Skocz do zawartości

Koszty utrzymania Astropolis - Twoja opinia


Adam_Jesion

W jaki sposób powinno być finansowane forum?  

151 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Mo?liwe opcje finansowania?

    • P?aci dalej Jacek i Adam ze swoich prywatnych ?rodków
      6
    • Forum finansuj? ch?tni u?ytkownicy forum poprzez coroczne dobrowolne zbiórki
      80
    • Zamykamy forum i wymagamy p?atno?ci od wszystkich
      6
    • Zwi?kszamy udzia? reklamy i zmuszamy komercyjn? dzia?alno?? do op?acania kosztów forum
      56


Rekomendowane odpowiedzi

Pozwolę sobie jeszcze dodać coś od siebie. Pomysł jakichkolwiek przymusowych opłat raczej odradzam. Każde forum w tym i to jest uzależnione od dopływu nowych użytkowników. Zauważcie jak mało jest aktywnych osób, które są tutaj od początku czy prawie początku. Tak to już jest, że jedni przychodzą a drudzy odchodzą, bo zmieniają się priorytety w życiu czy czas jaki można poświecić temu hobby. Każda opłata od razu na starcie zniechęci, choćby nie wiem jaką zawartością zachęcać potencjalnego użytkownika. Powiedzmy sobie szczerze, że to forum nie jest jedynym polskim forum astronomicznym i jakaś alternatywa dla takiej osoby zawsze istnieje. Z tego co się orientuję w temacie z samych reklam też wielkiego przychodu raczej nie uda się uzyskać, a na dużego sponsora-reklamodawcę chyba trudno liczyć. Często też reklamy odrzucają jak choćby wspomniane wcześniej dodatkowe okna czy nawet posty reklamowe co w niektórych miejscach danego tematu. Moim zdaniem istnieją dwie dobre opcje wspomożenia finansowania forum (bo jak rozumiem na początek na pewno nie mówimy o zapewnieniu całkowitego opłacenia kosztów). Po pierwsze jak już wcześniej powiedziano jakiś mini sklepik z gadżetami. Myślę, że na jakąś forumową koszulkę, dres czy czapeczkę znalazłoby się trochę chętnych tym bardziej jeśli część opłaty poszłaby na cele forum. Po drugie zaś finansowanie przez dobrowolne składki. Ktoś wcześniej "straszył", że będzie płaciło tylko kilku "frajerów". Uważam jednak, że znalazłoby się trochę osób, które w miarę możliwości wpłacałyby raz na jakiś czas choć parę złotych. Przypomnijcie sobie jak pięknie udała się akcja w związku z wydaniem książki Olka. Tak więc warto choćby sprawdzić jak to się powiedzie, a najwyżej w razie problemów zacząć myśleć o czymś innym.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje zdanie jest takie

- nie powinno być opłaty obowiązkowej dla zaczynających (po 100 postach etc...) to może tylko odstraszyć potencjalnych młodych Astro-entuzjastów

- ewentualna opłata powinna być uzależniona od możliwości np. dołączania "ciężkich" załączników" (abonament a'la astrobin)

- gadżety w dobrej jakości z odpowienim narzutem (do tej pory mam koszulki z Jodłowa z przed kilku lat)

- reklamy producentów (jak dla mnie nie ma probelmu)

jedno jest pewno tego forum nie możemy zatopić

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze rozwiązanie wydaje się takie:

10zł rocznie dla każdego.

Nowi mają okres próbny za free powiedzmy 3 miesiące.

Forum zamknięte dla niezalogowanych.

Można by dla zachęty puścić wolno po 3 tematy z każdego działu, 3 pierwsze.

Wiedza kosztuje.

Oczywiście można by to doprecyzować odpowiednio.

Dla Ciebie, czy mnie to dobre wyjście. 10 zł rocznie to żaden wydatek i chętnie bym tyle zapłacił za forum. Jednak wprowadzając taką opłatę na pewno zniechęcisz wielu początkujących, którzy jeszcze nie wiedzą, że forum jest tego warte. Wiem to, bo... sam bym się tu nie zarejestrował, gdyby była jakaś opłata. Teraz to co innego, ale na początku myśli się inaczej. Szukam forum, widzę płatne ("wrr, oszuści" sobie myślę) , szukam dalej, znajduję bezpłatne. Tak to działa. Niestety internet przyzwyczaił nas do naciągania na opłaty, spam itp przy rejestracjach na różnych serwisach i dlatego ludzie mają tu podejście negatywne.

Strzał w kolano, tyle.

 

Jest też wielu, który przeglądają forum okazyjnie, znikają na wiele miesięcy, potem wracają. Im nie będzie się chciało bawić w jakieś opłaty. Zrezygnują, bo dużo nie tracą.

Zapewne wiele osób przegląda forum jako gość przez wiele dni/miesięcy, a dopiero potem rejestruje się. Musi mieć te przysłowiowe "30 dni triala". W ciemno nie każdy podejmie "umowę" jaką jest rejestracja. Niby to do niczego nie zobowiązuje, ale rejestracja zawsze jakoś Cię łączy z forum. Zabraniając gościom oglądania postów stracisz wielu potencjalnych użytkowników.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zróbmy anonimową ankietę "Jestem chętny/czuję się na siłach przelewać na rzecz Forum raz do roku kwotę 200zł 100zł - 50zł - 20zł" lub podobną i zobaczymy co wyjdzie.

 

W ankietach ludzie zawsze są skłonni deklarować rzeczy których raczej nie zrobią ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zróbmy anonimową ankietę "Jestem chętny/czuję się na siłach przelewać na rzecz Forum raz do roku kwotę 200zł 100zł - 50zł - 20zł" lub podobną i zobaczymy co wyjdzie.

 

w obecnej ankiecie wzielo udzial ok 90 osob. Odwiedzin jest 3500 choc wiemy ze czesc osob odwiedza watek >1.

Z tych 90 osob wplaci ok 30-40% to bedzie max przez duze m.

 

mam doswiadczenie przy zbieraniu funduszy przy innych inicjatywach zwiazanych z gromadzeniem sie ludzi w ich czasie wolnym. Mniej wiecej wiem jak zle to w praktyce wyglada.

Edytowane przez tomeczz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie pomysł z jakimiś koszulkami kubkami itp. się nie podoba. Jeżeli będę chciał wspomóc to forum to jak najmniejszym kosztem. Mogę więc wydać 10zł i dać forum 9zł (wliczam jakiś podatek) albo wydać 50 zł i dać forum 9 zł. Wybieram tą pierwszą opcję. Cały czas też przypominam, że 1% z podatku to świetny pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwota 20 zł rocznie jest do zaakceptowania raczej dla każdego ale obawiam się że po wprowadzeniu takiej opłaty zadziała mechanizm opisany powyżej przez MateuszW. Z drugiej strony takie forum będzie nosiło znamiona pewnej elitarności , hehe 20 zł za dołączenie do elitarnego grona. ...kuszące.Niestety eksperymenty na żywym organizmie mogą się skończyć porażką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie chciałbym konkurować z darowiznami na rzecz zdrowia, dzieci, czy innych ważnych kwestii. Nie powinniśmy tego robić.

 

Na rzecz zdrowia, dzieci, czy innych ważnych kwestii obowiązek łożenia przyjeło na siebie państwo. Całe szczęście takie myślenie nie jest normą inaczej żadna katedra by nie powstała żadne dzieło muzyczne .... Każdy kto kiedykolwiek pomyślał o płaceniu za forum w takiej czy innej postaci skazał się na wieczne potępienie pochmurnym niebem, jego okulary będą przeklęte, lustra dopadnie chromatyzm a soczewki będą odbijać nie skupiać.

 

Dostęp do internetu to dzisiaj <50PLNów a w ramach tego nieprzebrana wiedza ( i jeszcze więcej nieprzebranej bzdury ) i teraz mam jeszcze płacić za dostęp do forum? Wyobraźcie sobie nowego całkowicie nie związanego emocjonalnie z tymi ludźmi z tym miejscem przed którym jest wizja płacenia za możliwośc pisania i czytania o "teleskopie podczas miłości".

 

Pozdrawiam

 

EDIT:

 

Jest kilka osób które zapewne zechcą wspierać forum kwotą większą niż 10 czy 20 PLNów. Jakiekolwiek opłaty z tytułu giełdy czy innej "działalności komercyjnej" jak np czasopisma, książki poświęcone astronomii to absurdalny pomysł, nie powinien nigdy przyjść nikomu do głowy, za to tego typu działalnośc powinna być wspierana obecnością na astropolis - to jeden ze sposobów zwiększania contentu. Nie wiem jak wyglądają przychody z reklam jeśli są niewielkie zlikwidować.

Edytowane przez Tomek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalistą od internetów, ale z własnego doświadczenia wiem, że jak nałozy się jakąkolwiek opłatę za użytkowanie forum to spora część użytkowników odejdzie (nawet jak to będzie symboliczna złotówka). Jest niepłatne Forumastronomiczne, astromaniak i inne pomniejsze fora.

Gdyby była sytuacja, że nie ma dostepu do wiedzy, że AP jest jedynym takim miejscem, to owszem... ale w sytuacji istnienia innych źródeł - zupełnie to nie zda egzaminu.

 

Spójrzmy na to z tego punktu: na AP jest dużo użytkowników młodych, starających się zdobyć wiedzę z zakresu astronomii czy astrofotografii. Jeśli takie dziecko zapyta rodziców, czy może zapłacić ileśtam złotych miesięcznie to rodzic zada pytanie - a nie ma czegoś darmowego? stety, niestety jest.

 

Jeśli zrobimy opłaty i zamkniemy forum, to będzie się tutaj udzielać garstka userów któzy są skłonni płacić by pogadać z doświadczonymi kolegami (którzy też chcą płacić). Tak czy siak AP zniknie z mapy astronomicznych for.

Wg mnie jedynym rozwiązaniem są NIEOBOWIĄZKOWE opłaty userów. Można by ich nobilitować w jakiś sposób - może koszulka, może listy społeczne userów, którzy przykładają się do istnienia forum, może coś innego.... tak czy siak AP na tym straci i to mocno.

 

Wielki szacunek dla Adama i Jacka za opłacanie tak dużych faktur przez ten cały czas istnienia forum.

 

Adam, czy jest konieczność utrzymywania tego serwera? nie ma możliwości przeniesienia serwisu na inny (hostingowy) serwer z odpowiednią pojemnością? Może wyjdzie taniej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tych wszystkich pomysłach dobrze jest też się zastanowić, jaki jest koszt (nie tylko mowa o twardej walucie) uzyskania pieniędzy z danego źródła.

Dla przykładu: z tym 1%, pomijając kwestie moralne, jest wiele zachodu i KTOŚ to musi zrobić i za to ODPOWIADAĆ. Założenie OPP to realna robota, sprawozdania itd.

Nieobowiązkowa składka wydaje się być najtańsza w tym ujęciu.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tych wszystkich pomysłach dobrze jest też się zastanowić, jaki jest koszt (nie tylko mowa o twardej walucie) uzyskania pieniędzy z danego źródła.

Dla przykładu: z tym 1%, pomijając kwestie moralne, jest wiele zachodu i KTOŚ to musi zrobić i za to ODPOWIADAĆ. Założenie OPP to realna robota, sprawozdania itd.

Nieobowiązkowa składka wydaje się być najtańsza w tym ujęciu.

 

troche sie znam na podatkach.

 

Nieobowiazkowa skladka trzeba ovatowac i ocitowac/pitowac jesli jest otrzymywana przez podmiot inny niz kosciol i opp

kosciol i opp moze zwolnic dochod ze skladek, jesli przeznaczy je na cele statutowe zgodne z celami zapisanymi w ustawach.

 

Notabene koszty obecnie ponoszone jesli nie maja odpowiadajacym im przychodow tez tak sobie moga wygladac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Serwer - drogi ten serwer macie Adamie :P Tzn nie wiem czy drogi ale czy na pewno jest to optymalne rozwiązanie? Wiadomo, że nie możemy iść w jakieś półśrodki (taka ciekawostka: załączniki na AP ważą łącznie ok 33,5 GB) ale czy nie ma tańszych rozwiązań? Może po prostu inny provider? Ktoś to sprawdzał w ostatnim czasie?

 

jak łatwo sprawdzić, serwer dedykowany z taką samą ilościa ramu w firmie z której korzysta drugie znane forum o podobnej tematyce również używające invision kosztuje 46 euro miesięcznie z vatem (~200 zł)

co nie znaczy że serwer byłby taki sam ale też nie znaczy że jest koniecznie potrzebny taki sam :)

a czy ten obecny ma dysk SSD? gdyby nie to przechodząc na nawet "gorszy" serwer ale z SSD można zyskać na wydajności.

 

nawet nic nie zmieniając można chyba zrezygnować z "licencji directadmin" i już zarabiamy tysiaka rocznie - to chyba nie jest serwer na którym na okrągło się czymś zarządza, wystarczy raz ustawić i niech sobie działa.

Edytowane przez szuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzę ,że ci co forum założyli powinni je opłacać. Lecz jakieś ciekawe formy zbiórki jak np. organizowanie zjazdów czy imprez za opłatą powinny też funkcjonować. Jeżeli chodzi o reklamy google to niewiele forum pomogą ,a dodatkowo będzie zaśmiecać. Co wy na to?

 

O i to jest świetny pomysł, w cenie zlotu włączyć opłatę na serwer forum. Genialne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kiedyś mnie od czci i wiary osądzaliście :) jak poruszyłem podobny temat.

 

Jeśli mogę coś podpowiedzieć :

 

zakup NAS (Synology/QNAP) + podłączenie do dobrego łącza w zaprzyjaźnionej firmie i jest po problemie. Koszty znośne i pojemność bez ograniczeń. Dobry nas z dyskami w RAID to koszt kilku tysięcy (jednorazowo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

kosciol i opp moze zwolnic dochod ze skladek, jesli przeznaczy je na cele statutowe zgodne z celami zapisanymi w ustawach.

 

 

Napisać statut, założyć kościół.

 

A na poważnie - forum z podstawowymi funkcjonalnościami - za free, pełna funkcjonalność - płatna. Np. pełna funkcjonalność to dostęp użytkowników do giełdy, galerii, możliwości zmiany statusu, zmiany avatara, szybkiego wyszukiwania, dostępu do szybkiego wyszukiwania na forum, dostęp do zdjęć w pełnej rozdzielczości itp. - za jakąś kwotę w abonamencie rocznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.