Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Moje szkło pustyni libijskiej znalazłem 20 km od Czestochowy,czytałem fachowców którzy piszą ze to szkło w Libii tylko jest.Nie umiem wstawiać fotek na tym forum jak co to prześle fotke mailem,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogły takie szkiełka wylecieć z jakiegoś krateru, podobno niektóre odlatywały

na dziesiątki kilometrów. W okolicy Sudetów odnaleziono 16 struktur kolistych

i sporo tektytów. Nie wykluczone jest iż są to kratery powstałe po uderzeniach

dużych meteorytów hamujących z prędkości kosmicznej dopiero przy zetknięciu

się ze skałami powierzchni Ziemi.

 

Ciekawa sprawa dlatego od wiosny w wolnym czasie zacznę również szukać

w mojej okolicy wszelkich szkiełek i kamieni zawierających nikiel.

 

Przegląd Geologiczny, vol 52, nr 10, 2004 między innymi zamieścił taką mapę:

 

sudetyrings.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarecki dzięki za informacje ,myśle ze to szkiełko moje nie przyleciało tak daleko najwyzej kilka km,myśle ze oprocz lei krasowych sa u nas kratery meteorytowe niektore dziury sa wieksze jak te z Moraska.Jedno zapadlisko wyglada jak chiński kapelusz obrocony a średnica jego to 300m z hakiem ,ja na wiosne pochodze po tych dziurach i okolicy poszukam ,moze znajde kawałek kosmicznego kamienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi wygląda na zlepieniec. W nich bardzo często występują frakcje żelaziste i przyciągają magnes - weź nieco do ust i sprawdź czy chrzęści w zębach jeśli nie to mamy do czynienia z przypadkiem o frakcji pyłowej, mułowej lub iłowej - jeśli tak to ma pewnie spore ziarna.

Tu masz swój "meteoryt" w nieco większym egzemplum:

 

zlepieniec.jpg

 

Powodzenia w dalszym poszukiwaniu.

 

Paweł Maksym

 

PS

I błagam, na przyszłość pisz tak by dało się to czytać - zaakceptowałeś regulamin a w nim jest o tym mowa :flirt::rofl:

A jak już weźmiesz do ust to nie zapomnij popić wodą,to po to by zapamiętać,że brekcje

osadowe nie są magnetyczne.Ach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój link Kamień ma powierzchnie pofalowaną ,na powierzchni jest jakby patyna, powłoka o kolorze wnętrza .Pod tą powłoką jest czarna skorupa,magnes nie przyciaga kamienia,myślałem ze to skamieniałe drewno ogryzione przez robale,ale po rozłupaniup ukazała sie czarna skorupa.Wewnętrzna budowa kamienia nie jest warstwowa ,ten kamień jest 3 moim kamieniem przypalonym ale pierwszym na którego powierzchni widać fale.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[url="http://http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/85bbe639c2903ba7.htmlhttp://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b75e5b4c61985367.htmlhttp:/ Kamień ma powierzchnie pofalowaną ,na powierzchni jest jakby patyna, powłoka o kolorze wnętrza .Pod tą powłoką jest czarna skorupa,magnes nie przyciaga kamienia,myślałem ze to skamieniałe drewno ogryzione przez robale,ale po rozłupaniup ukazała sie czarna skorupa.Wewnętrzna budowa kamienia nie jest warstwowa ,ten kamień jest 3 moim kamieniem przypalonym ale pierwszym na którego powierzchni widać fale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam wszystkich

 

11.08.2010, około 2 rano zobaczyliśmy z żoną spadający świecący obiekt. Żona akurat patrzyła w tę stronę, ja widziałem błysk kątem oka. Powiedziała mi, gdzie to mniej więcej spadło. Poszedłem po kilku godzinach (jak deszcz przeszedł) - znalazłem małą bryłkę (kilka gram chyba) z regmagliptami (na moje oko), przyciągająca magnes. Po dwóch tygodniach - po następnej dużej ulewie - poszedłem znowu szukać i znalazłem w tym samym miejscu więcej tego - jedna bryłka ma ok. 100 g.

 

Inne zdjęcia tego czegoś:

Pozostałe zdjęcia

 

 

A są zdjęcia miejsca upadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamień posiada wtopione w niego drobinki piasku i trochę większe kamyczki, około 3 otworów na wylot o niesymetrycznych kształtach, ogólnie kamyk ma masę wgłębień dużych i drobnych jak ziarenka piasku, wygląda na krzemień, znalazłem go około 15 lat temu nad brzegiem Wisły. Wielkość pięści.

post-20010-0-33801000-1297508511_thumb.jpg

post-20010-0-98410000-1297508535_thumb.jpg

post-20010-0-54972300-1297508549_thumb.jpg

post-20010-0-37179100-1297508561_thumb.jpg

post-20010-0-17400800-1297508575_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamień posiada wtopione w niego drobinki piasku i trochę większe kamyczki, około 3 otworów na wylot o niesymetrycznych kształtach, ogólnie kamyk ma masę wgłębień dużych i drobnych jak ziarenka piasku, wygląda na krzemień, znalazłem go około 15 lat temu nad brzegiem Wisły. Wielkość pięści.

 

Bo to jest krzemionka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

długo się nie miałem czasu tym zająć, w końcu dałem chemikowi znajomemu (chemiczce) do zbadania kawałek (wolę dać komuś zaufanemu, niż gdzieś wysyłać).

 

Wynik - około 30% żelaza, plus trochę niklu - nie wiadomo ile, bo to był test kwasem azotowym (mało dokładny) - widać było lekką zieleń, muszę zakupić dimetyloglioksym temu chemiku (szkolne laboratorium nie ma tego ;) ) żeby to lepiej zbadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześ mam pytanie siałem nawozy po zbożach i zobaczyłem dołek czy lej nie wiem ze 20 cm szeroki 30 głęboki. Kopałem rękom nic nie znalazłem .Jeśli by coś tam spadło jak głęboko byłoby w ziemi. Pozdrawiam ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześ mam pytanie siałem nawozy po zbożach i zobaczyłem dołek czy lej nie wiem ze 20 cm szeroki 30 głęboki. Kopałem rękom nic nie znalazłem .Jeśli by coś tam spadło jak głęboko byłoby w ziemi. Pozdrawiam ....

 

Na to pytanie Rysiek możesz sam znaleźć odpowiedź kopiąc głębiej...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć interesuje się tymi kamieniami od kilku lat nazbierałem trochę materiału chyba na budowę. Mieszkam w Łódzkim koło Radomska, czy jest ktoś w pobliżu co zna się na tym . A co do dołka pójdę i pokopie głębiej .Dzięki Kolego Pozdrawiam ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.