Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Torus, torusem to jeden problem, ale po pierwszych przymiarkach zaczynam wątpić czy SII Baader wystarczy, dodatkowo dookoła Jowisza przy jego jasności na tak długich klatkach mimo likwidatora spajków i tak będzie robić się taki bałagan, że uwierzytelnienie potem danej smugi jako Torus-a może być ciężko wykonalne. Nie wiem nawet czy biasy i flaty pomogą, bo przy takiej ilości światła w tak długim czasie na szkle po drodze mogą pojawić się losowo przeróżne rzeczy.

Spróbuj "na Amalthee" - nagrywasz klip z tylko lekko prześwietlonym Jowiszem (albo i nie - trzeba ich dużo z różnymi ustawieniami do trafienia w optimum), zaczynając od maksymalnego gainu i schodząc nieco na kolejnych klipach. Stack, trochę ostre ostrzenie i wtedy podbicie poziomów. Do weryfikacji - klipy nagrane z różną orientacją (obrotem) kamery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" O czym Ty piszesz, pokazując na koniec tak zapaskudzone zdjęcie?"

Piszę o dwóch rzeczach.

Pierwsza to taka, że spajki nie zawsze muszą być czymś co powinniśmy eliminować - w tym przypadku skupienie się dyfrakcji na spajkach może spowodować zmniejszenie halo wokół obiektu (cudów nie ma, gdzieś to się musi pojawić). Absolutnie nie neguję Twojego rozwiązania, tylko piszę że zamiast spajków pojawia się halo, które może, ale nie musi przeszkadzać w zarejestrowaniu celu.

Druga rzecz dotyczy odblasków wewnętrznych w układzie matryca-filtr-(barlow)-lustra i do tego nawiązuję swoim zdjęciem, na którym widać że na długich czasach pojawia się dużo dodatkowego syfu nie związanego z punktem pierwszym. Czy wąski filtr jest w stanie sobie z tym poradzić - nie wiem i na razie nie sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę o dwóch rzeczach.

Pierwsza to taka, że spajki nie zawsze muszą być czymś co powinniśmy eliminować - w tym przypadku skupienie się dyfrakcji na spajkach może spowodować zmniejszenie halo wokół obiektu (cudów nie ma, gdzieś to się musi pojawić). Absolutnie nie neguję Twojego rozwiązania, tylko piszę że zamiast spajków pojawia się halo, które może, ale nie musi przeszkadzać w zarejestrowaniu celu.

 

 

Jakieś przykłady foto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności, nie mam nic do Ciebie, nie rozumiem jednak tego polskiego podejścia. Na zachodzie (głównie USiA) jedna skrajność, jak ktoś coś wymyśli to przeżywają jakby znosił złote jaja, u nas duga skrajność, wymyślisz coś, przynosi świetne efekty i znajduje wiele zastosowań, to od razu Cię tępią i udowadniają że nie masz racji, wyszukują wady i choć efekty twoich prac na każdym kroku udowadniają, że idziesz w dobrym kierunku, nie, nie możesz tak i już bo to nie ma prawa działać i jest sprzeczne z ogólnie przyjętymi zasadami. A że cały świat stosujący powszechnie przyjęte zasady drepce w miejscu i drapie się po dupie zastanawiając się jak to możliwe, że uzyskałeś to czy tamto, jest kompletnie bez znaczenia. Nie rozumiem tego.

Taka mała dygresja na szybko ;)

 

Spróbuj "na Amalthee" - nagrywasz klip z tylko lekko prześwietlonym Jowiszem (albo i nie - trzeba ich dużo z różnymi ustawieniami do trafienia w optimum), zaczynając od maksymalnego gainu i schodząc nieco na kolejnych klipach. Stack, trochę ostre ostrzenie i wtedy podbicie poziomów. Do weryfikacji - klipy nagrane z różną orientacją (obrotem) kamery.

Wiesz ile teraz osób ( w tym ja) ile wieczorów zmarnuje przez Ciebie na łapanie tego Torusa? ^_^ jak mogłeś :P

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ja gdzieś Cię tępię? Nie. Jeśli tak to odebrałeś to nie było to moją intencją.

Torus, torusem to jeden problem, ale po pierwszych przymiarkach zaczynam wątpić czy SII Baader wystarczy, dodatkowo dookoła Jowisza przy jego jasności na tak długich klatkach mimo likwidatora spajków i tak będzie robić się taki bałagan, że uwierzytelnienie potem danej smugi jako Torus-a może być ciężko wykonalne. Nie wiem nawet czy biasy i flaty pomogą, bo przy takiej ilości światła w tak długim czasie na szkle po drodze mogą pojawić się losowo przeróżne rzeczy.

 

Stosując filtr wąskopasmowy trzeba mimo wszystko zastosować długą ekspozycję, co przy jasnym obiekcie w kadrze może powodować różne efekty (sam o tym wspomniałeś). Miałem pod ręką klatkę kilkuminutową na której widać jest co się jeszcze może wydarzyć. Po co się odzywałem - sam nie wiem, pewnie takich klatek (i lepszych) masz dziesiątki, więc moje wtrącenie jest tylko zaśmiecaniem wątku.

Dziękuję za dyskusję i już nie przeszkadzam.

Dla jasności - również nie mam nic do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ile teraz osób ( w tym ja) ile wieczorów zmarnuje przez Ciebie na łapanie tego Torusa? ^_^ jak mogłeś :P

Jeszcze muszę zbadać pasma absorpcyjne pary wodnej / lodu. Jak coś dobrego jest do 1000nm to może da się złapać emisję z Enceladusa na tle tarczy Saturna ;) Tyle że na razie chyba widzimy go pod złym kątem ;)

 

Stosując filtr wąskopasmowy trzeba mimo wszystko zastosować długą ekspozycję

Nie aż tak bo obiekt jaśniejszy od przeciętnej mgławicy, do tego obecne kamery planetarne mają ekstremalnie niskie szumy odczytu zbliżając się powoli do granicy liczenia fotonów. 15mag Amalthea obok Jowisza da się złapać bardzo krótkimi ekspozycjami. Pięknie nie wygląda, ale jakiś sygnał się pojawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaj się, że jesteś gdzieś w tropikach, na urlopie ;).

Dobrze byłoby tak sobie pojechać .

Sobie już wyobrażam wyprawę z SW300 , neq6 przeciwwagi i te inne pierdoły . Roczne dziecko wózki pampersy i te ekwipunki. :rofl:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super to wyszło.

Makówki mają tę "plastykę", raczej niedostępną dla newtonów.

 

Czasem tylko trzeba się ze światłosiłą naużerać ;) Zastanawiam się, czy gdybym zmienił kamerkę np. na ASI 224 MC, to różnica byłaby zauważalna? Ma sporo wyższą sprawność kwantową, przynajmniej wg wykresu, od mojej QHY5. Której, tak na margiesie, oprócz mnie na AP nikt nie używa do avikowania US :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czasem tylko trzeba się ze światłosiłą naużerać ;) Zastanawiam się, czy gdybym zmienił kamerkę np. na ASI 224 MC, to różnica byłaby zauważalna? Ma sporo wyższą sprawność kwantową, przynajmniej wg wykresu, od mojej QHY5. Której, tak na margiesie, oprócz mnie na AP nikt nie używa do avikowania US :)

 

Nie sądzę, żeby to miało jakiś przełomowy wpływ na fotki, lepiej kupić trochę lepszy seeing ;)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I animacja z wczorajszego tranzytu Io. Drugi księżyc Jowisza, widoczny po lewej stronie, to Europa.

Z klatki na klatkę warunki coraz gorsze. Pod koniec ustawianie ostrości to już była praktycznie loteria, więc odpuściłem sobie dalsze nagrywanie. Animacja składa się z 86 klatek.

 

Jowisz_24.05.16_4500mm_ani.gif

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.