Jump to content

Archiwum Fotografii Komet


MikolajSabat
 Share

Recommended Posts

Sekcja Obserwatorów Komet Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zaprasza wszystkich pasjonatów fotografii Kosmosu do udziału w nowej akcji.

 

Niedawno uruchomiliśmy pierwsze w Polsce archiwum fotografii komet - miejsce, w którym każdy będzie mógł podzielić się ze światem wykonanym przez siebie zdjęciem dowolnej komety. Niezależnie od tego, czy na naszym ujęciu widzimy jednie niewyraźną, zaszumioną plamkę, czy dzieło dorównujące pracom prezentowanym w najlepszych galeriach sztuki, to pamiętajmy, że zdjęcia komet mają także niebagatelną wartość naukową. Zbiór fotografii danego obiektu mówi nam wiele o jego ewolucji w czasie i jest bardzo dobrym uzupełnieniem dla danych z obserwacji wizualnych.

 

W jaki sposób przesłać własne zdjęcie komety do archiwum? Wystarczy wejść w zakładkę "Prześlij zdjęcie komety" na stronie SOK PTMA (TUTAJ) i wypełnić znajdujący się tam formularz. W formularzu wpisujemy: swoje imię i nazwisko, nazwę fotografowanej komety oraz podstawowe dane na temat sposobu jego wykonania (dokładna data, użyty sprzęt, informacje o naświetlaniu). Następnie należy tylko wybrać zdjęcie z dysku komputera i kliknąć "Wyślij zdjęcie". Jeśli operacja się powiedzie, powinno pojawić się potwierdzenie wysłania.

 

Gdzie można znaleźć wszystkie zdjęcia? Fotografie, tworzące nasze archiwum znajdują się na stronach poświęconych danym kometom, podobnie jak dane z obserwacji wizualnych. Aby wyszukać interesujący nas obiekt, należy posłużyć się listą ponad 200 komet obserwowanych w ramach SOK PTMA (zakładka "Obserwacje" - TUTAJ) lub posłużyć się adresem www – wystarczy wpisać oznaczenie komety w odpowiednim miejscu adresu: http://sok.ptma.pl/nazwakomety/ – dla komet krótkookresowych wystarczy oznaczenie #p – np. 2p, 144p, a dla nienumerowanych – np. c2006p1 – wystarczy pominąć ukośniki i nazwy w nawiasie.

Fotografie są prezentowane w rozwijanym menu - wygląda to w ten sposób (na przykładzie 153P/Ikeya-Zhang):

 

153p.thumb.jpg.135216a0bedc20bbc39d53065

 

 

Zachęcamy do przesyłania własnych zdjęć dowolnych komet, niezależnie od czasu ich wykonania. Przyjmujemy także zdjęcia w formie zbiorczej! Każdy może się przyczynić do powstania największego w Polsce zbioru fotografii komet! :)

Edited by MikolajSabat
 • Like 6
 • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Zapraszam też do przesyłania obserwacji wizualnych jak i zdjęć. Mamy sporo zdjęć na forach, ale było by miło jak by zasiliły nasza bazę. Mielibyśmy wszystkie zdjęcia w jednym miejscu.

Właśnie zaktualizowałem mapki i dodaliśmy dwie komety do obserwacji.

Link to comment
Share on other sites

1997-03-27 Hale'a-Boppa (Zenit+obiektyw 50mm, ISO400, ok 60s), skanowane, jedno z moich pierwszych astro zdjec :-)

1997-03-20 Hale'a-Boppa2.jpg

 

2007-11-03 17P HOLMES (Sony H9, 1x30s)

2007-11-03-17P HOLMES2.JPG

2007-11-03-17P HOLMES.JPG

 

2015-08-14 C/2015 F4 JACQUES (Księzyc bliski pełni)

C_2015_F4_JACQUES.gif

2015-08-14-C_2015_F4-podpis2.jpg

 

2015-10-08 C/2014 Panstarrs S2

2015-10-09-C2014 S2-podpis3-ok.jpg

 

 

Edited by Tayson
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Witam, mam problem z wysłaniem zdjęcia .jpg (plik 2,9mb) Wyskakuje komunikat: "Nie udało się przesłać pliku. Wystąpił błąd. Wystąpiły błędy. Sprawdź wszystkie pola formularza i spróbuj wysłać ponownie." Macie pomysł co jest nie tak?

 

Edited by BlackAdder
Link to comment
Share on other sites

Zdjęcia muszą być jeszcze zaakceptowane przez admina.

W ustawieniach nie ma ograniczeń wielkości, ani rozszerzenia pliku, stąd nie wiem dlaczego niektórym przechodzą większe zdjęcia, a niektórym nie. Jeszcze raz poszperałem w opcjach pola do załączników i wszystko powinno iść jak trzeba - piszcie, jeśli problem nadal będzie się powtarzał.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za przesłanie zdjęć, a tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, gorąco zachęcam. Ich liczba przekroczyła moje oczekiwania, dlatego proszę o wyrozumiałość - na pewno wszystkie otrzymane fotografie znajdą się w archiwum. Po pierwszym dniu od rozpoczęcia tej akcji widzę, że trzeba wprowadzić jakiś limit czasu, w którym zdjęcia w bazie będą aktualizowane. System nie jest automatyczny i wymaga trochę pracy od administratora. Tydzień to na pewno optymalna ilość czasu, w której zobowiązujemy się dodać wszystkie zdjęcia, jednak może nastąpić to szybciej. Te, które otrzymaliśmy dzisiaj, w większości są już w archiwum.

 

Teraz w sprawie błędów...

Okazuje się, że wtyczka odpowiedzialna za formularz była domyślnie skonfigurowana na maksymalny rozmiar 1MB. Pogrzebałem trochę w php i udało mi się przesunąć tę granicę do 2MB. Próbowałem dla bezpieczeństwa wprowadzić 10MB, ale niestety z jakiegoś powodu taka liczba nie działa - pomimo jej wpisania, realna największa dozwolona wielkość wynosi 2MB. Postaram się jeszcze znaleźć sposób na przesył większych plików. Jednak ze względu na coraz większe braki czasu, nie jestem w stanie powiedzieć, czy zmiany nastąpią szybko. Może jutro uda mi się jeszcze przysiąść nad tym problemem, bo w dalszej części tygodnia naprawdę ciężko.

 

Pojawiają się pytania, co z obiektami, których nie ma na liście archiwum obserwacji. Na liście PAOK znajdują się tylko te obiekty, dla których mamy dane z obserwacji wizualnych lub fotometrycznych, stąd nie znajdziecie tam np. Komety Polonia.

Jeśli nie znajdę lepszego pomysłu na rozwiązanie tej sprawy, to najprawdopodobniej równorzędnie powstanie druga lista - jedynie z obiektami fotografowanymi, choć jej przygotowanie będzie kosztować sporo czasu.

Link to comment
Share on other sites

Duże pliki można wrzucić na np. dropboxa albo google dysk.

 

Z tego co mam:

 

Edited by riklaunim
Link to comment
Share on other sites

 • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.