Jump to content
Sign in to follow this  
MikolajSabat

Archiwum Fotografii Komet

Recommended Posts

Sekcja Obserwatorów Komet Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zaprasza wszystkich pasjonatów fotografii Kosmosu do udziału w nowej akcji.

 

Niedawno uruchomiliśmy pierwsze w Polsce archiwum fotografii komet - miejsce, w którym każdy będzie mógł podzielić się ze światem wykonanym przez siebie zdjęciem dowolnej komety. Niezależnie od tego, czy na naszym ujęciu widzimy jednie niewyraźną, zaszumioną plamkę, czy dzieło dorównujące pracom prezentowanym w najlepszych galeriach sztuki, to pamiętajmy, że zdjęcia komet mają także niebagatelną wartość naukową. Zbiór fotografii danego obiektu mówi nam wiele o jego ewolucji w czasie i jest bardzo dobrym uzupełnieniem dla danych z obserwacji wizualnych.

 

W jaki sposób przesłać własne zdjęcie komety do archiwum? Wystarczy wejść w zakładkę "Prześlij zdjęcie komety" na stronie SOK PTMA (TUTAJ) i wypełnić znajdujący się tam formularz. W formularzu wpisujemy: swoje imię i nazwisko, nazwę fotografowanej komety oraz podstawowe dane na temat sposobu jego wykonania (dokładna data, użyty sprzęt, informacje o naświetlaniu). Następnie należy tylko wybrać zdjęcie z dysku komputera i kliknąć "Wyślij zdjęcie". Jeśli operacja się powiedzie, powinno pojawić się potwierdzenie wysłania.

 

Gdzie można znaleźć wszystkie zdjęcia? Fotografie, tworzące nasze archiwum znajdują się na stronach poświęconych danym kometom, podobnie jak dane z obserwacji wizualnych. Aby wyszukać interesujący nas obiekt, należy posłużyć się listą ponad 200 komet obserwowanych w ramach SOK PTMA (zakładka "Obserwacje" - TUTAJ) lub posłużyć się adresem www – wystarczy wpisać oznaczenie komety w odpowiednim miejscu adresu: http://sok.ptma.pl/nazwakomety/ – dla komet krótkookresowych wystarczy oznaczenie #p – np. 2p, 144p, a dla nienumerowanych – np. c2006p1 – wystarczy pominąć ukośniki i nazwy w nawiasie.

Fotografie są prezentowane w rozwijanym menu - wygląda to w ten sposób (na przykładzie 153P/Ikeya-Zhang):

 

153p.thumb.jpg.135216a0bedc20bbc39d53065

 

 

Zachęcamy do przesyłania własnych zdjęć dowolnych komet, niezależnie od czasu ich wykonania. Przyjmujemy także zdjęcia w formie zbiorczej! Każdy może się przyczynić do powstania największego w Polsce zbioru fotografii komet! :)

Edited by MikolajSabat
 • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podpinam temat i również zapraszam. Takie archiwa to zawsze fajna sprawa :)

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapraszam też do przesyłania obserwacji wizualnych jak i zdjęć. Mamy sporo zdjęć na forach, ale było by miło jak by zasiliły nasza bazę. Mielibyśmy wszystkie zdjęcia w jednym miejscu.

Właśnie zaktualizowałem mapki i dodaliśmy dwie komety do obserwacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1997-03-27 Hale'a-Boppa (Zenit+obiektyw 50mm, ISO400, ok 60s), skanowane, jedno z moich pierwszych astro zdjec :-)

1997-03-20 Hale'a-Boppa2.jpg

 

2007-11-03 17P HOLMES (Sony H9, 1x30s)

2007-11-03-17P HOLMES2.JPG

2007-11-03-17P HOLMES.JPG

 

2015-08-14 C/2015 F4 JACQUES (Księzyc bliski pełni)

C_2015_F4_JACQUES.gif

2015-08-14-C_2015_F4-podpis2.jpg

 

2015-10-08 C/2014 Panstarrs S2

2015-10-09-C2014 S2-podpis3-ok.jpg

 

 

Edited by Tayson
 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tayson zapraszam do przesłania zdjęć na stronę sekcji SOK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, mam problem z wysłaniem zdjęcia .jpg (plik 2,9mb) Wyskakuje komunikat: "Nie udało się przesłać pliku. Wystąpił błąd. Wystąpiły błędy. Sprawdź wszystkie pola formularza i spróbuj wysłać ponownie." Macie pomysł co jest nie tak?

 

Edited by BlackAdder

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam to samo. Może tam jest jakieś ograniczenie wielkości pliku?No ale nic nie piszą

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak. Jest ograniczenie. 429 kb przeszło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewnie jest ograniczenie do 1mb, bo jak chciałem dodać 1,2mb to pojawił się napis "Plik jest za duży"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aby oglądać fotki trzeba być zalogowanym? Czy musza być jeszcze zatwierdzone przez admina?

Edited by wessel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdjęcia muszą być jeszcze zaakceptowane przez admina.

W ustawieniach nie ma ograniczeń wielkości, ani rozszerzenia pliku, stąd nie wiem dlaczego niektórym przechodzą większe zdjęcia, a niektórym nie. Jeszcze raz poszperałem w opcjach pola do załączników i wszystko powinno iść jak trzeba - piszcie, jeśli problem nadal będzie się powtarzał.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje zdjęcia komet ale sprzed lat :

 

Kometa Hyakutake z 1996r

 

Kometa HaleBop z 1997r

 

Kometa Ikeya-Zhang z 2002r

 

Kometa Mahholtz z 2005r

 

Kometa PanStars z 2013r

 

 

 

 

F 3A 1996 KL 14aa.jpg

F 1 1997 KL 17s.jpg

Kometa Ikeya-Zhang F62002KL01.jpg

F12005KL00.jpg

PanStars.jpg

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pliki .jpeg powyżej 1 Mb nie przechodzą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pliki .jpeg powyżej 1 Mb nie przechodzą.

 

Nie wiem czemu tak jest - teoretycznie powinny wchodzić. Być może problem leży gdzieś głębiej. Postaram się dzisiaj coś z tym zrobić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panowie dajmy Mikołajowi czas na rozpoznanie problemu bo dopiero z taka wysyłka plików zaczynamy i mogą się zdarzyć nieprzewidziane problemy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za przesłanie zdjęć, a tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, gorąco zachęcam. Ich liczba przekroczyła moje oczekiwania, dlatego proszę o wyrozumiałość - na pewno wszystkie otrzymane fotografie znajdą się w archiwum. Po pierwszym dniu od rozpoczęcia tej akcji widzę, że trzeba wprowadzić jakiś limit czasu, w którym zdjęcia w bazie będą aktualizowane. System nie jest automatyczny i wymaga trochę pracy od administratora. Tydzień to na pewno optymalna ilość czasu, w której zobowiązujemy się dodać wszystkie zdjęcia, jednak może nastąpić to szybciej. Te, które otrzymaliśmy dzisiaj, w większości są już w archiwum.

 

Teraz w sprawie błędów...

Okazuje się, że wtyczka odpowiedzialna za formularz była domyślnie skonfigurowana na maksymalny rozmiar 1MB. Pogrzebałem trochę w php i udało mi się przesunąć tę granicę do 2MB. Próbowałem dla bezpieczeństwa wprowadzić 10MB, ale niestety z jakiegoś powodu taka liczba nie działa - pomimo jej wpisania, realna największa dozwolona wielkość wynosi 2MB. Postaram się jeszcze znaleźć sposób na przesył większych plików. Jednak ze względu na coraz większe braki czasu, nie jestem w stanie powiedzieć, czy zmiany nastąpią szybko. Może jutro uda mi się jeszcze przysiąść nad tym problemem, bo w dalszej części tygodnia naprawdę ciężko.

 

Pojawiają się pytania, co z obiektami, których nie ma na liście archiwum obserwacji. Na liście PAOK znajdują się tylko te obiekty, dla których mamy dane z obserwacji wizualnych lub fotometrycznych, stąd nie znajdziecie tam np. Komety Polonia.

Jeśli nie znajdę lepszego pomysłu na rozwiązanie tej sprawy, to najprawdopodobniej równorzędnie powstanie druga lista - jedynie z obiektami fotografowanymi, choć jej przygotowanie będzie kosztować sporo czasu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Duże pliki można wrzucić na np. dropboxa albo google dysk.

 

Z tego co mam:

 

Edited by riklaunim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.