Skocz do zawartości

Porządek z kablami w NEQ6


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Czy Twoje pudełko musi być takie wielkie? Ja mam 152x82x50 i mieści się tam wszystko, a generalnie 60% miejsca marnują za długie kable. Ja mam obudowę hammond metalową o tych wymiarach za kilkadziesiąt zł. W tej chwili nie pamiętam modelu. Generalnie pudełko solidne jak skała i waży na pewno mniej, niż 0,5 kg.

ty masz to pudelko na montazu od strony zasilania, czy powyzej osi DEC?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od strony zasilania. Pudelko przykrywa panel ze złączami montażu, które są podłączone wewnętrznie w pudełku.

Wydaje mi się po prostu, że Twoje pudelko jest za duże. Ale jak musi być takie, to pewnie tej wielkości obudowę też znajdziesz. Poszukaj w ofercie hammond. Oszczędzisz sobie spawania, będzie ładniejsza i dużo lżejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eehhhh.... widze ze to nie bedzie takie proste jak sobie wymyslilem.... Koszty w granicach 600zl i waga ok 2kg.

Wybor padl na taka obudowe https://sklep.avt.pl/obudowa-plastikowa-z20-54x125x120.html powieszona na dovetail i przykrecona nakretkami motylkowymi do niego od strony wyciagu.

W srodek wsadze plytke astrohuba i hub usb.

 

Po wykonaniu (zapewne styczen) pokaze jak wyszlo.

Dzieki za podpowiedzi i dyskusje w temacie :-)

 

obudowa-avt.jpg

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kabli USB, to zawsze można skrócić samemu. To są tylko 4 żyły, pola lutownicze we wtyczce USB są na tyle duże, że dowolną lutownicą kolbową można tam kable dolutować, przy pewnej wprawie i małym grocie nawet transformatorówką dałoby radę pewnie. Taki wtyk z osłonką to niecałe 2 zł + przesyłka na portalach aukcyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zrobilem kolejne podejscie do tematu.

Teraz zastanawiam sie, jak przymoscowac (zamiast opaski) pudelko do dovetaila [1].

 

Nie chcialbym kupowac szerszego losmandy za kilka stowek.

Myslalem nad pojsciem do tokarza i zrobieniem wsuwki [2] (z aluminium, o grubosci scianki ok 2mm i dlugosci ok 10cm) na szyne blokowaną pokretlem [3]. Wsuwka na stałe przykrecona do pudełka.

W miejscu gwintu dac grubsza scianke, np 5mm.

 

Ewentualnie [4] dac kawalek blachy alu, przykrecic do koncowki dovetaila i pudelko mocowac do tej plaszczyzny rzepami

 

Kable [5] (niebieski-usb, czerwony-zasilanie glowne, fiolet-zasilanie montaz) puszcze tak jak zaznaczyłem z odpowiednim zapasem w miejscu zielonego kolka.

 

Ogolnie z wyliczen wychodzi mi 750g wiecej (w porownaniu ze stanem przed modyfikacja), wiec nie ma tragedii.

 

1.

moc1.jpg

2.

moc2.jpg

3.

moc3.jpg

4.

moc4.JPG

5.

moc5.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po testach z mocowaniem z wersją z blachą [4] okazalo się ze jego sztywność jest niewystarczająca dla moich wymagań.

 

Myślałem i testowałem też 2 magnesy jako mocowanie, ale okazało się że sa za ciężkie w stosunku do swojego zadania.

 

Pozostaje wiec jedynie opcja [2].

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Cały steup zaczyna miec juz rece i nogi.

Kabelki sa ladnie poukladane i MAM PENOSC, ze w czasie flipa nic mi o nic nie zawadzi.

 

Na poczatek wystawiam z garazu nogi z glowica

20160523_200620.jpg

 

dorzucam edka80+qhy z guidingiem ota80/400+titan

20160523_200823.jpg

 

dalej podpinam astrohuba i pilot Dreamfocuser (projekt MateuszW)

wewnatrz jest automatyczny sterownik 3xgrzalek oparty na arduino (projekt Iluvatara), wyjscie 2x12V na zasilanie montazu i Dreamfocuser oraz ewentualnie Canona, 7xusbhub aktywny, wyjscie zasilania na kamere 12V (w niedalekiej przyszlosci planuje to odseparowac od reszty)

20160523_200932.jpg

 

jako ostatnio podlaczam zasilacz z xboxa+ups 700W.

20160523_201655.jpg

 

do laptopa podlaczam jedynie 1xusb.

zasilanie to 2 wtyczki: ups i laptop.

na razie wszystko w tej konfiguracji spisuje sie bez zastrzezen.

20160523_201912.jpg

20160523_201859.jpg

 

do modyfikacji pozostaje mi:

- kabel rs z DF

- mocowanie DF do dovetail (na magnes?)

- mod srub regulacji na biegun

- porządna skrzynia transportowa na optyke

- ogarniecie zasilania mobilnego w jednej skrzyni

- ewentualnie zakup mini komputera i zdalny dostep do niego przez jakis np tablet... daleka przyszlosc.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie pięknie, ale ja bym się pozbył tej wielkiej lunety guidującej. Do twojego zestawy spokojnie wystarczy coś takiego http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_48&products_id=3157&lunety=Luneta_do_guidingu__50_mm_f_=_172_mm_/_1,25%27%27_+_T2_z_opraw%B1_regulowan%B1,_dovetailem_i_mikrofocuserem

A i zestaw byłby lżejszy.

Edytowane przez Alien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porządek z kablami, to ważna sprawa i także w tej materii nieustannie działam.

Alien dobrze prawi odnośnie tego guidera. Też miałem i sprzedałem 80/400, teraz używam podlinkowanego guidera i działa bez najmniejszych zastrzeżeń. Teraz cały złożony zastaw tzn. 80ED z guider 50 mm i szukaczem 9x50 spoczywa w jednej walizce. Wystarczy wyciągnąć i założyć na montaż. Małe lekkie i zgrabne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze odzalowac kilka zl wiecei taki cos? oczywiscie na dovetail a nie stopke. http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p7073_TS-Deluxe-60-mm-Leitrohr-und-Sucherteleskop-mit-Mikrofokussierung.html

 

tylko po zakupie tego przeczuwam kolejny problem (kolejny zakup)... zestaw pewnie nie bedzie chcial sie wywazyc w dec i potrzeba bedzie dluzszego glownego dovetaila :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze odzalowac kilka zl wiecei taki cos? oczywiscie na dovetail a nie stopke. http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p7073_TS-Deluxe-60-mm-Leitrohr-und-Sucherteleskop-mit-Mikrofokussierung.html

 

tylko po zakupie tego przeczuwam kolejny problem (kolejny zakup)... zestaw pewnie nie bedzie chcial sie wywazyc w dec i potrzeba bedzie dluzszego glownego dovetaila :-(

Tu http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_48&products_id=3158&lunety=Luneta_do_guidingu__60_mm_f_=_210_mm_/_1,25%27%27_+_T2_z_opraw%B1_regulowan%B1,_dovetailem_i_mikrofocuserem masz prawie to samo, za mniejsze pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd bierze się Twoja pewność że te pętle kabli nie zaczepią o śrubę regulacji pochylenia głowicy? Przecież to nawet bez próby widać że przy okołobiegunowym położeniu teleskopu te pętle zaczepią.. Nie przewidujesz takiego położenia teleskopu?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak... kabelki z QHY8L to bym zdecydowanie skrócił, chociażby przez zrobienie pętelki :)

Nie mogę bardziej, inaczej wpada wtyk zasilania z kamery.

Ewentualnie mogę przypiąć je jakąś opaska elestycxna do kamery.

 

Na rynku nie widziałem katowych wtykow mini din9

 

Edit.

Łukasz weź pod uwagę że wyciag jest zapakowany, czyli krótszy o ok 5cm.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd bierze się Twoja pewność że te pętle kabli nie zaczepią o śrubę regulacji pochylenia głowicy? Przecież to nawet bez próby widać że przy okołobiegunowym położeniu teleskopu te pętle zaczepią.. Nie przewidujesz takiego położenia teleskopu?

Poniżej bieguna nie planuje u siebie, bo nie mam dostępu. Jednak przy takim położeniu jest wyliczony malutki zapas luzu.

20160524_152531.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.