Skocz do zawartości

Y Canum Venaticorum (La Superba)


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bellatrix

Witam Was,

Mam pytanie, czy ktoś z Was próbował obserwować La Superbę (z konstelacji Psów Gończych)?

Zainteresowała mnie ona w sposób szczególny, gdyż ucząc się o typach widmowych gwiazd, wyczytałam, że jest to gwiazda węglowa. A więc bardzo rzadko spotykana, zimna i ma podobno ciemnoczerwoną barwę.

Odnalazłam ją w Stellarium i spróbowalam wyjść na obserwacje, niestety nie odnalazłam jej (patrzyłam przez zwykłą lornetkę 10x50), mimo że północne niebo było bezchmurne. Na pocieszenie udało mi się dostrzec Etamin, też czerwona ale to jednak nie to samo co gwiazda węglowa.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś wykonałem kilka ocen jasności tej gwiazdy. Z tego co pamiętam, to tworzy prawie kąt prosty z dwoma najjaśniejszymi gwiazdami (Alfa i Beta). Słaba gwiazdka, ma jakieś 5-6 magnitudo. Więc trzeba dobrze rozejrzeć się po okolicach i spróbować zidentyfikować rozmieszczenie okolicznych gwiazd na podstawie Stellarium :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na swą barwę i temperaturę Y CVn emituje większość swego światła w pasmie podczerwieni, a w świetle widzialnym bardzo niewiele. Zatem ciężko ją będzie dostrzec gołym okiem.

Tak mi podpowiedział Internet :)

 

*edit* Aczkolwiek przez lornetkę nie powinno być problemu. Być może potrzeba lepszych warunków, czystszego nieba?

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Y CVn to gwiazda zmienna Półregularna typu SRB. Według krzywej polskich obserwatorów z ostatnich lat jej jasność nie spada na poziomie poniżej 6 mag! Spokojnie można ją obserwować lornetką.

 

Do gwiazd zmiennych proponuję program Cartes Du Ciel ze względu na ich kolory barwy gwiazd.

 

Poniżej przedstawiam mapkę położenia gwiazdy zmiennej Y CVn kolorem żółtym. źródło mapka: Sky-Charts (CdC) Jasność graniczna 9 mag. Oraz krzywa jasności polskich obserwatorów z ostatnich 10 lat z obserwacji zmiennej Y CVn.

post-25639-0-59628300-1454182055_thumb.jpg

post-25639-0-11212700-1454182067_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jest w jaki sposób powstają gwiazdy węglowe.
Można o tym poczytać np. w wykładzie prof. Langera pt. Stars and Stellar Evolution - chapter10.

Podczas ewolucji gwiazd mało- i średnio-masywnych na asymptotycznej gałęzi olbrzymów występują quasi-okresowe pulsy termiczne w fazie palenia helu w warstwie (ang.shell). Może się zdarzyć, że podczas tych pulsów termicznych konwekcja sięgająca z powierzchni do bardzo głębokiego wnętrza gwiazdy może wydobyć produkty spalania He. Ten proces nazywa się w literaturze astronomicznej "dredge-up" (ściślej - jest to tzw. trzeci "dredge-up"; 1 i 2 dredge-up mogą pojawić się we wcześniejszych fazach ewolucji gwiazdy). W j.ang."dredge-up" oznacza czerpanie, odgrzebywanie - po prostu konwekcja wyciąga na powierzchnię produkty spalania He, w szczególności dużą ilość węgla i wtedy obserwujemy gwiazdę węglową.

 

W szczególności na załączonym rysunku pokazano ten proces w symulacji komputerowej dla gwiazdy o masie początkowej 3Mo. Ilość węgla C-12 stopniowo wzrasta na powierzchni po każdym wystąpieniu zjawiska "dredge-up" by wreszcie przewyższyć ilość tlenu O-16 po 1,3 mln lat. W ten sposób gwiazda staje się gwiazdą węglową, na której powierzchni stosunek ilości atomów C/O>1.

 

Powstanie_gw_weglowej.jpg
Na ww. rysunkach czas jest liczony od pierwszego helowego pulsu termicznego.
Rysunek (a) pokazuje zmianę masy jądra wodorowego (MH) jądra helowego (MHe) w czasie.
Rysunek ( B) pokazuje jak się zmienia jasność w warstwie He.
Rysunek © pokazuje zmiany powierzchniowej obfitości węgla C-12, azotu N-14 i tlenu O-16. Z wyjątkiem kilku pierwszych pulsów termicznych, każdy kolejny kończy się zjawiskiem dredge-up (nagły spadek masy jądra gwiazdy) i nagły wzrost obfitości węgla C-12.

Edytowane przez Rybi
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tej ciekawej zmiennej Y CVN można dowiedzieć się więcej w Biuletynie Proxima nr 20 http://proxima.org.pl/index.php/download-biuletyn-proxima-menu/item/15-proxima-kwiecien-2015

Bardzo Ci dziękuję za przesłanie linka do artykułu z "Proximy". I za zainteresowanie tematem, który (już dość dawno) wrzuciłam na forum :) Artykuł piękny, powiedziałabym nawet, że przejmujący z uwagi na bardzo ścisłe, naukowe podejście do tematu. Podobają mi się szczegółowo opisane reakcje i fuzje termojądrowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka gwiazdy zmiennej Półregularnej Y CVn z 2008 roku. Ale bije kolor czerwony.

 

Źródło: Credit & Copyright: Processing - Noel Carboni, Imaging - Greg Parker, New Forest Observatory

Przepiękna, majestatyczna, smutniusia, jak klejnot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepiękna, majestatyczna, smutniusia, jak klejnot.

 

Tak,tą gwiazdę gdyby ją umieścić w centrum naszego układu słonecznego jej rozmiar sięgnęła by orbity Marsa! To olbrzymia gwiazda :yes:

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak,tą gwiazdę gdyby ją umieścić w centrum naszego układu słonecznego jej rozmiar sięgnęła by orbity Marsa! To olbrzymia gwiazda :yes:

Ciekawe... Podobno Słońce przy końcu swego życia powiększy się do mniej więcej tych rozmiarów. Czy to znaczy, że La Superba była też kiedyś gwiazdą ciągu głównego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś z Was widział tą gwiazdę? Ona też jest gwiazdą węglową? W rzeczywistości widać, że jest czerwona?

 

Tak X CnC to gwiazda węglowa typu C i jest czerwona. Wczoraj wieczorem obserwowałem ją przez lornetkę nie daleko gromady w Raku.

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Koleżanko na sąsiednim forum o gwiazdach węglowych :yes:Gwiazdy węglowe

Dziękuję za link do przepieknego artykułu. Bardzo wartościowy merytorycznie i bez owijania we flanelę. Warto zwrocić uwagę na opisy reakcji termojądrowych zachodzacych we wnętrzu gwiazd węglowych. Są to niezwykle ważne procesy, a niestety sporadycznie się o nich mówi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.