Skocz do zawartości

Lornetka, luneta, teleskop w Lidlu


cesarz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio w lidlu pojawiła się reklama owych rzeczy, wypowiedzcie się co sądzicie o każdym z nich (jakość, cena, co da się mniej więcej zaobserwować):

Wszystko to firma Bresser

- luneta 20 - 60 x 60 cena 129 zł

- teleskop SkyLux El 70/700 cena 299 zł

- lornetka z funkcją zoom 10 - 30 x 60 cena 119 zł

Oczywiście jestem amatorem w tych sprawach, więc nic profesjonalnego na początek a cała trójka jest raczej dla początkujących.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko powiem. Jak dysponujesz tylko taką kwotą to nie owe ^ tylko ... chyba najlepsza do astro będzie normalna lornetka, w miarę dobra, np: Nikon Aculon 10x50 albo ostatecznie ten teleskopik - 70/500 - miałem!

 

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-bk705az2-obrotowa-mapa-nieba-delta-optical,d3330.html

 

Przy ciut wyższej kwocie refraktor Sky Watcher 90/900 na AZ3

 

Pozdrawiam

p.s.

Kupując w sklepach internetowych wychodzi najtaniej.

Są jeszcze inne sklepy szukaj: "teleskopy", "fotozakupy", "astrokrak"

ja kupowałem głównie w tym co linkuję i byłem zawsze zadowolony

nac.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat lunety 20-60x60 z Lidla można poczytać tutaj: http://astropolis.pl/topic/47016-luneta-auriol-20-60x60/?hl=auriol

Faktycznie chyba najlepiej poszukać w tej cenie dobrej lornetki. Jeśli koniecznie teleskop, to ja raczej wolałbym 70/700 niż 70/500. Achromat f10 będzie lepszy niż f7 .

Sky Watcher 90/900 daje zdecydowanie więcej możliwości od obu powyższych, ale niestety jest prawie dwa razy droższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka lat temu lornetka kupowana w Lidlu przed Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą była astromiłośniczym hitem. Wykonanie nie porywało ale za mniej niż niezłej jakości lornetka 10x50 (w teorii) z pryzmatami Bak4 nie miała sobie równych. Podobnie Skylux na montażu Astro3 bodajże, który był gdzieś pomiędzy EQ2 i EQ3-2 za mniej niż 300zł.

Co z tego zostało?

Lornetkowy zoom, którego absolutnie nie polecamy.

Skylux, który w tej cenie ciągle jest niezłą opcją mimo słabszego montażu.

Lunetka, która może tragiczna nie jest, ale i tak szkoda kasy.

 

Przynajmniej taniej niż w Wielkiej Brytanii przy obecnym kursie funta. Zwykle było odwrotnie :D

 

P.S. Edytowałem tytuł tematu, żeby było wiadomo, że chodzi i coroczną akcję w Lidlu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcja zoom i powszechnie uważana za słabszą optyka BK-7 dyskwalifikują tę lornetkę w przedbiegach. Najlepiej poszukać klasycznej lornetki ze stałym powiększeniem i pryzmatami Bak-4, a takie oferował Lidl jeszcze kilka lat temu (np. Meade 10x50 czy Bresser 10x50, przy czym niektórzy twierdzili o wyższości tej drugiej nad pierwszą - nie wiem na jakiej podstawie, bo dla mnie rózniły się tylko napisem). Co do obecnie oferowanych przez Lidla lunety oraz teleskopu się nie wypowiem, ponieważ żadnego z tych sprzętów nigdy nie miałem w rękach.

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A np. lornetka ze stałym przybliżeniem 10 a lornetka z przybliżeniem 10-30 to nie będzie tak samo na 10? Słyszałem właśnie, że z przybliżeniem do końca ostrości nie można złapać ale gdy nie przybliżymy tylko zostanie na 10 to nie da takich samych efektów jak lornetka 10x60?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zoomami są dwa problemy:

 

- cierpią na małe pole widzenia (taka ich natura)

- są bardziej skomplikowane do wykonania przez co droższe, więc jeśli ktoś sprzedaje zooma za taką cenę, nie może być dobrej jakości.

 

Sprzęt ten sam (tylko lornetka droższa) więc mój stary tekst nadal aktualny :D

 

http://astroparody.blogspot.co.uk/2013/12/lidl-schodzi-nahuygensy.html

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy jest sens kupowania skyluxa 70/700 na jakimś dziwnym montażu za 300zl, skoro Sky Watcher 70/700 na montażu AZ2 można dostać w cenie 280zl? Kiedyś ponoć skylux w tej cenie był z montażem Astro3 na stalowych nogach, ale ten teraz dość licho wygląda...

Czy jest sens kupowania skyluxa dla lichego montażu do szerokich pól, czy lepiej zrobić sobie astrokoziołka albo zbierać na EQ3-2?

Czy okulary super 25 i super 10 będą lepszej jakości niż skyluxowe kellnery (o ile to kellnery, a nie Huygensy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Jeszcze kilka lat temu lornetka kupowana w Lidlu przed Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą była astromiłośniczym hitem. Wykonanie nie porywało ale za mniej niż niezłej jakości lornetka 10x50 (w teorii) z pryzmatami Bak4 nie miała sobie równych. Podobnie Skylux na montażu Astro3 bodajże, który był gdzieś pomiędzy EQ2 i EQ3-2 za mniej niż 300zł.

 

Pamiętam!

Sama wtedy kupiłam taką lornetkę i jakie było moje zdziwienie kiedy nie okazała się kiepskim sprzętem. Warto przede wszystkim opierać się na parametrach, nawet za niewielkie pieniądze można kupić fajny sprzęt w marketach, ale to rzeczywiście trzeba sprawdzać i jeszcze raz sprawdzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co nie tak?

Jak (niby) uda się ustawić 30x to tak mało tych metrów ma sens (około 3 stopnie realnego kąta widzenia = arcustangens(52/1000) * 57 ).

Chyba, że chodzi Ci o to że tych ostatnich metrów po bokach nie zobaczymy tak naprawdę przy 30x ze wzgęldu na ograniczenia w torze światła (za taką cenę możliwe takie są) ?

 

Miałem lornetkę za 99 zł (akurat firmy Hama cycuś takiego) ze zmiennym powiększeniem i realnie to te maksymalne oceniałem za przereklamowane.

Sprzedałem komuś z sąsiedztwa za ćwierćdarmo i kupiłem Nikona.

 

Niemniej ta Hama była moją pierwsza lornetką i powiększenie kilkunstokrotne wtedy wydawało mi się nieźle realizowane, a ten maks dawał jakieś pojęcie o pięknie DUŻEGO Księżyca.

Z tym, że nie sprawdziem jej jasności na DS-ach :-/

 

Z braku kasy taki rozpaczliwiec ma sens na liźnięcie tematu choć przesiadka z lepszej (jakościowo, jasnościowo) zapewne zaboli :)

 

Pozdrawiam

p.s.

Oczywiście nie polecam lornetek ze zmiennym powiększeniem - nie da się zrobić równie dobrej optycznie lornetki za tę samą cenę co neregulowalna - w ekonomii też cudów nie ma!

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka luneta jakby miała zamiast zooma, dwa okulary,takie żeby powiększenie było mniejsze np, 10 i 20 to może byłby to użyteczny badziew. Ale powiększenie 60 x przy 60 mm soczewki i zoomie to będzie nędza . Będzie mydło całkowite . No chyba że ściemniają z tym powiększeniem -taki marketing.

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, jestem tutaj nowy, a wpadłem, bo poszukiwałem informacji o lornetkach z Lidla... mam poprzednią wersję sprzed kilku lat lornetki 10x50 i jestem z niej bardzo zadowolony, ale... najczęściej używam jej do obserwacji samolotów na wysokościach przelotowych. Jakkolwiek pogapienie się w księżyc jest ok, tak na samoloty 10x to ciut za mało ;) kupiłem jakiś czas temu tę lunetę lidlową 20x60 no i klops- pole widzenia przy zoomie tak tragicznie małe, że nie da się oglądać zapylającego samolotu ;) Niebo ze statywu jako tako, nawet pierścienie Saturna uda się wypatrzyć... no i czekałem na lidletki z zoomem, ale jak czytam to jednak kicha :( skoro pole widzenia też małe i inne wymieniane przez Was wady... podpowiecie mi jakies modele lornetek z zoomem w sensownych cenach? czyli do 200-250PLN? ;) Jeśli odpowiedź brzmi, że nie kupię nic sensownego za te pieniądze, to proszę bez uwag typu "pozbieraj i kup porządną" ;) nawet jak nazbieram to nie wydam na lornetkę 500PLN ;) pozostanie mi zwyczajnie, ta którą mam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, jestem tutaj nowy, a wpadłem, bo poszukiwałem informacji o lornetkach z Lidla... mam poprzednią wersję sprzed kilku lat lornetki 10x50 i jestem z niej bardzo zadowolony, ale... najczęściej używam jej do obserwacji samolotów na wysokościach przelotowych. Jakkolwiek pogapienie się w księżyc jest ok, tak na samoloty 10x to ciut za mało ;) kupiłem jakiś czas temu tę lunetę lidlową 20x60 no i klops- pole widzenia przy zoomie tak tragicznie małe, że nie da się oglądać zapylającego samolotu ;) Niebo ze statywu jako tako, nawet pierścienie Saturna uda się wypatrzyć... no i czekałem na lidletki z zoomem, ale jak czytam to jednak kicha :( skoro pole widzenia też małe i inne wymieniane przez Was wady... podpowiecie mi jakies modele lornetek z zoomem w sensownych cenach? czyli do 200-250PLN? ;) Jeśli odpowiedź brzmi, że nie kupię nic sensownego za te pieniądze, to proszę bez uwag typu "pozbieraj i kup porządną" ;) nawet jak nazbieram to nie wydam na lornetkę 500PLN ;) pozostanie mi zwyczajnie, ta którą mam ;)

1. co chcesz oglądać?

2. lornetki z zoomem to porażka jak można przeczytać tu na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ad1 - przede wszystkim samoloty ;) a niebo to przy okazji ;)

A to nie wiem, może jednak lornetki z zoomem do takich celów nie są złe? Przy obserwacji nieba lornetki z zoomem ściemniają obraz, mają też inne wady.

Do obserwacji nieba standard (o ile można tak powiedzieć) to 10x50. Ja jednak wolę 15x70. Ale to sprawa indywidualna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

mam te lornetkę z Lidla - 10x30x60. I myślę że spokojnie można ją polecić. Pieniądz nie dyzy, a jak ktoś chce sie pobawić z zoomem to sprzęt do okiełznania.. naprawdę ja polecam, bo...

..od kilku miesięcy jestem posiadaczem badziewia z Allegro 10x60x90.... :icon_mad: Po-ra-żka !!!!!

Za sprzedaż takiego sprzętu powinno sie wsadzać do wiezienia. Latając obiektywy, chropowaty gwint w korpusie, guma na tubusach jak zużyta prezerwatywa, ba! wyskakujące sprężyny przy kolimacji ... Naprawdę. Wstyd się przyznać ze takie coś się kupiło. To było chyba złożone z jakichś fabrycznych braków , odpadów.... I to za 120 zł + koszty przesyłki

To co jest w Lidlu, to (dla mnie ) skok technologiczny. Nawet trzyma kolimacje przy zmianie powiększenia. Nawet dobrze działający prawy okular. Sprawdzałem trzy w sklepie.

 

Mam tez 8 letnią lornetkę Galileo 7x50. Super sprzęt, . Obraz jasny, nie wymaga żadnych regulacji, Zrobiona tak dobrze ,ze bez problemu można ja dokumentnie rozmontować do czyszczenia i bez problemu złożyć, potem wyregulować. Przykładasz do oczu i patrzysz, bez wysiłku. I faktycznie szerokie pole widzenia.

Jeśli ktoś chce zoomu, a ma takie parcie i brak doświadczenia, to lornetka z Lidla jak najbardziej. Wszystko trzyma sie kupy, pozostanie tylko doświadczać jak to z tym zoomem jest.

A nikomu nie wytłumaczy sie pewnych rzeczy , póki sam ich nie doświadczy. chodzi o to czy będzie robił to na sprzęcie który ma spełniać swoje funkcje.

 

mam dwa zoomy (z Allegro i Lidl) i mam porównanie. Mogę powiedzieć że dotąd jak widziałem w markecie ten sprzęt, a było dyzo okazji, to też obawiałem sie że to może jakiś wybrakowany, z defektami itp. jestem pozytywnie zaskoczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, jestem tutaj nowy, a wpadłem, bo poszukiwałem informacji o lornetkach z Lidla... mam poprzednią wersję sprzed kilku lat lornetki 10x50 i jestem z niej bardzo zadowolony, ale... najczęściej używam jej do obserwacji samolotów na wysokościach przelotowych. Jakkolwiek pogapienie się w księżyc jest ok, tak na samoloty 10x to ciut za mało ;) kupiłem jakiś czas temu tę lunetę lidlową 20x60 no i klops- pole widzenia przy zoomie tak tragicznie małe, że nie da się oglądać zapylającego samolotu ;) Niebo ze statywu jako tako, nawet pierścienie Saturna uda się wypatrzyć... no i czekałem na lidletki z zoomem, ale jak czytam to jednak kicha :( skoro pole widzenia też małe i inne wymieniane przez Was wady... podpowiecie mi jakies modele lornetek z zoomem w sensownych cenach? czyli do 200-250PLN? ;) Jeśli odpowiedź brzmi, że nie kupię nic sensownego za te pieniądze, to proszę bez uwag typu "pozbieraj i kup porządną" ;) nawet jak nazbieram to nie wydam na lornetkę 500PLN ;) pozostanie mi zwyczajnie, ta którą mam ;)

 

Podejrzewam, że nie znajdziesz tutaj odpowiedzi na swoje pytanie. Po pierwsze dlatego, że lornetki z zoomem jako zawierające pod drodze więcej elementów optycznych nie są popularne do astronomii, ponieważ ta dodatkowa optyka, przez którą musi przebić się światło wpływa na zauważalne pogorszenie ostrości obrazu oraz jego pociemnienie. Więc po co kupować taką lornetkę, skoro za te same pieniądze można mieć sprzęt ze stałym powiększeniem dający jaśniejsze i ostrzejsze obrazy?

 

Po drugie, aby lornetka miała jako taką jakość nie tylko musi mieć przyzwoite warstwy przeciwodblaskowe, ale muszą one pokrywać jak największą ilość jej elementów optycznych. W lornetkach z zoomem tych elementów do pokrycia jest więcej niż w lornetkach ze stałym powiększeniem. Więc lornetka z zoomem aby dawała takie same obrazy jak standardowa, to po prostu jej jakość optyczna musi być dużo lepsza. A w konsekwencji taka lornetka musi być również droższa. Księgowi producentów potrafią liczyć i żaden z nich nie będzie dokładał do interesu. Cudów nie ma. Zatem jeżeli sklep sprzedaje te pierwsze tanio w cenach drugich, to już jest wyraźny sygnał aby trzymać się od nich z daleka. W takim bowiem przypadku zoomy albo muszą mieć gorsze warstwy przeciwodblaskowe w porównaniu ze „stałymi” albo takie same, tyle że wspomnianymi warstwami nie pokryto wszystkich istotnych elementów (soczewek, obiektywów, pryzmatów). Bez względu na to, którą z tych dwóch opcji zastosowano jeśli chodzi o obraz będzie kicha. I masz kolejny argument, aby jednak wybrać budżetową lornetkę ze stałym powiększeniem.

 

Kolejny argument jest taki, że tania chińska masówka, w tym również ta sprzedawana w Lidlu jest bardzo kiepskiej jakości. W zasadzie jest to najniższa w kolejności półka jakościowa, zaraz po tych sprzedawanych na bazarach z plastikowymi soczewkami i deklarowanymi powiększeniami 300x. Trzeba więc przebrać kilka albo kilkanaście lornetek żeby wybrać tę najlepiej skolimowaną (aby obraz był jak najbardziej ostry, a od patrzenia nie bolała głowa ani oczy), a ponadto jest bardzo prawdopodobne, że taka lornetka rozleci się po dwóch latach użytkowania. Ponieważ w tanich lornetkach z zoomem ruchomych elementów mechanicznych, które mogą się zepsuć jest więcej niż w lornetkach ze stałym powiększeniem, trzymałbym się od nich z daleka również z tego powodu.

 

Na jakość obrazów dawanych przez lornetkę wpływają nie tylko warstwy przeciwodblaskowe, ale również rodzaj szkła, z którego jest ona wykonana. Zasada jest taka, że trzeba szukać lornetek z optyką opartą na szkle Bak-4, która w tej półce cenowej gwarantuje, że obraz będzie przynajmniej przyzwoity. Natomiast lornetki sprzedawane ostatnio w Lidlu, w tym także zoomy, mają gorsze optycznie pryzmaty ze szkła Bk-7. Dlatego również z tej przyczyny nikt, kto jest trochę zorientowany w temacie lornetek ich nie kupuje.

 

Z opisanych wcześniej powodów aby lornetka dawała przyzwoite obrazy musi swoje kosztować i musisz mieć świadomość tego, że za 200 zł nie kupisz nowego, dobrego sprzętu, tym bardziej z zoomem. Powinieneś również mieć na uwadze to, że podstawowe parametry lornetki jak powiększenie oraz wielkość obiektywów (zresztą często zafałszowane przez producentów) to tylko jedne, ale nie jedyne elementy wpływające na jakość i zadowolenie z obserwacji. Aby dostrzec więcej szczegółów np. Księżyca czy przelatującego samolotu prowadzą dwie drogi. Pierwsza to powerowanie, czyli wybór lornetki z większym powiększeniem, druga to wybranie lornetki o skromniejszych parametrach na papierze, ale za to z dobrą, a jeszcze lepiej z bardzo dobą optyką. Przy założeniu, że na wybór pierwszej albo drugiej opcji mamy określoną, tę samą kwotę pieniędzy np. 250 zł wszystko będzie zależeć od preferencji. Jeśli ktoś lubi np. większą sylwetkę samolotu ale kosztem ciemnego, niewyraźnego, najczęściej zażółconego ze względu na kiepskie warstwy i dodatkowo, ze względu na większe powiększenie oraz gabaryty lornetki, drgającego obrazu – powinien wybrać pierwszą opcję. Mając przy tym na uwadze to, że z opisanych wcześniej powodów zoom za 250 zł będzie jeszcze gorszy od kiepskiej optycznie, stałej lornetki za tę samą cenę np. 15x70.

 

Jeśli natomiast ktoś bardziej ceni sobie jakość obrazu i komfort obserwacji, to zamiast pchania się w zoomy i większe powiększenie powinien postawić na dobra optykę. Moje doświadczenie jest takie, że dobra optycznie lornetka 10x50 a nawet 8x40 ze względu na ostrzejszy, jaśniejszy i mniej drżący obraz pokaże więcej szczegółów np. przelatującego samolotu niż kiepska albo przeciętna np. 15x70, o tanich zoomach nie wspominając. Przy czym na jasność obrazu wpływa nie tylko jakość optyki (szkieł pryzmatów, obiektywów, soczewek, jak również użytych warstw przeciwodblaskowych), ale również wielkość źrenicy wyjściowej (poczytaj jaki wpływ na tę źrenicę, a tym samym „jasność” lornetki ma stosunek wielkości obiektywów do powiększenia). Więc jeśli nie chcesz wydawać 500 zł na lornetkę, lecz połowę tej ceny, to po prostu zastąp swoją lornetke z Lidla np. używanym Celestronem SKyMaster 15x70 z giełdy (opcja pierwsza) albo inną, lecz lepszą optycznie 10x50 czy nawet 8x40 (opcja druga). Ja osobiście, jako były posiadacz SM 15x70 zdecydowanie wybrałbym opcję drugą, ale tak jak wcześniej wspomniałem, to kwestia osobistych preferencji. Żeby wiedzieć, o czym mówię zabierz swoją lornetkę 10x50 z Lidla i przejedź się do najbliższego hipermarketu, gdzie sprzedawane są np. lornetki Olympus 8x40 DPS I za ok. 270 zł w celu bezpośredniego porównania (to moim zdaniem najtańsza sensowna opcja). Albo po prostu kup. np. używaną Delta Optical Silver 10x50. Natomiast lornetki z zoomem za 200 zł-250 zł omijałbym baaaaaaardzo szerokim łukiem. Tak jak to robi większość zarejestrowanych tutaj osób, dlatego nie sądzę aby ktoś udzielił oczekiwanej przez Ciebie odpowiedzi na Twoje pytanie.

 

Edytowane przez lumen
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.