Skocz do zawartości

Jak traktować "handlowanie"?


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem na myśli ten fragment Twojej wypowiedzi gdzie piszesz o lajkach od stałych userów z 500 - set postami. To raczej brzmi jednoznacznie.

Generalnie zgadzam się z JaLe że ograniczanie działalności na giełdzie odbije się na jakości tego forum. Może to zbyt daleko idąca interpretacja ale tak to rozumiem.

Edytowane przez rojas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie maiłem nic takiego na myśli. Wszystko zależy (moim zdaniem) od definicji. Co rozumiemy przez forum i jakiego forum oczekuje właściciel (Adam) i główny Administrator. Wydawało mi się, że oni nastawieni są na wymianę myśli. Przypomnę, że ostatnio żył tu intensywnie wątek o sztucznej inteligencji a wcześniej wątek czy duży teleskop jest takim super czymś skoro w Polsce mamy na ogół slaby seeing.

 

Przy takim założeniu jak nagle wpada siedem tematów giełdowch i wątek o AI spada pół ekranu to to jednak może kolidować z ich koncepcją.

A handlującego nie mam za osobę gorszą tylko technicznie widzę problem gdy tak (czasem) wygląda ekran, BO LISTA TEMATÓW JEST JEDNA.

 

Jakby giełda nie była na liście najaktywniejszych tematów tylko osiągalna z jednego linka/przycisku (albo cała istniała jako jeden quasi-temat na wspomnianej liście) to niechby tam tysiąc dziennie tematów wpadało ;)

 

Pozdrawiam

Co racja, to racja. Bywają dni kiedy trudno przebić się przez listę tematów. Nawet w tej chwili 1/3 tematów na pierwszej stronie to ogłoszenia giełdowe.

Pomysł wydzielenia tematów giełdowych chyba wart rozważenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tego jest niebieski przycisk "Wybierz kategorię". Rozwijamy spis, odznaczamy to, czego nie chcemy na głównej i już nie wyświetla się wam giełda. Mi tam ogłoszenia nie przeszkadzają, zawsze może się trafić coś ciekawego, a sprzedawców komercyjnych nie mamy, dlatego nie zmieniałbym niczego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólne teorie i nowe prawidła nie są potrzebne. O jednego człowieka tu chodzi, który zajmuje się handlem a nie jakimś tam testowaniem czy tam poszukiwaniem idealnego okulara. Bo ile razy można "testować" ten sam model kitowego plosla czy podobnej drobnicy albo "odstępować" kilkanaście zastawów luster do wykonania teleskopów, że nie wspomnę o cudownie naprawionym pewnym intesowym maku. Na maniaku ten pan cieszy się jakimś parasolem admina bo ilekroć temat tam się pojawiał to znikał za dotknięciem adminiej miotły - ale to ich problem skoro tak lubią. Decyzja w tej sprawie należy do tutejszej administracji jeżeli to nie przeszkadza szefowi to mnie też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólne teorie i nowe prawidła nie są potrzebne. O jednego człowieka tu chodzi, który zajmuje się handlem a nie jakimś tam testowaniem czy tam poszukiwaniem idealnego okulara. Bo ile razy można "testować" ten sam model kitowego plosla czy podobnej drobnicy albo "odstępować" kilkanaście zastawów luster do wykonania teleskopów, że nie wspomnę o cudownie naprawionym pewnym intesowym maku. Na maniaku ten pan cieszy się jakimś parasolem admina bo ilekroć temat tam się pojawiał to znikał za dotknięciem adminiej miotły - ale to ich problem skoro tak lubią. Decyzja w tej sprawie należy do tutejszej administracji jeżeli to nie przeszkadza szefowi to mnie też nie.

 

Nie o jednego, bo handlujących jest kilku. Sam za jakiś czas dam ogłoszenie o nowej serii 20" Columbusów :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak obiecasz że dobrze ustawisz ofset i śrubki będą się wkręcać prosto to przymknę oko na ten proceder :rofl:

 

 

 

ps .może jest ich więcej ale ten jeden rzuca się w oczy awangardową ortografią :D

No cóż, poziom dyskusji zawsze ktoś sprowadzi do czegoś czego nie rozumie, a będzie się popisywał swoim grubiaństwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie o jednego, bo handlujących jest kilku. Sam za jakiś czas dam ogłoszenie o nowej serii 20" Columbusów :)

 

Ja prawdę mówiac nie rozumiem co miałoby na celu ograniczenie handlarzom korzystania z forum?

1. Czy obiniżaja oni wartość tego forum jaka ktoś chciałby budować?

Myśle jest wielu którym się to może podobać bo maja w jednym miejscu opinie i ogłoszenia w cenach niższych niż w sklepie.

 

2. Ja tu dużo nie pisze I myślę ze jest wielu takich. Konto mam wystrczajaco długo żeby zauważyć jakaś niechęć miedzy AP i AM. Smutne to jest jak sie czyta takie posty, gdzie ta niechęć sie objawia ale przyznaje że na AM ta niechęć też jest. Myśle ze wprowadzenie wspomnianego ograniczenia, jakikolwiek by nie miało cel, sprawi że spadnie wasza/nasza popularność.

 

Nie podejrzewam ze ktoś z adminow ma watpliwości podatkowe w stosunku do handlujacych ;-).

 

Przepraszam też tych, których razi brak nosówek ale nie umiem ich wpisac na dotykowej klawiaturze :-/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako początkujący szukałem, które fora astronomiczne są dla mnie najciekawsze. Zaczynałem od przeglądania giełdy. Po roku cały czas giełda przyciąga mnie, choć póki co niewiele kupiłem i nic nie sprzedałem. Ale trendy rynkowe, bardzo mnie interesują. Obserwuję natomiast też astromaniaka i forum astronomiczne gdzie giełda ma ostre, dla mnie bezsensowne, ograniczenia i praktycznie bardzo słabo działa. Samo FA też stawiam na 3 miejscu ze względu na jego dynamizm i ogólną ocenę atralcyjności merytorycznej. Może jedno idzie w parze z drugim?...

Astropolis znajduję jako optymalnie skonfigurowane dlatego tu się "udzielam". Nie mam czasu na przesiadywanie przy komputerze i pisanie postów, ale sprzętu trochę mam i kiedyś na pewno coś kupię i coś będę chciał sprzedać. Czy bedę wtedy starał się o sprostanie wymaganiom napisania setek postów aby wystawić Plossla na sprzedaż? Wątpię.

Gdy narzuca mi się niezrozumiałe ograniczenia, idę gdzie indziej. Tam gdzie reguły są proste i człowiek czuje się wolny.

Z gopodarką sterowaną centralnie mieliśmy już do czynienia. Wiadomo też, że rynek reguluje się sam.

Moje zdanie jest takie, aby nie ingerować w to, co działa. Link do giełdy znajduje się w nagłówku, chyba nie bez powodu...

Zadałem na poczatku pytanie jaki jest problem. Nie uzyskałem odpowiedzi. Zapytałem bo wyczułem, że w jakiś sposób ideologia zaczyna brać gorę nad rozsadkiem ku ewidentnej wg mnie szkodzie dla forum.

 

Ot moje trzy grosze, które możecie lub nie, wziąć pod uwagę.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o ... zarabiane na giełdzie. Dlatego uważam że, wprowadzenie na forum kategorii "Oferty komercyjne" wiele by w tej jak widać drażliwej kwestii wyjaśniło. Dopiszmy ze dwa punkty regulaminu giełdy, odnośnie kryterium komercji i tyle.

Kto uważa że, jego oferta nosi znamiona kwalifikujące ją do tego działu powinien (ale nie musi) tam ją umieszczać. Dajmy ludziom możliwość podjęcia decyzji.

Edytowane przez Piotr4d
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli ten fragment Twojej wypowiedzi gdzie piszesz o lajkach od stałych userów z 500 - set postami. To raczej brzmi jednoznacznie.

Generalnie zgadzam się z JaLe że ograniczanie działalności na giełdzie odbije się na jakości tego forum. Może to zbyt daleko idąca interpretacja ale tak to rozumiem.

 

A, to nieporozumienie. Chodziło mi o przeciwdziałanie oczywistej sztuczce, że dwóch czy trzech handlowców (nie mam nic do ludzi co są przedsiębiorczy i zarabiają) mogłoby grzecznościowo lajkować się nawzajem (gdyby lajki miały rekompensować brak kolejnych 10 postów). To wszystko przy założeniach, które nie ja wymyśliłem, lecz sie przewijały, że jakieś minimalne ograniczenia na sprzedawanie są i/lub będą.

Ja doskonale wiedziałem i napisałem to (może nie wprost), jak się wyłącza giełdę ale POCZĄTKUJĄCY ZWIEDZAJĄCY AP naprawdę może nie wpaść na to że naciskając ptaszka przy giełdzie likwiduje posty z giełdy - i o to głównie chodziło.

 

Może warto umieścić taką informację obok ptaszka giełdy "Kliknij ptaszka aby ukryć posty giełdowe". Bo raczej (chyba) nie przejdzie pomysł żeby dla gości giełda była domyślnie wyłączona.

Dodam, że według mnie giełda to coś dobrego, jeden z atutów AP.

 

A co jest złego w pomyśle żeby jedna osoba nie dawała więcej niż jednego postu dziennie na giełdzie? Bo jak widywałem naraz 5 czy 6 jednej osoby to się trochę dziwiłem :)

 

Ja np czasem daję post w wątkach wolnotematycznych. Ale ja mam świadomość, że spycham (chcąc nie chcąc) post kogoś kto się napracował nad astrofotografią.

Dlatego staram się nie walić kilku takich postów w jednym dniu. Samokontrolnie :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zapoznaniu się z argumentacją z tego wątku śmiem twierdzić, że są różne fora pod adresem astropolis.pl. Na tym, odwiedzanym przeze mnie nie ma dziesiątek handlarzy. Jeśli już jednak się jacyś pojawiają to i tak te wpisy mają cokolwiek wspólnego z astronomią, czyli jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili giełda na astropolis jest o wiele bardziej skromniejsza niż na maniaku, a Wy chcecie wprowadzać ograniczenia ?

 

Ograniczenia? Nieeee.

 

 

Sam za jakiś czas dam ogłoszenie o nowej serii 20" Columbusów :)

 

Jak ufundujesz małego Columbusika w jakimś konkursie (coś się wymyśli) to Ci to ogłoszenie podepnę, wrzucę reklamę na główną i odpalę facebooki, twittery i wszelakie metody promocji :D

A tak serio to nie widzę ŻADNEGO problemu z tym, że ktoś wrzuca ogłoszenie komercyjne i nie ukrywa, że ono ma taki charakter. Informacja do mnie, albo modów, o takim temacie...tylko tyle i aż tyle.

 

 

Konto mam wystrczajaco długo żeby zauważyć jakaś niechęć miedzy AP i AM. Smutne to jest jak sie czyta takie posty, gdzie ta niechęć sie objawia ale przyznaje że na AM ta niechęć też jest.

 

Nie bardzo rozumiem, gdzie w tym przypadku niechęć do kogokolwiek? Rozmawiamy o naturze naszej giełdy ;)

 

 

Obserwuję natomiast też astromaniaka i forum astronomiczne gdzie giełda ma ostre, dla mnie bezsensowne, ograniczenia i praktycznie bardzo słabo działa. Samo FA też stawiam na 3 miejscu ze względu na jego dynamizm i ogólną ocenę atralcyjności merytorycznej. Może jedno idzie w parze z drugim?...

Astropolis znajduję jako optymalnie skonfigurowane dlatego tu się "udzielam".

 

To jest ciekawe porównanie. Każde forum ma jakiś tam pomysł na giełdę. Inny nie znaczy lepszy czy gorszy. Astromaniak właściwie powstał po to, żeby zajmować się obrotem sprzętu (doradztwo + kupno/sprzedaż) i taka jest jego natura. FA poszło w drugą stronę bo tak uznali za słuszne i też trudno z tym polemizować.

Chyba rzeczywiście AP jest gdzieś pośrodku.

 

Ja naprawdę nie chcę niczego zakazywać ani ograniczać. Gdyby trzymać się ściśle regulaminu odnośnie giełdy, to poleciałoby kilkadziesiąt tematów i kilka kont. Ten temat jest też po to żeby uzyskać opinie i może jakieś fajne pomysły odnośnie funkcjonowania giełdy.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w społeczności nie jest przypadkiem potrzebny ktoś taki co zawsze ma trochę do opchnięcia używanego sprzętu ? Nie przeszkadza mi to, że ktoś czymś handluje raz na jakiś czas (Krzysztof_P tak właśnie robi - raz na jakiś czas) i coś tam może i z tego ma, ale co z tego ? Wystarczy już inwigilacji, skarbówek, ograniczeń. Dla mnie odbywa się wszystko w "normie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólne teorie i nowe prawidła nie są potrzebne. O jednego człowieka tu chodzi, który zajmuje się handlem a nie jakimś tam testowaniem czy tam poszukiwaniem idealnego okulara. Bo ile razy można "testować" ten sam model kitowego plosla czy podobnej drobnicy albo "odstępować" kilkanaście zastawów luster do wykonania teleskopów, że nie wspomnę o cudownie naprawionym pewnym intesowym maku. Na maniaku ten pan cieszy się jakimś parasolem admina bo ilekroć temat tam się pojawiał to znikał za dotknięciem adminiej miotły - ale to ich problem skoro tak lubią. Decyzja w tej sprawie należy do tutejszej administracji jeżeli to nie przeszkadza szefowi to mnie też nie.

I tu jest miejsce dla administratora. Choć gdyby tamten administrator się nie wtrącał, handlujący dość szybko zakończyłby działalność. Też wypływa z tego nauka.

 

Ja chciałbym, żeby jednak oferty komercyjne i ktoś handlujący był "oznaczony".

My stali użytkownicy wiemy, kto i co. Ale nowi ?! Macie jakieś pomysły ?

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


f) Aktywność użytkownika, który w przeważającej mierze zajmuje się oferowaniem sprzętu na giełdzie Astropolis będzie uznawana za działalność komercyjną.

g) Ogłoszenia i konta użytkowników, którzy zarejestrowali się wyłącznie w celu sprzedaży rzeczy na giełdzie będą usuwane.



Paether znaczą bym od przebudowy regulaminu bo widać że samo Astropolis nie stosuje się do własnego regulaminu.

I w tym momencie nie ma co wymagać od userów tego i tego.


W tym temacie nie ma dobrego wyjścia dla wszystkich. U Was z giełdą nie jest tak źle jest umiarkowanie najgorzej jest na Maniaku gdzie 90% tematów to giełda.

Ale jak to mówią żyjemy w kraju demokratycznym i co nie jest zabronione to dozwolone ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tu nie gra, nazywanie naszych forumowiczów handlarzami, jest conajmniej obraźliwe - w moim rozumieniu, przecież to nie ludzie którzy ściągają coś z chin czy hurtowni i sprzedają, oni interesują się tym co robią, są specjalistami znającymi się na ATM i którym udało się pogodzić swoją życiową pasję z uzyskiwaniem z tego jakiegoś profitu - to jest specjalistyczna gałąź rzemiosła i tyle. NIe czepiajcie się tego że to handel, takie zajęcie jest bardzo potrzebne, mamy rodzimy sprzęt z Polski, za złotówki a nie za dolara który ciągle rośnie, nie są to oszuści starający się sprzedać chińskiego bubla, i mieć maksymalny zysk.

 

Dolar rośnie wiele osób może sobie pozwolić tylko na sprzęt używany z giełdy, albo produkowany w Polsce metodą rzemieślniczą - i trzeba to brać też pod uwagę, na giełdzie trzeba filtrować po prostu oszustów ale tu takich nie widziałem, na AM widziałem posty ostrzeżenia o ludziach podszywających się pod miłośników nieba, sprzedających fikcyjne sprzęty. A że ktoś sprowadzi z USA teleskop, przetestuje - stwierdzi że to nie to i sprzeda, coś tam minimalnie zarobi na różnicy kursów dolara czy tym podobne - nie ma to najmniejszego znaczenia, użerał się z Urzędem Celnym, to niech ma rekompensatę za straty psychiczne i rachunek telefoniczny do UC. A jak ktoś siedzi na AM i używa giełdy z AP - to oznacza ze coś nie tak jest z giełdą na AM, coś szwankuje.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówcę, gdyby nie tak prężnie działająca giełda nie miałbym takiego sprzętu jaki mam, na taki sam nowy mnie zwyczajnie nie stać. Dodam jeszcze że Krzysztof wymieniany we wcześniejszych postach czy inne osoby sprzedające sporo różności udzielają się w wątkach z recenzjami i pomagają innym przy pytaniach dotyczących sprzętu. Ja zawsze liczę się z ich opiniami / recenzjami. Fachowców którzy pomagają innym z forum wykurzyć? Moim zdaniem byłaby to strata i dla forum i dla społeczności.

Edytowane przez adam_bie
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip, ale nie o to chodzi w tym temacie :P Pytałem o sytuację, o której mówi regulamin (Alien przytoczył wyżej) gdy czyjaś aktywność na forum ogranicza się do giełdy ;).

 

Zapisy w regulaminie są dosyć surowe (nie stosuję się do nich) ale powstały już dosyć dawno temu i robię "sondaż" jak tą sprawę traktować, jak to ludzie widzą ;)

 

A że przy okazji pojawiły się wątki poboczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.