Jump to content

Orion ED APO 80mm


Mirek_D.
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

Przepraszam, że recenzja tak późno ale byłem odcięty od kompa przez tydzień.

 

 

30 sierpnia wybrałem się z Januszem na obserwacje połączone z testami nowego sprzętu - ORION ED APO 80mm. Teleskop został wypożyczony do testów z firmy Astrokrak dzięki uprzejmości jej właściciela i w jego obecności.

 

 

 

Ponieważ niebo było zaświetlone księżycem 2dni po pełni, więc obserwacji dokonywałem z terenu ogródków działkowych Krakus (w Kakowie koło Błoni). Jest to dobre miejsce, ponieważ duża ilość drzew i terenów zielonych wokół skutecznie eliminuje światła miasta oraz znacznie poprawia seeing. Widok na południe zawiera tylko Lasek Wolski co znacznie zciemnia tło nieba. Ponadto jest to teren ogrodzony, co znacznie podnosi bezpieczeństwo obserwacji.

 

Jako teleskopu porównawczego użyłam mojej przerobionej ZRT - z racji podobnej apertury. Nie należy jej mylić ze zwykłym ZRT dostępnym w handlu. Posiadam egzemplarz wybrany spośród wielu innych o zadziwiająco dobrej optyce. Dodatkowo posiadam specjalną złączkę kątową z możliwością kolimacji lusterka. Dzięki temu jest to mały instrument o bardzo dużych możliwościach. Wiele osób miało okazje się o tym przekonać na różnych zlotach.

 

Na miejsce obserwacji przybyliśmym około godziny 22:00. Księżyc był już obecny na wschodzie i zasięg w zenicie wynosił około 4,5 mag.

 

Optyka ORIONA ED APO 80mm:

 

Aby przetestować optykę na pierwszy plan poszły gwiazdy podwójne.

 

Epsilon lutni - ORION rozdzielił je w sposób książkowy. Bardzo wyraźne i ostre dyski Aiarego otoczone pierścieniem dyfrakcyjnym. Pomiędzy składnikami czarne niebo. Żadnych ósemek czy orzeszków. Po prostu 2 gwiazdy świecące równo obok siebie. Przy użyciu okularu Orion Lantan 2,3mm - uzyskałem powiększenie 261x (dla obiektywu 80mm:) ) pomimo to obraz pozostał czysty i kontrastowy.

 

Dla porównania ZRT także rozdzieliła epsilony - jednak rozdzielała je tylko wąską szczeliną ciemnego nieba, które było lekko szare. Ponadto obie gwiazdki były zanurzone w lekkiej mgiełce pochodzącej ze światła rozproszonego i szczątkowej aberracji chromatycznej.

 

Kolejną gwiazdą była Mi Draconis - Arrakis. Jest to piękna gwiazda podwójna z bieżącą separacją 2,1" i jasnymi składnikami 4,9 i 5,3 mag. Obie lunety rozdzieliły tą gwiazdę jednak w ZRT przy 198x obraz był pozbawiony kontrastu (jasno szare gwiazdy na ciemno szarym niebie), podczas gdy w ORIONIE przy 261x gwiazdy były białe na absolutnie czarnym niebie.

 

Jednak gwiazdą, która przyniosła największe zaskoczenie była gamma Delfina. Ten dosyć szeroki układ pokazał w orionowym APO uderzający kontrast w kolorze obu składników. Jaśniejszy składnik okazał się być pomarańczowy, podczas gdy ciemniejszy zielonkawo-niebieski. Obserwacja ta była dla mnie szokiem, ponieważ wcześniej obserwowałem tą gwiazdę wielokrotnie różnym sprzętem i nie zauważyłem różnicy w kolorze. ZRT pokazała oba składniki jako porównywalnie żółte.

 

Jak widać to APO ma bardzo dobrą transmisję barwy co pięknie widać na układach podwójnych.

 

Na koniec testów wycelowałem w Vegę. Obrazy pozaogniskowe pokazywały występowanie kolorów fioletowego i żółtego, jednak po wyostrzeniu zbiegały się w idealnie biały obraz dyfrakcyjny gwiazdy otoczony kilkoma pierścieniami dyfrakcyjnymi. Ze względu na seeing podczas chwilowego rozogniskowania obrazu gwiazdy pojawiały się zafalowania i chwilowe rozmycia pierścieni dyfrakcyjnych przy dużym powiększeniu.

 

Księżyc bliski Pełni był zbyt nisko i ze względu na fatalny seeing nie nadawał się do testów. Jednak obserwacje brzegu Księżyca i kraterów przy terminatorze także nie pokazały żadnych niepożądanych kolorów, co APO to APO.

 

Przez resztę wieczoru obserwowałem wiele innych obiektów jednak ze względu na pogarszający się do północy seeing i zaświetlenie nieba (Księżyc) i ławicę nadciągających altocumulusów testy były już praktycznie zakończone.

 

Naprawdę żałowałem, że na wieczornym niebie nie było widać żadnej z dużych planet.

 

Montaż

 

Orion APO-80mm występuje na montażu Sky View Pro postawionym na bardzo sztywnym stalowym trójnogu. Całość jest niesamowicie stabilna. Mikroruchy chodzą bardzo płynnie. Operowanie mikroruchami nie powoduje drgania teleskopu. Bez problemu dokonywałem obserwacji przy 261x. Obserwacje na tym montażu były czystą przyjemnością. Sprzęt był tak stabilny, że można było oprzeć oko o okular a obraz nawet nie drgnął. Oczywiście ceną za stabilność jest spora waga montażu jak na 80mm teleskop ale komfort obserwacji i jego stabilność wynagradzają to z nawiązką.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Link to comment
Share on other sites

 • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.