Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

no dobra... czynię się na wasze słowa... zakładam że to nie jest meteor... ale trochę umiem z pewnych ścisłych dziedzin i wiem że pewne rzeczy wskazują na kolizję z olbrzymią energią (jak dla takiego obiektu) + mikro rysy regularne przypominające sukienkę co może wynikać z swobodną kolizją w przestrzeni... to czysta teoria... jak pan wyżej będzie mógł zobaczyć to z bliska to przekona się że moje "bezpodstawne" wątpliwości mają jakieś podstawy... w gruncie rzeczy podsumowując to muszę przeprowadzić testy tak aby nie uszkodzić go mechanicznie.... TiO2 w krzemieniu nie występuje... hmmm... załużmy że znalazłem ciekawą zwykłą skałę...

 

edit:

co więcej... nie znalazłem w necie zdjęcie krzemienia o kolorze błękitno niebieskim... ;/

Edytowane przez Tantael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jak pan wyżej będzie mógł zobaczyć to z bliska to przekona się że moje "bezpodstawne" wątpliwości mają jakieś podstawy...

 

Jakbyś miał Toruń po drodze, to chętnie to zobaczę. A i piwko można przy okazji wypić. :Beer:

 

... TiO2 w krzemieniu nie występuje... hmmm... załużmy że znalazłem ciekawą zwykłą skałę...

edit:

co więcej... nie znalazłem w necie zdjęcie krzemienia o kolorze błękitno niebieskim... ;/

 

Tlenek tytanu może występować prawie wszędzie w ziemskich skałach. Jest bardzo powszechny w niewielkich ilościach nawet w zwykłym piasku. Ten Twój kamień ma barwę ciemnoszarą/niebieskawą. Tak przynajmniej to widzę na zdjęciach. Na pierwszym jest wyraźniej niebieski, ale na innych bardziej "siny". Ciemnoszarą lub niebieskawą barwę może nadawać Si02 minerał zwany ilmenitem (FeTiO3). Miałbyś tu załatwiony tytan. Niebieskie są też chalcedony, czyli nic innego jak SiO2 z domieszką związków miedzi.

Tu masz przykład takich niebieskich czertów chalcedonowych:

 

nodule_blue_chalcedony_lot2.jpg

 

A tu masz wiele przykładów narzędzi kamiennych wykonanych z niebieskich czertów krzemiennych (Blue Chert):

 

http://www.alaskanartifacts.com/Alaskan_Sc...an_Scrapers.htm

 

Oczywiście są one obrobione, ale pierwotnie ich wygląd mógł przypominać Twój kamień, albo ten znaleziony w Anglii:

 

http://geology.com/minerals/photos/quartz-flint-502.jpg

 

Pozdrawiam

Piotr

 

PS. Przy okazji polecam galerię fałszywych meteorytów tzw. meteorwrongs:

http://www.meteorites.wustl.edu/meteorwrongs/

A tu jest konkrecja krzemienna podobna do Twojej:

http://www.meteorites.wustl.edu/meteorwrongs/m242.htm

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ten kamień znalazłem na terenie spadku meteorytu pułtuskiego.Fragment oderwał się od całości i widać wnętrze tego kamienia uwidocznione jest to na zdjęciu .Zeszlifowałem papierem 1200 i ukazała się powierzchnia przedstawiona na dwóch zdjęciachpost-17539-124705155208_thumb.jpgpost-17539-124705156773_thumb.jpgpost-17539-124705158886_thumb.jpgpost-17539-124705159888_thumb.jpg.Wydaję się że są to chondry. Nie jestem znawcą meteorytów czy może ktoś mi pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o opinię na temat tych zdjęć.

Wooow! Jest bardzo duża szansa!!!

Szczerze mówiąc to jest to chyba pierwszy okaz jaki na tym forum widzę, który wprowadził mnie w konsternację!

Przydało by się ten okaz zobaczyć w "realu". Mieszkasz może gdzieś w okolicach Warszawy? Z chęcią bym rzucił okiem i lupką na ten kamień.

Niezależnie od tego co to jest to gratuluję znaleziska! Najlepszego chyba kandydata na metka jakiego widziałem na tym forum :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wooow! Jest bardzo duża szansa!!!

Szczerze mówiąc to jest to chyba pierwszy okaz jaki na tym forum widzę, który wprowadził mnie w konsternację!

Przydało by się ten okaz zobaczyć w "realu". Mieszkasz może gdzieś w okolicach Warszawy? Z chęcią bym rzucił okiem i lupką na ten kamień.

Niezależnie od tego co to jest to gratuluję znaleziska! Najlepszego chyba kandydata na metka jakiego widziałem na tym forum :-)

 

 

Mieszkam 12 km od Pułtuska w kierunku do Ostrołęki mój tel.696978586

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kamień znalazłem na terenie spadku meteorytu pułtuskiego.Fragment oderwał się od całości i widać wnętrze tego kamienia uwidocznione jest to na zdjęciu .Zeszlifowałem papierem 1200 i ukazała się powierzchnia przedstawiona na dwóch zdjęciachpost-17539-124705155208_thumb.jpgpost-17539-124705156773_thumb.jpgpost-17539-124705158886_thumb.jpgpost-17539-124705159888_thumb.jpg.Wydaję się że są to chondry. Nie jestem znawcą meteorytów czy może ktoś mi pomóc.

 

Ten kamyk znalazłem blisko tego dużego.Zdjęcie zrobiłem po znalezieniu dlatego widoczne są brudne palce.

post-17539-124726267733_thumb.jpg

Edytowane przez pulmet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam koleżanki i kolegów.Mam prośbę o pomoc w zindentyfikowaniu kamieńa który znalazłem na polu.Otóż pzry zbieraniu kamieńi na budowę jeden wydawał mi się cięższy od innych podobnych wielkoscią.W obwodzie ma ok 56 cm mierzyłem od dołu do góry.Szerokosć ok 17-18 cm.Waga ok 8 kg.Z zewnątzr wudać jak się luszczy ,nie bardzo przyciąga magnes.Natomiast odłamek , łapie sie do magnesu , ale słabo.Wygląda jakby był zbudowany warstwowo.Przy dokladnym przyjrzeniu się , widac jakby drobinki czegoś złotego.Dalem na niego kroplę stęzonego kwasu solnego , nie było reakcji ,kompas też na niego nie reaguje.Znalazłem kamień ok 10 lat temu w okolicach Brodnicy, woj kuj.pomorskie.Prosze o pomoc czy warto się tym zainteresować czy wyrzucićpost-17569-124767357425_thumb.jpgpost-17569-124767359361_thumb.jpgpost-17569-124767360753_thumb.jpgpost-17569-124767362072_thumb.jpgpost-17569-124767364234_thumb.jpgpost-17569-12476736746_thumb.jpgpost-17569-124767373714_thumb.jpgpost-17569-124767377436_thumb.jpgpost-17569-124767380379_thumb.jpgpost-17569-124767383154_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Szerokosć ok 17-18 cm.Waga ok 8 kg...

Ciężko tak ze zdjęć cokolwiek rozstrzygnąć. Tym bardziej, że te w zbliżeniu są mocno nieostre.

Na pewno jego ciężar właściwy jest typowy dla skał ziemskich. Zakładając, że jest kulą o średnicy 18 cm i wadze 8 kg, wychodzi około 2,6 g/cm3, czyli tyle mniej więcej co granit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia są złej jakości i na pewno po nich nic nie da się wywnioskować tym bardziej, że nawet jeszcze nie wiemy jaką strukture i teksture ma kamień.

Przekroj go albo odkrój kawałek, wtedy zrób w miare wyraźne zdjęcie i użyj funkcji makro bo chyba jej nie włączyłeś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że korzystam z internetu z komórki podam tylko dane do zdjęć dziwnego kamienia.znajdują się one na astro4u.net w dziale obserwacje astronomiczne / meteory i meteoryty.moja nazwa użytkownika to nowator a tytuł tematu to czyżby meteoryt? Bardzo proszę o obejrzenie tego okazu.informacje są zawarte w wątku.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spamuj. No skoro zdjęcia mogłeś zamieścić przez telefon na astro4u tzn, że tutaj też możesz. Nie odsyłaj nas do sąsiedniego forum tylko zamieść informacje wraz ze zdjęciem tutaj. Po drugie nie zakładaj nowego tematu, specjalny temat na tego typu odkrycia już istnieje w górnej częsci działu "Meteory i Meteoryty".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem dla wszystkich tych, którzy pytają o to "czy to jest meteoryt?" (bo wszak kto pyta nie błądzi!), ale zlitujcie się ludziska. Nie każdy kamyk znaleziony w piaskownicy to meteoryt.

 

Sytuacja przypomina mi trochę scenę z filmu "Skazany na Showshang", gdy głównemu bohaterowi, który zbiera minerały, koledzy przynoszą różne kamienie z pola. Jeden z nich znajduje coś "wyjątkowego!" i dumny jak paw przychodzi do kolekcjonera i mu to coś wręcza. Okazuje się, że jest to stare końskie łajno :unsure:

Howk! (jak mawiają Apacze)

-G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.