Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Na przekroju wygląda tak jak poprzednie kamienie, które pokazywałeś. tinek15 widział i stwierdził, że to nie jest metek. Nie wiem, kamień trzeba byłoby zobaczyć w realu. Jak możesz to zrób ostrzejsze zdjęcie bo to ostatnie to jest porażka, nic nie widać.

 

PS. próbka jeszcze do mnie nie doszła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamień ma wysokości 20cm, średnica 20cm.Czy może być meteorytem.IMG_6049.jpgIMG_5532.jpgIMG_5524.jpgIMG_5505.jpgIMG_5476.jpg

 

Najprostsze pytanie na początek - ile kamień waży?

 

ps. Poza tym po to jest przyklejony powyżej wątek do identyfikacji kamieni, by każda kolejna osoba NIE otwierała nowego wątku

Edytowane przez tomasir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem po co ciagle zakladane sa nowe tematy ,ciagle o tym samym, przeciez macie do tego przeznaczony watek

o prosze http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=18535 i wcale nie trzeba dugo szukac

 

To już napisał tomasir w trzecim poście więc nie spamuj.

 

Swoją drogą dobrze by było gdyby ktoś z moderatorów przykleił taki komunikat nad tym działem.

Edytowane przez wolforzech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gęstość mniej więcej się zgadza. Czy został on znaleziony w Pułtusku?

Bowiem jest on zdecydowanie większy od dotychczas największego, który został znaleziony.

 

Sorry !

Ale , czy w meteorytach najbardziej liczy się waga ?

A szeroko rozumiany obszar spadku w Pułtusku jest jakiś magiczny ?

Pytania o te szczegóły w najmniejszym stopniu nie przybliżają identyfikacji jakiegokolwiek kamienia jako meteoryt :icon_exclaim:

Nam w Polsce wydaje się , że jak coś się znajdzie w okolicach Pułtuska i :icon_exclaim: ( nawet jeżeli to będzie meteoryt ) , to musi być tylko to co zwykle - met. Pułtusk .

Nic bardziej mylnego - zdarzają się przypadki ( i myślę , że nie jest to takie rzadkie ) , że w odległości 1,5 m od siebie znajduje się np. piękny okaz mezosyderytu i rumurutitu ( oczywiście zdarzenie nie miało miejsca w Polsce ) - znam to z tzw. autopsji i są na to świadkowie - jaka więc jest szansa znaleźć obok siebie okazy pospolitych chondrytów z różnych spadków :icon_question:

Oczywiście wcale nie mówię , że pokazany okaz kamienia to meteoryt - wręcz przeciwnie :icon_idea: ]

 

Denerwuje mnie tylko trywializacja tematu i sprowadzanie cech meteorytu do wagi i miejsca znalezienia :zle: - tak jakby meteoryty nie miały innych bardziej charakterystycznych cech :icon_idea:

Prośba do oceniających okazy kamieni - jeżeli nie mam pewności , bądź nie jesteśmy w stanie ocenić danego okazu po zdjęciach - to tak napiszmy , a nie pytajmy właściciela kamienia o rzeczy prawie nie mające znaczenia :icon_exclaim:

Pozdrawiam !

Meteoriticon

ps : proszę mojej wypowiedzi nie traktować , jako jakiś atak , ale jako myśl mogącą usprawnić i bardziej profesjonalnie potraktować prezentowane okazy - choćby zwykłych kamieni .

Bez tego nie prędko trafi się jakiś prawdziwy okaz polskiego meteorytu :icon_exclaim:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry !

Ale , czy w meteorytach najbardziej liczy się waga ?

A szeroko rozumiany obszar spadku w Pułtusku jest jakiś magiczny ?

 

Gdybyś miał w rękach wcześniej znaleziony przez tą osobę okaz to byś wiedział, czemu takie pytanie właśnie zostało zadane. Tamta sztuka po wzięciu do rąk od razu wydawała się znacznie lżejsza od meteorytów.

 

Nie twierdzę, że waga jest najważniejsza, ale pozwala wstępnie wykluczyć część kamieni, albo wspomóc w dalszych badaniach.

 

No chyba, że nawet jak kamień miałby gęstość 1,5g/cm3 szedłbyś w zaparte, że to może być meteoryt ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Pulmet,

Trzeba Ci przyznać, że na pewno znajdujesz ciekawe okazy! Tutaj wyróżniasz się spośród wielu innych uczestników forów tego typu, którzy nawet jak znajdą najbardziej pospolity ziemski kamień to widzą w nim meteoryt. Ty przynajmniej znajdujesz okazy warte dalszego zainteresowania :-)

Jest kilka cech, które budzą wątpliwości:

- coś co przypomina regmaglipty jest zbyt "krawędziaste". Regmaglipty są efektem oddziaływania poduszki powietrznej na plastyczną materię skalną. Są one "miekkie" (jak odciski kocich, poduszkowych łapek), obłe i nie mają tak ostrych krawędzi jakie widać na niektórych dołkach ze zdjęcia!

- pęknięcie widoczne na zdjęciu jest bardzo "niemeteorytowe" - krawędź pęknięcia jest obła i jakby wchodzi do środka okazu. Gdyby to było pęknięcie na meteorycie to byłaby wyraźna różnica między wyglądem tego co na wierzchu a odsłoniętym wnętrzem.

- przeszlifowane wnętrze trochę przypomina meteoryt ale przypomina również wnętrze Twojego poprzedniego znaleziska, które ewidentnie jest skałą ziemską :-)

Generalnie w weekend znowu będę w Twoich okolicach i mogę wpaść. Ostatnio po zdjęciach nieco się napaliłem ale wystarczył rzut oka w realu, żeby od razu wykluczyć pozaziemskie pochodzenie (choćby pełno mikki, która przecież na zdjęciach nie wychodzi).

Przy tym podejściu, samokrytyce i sumienności jestem przekonany, że jeszcze kilka prób a na pewno meteoryt znajdziesz i może nawet nie będzie to Pułtusk ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba, że nawet jak kamień miałby gęstość 1,5g/cm3 szedłbyś w zaparte, że to może być meteoryt ;)

Tomasir, musisz wiedzieć,są meteoryty których gęstość jest sporo poniżej "średniej ziemskiej" :-) Gęstość zwiększa prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z meteorytem ale to nie oznacza, że nie ma meteorytów lżejszych od sporej części ziemskich kamieni! Przecież są meteoryty, których gęstość jest poniżej 1.8g/cm3 a podejrzewam, że gdyby w atmosferę weszła odpowiednio duża masa to i mniej gęste kawałki są w stanie dolecieć. Oczywiście takie meteoryty stanowią promil wszystkich ale to nie oznacza, że ich nie ma :)

 

Polecam stronkę ogęstości:

http://meteorites.wustl.edu/id/density.htm

Jest trochę stara i zdezaktualizowana ale dane dotyczące najbardziej pospolitych meteorytów się nie zmieniły zbytnio.

Edytowane przez tinek15
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gęstość zwiększa prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z meteorytem ale to nie oznacza, że nie ma meteorytów lżejszych od sporej części ziemskich kamieni!

 

A gdzie ja porównywałem z skałami ziemskimi? Napisałem tylko i wyłącznie, że szacunkowa gęstość tego kamienia nie wyklucza jego meteorytowego pochodzenia. I dokładnie tak jak napisałem 1,5 g/cm3 żaden meteoryt raczej nie ma, więc to też prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.