Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Witam 

Przypadkowo znalazłem taki oto "kamyczek", nie wiem co to może być jakiś stopiony metal czy odpad z jakiejś fabryki. Proszę o pomoc. Ps. Dodam że znalazłem to na na drodze gruntowej pełnej innych kamieni na mazowszu ok Wyszkowa. Magnes neodymowy przyciąga to coś.

IMG_20190519_032943.jpg

IMG_20190519_032858.jpg

IMG_20190519_032309.jpg

IMG_20190519_032300.jpg

IMG_20190519_032248.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Grzegorz920 napisał:

Witam 

Przypadkowo znalazłem taki oto "kamyczek", nie wiem co to może być jakiś stopiony metal czy odpad z jakiejś fabryki. Proszę o pomoc. Ps. Dodam że znalazłem to na na drodze gruntowej pełnej innych kamieni na mazowszu ok Wyszkowa. Magnes neodymowy przyciąga to coś.

IMG_20190519_032943.jpg

IMG_20190519_032858.jpg

IMG_20190519_032309.jpg

IMG_20190519_032300.jpg

IMG_20190519_032248.jpg

Ciekawie  wygląda  . Może to i meteoryt żelazny 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że to kawałek żeliwa. Jakiś odpad po wytopie. Jeśli jednak bardzo chcesz wiedzieć to wyślij mi malutki fragment, wystarczy 0.2-0.4g to zrobię analizę składu fazowego XRD i jak będzie ciekawy wynik to sprawdzę pod mikroskopem SEM. Info na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam wszystkich :)

dzis znalazlam cos takiego, okolice Borzecina Duzego (mazowieckie). Leżało na drodze. Magnes przyciaga b.mocno. Po zeszlifowaniu kawalka pod spodem czysto metaliczna powierzchnia, bez porów ( przynajmniej golym okiem nie widac) Wielkość ok 2x1,5 cm. Ksztalt obły, splaszczony, triche stozkowaty, ale o gladkich, owalnych krawedziach.

Waga hymm nie mam wagi, ale troche wiecej od kurzego jaja.

na zdjeciu z paczką jedt widoczny kawalek, ktory spiłowalam pilniczkiem.

Czy to moze byc meteoryt czy raczej jakis odpad hutniczy?

20190611_222855.jpg

Screenshot_20190611-225155_Gallery.jpg

20190611_223017.jpg

Screenshot_20190612-003611_Gallery.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, 

Ten okaz na bycie meteorytem szanse ma niewielkie. Ale wynikaja one bardziej ze statystyki spadkow, niz wyglądu zewnetrznego. Warto by było, aby przy jakiejś okazji (np. Gieldzie minerałów) przyjrzał sie mu ktoś, kto trzymal w rekach kilka okazów meteorytow. Okaz jest zbyt maly aby wykonywac na nim skomplikowane badania. A i one moga okazac sie zbedne. To z duza doza prawdopodobienstwa bedzie jednak odpad hutniczy. 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam jak w temacie proszę o pomoc w identyfikacji co to takiego  jest bardzo  lekki   wykopany  wykrywacz na niego reaguje a już magnes nie  jest jak by kruchy węglisty  ma   tęż różny skład mineralny jak na zdjęciu widać  nie ma żądnych dziur wewnątrz  więc na odpad mi to nie wygląda  proszę jeszcze raz o pomoc 

IMG_0668.JPG

IMG_0670.JPG

IMG_0714.JPG

IMG_0716.JPG

Edytowane przez lala551
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witaj na forum,  nie wiem co to jest ale sugeruję zmianę tytułu wątku, bo jest kompletnie nieadekwatny do treści. ;)

 

Jeśli chcesz się przywitać i przedstawić (jak najbardziej polecam!) jest od tego specjalny dział :)

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyglada obiecujaco (kamien).

gdzie go znalazles?

pokaz zdjecia jego roznych stron, z tego co widze wszystkie przedstawiaja tylko jedna czesc. fotki najlepiej zrob w dzien bez flesza. pamietaj o ostrosci :)

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za  Opowiedz ten kamień został znaleziony w lesie za pomocą  wykrywacza  a co do fotek to zrobię je jutro  rano bo dziś dzień przez pogodę jak noc :) dodam tylko jeszcze że  ten kawałek jak na moje oko ma  jak by resztki skorupy  obtopieniowej czy tak zwane regmaglipty  

Edytowane przez lala551
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lala551 napisał:

ok  z szyn to by nie było  bo nie ma ich ale coś innego może  i by było  a proszę mi powiedzieć czy  meteoryty ściągają wyładowania atmosferyczne (burze )  ?  

Tak, to prawda. Dlatego od kilku lat na szczycie słupów wysokiego napięcia montuje się żelazne chondryty, aby wyłapywać pioruny i doładowywać sieć energetyczną.

  • Lubię 1
  • Haha 2
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak jak kolega prosil, dobrze by bylo zamiescic zdjecia w swietle naturalnym, bez lampy.

Meteoryty nie sciagaja burzy, czy piorunow, choc zawieraja w sobie sporo zelaza.

Sporo zelaza niestety zawierają w sobie rowniez wszelakiej masci odpady pohutnicze. Jesli kamien byl znaleziony w poblizu drogi lesnej, mogl zostac kiedys uzyty jako odpad do wzmocnienia drogi. Sam ostatnio natknalem sie w srodku lasu, 10km od wszelkich zabudowan na... Kostke brukowa wsypana do zaglebienia po traktorze. Niestety masze lasy tez do zbyt "czystych" nie naleza. Ci ktorzy chodza z wykrywka, dobrze o tym wiedza :)

 

Jesli dawal sygnal bardziej na kolor niz na zelazo, to rowniez jest wskazanie na odpad.

 

Jesli to mozliwe, proponowalbym odciecie kawalka tarcza do metalu. Jesli w srodku nie będzie pecherzy gazowych, to dobry znak. Mozna tez zeszlifowac jedna z powierzchni po cieciu i zrobic zdjecie. Drobnym papierem sciernym. Gradiencji 500 lub 1000. I wrzucic tu zdjecie w swietle dziennym. 

 

 

 

Edytowane przez Huncyt
Literowki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.