Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj pierwszy raz od ponad 2 tygodni miałem trochę pogodnego nieba.

Na początek walczyłem trochę z opanowaniem nowej dwuosiowej platformy paralaktycznej a potem na zakończenie postanowiłem nagrać Jowisza.

Miałem trochę problem z kolimacją ale po 2 w nocy przy -10 stopniach miałem już tak zgrabiałe ręce, że odpuściłem dalsze grzebanie przy lustrach.

 

Wyszło jako tako. Seeing był słaby w porywach do średniego (4/10)

Sprzęt i parametry fotek:

 

Newton 400/1800 + barlow TV x2 (f-3600) + PG Chameleon 3 + filtry RGB Meade + IR 680 (Schott) na platformie paralaktycznej

Po 650 najlepszych klatek na kanał ( wybranych z 3000)

Kompozycje IR-RGB - kilka wersji obróbki w ImPPG i PS

 

 

Pozwoliłem sobie również na małą tej korektę fotki..:) (przejechałem również deconvolve).

juo_2.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki :)

 

Aviki były kręcone od 2:04 do 2:10 co 2 minuty na IR,R,G,B - myślicie, że w tak krótkim okresie czasu trzeba je derotować (2500 klatek na avik, 50 fps) ?

 

 

 

Pozwoliłem sobie również na małą tej korektę fotki.. :) (przejechałem również deconvolve).

 

a w czym robisz dekonwolucję?

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie cebulki wychodzą przy słabym seeingu i zbyt małym ustawieniu gainu.

 

Podstawa to dobre ustawienia bo potem wychodzą takie kwiatki.

 

Czasami lepiej da trochę wiecej szumu i prędkości i cebulki nie będzie .

 

Tylko, że ja miałem gain dość mocno wyciągnięty (jakieś 75% skali ale nie pamiętam teraz wartości) - bo chciałem zminimalizować czas naświetlania.

Pojedyncze klatki są bardzo mocno zaszumione - aż się zdziwiłem, że stack wyszedł w miarę akceptowalny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe, ja też, i pewnie nie tylko ja, z chęcią bym się dowiedział jak usunąłeś tą cebulkę. Jeżeli możesz, to proszę napisz tu co zrobiłeś. Z mojego zestawu akurat cebulka nie wychodzi, ale może ta metoda będzie pomocna w czymś innym.

 

Ok, postaram się zrobić jakieś video :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cebulki" na fotce wynikowej sa głównie wynikiem zastosowania niewłaściwej wartości

parametru "gamma". Często również zbyt ciemne klatki powodują że soft "gubi" się podczas

stackowania.

 

No tak, gammę miałem zjechaną prawie na minimum a histogram na jakieś 55-60%

Pewnie to jest przyczyna. Następnym razem zmienię nastawy żeby było jaśniej.

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No tak, gammę miałem zjechaną prawie na minimum a histogram na jakieś 55-60%

Najlepiej nie używaj gammy. To jest parametr cyfrowy, a nie właściwość matrycy. Przed stackowaniem nie należy wykonywać żadnych cyfrowych operacji, tylko dostarczyć surowy materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze dwa Jupki, z barlowem i bez. Trochę żałuję że dłużej na mrozie nie wytrzymałem, bo okazało się że z każdym kolejnym avikiem seeing był minimalnie lepszy.

 

Mars_025904_pipp_AS_p100_g3_ap3_conv.jpg

Mars_031301_pipp_AS_p60_g3_ap3_conv.jpg

 

 

Edit: trochę rozweseliłem...nie mam pojęcia czemu od razu tego nie zrobiłem, a uwagę zwróciłem że jakoś ponuro...

Edytowane przez DarX86
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwzględniłem "ptaszka" co mi pokazałeś :D i delikatniej podszedłem do wyostrzania żeby nie przesadzić. A sam avik może rzeczywiście minimalnie lepszy się uchował, być może to że stack był zrobiony z większej ilości klatek coś też dało. Wcześniejszy był z ok 800 a ten z ok 1300.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.