Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Witam was

 

Zacznę od tego że jestem zupełnym amatorem a chciałbym być pewny co do ogłoszeń które można spotkać czasem w internecie. A pytanie dotyczy tych ogłoszeń:

 

https://allegro.pl/oferta/pallasyt-seymchan-meteoryt-gwiazdka-z-nieba-certyf-7716523663

 

 

https://allegro.pl/oferta/kosmos-w-twoim-domu-meteoryt-sericho-68-4-gram-7775763137

 

Prosze was o pomoc, czy to prawdziwe meteoryty?

Edytowane przez gregoro85
poprawa linku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to prawdziwe meteoryty. Oczywiście przecięte i oszlifowane. Seymchan to meteoryt posiadający figury Widmanstattena (taki własnie układ metalicznych linii). A pallasyt Sericho to oliwiny zatopione w metalicznym żelazie. Dwa ewidentne meteoryty.

Oczywiście istnieją okazy mniej oczywiste, np meteoryty kamienne, lub meteoryty pochodzenia marsjańskiego lub księżycowego (o zawrotnych cenach).

Niestety w internecie można znaleźć oferty sprzedaży zwykłych kamieni po zawrotnych cenach, jak i bardzo popularne meteoryty (w cenie 3-4zł za gram) w cenach meteorytów rzadkich.

Im bardziej meteoryt przypomina nieziemską skałę (czyli ma wyraźne meteorytowe cechy), lub ma ciekawą historię związaną ze znalezieniem, tym cena wyższa.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A przyciąga magnes?

Poza tym brak widocznych cech meteorytowych. ani chondr, ani skorupy, ani metalicznego wnętrza, czy innych cech typowych.

Ewidentnie jest szkliste, co też nie przemawia za meteorytem. Najbardziej przypomina krzemień, tzw, bułę krzemową.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam! 

Z góry przepraszam, jeżeli coś błędnie dodałam ale to mój pierwszy raz gdy korzystam z forum. 

Otóż dostałam ostatnio meteoryt z Campo del Cielo z Argentyny. Zapewniają mnie, że jest prawdziwy ale ciężko mi w to uwierzyć dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o ocenienie :) Sprawdzałam czy reaguje na magnes i tak, magnes go przyciąga. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź :)IMG_20190308_203119.thumb.jpg.8e8f849a0f88f524fa912c4a94db29d4.jpg

IMG_20190308_203129.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam powyższą opinię, meteoryt jest zmieniony termicznie, ale to Campo del Cielo. Mam podobny okaz z certyfikatem. Mrożenie i rozbijanie pozwala zachować go w lepszym stanie, stosuje się tą metodę właśnie w meteorytowym jubilerstwie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam wszystkich co o tym sądzicie?

 

widać dużo drobinek metalu, po oszlifowaniu struktura jest raczej równa, to jakies prostokaty trapezy nierowne figury geometryczne od czterech ścian wzwyż , zdarza się że któraś ze ścian kawałka struktury jest zaokraglona w jakiś sposób36db0ea0c663cdd8med.jpg

 

https://images92.fotosik.pl/158/36db0ea0c663cdd8med.jpg

 

9c54b06e4c43941bmed.jpg

 

https://images89.fotosik.pl/158/aba0291fa55c4570med.jpg

Edytowane przez Bigibigi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Najprawdopodobniej kawałek zeszklonego odpadku z huty. Meteoryty nie mają bąbli pogazowych a szlaka i tym podobne mają. Na trzecim zdjęciu widać nawet w którą stronę bąble gazu uciekały bo są wydłużone i równolegle do siebie ułożone, wręcz tworzą się kanaliki a to świadczy, że działała na tą masę skalną ziemska grawitacja w momencie stygnięcia no i nie ma skorupki obtopieniowej (zwykle 1-2 mm grubości) tylko cały okaz jest zeszklony. Czasem na polach można znaleźć takie magnetyczne odpadki bo w hutnictwie używa się też wapna, kiedyś (w PRL) takimi resztki wapna w tysiącach ton wapnowano pola uprawne.

Edytowane przez Tucznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tucznik napisał:

Najprawdopodobniej kawałek zeszklonego odpadku z huty. Meteoryty nie mają bąbli pogazowych a szlaka i tym podobne mają. Na trzecim zdjęciu widać nawet w którą stronę bąble gazu uciekały bo są wydłużone i równolegle do siebie ułożone, wręcz tworzą się kanaliki a to świadczy, że działała na tą masę skalną ziemska grawitacja w momencie stygnięcia no i nie ma skorupki obtopieniowej (zwykle 1-2 mm grubości) tylko cały okaz jest zeszklony. Czasem na polach można znaleźć takie magnetyczne odpadki bo w hutnictwie używa się też wapna, kiedyś (w PRL) takimi resztki wapna w tysiącach ton wapnowano pola uprawne.

Dobra dzięki. 

Ale skąd by to leżało w piasku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.