Skocz do zawartości

Koszty utrzymania Astropolis - Twoja opinia


Adam_Jesion

W jaki sposób powinno być finansowane forum?  

151 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Mo?liwe opcje finansowania?

    • P?aci dalej Jacek i Adam ze swoich prywatnych ?rodków
      6
    • Forum finansuj? ch?tni u?ytkownicy forum poprzez coroczne dobrowolne zbiórki
      80
    • Zamykamy forum i wymagamy p?atno?ci od wszystkich
      6
    • Zwi?kszamy udzia? reklamy i zmuszamy komercyjn? dzia?alno?? do op?acania kosztów forum
      56


Rekomendowane odpowiedzi

Pomysł typu dobrowolne składki w dzisiejszych czasach to trochę fikcja. Pomysł sprzedania domeny - moze, ale to juz nie bedzie raczej takie forum tylko portal który musiałby na siebie zarobić...pomysł rozdrobnienia "udziałów", jakkolwiek zabawnie to brzmi w kontekście ekonomicznym takiego "zakupu" (coś a'la działka na Księżycu - fajnie to mieć...ale pożytek ekonomiczny niewielki...;) - wydaje sie być najlepszym wyjściem - i z tej kasy można by finansować forum na dotychczasowych zasadach.

Pomysły na obciążenie userów kosztami rejestracjii czy opłatami za wystawianie sprzętu na giełdzie - finałem bedzie wykończeniem forum na amen.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zorganizować jakis kurs on line obróbki astrofoto za opłatą? Swoja drogą ciekawych czy byłoby dużo chętnych....

 

Z tego co pamietam wlasciciel mial tez takie plany i pisal o tym na forum, mialby z pewnoscia duze wziecie, sam nawet deklarowalem, ze chetnie bym wykupil, bo umiejetnosci obrobki ma unikalne, ale i ten pomysl chyba padl i sie nie doczekamy, a szkoda...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sądzę, że byłoby inaczej.

Ci co tu stale coś piszą lub dużo czytają by płacili.

I nie widzę nic złego w tym, że co jakiś czas (np co 4 miesiące lub pół roku lub rok) przypomniałoby się o tym w jakimś wątku i statusie).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finanse to zawsze trudny problem. Z wiedzy Forum korzystam bardzo długo, choć zarejestrowanym użytkownikiem jestem krótko. Wiedza tu zgromadzona nie ma ceny. Szczególnie powiązanie teorii i praktyki.

Moje uwagi:

1. Mam nadzieję, że koledzy Adam i Jacek nadal będą nadal będą w stanie dofinansować forum. Uwaga trzeba im pomóc !!!

2. Forum finansują użytkownicy jestem, za ale... uwagi później

3. Zmykamy forum ODPADA

4. Zwiększamy udział reklam - jestem za.

Najprostszą pomocą pewnie były by wpłaty dobrowolne albo składka roczna. Jednak jak zauważyli Koledzy wcześniej może to zniechęcać starych i nowych użytkowników. Jest też inny kłopot. Jeśli powstałoby stowarzyszenie wspierające forum ( od 2016 wystarczy 7 osóB) to trzeba je zarejestrować. Jestem od wielu lat skarbnikiem stowarzyszenia działającego na polu astronomii. Żeby prowadzić działalność potrzebujemy 500-600zł rocznie. Wprowadziliśmy składki. Teraz muszę, co roku robić bilans, rachunek wyników oraz wypełniać CIT8 i CIT8/0.

Jeszcze o dobrowolnych wpłatach. Myślę, że można je traktować jako darowiznę. Trzeba sprawdzić jak to wygląda od strony urzędu skarbowego.

Sprzedaż gadżetów to fajna sprawa, ale znowu obciążamy Adama i Jacka.

Podsumowując najprostsze wydają się wpłaty dobrowolne. Trzeba spróbować i trzeba wierzyć w Forumowiczów. Pozdrawiam Zbyszek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam przypadkowo natknąłem się na temat kosztów utrzymania Astropolis.pl Jako że jestem zarejestrowanym tu od niedawna mam niewiele do powiedzenia. Jednak wiem że nie ma nic za darmo, uważam że gdyby każdy wniósł jakiś przysłowiowy grosz, nie było by tematu. Uważam że jako osoba pracująca, stać mnie na to żeby miesięcznie odprowadzać jakąś składkę (powiedzmy członkowską). W każdej chwili mogę zlecić w swoim banku taką opłatę. Zdaję sobie sprawę że, nie każdy może sobie na to pozwolić. Wiem również że, fajnie darmowo czerpać czyjąś ciężko zdobytą wiedzę samemu nic nie wnosząc. Moja wiedza na temat sprzętu astro. jest marna. Dużo wiedzy jednak tu zdobyłem, dlatego o ile będę miał dalszy nieograniczony wgląd do zawartej tu w (Astropolis.pl) wiedzy. Nie mam nic przeciwko oczywiście rozsądnej opłacie. Pytanie tylko czego będzie mógł oczekiwać ten który nic nie wniesie, choć byłoby go na to stać? Proszę się odnieść do mojego postu. Pozdrawiam Maciej

 

Wysłane z mojego SGP621 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum jest tu tylu ludzie ze na pewno dowolna zbiórka załatwia sprawę - jak koleś potrafi zdobyć 11 tysi w kilka dni to na pewno astropolis też

Tylko że ten "koleś" ma minimum 10x większy zasięg od Astropolis w samym internecie.

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem również że, fajnie darmowo czerpać czyjąś ciężko zdobytą wiedzę samemu nic nie wnosząc.

Pytanie tylko czego będzie mógł oczekiwać ten który nic nie wniesie, choć byłoby go na to stać? Proszę się odnieść do mojego postu.

Nie sądzę, że taki, hmm… problem?… w ogóle istnieje. Domyślam się, że większość forumowiczów ma podejście jak ja: „Jejku, właśnie widziałem/sfotografowałem/wyczytałem/stworzyłem coś niesamowicie interesującego i satysfakcjonującego, opiszę, żeby innym też udzieliła się ta frajda”. Zupełnie za darmo i do jak najszerszego rozpowszechnienia, szczególnie dla nic na razie nie wnoszących oglądaczy i nowicjuszy ;)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zamiast tygodniami dywagować "co by było gdyby" podać nr konta i empirycznie się przekonać jakie będą wpłaty. Sam też się dołożę. Zamiast jednej zbiórki rocznie lepiej zrobić 2 (druga w połowie). Łatwiej 2x wpłacić np. po 30zł niż 1x60zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mńie powinna istńiec opłata za korzystanie z forum. Ńiewielka, ale jednak powinna istnieć. W ten sposób forum będzie się samofinansowalo i funkcjonowało tylko dla osób, które naprawdę interesują sie Astrońomią. Tacy zawsze zapłacą te pare groszy bo to hobby jest jak powietrze. Trudno bez niego żyć ;)

 

Inne rozwiazanie to rozsądna opłata za możliwość korzystańia z giełdy. Opłata np. Roczna.

 

Tak myśle, ze ewentualne wypracowane żyski, gdyby sie takie pojawiły, forum mogłoby "inwestować" w dalszy rozwój. Pokazy, konferencje, etc.... To tylko wszystkim wyszłoby na zdrowie

 

Pozdrawiam

Pawel

Edytowane przez TUR
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł opłaty za korzystanie był już w tym wątku dyskutowany i raczej wspólnie doszliśmy do wniosku, że nie jest on zbyt dobry. Owszem, użytkownicy z długim stażem i zaangażowani w forum zapewne byliby w stanie ponosić taki koszt. Problem jest jednak taki, że jakakolwiek opłata odstraszy (prawie) każdego nowego użytkownika. Nie ma co ukrywać, że do sprawnego funkcjonowania forum musi być zapewniony stały dopływ "świeżej krwi". A niestety część osób co jakiś czas odchodzi albo przynajmniej ogranicza forumową działalność zwykle z powodu braku czasu oraz innych obowiązków związanych ze zmianami w życiu.

Edytowane przez kuba_mar
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygodnie jest mowić, ze forum nie powinno być płatne kiedy ktoś inny musi wykładać kase na utrzymanie i rozwój forum..... Wejdźcie w buty osób które za to płacą :( Szacun, ze robili to wiele lat !

Pewnie biorąc pod uwagę statystyki forum można przeprowadzić symulacje jakie musiałyby byc opłaty, aby utrzymać forum. Pozńiej na bazie ankiety można byłoby sprawdzić ile osób byłoby skłonnych zapłacić fee roczne.

 

Myśle, ze warto zadać sobie pytanie czy brakowałoby mi forum gdyby przestało działać ? Może taka ankietę warto przeprowadzić. Mnie osobiście by brakowało tego forum.

 

Ps. Nowym można byłby dawać dostęp nieodpłatny do części działów forum, bez giełdy, bez dostępu do zdjeć, etc.... Wersja "light".

 

Pozdrawiam

Pawel

Edytowane przez TUR
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygodnie jest mowić, ze forum nie powinno być płatne kiedy ktoś inny musi wykładać kase na utrzymanie i rozwój forum..... Wejdźcie w buty osób które za to płacą :( Szacun, ze robili to wiele lat !

Pewnie biorąc pod uwagę statystyki forum można przeprowadzić symulacje jakie musiałyby byc opłaty, aby utrzymać forum. Pozńiej na bazie ankiety można byłoby sprawdzić ile osób byłoby skłonnych zapłacić fee roczne.

 

Myśle, ze warto zadać sobie pytanie czy brakowałoby mi forum gdyby przestało działać ? Może taka ankietę warto przeprowadzić. Mnie osobiście by brakowało tego forum.

 

Ps. Nowym można byłby dawać dostęp nieodpłatny do części działów forum, bez giełdy, bez dostępu do zdjeć, etc.... Wersja "light".

 

Pozdrawiam

Pawel

Nie rozumiem problemu - na sąsiednim forum sobie poradzono ze zrzutką i teraz są dyskusje na co mają iść nadwyżki. Zrzutka jest przynajmniej dobrowolna, kto chce płaci, kto nie chce nie płaci, każdy płaci tyle ile chce. Pomysł "abonamentu" doprowadzi do zaoarania forum w ciągu roku - 2 lat. Na pewno niemal natychmiastowo będzie to forum zamknięte dla kilkudziesięciu osób, z których szybko zrobi się kilkanaście, a potem zostanie kilku zatwardziałych i będzie pisać po 3 posty miesięcznie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie jest napisane ale jest duże prawdopodobieństwo że tak będzie.

 

Przecież Adam kilkukrotnie pisał, że nie ma takiej możliwości.

To nie jest temat "zróbmy coś w tej sprawie albo zwijamy forum" ale raczej "w jakim kierunku finansowania powinniśmy pójść" ;)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro:

1) w ankiecie większość opowiedziała się za dobrowolną zrzutką

2) na innym forum się to sprawdziło,

to może pora już przejść do podania nr konta i sprawdzeniu co z tego wyniknie.

Dalsze dywagowanie nic już istotnego moim zdaniem nie wniesie.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała prośba - czytajmy się nawzajem, ok? Wydaje mi się, że bardzo jasno wyraziłem swoje intencje w tej sprawie. Odsyłam do powyższych wypowiedzi.

 

Co do "podania konta", to nie jest takie proste. Trzeba to zrobić tak, żeby było legalnie i transparentnie. Nie miałem czasu jeszcze się w temat zagłębić - muszę spotkać się z prawnikiem rozumiejącym sprawy takich zbiórek. Problem w tym, że w ostatnim roku zmieniła się ustawa (dzięki Bogu, bo wcześniej bez zgody Ministra było to całkowicie nielegalne), więc trzeba najpierw temat zlustrować.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem problemu - na sąsiednim forum sobie poradzono ze zrzutką i teraz są dyskusje na co mają iść nadwyżki

 

też nie rozumiem w czym rzecz bo już w pierwszym poście tego wątku kwestia finansowania została wyjaśniona

zaciekawiła mnie propozycja by sąsiedzi (ktoś wie co to za sąsiedzi? czyżby ci z parteru?) swoje nadwyżki przeznaczyli na finansowanie AP :P

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możecie w takim razie zapytać, w jakim trybie robią te zbiórki i na jaki podmiot (stowarzyszenie, fundacja, czy komitet)? Czy je rejestrują? Przydadzą nam się te informacje.

 


Przykłady z życia wzięte…

Głośna była ostatnio sprawa pani Małgorzata Klemczak, która jako autorka bloga (pokochajciekubusia.pl) o chorobie wnuka, umieściła nr konta bankowego na stronie. Otrzymała wezwanie na komisariat, w którym poinformowano ją o wszczęciu postępowania z art.56 kodeksu wykroczeń.

- Podejrzenie popełnienia wykroczenia w związku z nielegalną zbiórką pieniędzy wpłynęło anonimowo do MSW. Zgodnie z właściwością terytorialną anonim ten został przekazany do KMP w Bydgoszczy, a ostatecznie do odpowiedniego posterunku policji. Zgodnie z art. 54 § 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia policjanci mają obowiązek podjąć czynności wyjaśniające, co też uczynili. – wyjaśnia Kamila Ogonowska z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.