Skocz do zawartości

Koszty utrzymania Astropolis - Twoja opinia


Adam_Jesion

W jaki sposób powinno być finansowane forum?  

151 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Mo?liwe opcje finansowania?

    • P?aci dalej Jacek i Adam ze swoich prywatnych ?rodków
      6
    • Forum finansuj? ch?tni u?ytkownicy forum poprzez coroczne dobrowolne zbiórki
      80
    • Zamykamy forum i wymagamy p?atno?ci od wszystkich
      6
    • Zwi?kszamy udzia? reklamy i zmuszamy komercyjn? dzia?alno?? do op?acania kosztów forum
      56


Rekomendowane odpowiedzi

Kurczę tak czytam wszystkie wasze pomysły i ile użytkowników tyle pomysłów... Ja osobiście dorzucając swoje "3 groszę", uważam że można by było spróbować znaleźć sponsora, np. jakąś firmę astronomiczną (delta optical itp.). Napisać przedstawić swój plan itd. Zapytać zawsze można, najwyżej odmówią. W zamian mogły by się pojawiać reklamy ze sprzętem danej firmy. Oczywiście mój pomysł przedstawiany jest "na szybko" także jeżeli ktoś chcę dodać coś od siebie co można by było w zamian zrobić aby taka firma Nas sponsorowała, oczywiście pisać. Dobrowolne składki też spoko pomysł. Ale jak chodzi o "abonament" to nie uważam że to dobry pomysł, większość po prostu ucieknie. A po za tym uważam że to forum to oczywiście pasja, która jest bezcenna, a nie firma ściągająca kasę :) nie wiem no tak uważam, oczywiście moja opinia. Osobiście jestem za próbą "sponsoringu", choć jestem świadom że procent powodzenia jest niski. Ale uważam że należy spróbować.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszywki, kubki i koszulki. Koszulki jednak (moim zdaniem) wolałbym lepsze niż tylko nadrukowany rysunek. Kiedyś z okazji rocznicy Astropolis były koszulki, właśnie o takie mi chodzi. Do tego naklejki (na teleskop na przykład :D ). Ostatni pomysł z takich "jestem graczem lubię zbierać pierdoły" to - monety :D Zrobić 3 wersje (brąz, "srebro" i "złoto", różna średnica) do kupienia a na zloty klepać specjalne, okolicznościowe (najmniejsze brązowe w cenie biletu, srebrne lub złote - płatne).

Forum jest duże dlatego może warto rozejrzeć się za lekką komercjalizacją? Tak jak było to proponowane wydzielić specjalną część forum (której nie da się odznaczyć przy wyświetlaniu) dla firm. Takie DO mogłoby pisać o swoich planowanych akcjach i mieć - modne słówko... - feedback od środowiska, kto by kupił, czy cena nie za wysoka, co środowisko najbardziej by chciało, może jakieś grupowe zakupy organizowane przez DO.

Oczywiście system darowizn (tylko tak, żeby skarbówka swoim życzliwym okiem nie spojrzała na to...) tak jak Arduino - wpłacisz coś - super jesteśmy wdzięczni, nie wpłacisz - też ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jak łatwo sprawdzić, serwer dedykowany z taką samą ilościa ramu w firmie z której korzysta drugie znane forum o podobnej tematyce również używające invision kosztuje 46 euro miesięcznie z vatem (~200 zł)

co nie znaczy że serwer byłby taki sam ale też nie znaczy że jest koniecznie potrzebny taki sam :)

a czy ten obecny ma dysk SSD? gdyby nie to przechodząc na nawet "gorszy" serwer ale z SSD można zyskać na wydajności.

 

nawet nic nie zmieniając można chyba zrezygnować z "licencji directadmin" i już zarabiamy tysiaka rocznie - to chyba nie jest serwer na którym na okrągło się czymś zarządza, wystarczy raz ustawić i niech sobie działa.

 

Tak, jak już pisałem, wg mnie jest spory margines na zmniejszenie opłat. Co 3 lata zmieniamy serwer właśnie z tego powodu, bo za każdym razem jako nowy klient można kupić "z ulicy" podobne warunki za mniejszą kasę. Dla przykładu przedostatni serwer kosztował 1,2K miesięcznie :P więc spadek na 300 zł wydawał się bardzo dobry :D

 

Testowaliśmy też ostatnio hostingi, ale po obietnicach i wstępnych testach obciążenia pożegnali nas szybko. W tej chwili konsumujemy 80%-120% (load 0,8 - 1,2). Sądzę, że jest duży potencjał zredukowania tego obciążenia poprzez posprzątanie forum, a w zasadzie postawienie go na nowo. Przypominam, że to forum ma historię na poziomie 12 lat co oznacza, że wcześniej pracowało na innych silnikach. Trochę się ten syf za nami ciągnie i dzisiaj jest dosyć zabałaganione. Niestety poczyszczenie tego, konwersja bazy (także do UTF8) też nie będzie darmowa dlatego starałem się odkładać procedurę w czasie ile się da. Ale teraz ten moment nadchodzi.

 

Serwer dedykowany miał zawsze dać nam potencjał na zaoferowanie nowych możliwości. Niestety od jakiegoś czasu nie ma na to możliwości (czasowych).

 

Wg mojej wstępnej analizy reklama Google po optymalizacji powinna dać 200 zł msc (może nawet więcej), to jak widać znacząco poprawi budżet. Dodatkowe zbiórki przydadzą się na kwestie rozwojowe. Zanim o nich napiszę to najpierw musimy pogadać z paroma osobami o kosztach operacji, które trzeba wykonać. Jak już pisałem, nie widzę problemu, żebym założyć wątek i informować społeczność o wszystkich operacjach finansowych.

 

Jak już ktoś wspominał, żeby legalnie przeprowadzić akcję partycypowania użytkowników w budżecie potrzebna będzie organizacja non-profit, które będzie administrować forum. Rozważamy wariant powołania takiego ciała. Przypominam, że wszystkie inne zbiórki tego typu są zwyczajnie nielegalne i wystarczy jedna "życzliwa" osoba i "po zabawie". Odpowiedzialność będzie poważna.

 

Oczywiście można zrobić sprzedaż gadżetów, ale wtedy VAT + podatek znacząco uszczupli kwotę, która zostanie do dyspozycji forum.

 

Jeszcze raz dziękuję za aktywność w tym wątku.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przypominam, że to forum ma historię na poziomie 12 lat co oznacza, że wcześniej pracowało na innych silnikach. Trochę się ten syf za nami ciągnie i dzisiaj jest dosyć zabałaganione. Niestety poczyszczenie tego, konwersja bazy (także do UTF8) też nie będzie darmowa dlatego starałem się odkładać procedurę w czasie ile się da. Ale teraz ten moment nadchodzi.

 

Mam nadzieję, że nie wpłynie to na zawartość samego forum? ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(taka ciekawostka: załączniki na AP ważą łącznie ok 33,5 GB)

A ile z ciekawości ma cała baza ?

 

ps.

patrząc na parametry serwera 2 x 2Tb to sporo miejsca się marnuje *, można podnajmować miejsce i dostęp do serwera?

 

* - jak we wszechświecie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem, użytkownikiem tego forum od samego początku pamiętam doskonale jak je zakładałeś, pamiętam burzę i rozłam na poprzednim forum. Trudno uwierzyć, że tyle już lat minęło. Jestem także pod ogromnym wrażeniem trudu, czasu i pieniędzy jakie włożyłeś w to forum. Mam nadzieję, że całe archiwum ocaleje, bo szkoda by było tylu lat życia forum. Co do finansowania, to myślę, że można spróbować połączyć różne sposoby finansowania, środki z analizy google, jakieś opłaty za reklamy dla sklepów astro, jakieś dodatkowe opłaty za extra bonusy plus dobrowolne darowizny na rzecz forum powinny pozwolić jakieś konkretne środki. Pomóc może także analiza opłat - można poszukać "oszczędności" ale nie oczekujmy, żeby całość opłat ponosili założyciele forum.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile z ciekawości ma cała baza ?

 

ps.

patrząc na parametry serwera 2 x 2Tb to sporo miejsca się marnuje *, można podnajmować miejsce i dostęp do serwera?

 

* - jak we wszechświecie :)

Taka była idea i jest ona aktualna. Do tego też potrzebna była licencja direct admina, żeby można było zarządzać miejscem dla forumowiczów. Myślę, że możemy dawać to jako "gift" dla tych, którzy będą wspierać Astropolis (niezależnie od kwoty, bo dotyczy to też osób, które wspierają nas pracą, czy wyjątkowym wkładem w zawartość merytoryczną).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrząc na dyskusję to nic nowego nie odkryję gdy napiszę że najlepszym rozwiązaniem będzie chyba pozyskiwanie pieniędzy z różnych źródeł.

 

Wg mnie kolejność powinna być taka:

 

1: dobrowolna cegiełka, ok też się dołożę, tylko pieniędzy ze składek w tym roku wystarczy, w innym już nie, dobrowolna składka ma to do siebie że jest dobrowolna i to jest jej wada.

 

2: bardziej stałych w czasie pieniędzy powinna przynosić reklama, ta z googla, albo może trzeba rozejrzeć się za sklepami które mogą chcieć się na Astropolis reklamować, niestety ale bez zwiększenia miejsca na reklamy się nie obejdzie. Linki i artykuły sponsorowane??? smutne ale realne.

 

3: przymusowa cegiełka dla tych co na giełdzie sprzedają sprzęt w dużych ilościach za duże pieniądze - komercyjnie. Ale też nie za duża by sprzedających nie odstraszyć, w zamian dać takim użytkownikom jakieś statusy typu "sprawdzony sprzedawca" etc, podkreślające ich rzetelność i fachowość jeśli takowe faktycznie posiadają. Dodatkowo lepiej wyeksponować towar który sprzedają, dać jakieś narzędzia do skuteczniejszej sprzedaży.

 

4: Sprzedaż gadżetów z Astropolis to fajny pomysł ale ile można mieć w domu kubków i koszulek z logo Astropolis, chwilowo przyniesie korzyści ale nie będzie to stałe źródło pieniędzy, przy tym muszą być zaangażowane dodatkowo osoby do obsługi i wyprodukowania gadżetów.

 

5: Sprzedaż za symbolicznego "piątaka" jakieś dodatkowych użyteczności na forum, w sumie nie wiem jakich bo Astropolis wszystko już ma. Na przykład jakiegoś miejsca na serwerze, statusów użytkowników innych niż standardowe, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sądziłem, że wątek wynika z powodu problemu z przetrwaniem :uhm:

 

A czytałeś ten post?

http://astropolis.pl/topic/51646-koszty-utrzymania-astropolis-twoja-opinia/?p=600897

 

Przetrwanie forum nie jest zagrożone, a ten wątek nie jest szantażem emocjonalnym. Wyraźnie to kilka razy podkreśliłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten wątek i na razie nic nie piszę, bo póki co, bo jestem tu nowy i jeszcze nie czuję się uprawniony do zabierania głosu w sprawach organizacyjnych astropolis, choć to moje ulubione forum o astronomii. Tym czasem na FA http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/9178-NASZYWKA---CEGIEŁKA-na-FA spokojnie, bez filozofowania i moralitetów zbierają cegiełki pod hasłem forumowej tradycji i jakieś fundusze z tego są. Jednak chciałem wyrzucić z siebie jedną myśl:

Bardzo mnie wkurza ludzka postawa w stylu "pieniądze są złe", "zarabianie jest złe", "ten kto chce zarobić jest zły, gorszy", "ja jestem lepszy, bo pieniądze mnie nie obchodzą", "zrobię to dla was i cieszę się bo zrobię to po kosztach"... taka postawa jest niestety powszechna w naszym kraju, który niestety do mocarnych i liczących się na świecie nie należy. Myślę, że warto to przemyśleć, bo takie bycie na anty nie doprowadzi do dalszego rozwoju tego miejsca w sieci. Temat zaistniał publicznie, wiele osób, tak jak na przykład ja, dowiedziały się o nim dopiero teraz. Widzę tu zamiast problemu i trudnego moralnie tematu wielką szansę na rozwój. Nie mam w tej chwili gotowego pomysłu, ale moja intuicja (która nigdy mnie nie zawiodła) podpowiada mi, że jest to ogromna okazja do odbicia się i wejścia na inny poziom. Zamiast probować zachować obecny stan uważam, że z wykorzystaniem istniejących zasobów należy pomyśleć o rozwoju. Wiele lat pracy ma swoją wartość. Tak mam do większosci spraw podejście biznesowe (cały wszechświat tak działa). Poważna burza mozgów obecnie zaangażowanych członków społecznosci może doprowadzić do wymyślenia co najmniej sposobów finansowania forum, ale wierzę, że na pewno można osiągnąc znacznie więcej (była wzmianka o sklepie, serwisach... zasobów do startu jest jak widzę sporo). Potrzebny jest tylko dobry pomysł.

Moim wpisem staram się pobudzić do odrzucenia ograniczeń i do przekraczania granic... do rozwoju. A przez to zachowania forum i jeszcze większej z niego satysfakcji dla jego tworców.

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xaos - ciekawy punkt widzenia. Dzięki i zachęcam do wrzucania pomysłów.

Nie znam realiów zaplecza i historii całej sprawy. Proponuję fizyczne spotkanie na kawie kilku osób założycieli / zainteresowanych zaangażowaniem się w temat, ja chętnie pomogę jeśli będzie taka wola (mam pewne doświadczenie i lubię kawę).

Podsumowanie "aktywów", to pierwszy krok pozwalający ocenić co można z tym co jest zrobić. Wielokrotnie, w życiu, gdy zwyczajnie spisałem na kartce na czym stoję, to obraz sam układał się w rozwiązanie. Nie zawsze tak bywało, wielokrotnie trzeba było długo dumać, ale nie raz tak właśnie było. Oczywiście, że jako użytkownik dorzucę się do cegiełki, ale uważam, że stworzenie systemu to podstawa dalszego rozwoju i oderwanie się od balansowania na "granicy przetrwania", czy frustracji finansowej.

Forum stoi na serwerach, serwery kosztują, kosztują pieniądze, o tych pieniądzach trzeba zwyczajnie pogadać.

Kończąc moje wtrącenie do dyskusji - w razie czego, jestem do dyspozycji.

Edytowane przez xaos
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z sondażu wynika, że jest to niecałe 60 osób, a nie 100. Poza tym też bym nie był taki pewien, czy ktoś kto głosował za dobrowolnymi składami tak chętnie się dołoży. Na przykład ktoś mógłby tak zagłosować, jakby wiedział, że już nie ma wyjścia i forum może zostać zamknięte. Powiedzieć coś, a zrobić, to dwie różne rzeczy. Poza tym należy być świadomym, że jakiekolwiek ograniczenia w Internecie nie są mile widziane i ludzie szybko znajdują alternatywę. Generalnie Internet kojarzy się z darmowymi produktami, no chyba że to są jakieś kursy, filmy, gry czy inne media. A tutaj głównie chodzi o tekst, gdzie nawet skrypty czy naukowe publikacje są dostępne za darmo. Jaki jest więc sens ograniczania wiedzy, którą można znaleźć na innych stronach w Internecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z sondażu wynika, że jest to niecałe 60 osób, a nie 100. Poza tym też bym nie był taki pewien, czy ktoś kto głosował za dobrowolnymi składami tak chętnie się dołoży. Na przykład ktoś mógłby tak zagłosować, jakby wiedział, że już nie ma wyjścia i forum może zostać zamknięte. Powiedzieć coś, a zrobić, to dwie różne rzeczy. Poza tym należy być świadomym, że jakiekolwiek ograniczenia w Internecie nie są mile widziane i ludzie szybko znajdują alternatywę. Generalnie Internet kojarzy się z darmowymi produktami, no chyba że to są jakieś kursy, filmy, gry czy inne media. A tutaj głównie chodzi o tekst, gdzie nawet skrypty czy naukowe publikacje są dostępne za darmo. Jaki jest więc sens ograniczania wiedzy, którą można znaleźć na innych stronach w Internecie?

 

Może nie każdy kto zagłosował się dorzuci, ale dorzuci się masa ludzi którzy w ankiecie udziału nie brali. Co do darmowości internetu to jednak społeczność astronomiczna, ludzie tu pomagają sobie ponosząc również koszty z samej dobroci serca. Sam kiedyś poprosiłem tylko o identyfikację gniazda, 2 dni później przyszedł do mnie zlutowany kabelek. O zrzutkę bym się nie obawiał, jestem jak najlepszej myśli ;)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Braliscie moze pod uwage po prostu sprzedac forum komus lub grupie osob zwiazanych mocno z tym forum ktorzy mieli by wiecej motywacji checi z gwarancja podtrzymania obecnej formy? Przeszlo mi przez mysl, ze latwiej znalezc kilku lub jednego - kupcow w tym spoleczenstwie z nie slabnaca fascynacja niz zbierac od wiekszosci/ wszystkich, a na koncu moze sie okazac jak wiele osob tu pisze, ludzie beda powoli sie wyludniac I zagladac do innych miejsc, ktorych nie brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.