Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

czesc

 

jakieś 2 lata temu przez przypadek stalem sie posiadaczem kawalka meteorytu - wymieniłem się na gieldzie mineralow z handlarzem meteorytow za polmetrowy stalagmat ...

 

okaz ma 9,07 g i wymiary 28 x 12 x 3 mm , podpisany jest "KASYTERYT" - tyle że kasyteryt to nie meteoryt tylko ruda cyny SnO2 , a wydaje mi się że gość wspominał coś o meteorycie morasko

 

widze że niektóry mają niezłe kolekcje :shock: , wiec prosze o weryfikacje :)

 

pozdrawiam

Marcin

METEORT2.JPG

 

METEORYT.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteoryt zelazny to zapewne to jest, ale dokladne ustalenie chyba jest w tym momencie nierealne. Jezeli chodzi o same struktury wewnetrzne to po nich raczej nie damy rady ustalic, bo potrafia sie znaczaco roznic nawet podczas jednego spadku. Tak wiec musialbys go chyba przeslac do analizy jezeli bardzo cie interesuje, co to jest.

Na Gibeona on mi tez za bardzo nie wyglada :(. Ale tak jak mowilem, moze to byc dowolny meteoryt z grupy oktaedrytow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc

 

okaz ma 9,07 g i wymiary 28 x 12 x 3 mm , podpisany jest "KASYTERYT" - tyle że kasyteryt to nie meteoryt tylko ruda cyny SnO2 , a wydaje mi się że gość wspominał coś o meteorycie morasko

 

Wyglada to na ziemski stop metalu bo jeszcze za czasow studiow jak uczyli nas na krystalogafii to tak wlasnie powinna wygladac struktura lekkich zwiazkow. Na pewno to nie przypomina struktur Widmanstattena.

Ja bym na poczatek zrobil tak zmierzyl jego objetosc i wyliczyl z tego srednia gestosc i pozniej mozna bylo by pobawic sie analize chemiczna itp. po czym zagladnac w madre ksiazki:

np. : "Collecting meteorites" - H.Carman, T.Kapitany, Melbourne 1995, "Chondryty i chondry" - Andrzej Manecki itp

Ksiazki tez sa w wiekszych bibliotekach naukowych (np AGH w Krakowe).

 

Pozdr

 

Ax

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... meteoryt to napewno jest , poniewaz kupilem go niewytrawionego i po reakcji z roztworem HNO3 powstały dobrze widoczne struktury Widmanstattena

 

jak bede mial chwile czasu to zrobie test na zawartosc niklu oraz zmierze jego gestosc

 

raczej dokładnych analiz nie bede robil , nie jest to az tak wazne dla mnie jaki to dokladnie meteoryt

 

dzieki za info

 

pozdrawiam

Marcin

 

PS ax dlaczego wg ciebie te wzory ( nie zbyt dobrze widoczne na tym zdjeciu ze skanera ) nie przypominają struktur Widmanstattena ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS ax dlaczego wg ciebie te wzory ( nie zbyt dobrze widoczne na tym zdjeciu ze skanera ) nie przypominają struktur Widmanstattena ?

 

Poniewaz:

<cyt>

...po przecięciu meteorytu, wypolerowaniu powierzchni przecięcia i wytrawieniu jej słabym roztworem kwasu (zalecany jest 10% kwas azotowy), ukazuje się sieć krzyżujących się linii tworzących trójkąty będące przekrojami ośmiościanów czyli oktaedrów - stąd nazwa oktaedryty. Są to tzw.linie Widmanstattena będące dowodem, że mamy do czynienia z meteorytem, gdyż nie można ich uzyskać w warunkach ziemskich. Im więcej niklu zawiera meteoryt, tym mniejsza grubość linii

Powstanie tych linii jest skutkiem powolnego przekształcania się taenitu w kamacyt w czasie niezmiernie wolnego stygnięcia stopu żelazoniklowego. Okazało się, że w ciągu miliona lat ostygał on zaledwie o kilka stopni. Oznacza to, że musiał być izolowany od otoczenia, gdyż inaczej ostygłby znacznie szybciej. Izolatorem mogły być na przykład zwykłe skały. Meteoryty żelazne musiały więc powstać we wnętrzu jakiejś planety lub planetoidy - wg JBa

</cyt>

 

Czyli twoje zdjecia nawet przez kiepski skaner sa widoczne jako zwykle krysztaly.

Ja np proponuje sie przejsc do najblizszego sklepu gdzie mozna kupic cynkowana blache i zoabaczysz takie struktury jak u Ciebie.

I jeszcze raz proponuje sie przyjrzec zdjeciom ktore mam nadzie je beda w wraz z postem by zobaczyc jak wygladaja kiepsko sfotografowane figury Widmanstättena.

Serio nie obraz sie ale najprawdopodobniej zrobili Cie w konia :(

Pozdr

 

Ax

 

PS:

To nie jest Morasko. Sam posiadam kawalek Moraska i wiem jak on wyglada i wiem jak wygladaja wieksze kawalki np. wydobyte przez Ksrzyska Soche.

Na gieldach mineralow i skamienialosci np. w Krakowie, Warszawie mozna spodkac szarlatanow ktorzy posiadaja bardzo ciekawe kawalki meteorytow.

Niestety moje dalsze ogledziny ich okazow powodowaly oburzenie wprost proporcjonalne do zadawanych przeze mnei pytan i po pewnym czasie osobnicy nei chca sprzedawac tych (jak na moje oko falszywek).

Mozna je dosc tanio nabyc co jest pierwszym i niepodwazalnym dowodem na to ze to falszywki.

gibeon7.jpg

 

porownanie gibeona_i z wiekszazawartoscia wegla.gif

 

gib10.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Po szybkiej analizie graficznej stwierdzam ze kąty kryształów Kamacytu sie zgadzają z innymi meteorytami a figury są źle wytrawione i powierzchnia kiepsko szlifowana, stąd tak są słabo widoczne, to chyba jednak jest meteoryt ale bardzo amatorsko pociety i źle obrobiony, przynajmniej na to teraz wygląda ze ktoś spieprzył jego obróbkę :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie meteoryt jest kiepsko wypolerowany , a trawienie w kwasie robilem sam ... a jak sie cos robi pierwszy raz i w dodatku nie wie sie dokladnie co i jak to niezawsze wyjdzie tak jak by sie chcialo...

 

sprobuje zrobic lepsze foto - bo to ktore zamiescilem jest takie sobie

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No niestety :roll: samodzielna obróbka meteorytu żelaznego wymaga dobrego szlifu i specjalnego poleru oraz odpowiedniego trawienia a to nie takie łatwe jak widzisz ale wszystko jeszcze przed Tobą Kolekcjonerze :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
okaz ma 9,07 g i wymiary 28 x 12 x 3 mm , podpisany jest "KASYTERYT" - tyle że kasyteryt to nie meteoryt tylko ruda cyny SnO2 , a wydaje mi się że gość wspominał coś o meteorycie morasko

bardzo ladna plytka meteorytu z wtraceniami schreibersytu

calkiem mozliwe ze jest to Morasko lub podobny typ ~ IA (np. Toluca )

wiecej moge powiedziec po wytrawieniu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Ostatnio stalem sie posiadaczem prawdopodobnie meteorytu.Wygladem przypomina on brylke cyny (testowalem go lutownica i sie nie topi). Sprawdzalem rowniez, czy przyciaga go magnes, jak sie okazlo nie. Wage oceniam na okolo 130g. Jest to bryla o nieregularnych ksztaltach i malych pecherzach. Zdjecia zamieszcze jak tylko bede mial dostep do cyfrowki. Jak uwazacie co to moze byc ? Dodam jeszcze, ze moj brat wykopal go z ziemi okolo 20lat temu. Wtedy byl w niego jeszcze wbity kamien. Czy sa jeszcze jakies domowe metody, dzieki ktorym moge sprawdzic co to jest ?

Pozdrawiam

 

Dodam jeszcze, ze na necie znalazlem zdjecie meteorytu, ktory bardzo przypomina moja brylke

meteo1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak jest, kazdy zelazny meteoryt lub zelazno-kamienny MUSI przyciagac magnes. To podstawowy test.

 

Meteoryty (achondryty) ksiezycowe wygladaja jak zwykle ziemskie kamienie, dlatego bardzo trudna jest ich identyfikacja - tylko zaawansowane testy laboratoryjne. Gwarantuje ci, ze bys takiego nie odroznil i nawet by ciebie nie zainteresowal (posiadam ksiezyc w swojej kolekcji). Ten dla ciebie wyglada na meteoryt, wiec z ksiezyca nie jest ;) Oczywiescie mowie o swojej wiedzy, ktora wcale nie musi byc kompletna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowalem go dzisaj w miare silnym magnesem i jesli jest on zelaza to max z 2% ( mialem wrazenie ze bardzo lekko reaguje) Czytalem wczoraj cala noc o meteorytach ksiezycowych i wywnioskowalem, ze wiekszosc skal ksiezyciwych sklada sie z ok 3-4 % zelaza

 

No niestety jedyny aparat jaki udalo mi sie na dzisaj zalatwic to sprzet z telefonem S55 :| . Zdjecia sa bardzo rozmazane, ale moze pomimo tego uda sie wam zidentyfikowac to "cos". 2 zdjecia byly robione pod silnym oswietleniem, dlatego meteoryt wyszedl taki zolty 8)

0615_164449X.jpg

 

0615_164525X.jpg

 

0615_164603X.jpg

 

0615_164643X.jpg

 

0615_164720X.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest tak, że meteoryty, które dzisiaj zbieramy z powierzchni Ziemi to fragmenty planetozymali? A skoro planety (w tym nasza) powstały właśnie z planetyzomali (chyba tak się odmienia) to większość kamieni jest meteorytami :?: :shock:

Może trochę kręce ale... sam nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.