Skocz do zawartości

Kilka przemyśleń nt folii słonecznej Baader


starczek

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy :shock: uważajcie z napinaniem Folii Baadera, producent tego nie zaleca bo za mocne napięcie spowoduje naprężenia w materiale jej podłoża i tym samym smugi w obrazie (utratę rozdzielczości obrazu w jednej składowej) :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglądają te filtry (na fotografiach) okropnie, folia w ogóle nie napięta. Na obraz ma to minimalny wpływ, ale estetyka.. estetyka... Adam Słodowy :mrgreen:  

 

Ja mój filtr zrobiłem z oryginalnej plastikowej przykrywy na tubę teleskopu, wyciąłem w niej stosowną dziurę...

 

No ja nie chciałem niszczyć sobie oryginalnej pokrywy...

A co do estetyki: jak bym miał to sprzedawać to zgoda, ale dla siebie - jest ok. A poza tym ten mały filtr był pierwszy i jest najgorzej wykonany, bo miałem najmniejsze doświadczenie. :mrgreen: Teleskopowy jest tip-top (przynajmniej dla mnie ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co do pofałdowania folii to o ile wiem (być może źle wiem...) to nie ma to wpływu na

> jakość obrazów, więc, jak słusznie zauważyłeś, jest to jedynie walor estetyczny.

> Dodatkowo nie zaleca się całkowitego napinania folii. Ponoć lepiej kiedy jest ona

> właśnie lekko pofałdowana.

 

Ma i to wielki :shock: W praktyce sam nie wiem jak to sie dokladnie dzieje, ale robilem porownanie w ktorym stara folie (nie byla mi potrzebna - a co tam) pofaldowalem na maxa, a nowa pozostawilem wzglednie plaska. W sumie porownania nie bylo :lol: pofaldowana folia dawala obrazy jakbym sie patrzyl przez MGLE :shock:

Ty juz to zostaw, bo takie male faldy faktycznie nie przeszkadzaja. Niemniej najlepiej jest polozyc folie plasko, tak, zeby nie byla ani napieta ani za bardzo poluzniona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty juz to zostaw, bo takie male faldy faktycznie nie przeszkadzaja. Niemniej najlepiej jest polozyc folie plasko, tak, zeby nie byla ani napieta ani za bardzo poluzniona :)

 

Zostawić muszę, bo rozbieranie tego teraz... Już lepiej zrobić nowy filtr. Powiem tak, testowałem już lornetkowe (przez bardzo cienkie chmurki) i z obrazu byłem BAAARDZO zadowolony. Jak przetestuje teleskopowy, (może w weekend?) to napiszę co i jak :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No aby zamknąć (?) temat to trochę o mojej dzisiejszej obserwacji Słońca, tym razem przez teleskop. Wiele do oglądania obecnie nie ma (jedna grupa plam i to bardzo skromna). Obserwacje robione były około godziny 16-tej więc pora raczej niezbyt sprzyjająca ale ta mini-grupa plam była dobrze widoczna. Mimo tego, że Słońce było juz niezbyt wysoko (około 23st.) to obraz ostry i bardzo wyraźny mogłem uzyskać do 133x (okular Plossl-15mm). Krótsze ogniskowe nie pozwalały na uzyskanie dobrego obrazu - trudno było uzyskać idealną ostrość. Jako ciekawostkę porównałem obrazy ze wspomnianego okularu 15mm z okularem Plossl-32mm wraz z barlowem (x2). I muszę przyznać, że obraz był nieco lepszy (bardziej wyrazisty i chyba ciut ostrzejszy) niż w tym 15mm - pomimo barlowa.

Jeszcze dwa słowa na temat tego co wydawało mi się, że widzę (8)) na powierzchni Słońca. Otóż miałem wrażenie obserwacji czegoś a la struktury granularnej ale bardzo, bardzo słabo widocznej. Przy krótszych okularach struktura ta znikała ze względu na brak możliwości dobrego wyostrzenia obrazu (struktura ta była naprawdę bardzo delikatna). I właśnie w związku z tymi kłopotami nie wiem czy to nie jest po prostu jakiś "artefakt" wprowadzany przez samą folię Baadera. :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Otóż miałem wrażenie obserwacji czegoś a la struktury granularnej ale bardzo,

> bardzo słabo widocznej.

 

Tzn. o granulacje Ci chodzi? :)

 

> Mimo tego, że Słońce było juz niezbyt wysoko (około 23st.) to obraz ostry i bardzo

> wyraźny mogłem uzyskać do 133x (okular Plossl-15mm).

 

Wlasnie wtedy - niedlugo po wschodzie i niedlugo przed zachodem (ale bez przesady, no nie :mrgreen: ) sa najlepsze warunki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
Najpierw wyciąłem z kartonu o „normalnej” grubości (nie wiem ile wynosi ta grubość, taki karton znajduje się na końcu każdego bloku rysunkowego) dwa kwadraty o takim boku aby swobodnie można było wyciąć w nich później koła o średnicy równej apreturze instrumentu na który dany filtr był przeznaczony.

 

Moim zdaniem taka konstrukcja nie jest bezpieczna. Zwykłe potrącenie ręką o wystającą krawędź tego filtra może źle skończyć sie dla samej folii (oczywiście jeśli konstrukcja nie jest sztywna), a także dla obserwatora... Wycięcie pierścieni zamiast kwadratów jest przecież proste. Moim zdaniem obejma na teleskop powinna mieć większą szerokość - np. powyżej 5cm (w zależności od apertury), a sam filtr powinien posiadać przynajmniej jedną rzepę, dzięki której można go przypiąć do teleskopu (rzepę do teleskopu przyklejamy za pomocą taśmy dwustronnej używanej w motoryzacji).

 

Co do artykułu na temat najekonomiczniejszego zakupu i wykorzystania folli Baader, uważam jego powstanie za bezcelowe. W końcu folia ta nie kosztuje majątek :blink:

 

Pozdro

Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Co do artykułu na temat najekonomiczniejszego zakupu i wykorzystania folli Baader, uważam jego powstanie za bezcelowe. W końcu folia ta nie kosztuje majątek  :blink:

 

Cóż, jak pisałem, potraktowałem to w głównie jako zabawę matematyczną... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.