Skocz do zawartości

MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, ryszardo napisał:

Przyjemnie wygląda pracujący sprzęt, ale...co z ostrością gwiazd? :D:D

Niestety teleskop nie był "w nieskończoności" i trzeba było coś wybrać :)

16 godzin temu, ryszardo napisał:

U mnie obserwatorium wyglądało dokładnie tak samo przed założeniem dachu , nawet kolor ścian ten sam, montaż z pierem był przykrywany dużym workiem z PE i było OK. Największy problem był ze śniegiem, mnóstwo się go zbiera w takiej zamkniętej przestrzeni - trzeba tego pilnować. Masz jakieś plany "dachowe", czy ja czegoś nie doczytałem lub nie zobaczyłem? W każdym razie wielka sprawa - gratuluję!

Ja na razie używam wielkiej płachty folii. Dachu tu raczej nie będzie, pozostanie to tarasem (z kilku różnych powodów, przede wszystkim dlatego, że nie ma co za bardzo inwestować w tak fatalną miejscówkę pod względem LP). Zastanawiam się co najwyżej nad jakimś "pudłem" zakładanym na teleskop (być może wspieranym na pierze). Takie coś byłoby lepsze od folii, pod którą niestety zbiera się sporo wilgoci.

15 godzin temu, HAMAL napisał:

Obserwatorium nad głową :D gratuluje :) 

Co do oceny jakości miejsca proponuję poczekać rok, jesienią z LG dzieją się cuda od nagłych spadków temperatur a do tego chodzą jak i wiosną słabe seeingi.

Jedna uwaga, na wlot tuby daj 30-40 centymetrowy odrośnik a zdziwisz się jak Ci na klatkach spadnie niepożądane pojaśnienie tła.

Dzięki :) Oczywiście od oceny ostatecznej jestem na razie daleki. Cieszy mnie puki co to, że pomysł nie okazał się klapą, czego trochę się obawiałem :) Bałem się przede wszystkim drgań i mocnego spadku seeingu z uwagi na oddawanie ciepła przez budynek. Wygląda, że jest ok.

Co do odrośnika, to również jestem zaskoczony pozytywnie tym, że nie mam jakiś wielkich pojaśnień, odblasków i gradientów, mimo że dwie lampy świecą bezpośrednio na teleskop z dość bliska (jedna jest na przeciwko domu, po drugiej stronie drogi). Tego bałem się najbardziej, że uniemożliwi to focenie. Oczywiście pewnie masz rację, że po założeniu odrośnika tło się przyciemni, tak też mi się wydaje. Chciałbym jednak przeforsować lepszy pomysł, tzn zrobić taki jakby parawan naokoło tarasu, który odetnie całe światło lamp. Tymczasowo pewnie dam odrośnik, choć na próbę. No a najbardziej bym chciał przekonać gminę do zmiany ustawienia choć tej jednej najwredniejszej lampy, co poprawiłoby dwukrotnie sytuację. Prawo jest po mojej stronie, bo przekroczona jest norma oświetlenia, trzeba tylko udać się z tym do urzędu, do czego jakoś nie mogę się zmusić...

13 godzin temu, Loki napisał:

Z wykresu guidingu wynika, że masz błąd na poziomie 2 sekund. Czy skala zestawu nie jest mniejsza?

Skala wynosi 1,4"/pix. Generalnie ten fragment wykresu był raczej z nieco gorszego momentu, przeważnie zachowywał się trochę lepiej. Ale nawet ten wykres, który widać jest dla mnie zadowalający :) Raz na czas zdarza się, że montaż prowadzi fatalnie (zupełnie bez powodu) i to wtedy się martwię. Tutaj fociłem na deklinacji 30 stopni, a później M42 w okolicy równika i wykres był podobny. Na równiku mam przeważnie gorszy wykres. Dwie sekundy, o których mówisz to jest peak to peak, ja bardziej zwracam uwagę na RMS. I wynosi on 0,6, co jest raczej sensowną wartością. Najlepiej zdarza mi się ok 0,4 (to blisko bieguna), a najgorzej koło 1 (wtedy materiał jest już bardzo kiepski). Gwiazdy na długich klatkach miały FWHM bardzo podobne do tego z 1s przy ostrzeniu, co utwierdza mnie przy przekonaniu, że tej jakości prowadzenie praktycznie nie wpływa na ostrość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać po cieniu za teleskopem jak Ci franca daje po sprzęcie. Parawan, parawanem ale odrośnik diametralnie zmienia warunki pracy optyki w obrębie LW, spróbujesz, sam zobaczysz :) Ja od lat stosuję czarny brystol na stelażu z drutu aluminiowego, co jakiś czas robię nowy, nawet na rosie jakoś daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chopie Karimata i po problemie. W zasadzie bez wagi, bez pojemności termicznej + niejednorodna struktura, która świetnie gasi odblaski!!!

Stosuję od wielu lat z każdym rodzajem teleskopu, jaki posiadałem.

A tak w ogóle to gratulacje stałej miejscówki. Dorób sobie jeszcze uchylną budę (nie dla psa) na zawiasach z płyty osb i będzie komplet.

Osobiście dysponując takim tarasem pomyślałbym o budce odsuwanej na szynach. Jak lenistwo weźmie górę, to do takiego patentu można dorobić napęd i o 4tej nad ranem ustrojstwo zamknie się  samo, a to przy np. -15*C będzie miało wieeeeeeeeeeeeeeeeeeelką wartość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.