Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Na pierwszym widać delikatne warstwowanie, a warstwowanie to efekt silnego pola grawitacyjnego, więc to nasz rodzimy kamyk. Ze zdjęcia mogę powiedzieć tyle, że to jakiś rodzaj piaskowca z ziarnami żwiru, poddanego silnej rekrystalizacji składników? lub nawet skała metamorficzna. Grubsze ziarenka to zapewne kwarc. A cały kamień to ładny otoczak. Kamyk nr dwa to zwykły krzemień. Widać na nim pozostałości "skórki wapiennej" bo krzemienie występują w skałach wapiennych, ale w przeciwieństwie do niego się nie rozpuszczają.

Tu jest sporo dobrych zdjęć pokazujących jak występują krzemienie w skale macierzystej: https://www.sandatlas.org/chert/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.12.2019 o 15:59, meteos napisał:

Dzień dobry,

czy to meteoryt albo skała pochodzenia kosmicznego? Został znaleziony w okolicy miejsca, w którym wg podania w latach 30-stych XX wieku miała "spaść błyszcząca gwiazda". Czy takie wydarzenie mogło mieć miejsce? Bądź co bądź to dość nietypowy kamień, zwłaszcza przez liczne wgłobienia na powierzchni ...

 

Proszę o informacje i wyjaśnienia.

Pozdrawiam Tomasz

 

 

 

Huncyt już Ci dobrze odpowiedział, to jest najzwyczajniejszy piaskowiec. Dziurki to efekt wietrzenia:

 

1. albo spoiwo łączące ziarenka jest niejednorodne i kamyk tak wietrzeje, że tworzą się koliste dziurki,

2. były tam większe ziarenka, które w wyniku wietrzenia wypadły,

3. kamyk był niegdyś nad Bałtykiem i przeniósł go lądolód ze Skandynawii, w takim przypadku zeżarły go skałotocza, czyli małże robiące dziury:

http://www.aphotomarine.com/images/marine_bivalves/bivalve_pholas_dactylus_common_piddock_24-08-10_shells_2.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dobry wieczór wszystkim . Otóż mam taki niewielki kamyk 227 gramów  . Owy kamyk przyciąga magnes ale nie mocno . Widać malutkie drobinki metalu  pod lupą ale nie zauważyłem tak zwanych chondr . Wyczyściłem kamyk szczoteczką pod wodą i w jednym miejscu przeszlifowałem  papierem ściernym najpierw grubym potem drobnym  .  DSCN3780.thumb.JPG.993c41d7e0954c6a81c442b59837cd4c.JPG

DSCN3786.JPG

DSCN3789.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór wszystkim . Otóż mam taki niewielki kamyk 227 gramów  . Owy kamyk przyciąga magnes ale nie mocno . Widać malutkie drobinki metalu  pod lupą ale nie zauważyłem tak zwanych chondr . Wyczyściłem kamyk szczoteczką pod wodą i w jednym miejscu przeszlifowałem  papierem ściernym najpierw grubym potem drobnym  . Dziękuję za wasze opinię , moja wiedza w tym temacie jest niewielka .

DSCN3780.JPG

DSCN3786.JPG

DSCN3789.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.