeby była sprawa jasna.

Nie podoba mi się jednak ta idea. Jeśli każdy może wykupić czas na super sprzęcie w super miejscówce, to już nie jest do końca tak jak piszesz.

Hmm, pomyłka :) Myślałem, że Napoleon używa tego: http://iteleskop.org/, a używa tego: http://www.itelescope.net/, czyli klasycznego teleskopu do wynajmowania.

 

Ja bym powiedział tu co innego - cieszy mnie, że wreszcie jest jakiś zdalny teleskop do wynajmowania, który oferuje porządną jakość zdjęć :) Do tej pory miałem do czynienia z 3-4 projektami tego typu i każdy z nich oferował raczej dziadostwo i tylko marnował sprzęt, jaki tam wykorzystano.

 

Oczywiście wykonanie takiego zdalnego zdjęcia na wykupionym czasie to dużo mniejsza "zasługa" dla fotografa, ale nie traktuję tego tak drastycznie, jak ty. Czasem taki teleskop umożliwia nam zrobienie np zdjęcia czegoś, czego z Polski nie zrobisz, czy to z uwagi na aktualną pogodę, czy niską wysokość nad horyzontem i tu jest jego siła.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typ 1 - Wszystko własne obsługiwane ręcznie
Typ 2 - Totalnie zautomatyzowany zestaw własny rozstawiany
Typ 3 - Totalnie zautomatyzowane obserwatorium, robisz listę i zapominasz na miesiąc
Typ 4 - Grupowy zakup zestawu
Typ 5 - Wykupywany czas na cudzym sprzęcie

Też kiedyś byłem zdecydowanym przeciwnikiem 4 i 5 choć to w sumie prawie to samo, obecnie powoli dochodzę do wniosku że od tego nie uciekniemy i jedyne wyjście aby każdy autor uczciwie oznaczał pochodzenie fotek (jak napoleon)a każdy oglądający indywidualnie wedle własnego odczucia i sumienia będzie je oceniał. Jeden będzie ujmował zasług za 3-5, innemu będzie to zupełnie obojętne a trzeci doda uznania za 1-2. Za bardzo się już to wszystko miesza aby od tego uciec i dać radę wyraźnie oddzielić dokąd dla wszystkich jest OK a odkąd już nie. :uhm:

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typ 1 - Wszystko własne obsługiwane ręcznie

 

Typ 0 - j.w. + teleskop i montaż zrobiony własnoręcznie

Typ -1 - j.w. + optyka własnej produkcji

Typ -2 - j.w. + rejestracja obrazu na sprzęcie własnej konstrukcji

 

tak że ciężko jest zrobić naprawdę samodzielną fotkę ^_^

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś o świcie (około 2:40) widziałem tę kometę z Koskowej Góry lornetką 10x50. Choć jej jasność oceniłem na 6.8 mag, to była ona lewdo widoczna, bo świeciła zaledwie 4 stopnie nad horyzontem przy Słońcu 13 stopni pod horyzontem, czyli na wyraźnie już jaśniejącycm niebie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.