Skocz do zawartości

MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam pojęcia, w jakim dziale powinien być ten temat, więc w razie czego proszę o przeniesienie.

 

Zastanawiam się nad kwestią prowadzenia obserwacji (astrofotografii) z płaskiego dachu na budynku. Główna kwestia to ciepło. Jak nagrzewanie się dachu wpływa na obserwacje? Czy jest to problem? Ile czasu wychładza się dach? Jakim materiałem należy pokryć dach, aby szybko się to ochładzało i nie przeszkadzało w obserwacjach?

 

W skrócie chodzi o to, w jakim stopniu obserwacje na dachu negatywnie wpływają na obraz. Ile czasu dach się wychładza, jak degraduje obraz i czy są jakieś zalecane materiały do jego pokrycia aby zminimalizować te problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie istotna jest kwestia albedo - wsp. odbicia światła, najlepiej jak by dach był biały, bo ten kolor odbija najwięcej podczerwieni.

nie mam pojęcia czym są pokrywane takie płaskie dachy w współczesnym budownictwie - dawniej była to czarna papa.

 

chociaż widziałem kilka ciekawych projektów gdzie na dachu była trawa ! to by było idealne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki budynek-gospodarczy, domek jednorodzinny, blok?

Sprawdzales, czy wibracje od krokow nie beda najwiekszym problemem?

 

Kiedys stawialem montaz na wylewce pietra budynku jednorodzinnego i normalnie chodzac wokol montazu gwiazdki byly delikatnie pojechane.

Pewnie przy delikatnych kroczkach byloby ok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o dach na domu jednorodzinnym. Obecnie jest pokryty czarną papą, ale to właśnie będzie się (prawdopodobnie) zmieniać. I chciałbym właśnie, aby materiał był "przyjazny obserwacjom". Przy okazji musi to być coś, po czym da się chodzić. Papa nie jest do tego najlepsza.

Tak, drgań się też obawiam, ale to inna sprawa. W sumie nie mam pojęcia, na ile będą drgania. Ale myślę, że nie będzie to takie kłopotliwe, bo po ustawieniu sprzętu mogę go używać zdalnie.

 

DexterX, myślisz, że najważniejsza jest izolacja? Tak, ona na pewno jest ważna, bo bez izolacji, to całą noc będzie szło ciepło ze środka. Ale wierzchnia warstwa chyba też ma duże znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można zrobić wierzchnie pokrycie dachu ze żwiru, to idealne rozwiązanie bo nie gromadzi wody,konstrukcja nie nagrzewa się w lecie a drgania można wytłumić podkładkami z gumy + dodatkowa wylewka między gumą a podłogą obserwatorium.

Oczywiście najlepiej wykonać to przy pracach remontowych zakładając nową izolację wodną i dobrze dobraną izolację cieplną.Tu duże znaczenie dla doboru ma strop lub stropodach, tego co masz nie wiemy.

Wrzuciłbyś fotki domu zarówno z boku jak i samego dachu z góry, zawsze lepiej wiedzieć więcej niż mniej. :)

 

Zwróć też uwagę na istniejące kominy, te zimą potrafią zepsuć obraz z odległości kilkunastu metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dom będzie rozbudowywany i część "obserwacyjna" dachu powstanie na nowej części budynku, stąd trudno zrobić jej zdjęcie :P Wszystko będzie nowe. A na dachu starej części domu będzie robione nowe ocieplenie i pokrycie, wiec to, co jest obecnie nie ma dużego znaczenia.

Co do wibracji, to myślę, że guma będzie dobra. Zrobi się nawet na stałe takie gumowe podkładki, które będą przymocowane do dachu.

Hmm, żwir to kamienie, a kamienie chyba magazynują sporo ciepła? A odśnieżanie żwiru to trudne zajęcie :) Chyba lepsze byłoby jakieś stałe podłoże. Czyli, jakie kolejne warstwy proponujecie?

Przydałoby się też, żeby te warstwy nie miały za dużej rozszerzalności cieplnej, bo w ciągu nocy będzie się np polarna przestawiać.

 

Tak, kominy to też problem. Jeśli by zostały, jak są, to w odległości ok 5 m od teleskopu byłby komin z pieca gazowego, a trochę dalej komin wentylacyjny. Ale jest koncepcja zmiany wentylacji na taką, która nie korzystałaby z tych kominów. A piec będzie zmieniony na taki, który oddaje mniej ciepła w spalinach. Choć na pewno i tak nad tym kominem nie będzie się dało dobrze obserwować.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro "Dom będzie rozbudowywany i część "obserwacyjna" dachu powstanie na nowej części budynku", czy zastanawiałeś się nad dobudowaniem stałego obserwatorium. Jeśli nie w formie tradycyjnego wystającego ponad dach walca i kopuły, to może odpowiednia konstrukcja więźby dachowej z uchylnym poszyciem by się sprawdziła. Temat musiał by być przewidziany już w fazie projektowej.

Uwaga nie do końca astronomiczna odnośnie " Ale jest koncepcja zmiany wentylacji na taką, która nie korzystałaby z tych kominów" wystarczy powiedzieć, że w dobrze docieplonym budynku około 50% ciepła traci się przez wentylację, zastosowanie centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła (rekuperator, bo chyba o tym myślisz) pozwala zmniejszyć te straty o 90%. I nie jest to chwyt marketingowy, to naprawdę działa. Mniejsze straty ciepła przekładają się na mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, przez co i komin będzie potencjalnie mniejszym problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo nie rozważałem zrobienia stałego obserwatorium, ponieważ u mnie warunki są dość słabe, LP spore. Dlatego też co jakiś czas jeżdżę pod ciemniejsze miejscówki i obserwacje na miejscu to może 30-40%. Rozwiązanie Łukasza jest fajne, ale u mnie jest płaski dach :) A odsuwanie części dachu, jak w roll offie też nie przejdzie, bo trzeba by było na to zaadoptować jedno pomieszczenie, a na to nie ma za bardzo miejsca.

Generalnie wyjście na dach będzie z mojego pokoju, więc mam do pokonania tylko schody i jestem na miejscu. A pewnie teleskop będę sobie zostawiał na jakiś czas na górze przykryty jakąś folią. Można by pomyśleć ewentualnie o jakiejś lekkiej budce, którą bym po prostu nakładał na sprzęt.

Tak wiec stałe obserwatorium raczej nie ma sensu. Myślę o rozwiązaniu "mobilnym" ale maksymalnie prostym i szybkim w rozkładaniu.

 

Co do wentylacji, to zapewne chodzi o takie urządzenie, o jakim mówisz. Ja się na tym jeszcze nie znam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz rozumie że, fragment dachu będzie spełniał funkcję tarasu (widokowego) i chyba jako taki trzeba go traktować w sensie techniki budowlanej. Taras musi być trwały i szczelny, a jednocześnie - tak jak dach - chronić przed przeciekami i utratą ciepła. Gdy zapewnisz mu te cech na pewno też sprawdzi się dla twoich celów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to ma być coś w rodzaju tarasu. Czyli myślisz, że nie ma się co obawiać pogorszenia seeingu, czy ruchów teleskopu na skutek rozszerzalności cieplnej przy standardowych warstwach podłoża? Bo z tego, co czytam na forum o seeingu, to wpływa na niego każdy szczegół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję dla twoich potrzeb postawić piera na konstrukcji nośnej (żelbetowej) dachu,a jak ma być bardzo ciężki to umieśc go nad ścianą nośną niższej kondygnacji,

Następnie wykonaj stropodach odwrócony w krórym warstwy wygladają tak :

 

1. warstwa spadkowa z chudego betonu o spadku 2- do 5 %

2. dobra ciężka izolacja przeciwodna

3.10-30 cm twardego styropianu typu XPS

4. geowłóknina

5. drobny żwir płukany , 5-10 cm

6. można dodać ruszt drewniany do chodzenia lub cieńkie (4cm) płyty chodnikowe.

 

Nic nie dotyka piera , jak chodzisz drgania przekazywane są z desek lub płyt na żwir, taras dobrze odprowadza wtedy wodę , nie ma wody stojącej, mało się nagrzewa w lecie - w porównaniu do blachy lub papy.

 

A wygląda bardzo estetycznie np. tak. dach-zwirowy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli odizolujesz termicznie warstwy, to ciepło z pod tarasu nie będzie problemem, podobnie będzie z kumulowaniem ciepła słonecznego/dziennego. Taras będzie szybko się studził.

 

Propozycja Darka też jest warta rozważenia. Pier to dobre rozwiązanie. Musi być jednak dobrze przemyślane już w fazie projektowej. Można by go podeprzeć dla pewności belką stropową.

taras.jpg

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Budowa piera niestety nie wchodzi w grę. Myślę bardziej o zrobieniu "platformy" np metr na metr, która będzie związana z dachem i na niej będę stawiał teleskop (na trójnogu). Obok będzie prawdopodobnie żwir z płytkami chodnikowymi jak radzi Darek_B.

Tylko pojawia się problem, do czego "zamocować" tą platformę. Będzie to pewnie wylewka betonowa ewentualnie płyta z jakiegoś materiału (na razie nie wiem, jakiego). I teraz pojawia się pytanie, czy położenie takiej platformy na izolacji termicznej z XPS jest dobrym pomysłem, czy jednak trzeba to połączyć bezpośrednio na konstrukcji nośnej dachu. Chodzi o to, czy położenie na XPS nie będzie przenosić za bardzo drgań? A jeśli trzeba to połączyć z konstrukcją nośną, to jak to zrobić najlepiej? Między platformą, a konstrukcją nośną musi być ta izolacja, więc mój pomysł jest taki, żeby w czterech rogach platformy zrobić betonowe wypustki ze stropu (lub jakieś grube śruby), które połączy się z platformą. Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mateusz. Przechodziłem temat z obserwatorium na dachu jakieś dwa lata temu. Mam płaski dach pokryty papą. Chciałem postawić piera dokładnie na środku dachu w miejscu podparcia konstrukcji domu czyli ściany nośnej ( mniej drgań). I na tym sie skończyło, że wybudowałem roll offa w ogrodzie. Dlaczego? W lecie gorąca papa, falowanie powietrza a w zimie kominy i ciepło uciekające przez nieszczelne okna ( tu falowanie jeszcze większe) obserwacje prowadziłem 10 calowym lustrem. Proponuje rozłożyć sprzęt, na dachu i się przekonać.

Przepraszam za błędy piszę z telefonu

Pozdro Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sytuacja jest inna. Dom będzie remontowany i rozbudowywany. Na dachu nie będzie papy, tylko dobra izolacja termiczna. Kominy też prawdopodobnie znikną, bo pojawi się rekuperator. Okna będą nowe, a wiec szczelne.

Z drugiej strony stawianie roll offa w ogrodzie nie ma u mnie sensu. Po pierwsze, bo gdzieś połowę obserwacji prowadzę poza domem (koło domu mam kiepskie niebo). Po drugie z ogrodu mam strasznie zasłonięty horyzont drzewami i budynkami (czuje się jakbym obserwował z głębokiej dziury).

 

Na obecnym dachu jak najbardziej się zgodzę, że teleskop nie ma sensu (papa, nieszczelne okna, kominy), ale na nowym po remoncie wydaje mi się, że to powinno działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytę wykonaj bezpośrednio na płycie nośnej i na izolacji p. wilgociowej , można dać podkładkę z grubej warstwy gumy by zminimalizować drgania z całego tarasu.

Poza tym oddylatuj platformę od reszty XPSa właśnie żeby nie przenosić drgań z płyt chodnikowych, o taśmy dylatacyjne pytaj w składach budowlanych.

I nie przebijaj izolacji bo zawsze będzie zalewać pomieszczenie poniżej.

 

Jeśli sprzęt nie będzie przeznaczony do długoogniskowej i długoczasowej astrofotografii to platformę można umieścić bezpośrednio na płytach chodnikowych, izolacją antydrganiową będzie wtedy zarówno XPS , żwir oraz płyty chodnikowe

 

Mam jeszcze kilka pytań by rozwiać wątpliwości:

 

1.jaka jest grubość płyty żelbetowej ?

2.jakie ściany są pod spodem

3.w którym miejscu chcesz zlokalizować platformę? rysunek + zdjęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem. Jakie mają być warstwy pod platformą? Od dołu płyta żelbetowa (nośna), izolacja wodna, platforma? Z tego, co wiem, to nie może być takiej powierzchni bez izolacji termicznej. Zresztą to nawet dla teleskopu to będzie problem, bo przez platformę będzie uciekać ciepło.

 

Niestety, teleskop ma właśnie służyć do astrofotografii zarówno długoczasowej DS, jak i planet na dużych ogniskowych. Gdyby chodziło o wizual, to tak bym się nie przejmował.

 

Cześć budynku, na której będzie taras jeszcze nie istnieje, będzie budowana. Nie wiem też, czy grubość płyty jest już określona. Dopytam się i dam znać.

Platformę planuję zlokalizować na środku tarasu, który ma wymiary około 4,5 x 10m (jutro sprawdzę dokładnie). Ściany nośne są naokoło, nie ma niestety żadnej pod spodem. Chcę zlokalizować całość na środku, aby mieć dobry dostęp z każdej strony, oraz możliwie dobrze zasłonić murkiem (który będzie ogradzał taras) lampy uliczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, czyli pod teleskopem będzie pomieszczenie ogrzewane.

W takim razie platforma betonowa na stropie jest bez sensu, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie jednak pier stalowy zespawany z płytą nośną,ale to jak widzę nie whcodzi w grę.

W takim razie aby wyeliminować drgania w wersji betonowo-platformowej na XPSie grubość samej platformy musiałaby wynieść pewnie ze 20 cm a to daje dopiero (2300kg/m3 / 0.2 m = 460 kg). Chyba lepiej dać 25-30 cm postumentu.

To dużo zarazem jak i mało, dużo dla stropu, mało dla stabilności sprzętu, ale skoro ta część budynku ma być dopiero budowana to bardzo dobra wiadomość, jest jeszcze czas żeby konstruktor z projektu budowlanego przeliczył strop dla nowego obciążenia , może obejdzie się bez dodatkowych belek żelbetowych pod stropem i wzmocni konstrukcję tylko zagęszczając zbrojenie na środku płyty. Możesz pokazać tu fragment projektu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładnie rzecz biorąc pod platformą będzie mój pokój :)

Piera o tyle nie brałem pod uwagę, że obawiam się, że byłoby to drogie rozwiązanie, a do tego to jest dom rodziców z którego prędzej, czy później się zapewne wyprowadzę. I wtedy zostanie taki szmelc na dachu :) Gdyby to był mój dom, to zrobiłbym osobny fundament pod pier i puścił go przez środek domu :)

 

No chyba, że taki pier będzie jednak tańszy od platformy i stosunkowo prosty w wykonaniu? W jaki sposób miałby on się łączyć z konstrukcją nośną? Co zrobić z przebitymi warstwami, szczególnie izolacją wodną?

 

A co myślisz, żeby zrobić tak, że na stropie jest izolacja wodna, potem termiczna, ale jest wycięty kawałek pod platformę z dylatacją, a na tym platforma? Fragment dachu z platformą łączy się z resztą dopiero poprzez strop (no i izolację wodną). XPS i sama platforma są odizolowane. Chyba, że Cię nie zrozumiałem i właśnie o tym pisałeś.

 

Chcesz projekt pomieszczenia pod tarasem? Bo dla samego dachu chyba jeszcze nic nie ma. Jutro postaram się wrzucić.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślisz, żeby zrobić tak, że na stropie jest izolacja wodna, potem termiczna, ale jest wycięty kawałek pod platformę z dylatacją, a na tym platforma? Fragment dachu z platformą łączy się z resztą dopiero poprzez strop (no i izolację wodną). XPS i sama platforma są odizolowane. Chyba, że Cię nie zrozumiałem i właśnie o tym pisałeś.

 

Pojawi się bardzo duży mostek termiczny i na suficie skropli się zimą woda, złe rozwiązanie.

 

ps. Jak masz dostęp do przekroju przez twój pokój to będzie najlepiej, narysuję Ci jak zaizolować podstawę piera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, ja chcę dać wszędzie izolację termiczną, również pod platformą. Chcę tylko oddzielić izolację pod platformą od tej na reszcie dachu wąską szczeliną, żeby się nie stykała. Ale zaizolowane będzie wszystko (z wyjątkiem tej szczeliny).

 

Chodzi mi o coś takiego:

dach.png

 

Przekroju (z boku?) chyba nie mam. Mam tylko schemat z góry i wizualizacje z zewnątrz.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczelinę można zaizolować bitumicznymi preparatami np. takimi http://www.tarcopol.pl/oferta/bitumiczne-dylatacje-tarco .

 

Ok, czyli nie będzie nawet problemu szczeliny. W takim razie myślisz, że ten pomysł ma sens? Czy to się sprawdzi przy platformie o grubości kilku cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.