Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop dla dziecka


Laik23

Rekomendowane odpowiedzi

Dlatego, że jest prosta w obsłudze i przyda mu się nie tylko do patrzenia w niebo, ale i na wycieczki, nad morzem, w góry, do oglądania zwierzaków...

i statków.

 

W ogóle wprawy do sprzętu najlepiej nabierać w dzień, lornetką wiadomo a teleskopem na odległych obiektach, tak aby nabrać już pewnych odruchów które potem w nocy powinny być już automatyczne tak u taty jak i dziecka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się off-topic zrobił ...

Spinor Optic 114/900 na EQ1 może zniechęcić do astronomii każdego - nie tylko 6 latka. Kiepska optyka i statyw o stabilności galarety. Poza tym 6 latek będzie miał problem z montażem EQ.

 

Zgadzam się z kolegą "M@ciek" - Synta 90/900 na AZ3 jest już dużo lepszym pomysłem, ale jest to sprzęt dosyć długi.

Warto też byłoby się zastanowić nad jakimś małym MAKiem np. 90 mm na statywie AZ. Optyka niezła, do Księżyca i planet się nadaje, a jak się znudzi astronomia to ptaki i samoloty można pooglądać. No i najważniejsze - zajmuje mało miejsca w kącie ;) Używki da się kupić niedrogo - trzeba tylko poszukać.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AAAAA dziękuję za tę masę odpowiedzi a gwoli ścisłości Laik 23 to babka ;) ;D Ja się kompletnie na tym nie znam astronomia mnie nie interesuje za bardzo. Mój szwagier( czyli ojciec wspomnianego prawie 7 letniego delikwenta) już bardziej, Ogółem kosmosem to dziecię interesuje się od roku, w nocy budzi się żeby tylko pooglądać te krwawe księżyce, pełne księżyce i półpełne etc ;) Wymieni wszystkie planety razem z ich księżycami i opisze ich właściwości. Ma fizia generalne rzecz ujmując a w planetarium też już był ze 3 razy to teraz chce teleskop. Chyba skłonię się ku tej syncie 90/900 ;) DZIĘKUJĘ!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to witamy płeć piękną :) Jak kolega DexterX zauważył, Synta 90/900 to sprzet dość długi i na balkonie może być pewien problem. No chyba, że obserwator ma domek i może wynieść sprzęt do ogródka.

Hm no niestety mamy tylko balkon ! To jakbyście mogli jeszcze zapodać jakieś sprzęta do tych 450 zł to będę szczęśliwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega miał na myśli:

http://astrokrak.pl/622-teleskop-sky-watcher-sk804az3-.html

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=1504&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-80/400_AZ-3_%28SK804AZ3%29

Tyle, że ja bym do niego dokupił jakiś krótki okular dla większych powiększeń planetarnych.

 

No i prawdę mówiąc taniej, to praktycznie tylko zabawki lub jakaś używka z drugiej ręki...

 

 

 

Edit: A może jednak Celestron Firstscope IYA + zestaw opcjonalnych akcesoriów? Nie miałem go w ręku, ale skoro mamy takie ograniczenie budżetowe...

O ile tylko mamy go na czym stabilnym na tym balkonie postawić...

 

Link do opisu na forum: http://astropolis.pl/topic/35598-malutki-teleskop-celestron-firstscope-iya-76/

 

Teleskop:

http://astrokrak.pl/1078-teleskop-celestron-firstscope-iya-76.html

 

Akcesoria:

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1506&lunety=Zestaw_uzupe%B3niaj%B1cy_do_teleskopu_Celestron_N-76_FirstScope_IYA

 

Edytowane przez amatorastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecał 70/700 na AZ2 lub AZ3 (tylko nie Astromaster AZ Celestrona-schrzaniony montaż), ewentualnie 80/400 ( tu z pewnym zastrzeżeniem). Koniecznie kątówka 45 st., tak jak to już radzono. Zwykle usilnie namawiam początkujących na coś większego, ale w tym przypadku będzie O.K. To przecież nie ma być docelowy sprzęt, ale zabawka, która dziecku i jego mamie pozwoli liznąć temat i jednocześnie się nie zrazić.

-sprzęt tani, prosty w obsłudze

-mobilny i poręczny: tak na balkon jak i na zabranie na rodzinne wakacje, nada się też do krajobrazu czy przyrody

-akurat te kilkanaście i więcej obiektów, które warto takim maleństwem oglądać i które najłatwiej na niebie znaleźć, będą się w nim przedstawiały znakomicie.

Lista celów, dostrzegalnych gołym okiem, w które na samym początku warto wycelować: Księżyc, Jowisz, Saturn, Wenus, M45 (Plejady), M42 (mgławica w Orionie).

Po szerszym ogarnięciu tematu dojdzie jeszcze sporo innych, ale to będzie już wymagało pewnego zaznajomienia z niebem przez rodziców, by mogli odnaleźć np. M31, M33, M 13, M44, całą masę innych gromad otwartych itp. 6-7 latek sam tego nie ogarnie. Nie od rzeczy byłby na tym kolejnym etapie zakup lornetki 10x50. Cały czas obracamy się wśród obiektów jakoś tam znaczących, prezentujących się na tyle wyraźnie w małym sprzęcie, by było to jakoś tam interesujące.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Newtony na tym etapie rozwoju omijać szerokim łukiem. Zwłaszcza, że nie bardzo daje się je wykorzystać do innych celów niż astro, ani zabrać łatwo na rodzinne wczasy

 

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezaprzeczalny atut tego 80/400 to obserwacje w szerokim polu,niskie (lornetkowe) powiększenia.Gromady otwarte gwiazd jak Plejady,Hiady w Byku,Żłobek w Raku i wiele innych prezentują się w nim świetnie.

Prawda, i to jest spory atut. Z drugiej strony nieco gorzej się sprawdzi na Ksieżycu, Jowiszu i Wenus. Inna sprawa, że swoją opinię opieram nie na wersji Synty SW, ale bardziej prymitywnym teleskopiku od TS, który ma m. in dużo gorsze wyczernienie wyciągu. Problem zatem będzie z pasami na Jowiszu (u mnie na granicy obserwowalności w bdb warunkach, długoogniskowa 70-tka pokaże je z pewnością), a fazy Wenus na 100% zabiją silne odblaski. Obserwacje Jowisza i Księżyca na pewno wspomoże filtr typu fringe killer lub podobny. Innym problemem jest dobór okularu do większych powiększeń w tak krótkoogniskowym teleskopie. Tu chyba się sprawdzi jakiś dobry Barlow klasy short tube, ale będzie kosztował niemal tyle, co sam ten teleskopik. Z drugiej strony 80/400 ma bardziej przyzwoity szukacz niż te 70-tki, co przy próbie zobaczenia czegokolwiek spoza tej wstępnej 6-pozycyjnej listy będzie bezcenne.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma teleskopu do wszystkiego,do księżyca i planet najlepszym wyborem byłby maczek,długa ogniskowa=zero problemów z uzyskiwaniem dużych planetarnych powiększeń,obraz żyleta bo w makach nie występuje aberracja chromatyczna w przeciwieństwie do achromatów gdzie jest widoczna na planetach.Minusem maka jest niemożność uzyskiwania małych powiększeń,tu się najlepiej sprawdza krótkoogniskowy refraktor.Jak to mówią albo rybki albo akwarium,wybór należy do ciebie.

Edytowane przez Jacek160
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

A ja osobiście uważam, że kolega kubickipiotroo@gmail.com zarejestrował się na forum, aby zareklamować sklep i zwiększyć sprzedaż przed świętami. Skądinąd na innych forach też zauważyłem aktywność nowych użytkowników którzy w pierwszym swoim poście linkują do "fantastycznego" sklepu.

Edytowane przez zdzichu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, zdzichu napisał:

A ja osobiście uważam, że kolega kubickipiotroo@gmail.com zarejestrował się na forum, aby zareklamować sklep i zwiększyć sprzedaż przed świętami. Skądinąd na innych forach też zauważyłem aktywność nowych użytkowników którzy w pierwszym swoim poście linkują do "fantastycznego" sklepu.

Zwłaszcza, że ten sam sprzęt w np. Astrokraku jest tańszy o > 100 zł :fool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.