Jump to content
Sign in to follow this  
panasmaras

Polecamy Pokochaj małe powiększenia!

Recommended Posts

Ba, nawet Melotte 111 w Warkoczu Bereniki jest pominięta.

To była moja "zagadka dzieciństwa": Jakim cudem ta zgraja gwiazd nie jest gromadą (no bo przecież nie jest nigdzie oznaczona) :D

• Like 1

Chyba odkurzę lornetkę leżącą w szafie.

Ja tam zostaję przy swojej Syncie, po części dlatego, że praktycznie nie widzę na jedno oko więc lornetki jakoś mi nie leżą ale masz rację - robiąc "przegląd" nieba przy małym powiększeniu (Scopos 30mm jest niesamowity! ) powoduje, że można zapomnieć o oddychaniu... Świetny artykuł, czytałem z zapartym tchem i pewnie przeczytam go na spokojnie jeszcze parę razy..

No i nie napisałeś jednej bardzo ważnej rzeczy :P.

Lornetka rzędu 10x50 jest często najlepszym możliwym sprzętem do obserwacji umiarkowanie jasnych komet. Może nie ma takich komet jakoś specjalnie dużo, ale kiedy już się taka trafi, aż żal nie mieć przy sobie lornetki.

Ostatnio taką kometą była C/2014 Q2 (Lovejoy) w styczniu bieżącego roku. Wcześniej idealna na lornetkę była C/2013 R1 (Lovejoy) w grudniu 2013, a jeszcze wcześniej C/2011 L4 (PANSTARRS) w marcu i kwietniu 2013.

• Like 3

Mea maxima culpa ;)

Faktycznie, jak trafi się kometa z okazałym warkoczem, kilkustopniowe pole widzenia po prostu musi być :)

Edited by panasmaras
  • Like 1

To była moja "zagadka dzieciństwa": Jakim cudem ta zgraja gwiazd nie jest gromadą (no bo przecież nie jest nigdzie oznaczona) :D

Też myślałem na początku, że tylko Messiery są widoczne :)

Edited by McGoris

W "Cwiczeniach praktycznych" , pkt 1 nie bardzo rozumiem, że Stock 2 leży niemal ośmiokrotnie bliżej Słońca.

Prz okazji wygooglony m.in. Stock 2 w Astronocach zacnego Polarisa : http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=84

Ja swoją budżetową 25x100 SM "odkryłem" w Lutni piękny układ gwiazdeczek i na swój użytek nazwałem go Krzyżykiem Północy. Jest to część gromadki

otwartej, oznaczenia nie pamiętam... :)

Już sobie przypomniałem : Steph 1 :)

Edited by zbignieww

W "Cwiczeniach praktycznych" , pkt 1 nie bardzo rozumiem, że Stock 2 leży niemal ośmiokrotnie bliżej Słońca.

W porównaniu do Gromady Podwójnej, Stock 2 leży ośmiokrotnie bliżej. Chwilę wcześniej odnosiłem się do Chichot, więc wyszedłem z założenia, że punkt odniesienia jest czytelny.

Coś w tym jest. Kiedyś ze znajomym prowadziliśmy obserwacje, ja posiadałem dobsona 8 on lornetkę 7x60 chyba. przez teleskop oglądaliśmy różne obiekty zazwyczaj w powiększeniu 56 razy. Dał mi na chwile lornetkę spojrzałem w niebo i byłem w szoku - co za jakość, kontrast, poczucie trójwymiarowej przestrzeni. Dlatego polecam - zamiast byle jakiego teleskopu - dobra lornetka.

• Like 1

Hmm... Gdzie się podziała moja lornetka? ;) Super ten artykuł, jak tylko będzie pogoda i czas wolny to z chęcią sobie poobserwuję samą lornetką.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
      Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
        • Love
        • Like
      • 144 replies
    • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
      Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
        • Like
      • 4 replies
    • Odszedł od nas Janusz Płeszka
      Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
        • Sad
      • 166 replies
    • Małe porównanie mgławic planetarnych
      Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
      Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 29 replies
    • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
      Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
        • Thanks
        • Like
      • 11 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.