Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Gość wessel

Moja wersja tego samego zjawiska.

Newton Minimo na 3000 mm, ASI 120 MC na ASA.

549f36a2ffc496021fce2a5b55b8a0bc.1824x0_

 

 

Nieco wcześniejszy moment 21:12

 

f86c1a24bafb39a61e62ba7dafac12c4.1824x0_

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAK 150/1800, Barlow 2x, ASI 120M z filtrem pomarańczowym Baadera, EQ-ATM, Autostakkert!2 (500/2500), Registax6. Test i kolimacja MAKa .

 

Trochę dobrej pogody, przy 14 stopniach ciepła, dużej wilgoci. Obraz trochę drżący. Sekwencja końcowego etapu tranzytu Callisto i WCP. Na zdjęciu z godziny 21.20 naszego czasu przy wschodniej krawędzi Jowisza pojawił się już żółty owal.

 

Niniejszym, dołączam ze swoimi skromnymi efektami do grona fotografujących Jowisza. Przynajmniej symbolicznie.

\

Całkiem dobrze wyszło . Filtr pomarańczowy to był dobry pomysł . Przy czerwonym nie byłoby widać detalu środka WCP . A w tej sytuacji jest ładnie widoczne przyciemnienie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na te Wasze zdjęcia i nie wiem co źle robię. W ogóle nie mogę złapać detalu. Na początku myślałem że to problem szturchania przy ustawianiu ostrości ale po zakupie wyciągu z napędem znalazłem sie w punkcie wyjścia. Co bym nie robił to nie znajduje ostrości. LP odpada, pozostaje kolimacja ale to nowy teleskop. Czy to możliwe ze jest rozkolimowany? W nowym SCT to raczej niemożliwe. Na maksa wkurzyłem sie widząc rozgwieżdżone niebo i jakbym nie kręcił to żadnego detalu nie łapie. Oglądając zdjęcia Wojtka który miał takie samo SCT to czuje sie jakbym miał chińską lunetę. Szczególnie że ostatnie dni były z super warunkami.

Edytowane przez plesniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

Kolimacja jest wyjątkowo ważna w walce o detal. Prosty test możesz wykonać w trakcie obserwacji Jowisza patrząc na obraz rozogniskowywanych księżyców. Popatrz na to jak wygląda okrąg tworzący się wokół wybranego księżyca (w centrum kadru ustawionego - to ważne), gdy przechodzisz od obrazu ostrego do mocno nieostrego. Jeśli księżyc pozostaje mniej więcej w środku to jest ok, jeśli nie to trzeba kolimować. Przy rozkolimowanym teleskopie okrąg zaczyna się tworzyć w taki sposób, że sam księżyc pozostaje blisko jego krawędzi. Samą kolimację najelpiej wykonywać na gwieździe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rozkolimowanym teleskopie okrąg zaczyna się tworzyć w taki sposób, że sam księżyc pozostaje blisko jego krawędzi. Samą kolimację najelpiej wykonywać na gwieździe.[/quote

 

Czy możesz to napisać innymi słowami? Nie do końca rozumiem o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

Jak obraz się rozogniskowuje to wokół jasnego punktowego obiektu pojawia się nazwijmy to "aureola". Może ona rozchodzić się w taki sposób, że obiekt rozogniskowywany pozostaje w środku (dobra kolimacja) lub tak, że księżyc jest blisko krawędzi tej aureoli. Przypomina trochę kometę. Aby to dobrze było widać potrzene jest oczywiście duże powiększenie i pilnowanie by sprawdzać to w centrum pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem ze ta fotka nie jest pierwszych lotów ale na usprawiedliwienie powiem że:

- zrobiona została po kolejnej sesji kolimacyjnej (którą chyba nadal trzeba uznać za niedokończoną)

- zrobiłem ją urzeczony układem księżyców Jowisza, jaki zobaczyłem w okularze w ramach odstresowywania się po godzinie kręcenia śrubkami kolimacyjnymi. Widok w okularze był przepiękny, Po podłączeniu kamerki już czar niestety opadł bo chyba kolimacja cały czas nawala. Co ciekawe w okularze mam wydaje mi sie idealne prążki dyfrakcyjne a w kamerce już nie :-(.

A teleskop to SCT 9,25 z kamerka ASI 120 MMS.

 

 

 

Jup 07.05.2016.jpg

Edytowane przez pki1234
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie wyszło coś takiego. Fotka to stack tylko 500 klatek z 730. Tak mało ponieważ nagrywane na pełnej klatce a mój laptop nie uciągnie tego z dobrą prędkością w odpowiednim czasie.

 

Ogniskowa 4500, Bin 2x, 100%.

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Meade S5000 TeleXtender 5x, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture v2.5beta, PIPP v2.5.4, AutoStakkert 2.6.1.4, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7.

Jup_222146_20160507.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrość w Newtonie szybko wieje, czasem już po 20 sek nie ma ideału, zastanawiam się czasem czy to możliwe że aż tak pracuje cały teleskop :uhm:

 

Co ciekawe w dziwaku 320/9200mm trzymała bardzo długo i była na znacznie większym zakresie a przecież wypadkowo ogniskowa taka sama więc stożek tak samo ostry na końcu.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe w dziwaku 320/9200mm trzymała bardzo długo i była na znacznie większym zakresie a przecież wypadkowo ogniskowa taka sama więc stożek tak samo ostry na końcu.

Wydaje mi się, że różnica jednak jest.

Jeśli barlow jest w wyciągu, to ustawiając ostrość poruszasz całym układem (razem za barlowem) w stożku światła takim, jaki wynika ze światłosiły zwierciadła głównego (więc trzeba bardzo dobrze trafić pozycją wyciągu).

Gdy barlow jest przed wyciągiem, wtedy trzeba trafić pozycją wyciągu w wydłużonym przez umieszczonego wcześniej barlowa stożku światła, więc powinno być to wyraźnie łatwiejsze (wprost proporcjonalnie do krotności barlowa?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie :) masz rację :D że o tym nie pomyślałem :) mikron barlowa w ognisku to "metry" miejsca ogniskowania.

 

W zamian moim przekombinowanym 320/9200 aby przenieść ognisko o 5mm musiałem przemieścić barlowa o grubość włosa ^_^

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałeś czadu z tym Jupkiem !

Ja może trochę też ale za to co wywinął sam Jowisz , Takie czadowe turbulencje że czacha dymi . I to jest właśnie Jowisz... nigdy nie wiadomo co tam się ustrzeli .

 

Dzięki JaLe :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.